![]() |
problema cu E36 320i
Buna
de vreo un an de zile am o problema cu un 320i, masina are cutie automata si e masina mea cu care merg la serviciu, cam 450km pe saptmana cam un an in urma a inceput sa piarda din putere cand pleci de pe loc, practic pana in la vro 3500rpm dabea pleaca dupa aia e normal pana la 6000rpm acu a inceput sa dea rateuri cand plec de pe loc, dar dupa 3500rpm e totul OK dar pana acolo e foarte foarte puturoasa, poti pune pedala la fund si nimic, dabea pleaca am schimbat: sensor de camshaft (am facut un diagnostic si ala a zis ca e bubuit) - nou toate 6 bobine - noi airflow meter - nou bujii - noi filtru de benzina - nou scos afara si curatat ICS valve schimbat ulei si nu am scapat de problema, faza e ca dimineata cand e motorul rece pentru primul minut sau aproape doua totul e perfect, apoi dintr-o data face la fel bobinele au fost cam distruse cand au fost shimbate pus pe scanner si tot zice ca camshaft sensor e bulit, cumparat inca unul nou si la fel zice ca e bulit, mam uitat la fire si totul e ok, am pus multimetru pe fire si este OK idei? |
Re: problema cu E36 320i
Quote:
|
Re: problema cu E36 320i
alea nu au fost schimbate inca, cred ca pun un order sa le iau si pe alea....
daca bobinele au fost duse poate sa ia si ECU cu ele? |
Re: problema cu E36 320i
Nu.... dar poate e ecu stricat, verifica si tu compartimentul de la ecu cand ploua, pt ca pe acolo sunt niste scurgeri si daca se infunda intra apa la ecu si se strica.
|
Re: problema cu E36 320i
am verificat si nici urma de apa pe acolo ...
|
Re: problema cu E36 320i
deci sa scot threadu asta din trecut si sa il scutur de panze de paianjeni
deci in primul rand sa imi bag ce am mai gros sub buric in BMW si spare parts department al lor, dupa o gramada de timp si dureri de cap am gasit problema camshaft positioning sensor de la BMW nu e bun, adica nu intra complet in motor si nu merge, mai misto e ca daca nu merge zice ca si MAF are probleme si arunca coduri poza https://i1107.photobucket.com/albums/...talix1/bmw.jpg ce am insemnat eu acolo cu rosu opreste tampenia sa intre complet in motor, am dat ridge ala jos sa intre complet si bingo, motorul mere perfect si codul ca MAF'ul e stricat sa dus si nu a mai revenit nervos foc ma duc la BMW si ma iau de ei si le zic exact toate povestea, tipul rade si zice ca e imposibil si cheama un mechanic ... mechanicul zice aha de aia nu gaseam eu problema si am schimbat vro 10 si tot la fel... |
| All times are GMT +2. The time now is 16:00. |
- Copyright 2026 4Tuning