Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SAAB

Reply
 
Thread Tools
Old 10-12-10, 17:19   #1
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default My Saab 900 - Black Angel

Salut! De ceva timp mi am dorit o masina puternica, Turbo si dotata.
Ca fost posesor de 9.5 aero, mi a ramas gandul la acea marca si ma gandeam ca pana la urma voi gasi o astfel de masina la un pret foarte bun, stiut fiind faptul ca au o valoare de revanzare mica comparativ cu ceea ce ofera.
Acum 3 saptamani am gasit pe un forum un anunt care mi a atras atentia - pretul in primul rand mi s-a parut mai mult decat ok. Am contactat persoana care o vindea si m am dus sa o vad la Iasi. Mi se comunicase faptul ca exteriorul nu este grozav, ca necesita mici retusuri la caroserie, cum ar fi: capota si aripa stanga fata matuite, aceeasi aripa usor infundata in partea de jos (langa aparatoarea de noroi) si semnalizarea fata pe aceeasi parte sparta (bucatele lipsa), iar interiorul ar avea o problema la bancheta spate care este descusuta pe cusatura si lipsa butonaselor care actionau claxonul. Din punct de vedere tehnic masina este ok, in afara de cutia de viteze care nu intra in marsarier. Am zis ca este in regula si toate aceste probleme vor fi remediate in timp. Interiorul la prima vedere nu mi a placut din cauza mochetei foarte murdare care arata foarte ciudat. I am spus domnului care vindea masina ca o iau doar daca accepta sa mergem la spalatorie sa i spalam mocheta, iar apoi daca este ok o iau. Masina a fost spalata la interior si a iesit destul de bine. Nefiiind 100% hotarat sa o iau, am plecat fara masina. Ulterior mi a parut rau ca nu am luat o tinand cont de faptul ca, neinscrisa, este in jur de 1000 - 1200 euro.
Dupa mai multe telefoane date proprietarului, ieri am plecat la Iasi, am luat o si am adus o acasa.
Masina merge ok, dar mi se pare ca ii bate planetara stanga si franele sunt haioase. Nu are zgomete la denivelari, este stabila si confortabila.
Masina este din 1994, inmatriculata anul trecut cand a fost adusa din Italia (calculatorul de bord da mesaje in italiana), are un motor de 2000 cm si 185 cp. Ca si dotari, multe pentru varsta ei, dar normale pentru o astfel de marca, amintesc: abs, 2 airbag uri frontale, piele neagra, 4 geamuri electrice si oglinzi electrice cu incalzire, climatronic functional, calculator de bord, jante de aliaj pe 16 originale Saab, inchidere si radio casetofon care, din pacate, nu este cel original.
Inca nu i am facut poze, dar promit ca ii fac. Mai intai vreau sa o aranjez putin.
Uitasem pretul de achizitie 850 de euro.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 18:59   #2
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Saab 900 2.0 Turbo - Black Angel

Bun venit si sa o stapanesti sanatos multi km!
asteptam cu interes pozeee...
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 19:12   #3
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

M-a batut gandul si pe mine la un 900 de aceea generatie, tot 2,0t. Dar cu piele si Cabrio :P

Sa ai parte de ea... Si sa ne areti cum arata si cum arata dupa remake-up
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 19:31   #4
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Multumesc baieti!
@Evoluzione - si asta are piele neagra.
Nu are trapa, incalzire in scaune si pilot.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 10-12-10, 19:34   #5
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Fosta si actuala (doar aceste fotografii le am momentan)
Si o fotografie cu un 900 coupe mat, asa cum va arata si a mea in viitor...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	24.06.2008 009.jpg
Views:	321
Size:	343.2 KB
ID:	1775967   Click image for larger version

Name:	P200610_18_35.JPG
Views:	289
Size:	34.3 KB
ID:	1775968   Click image for larger version

Name:	P200610_18_37.JPG
Views:	238
Size:	221.3 KB
ID:	1775969  

Click image for larger version

Name:	900 coupe 1.JPG
Views:	464
Size:	57.2 KB
ID:	1775970  

Last edited by Cristiansen09; 10-12-10 at 19:37.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-10, 12:21   #6
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Pana la urma am fost nevoit sa cumpar si cutia de viteze, care este pe drum.
Planetara a fost schimbata, contact inca nu am luat pentru ca nu am gasit la un pret avantajos desi initial imi vindea cineva cu 50 de lei, ulterior nu i a gasit cheia, iar oferte am avut la 4 milioane, 50 de euro fara cheie sau 100 lei (daca nu voi avea alta varianta o sa il iau pe acesta).
Am luat si se vor schimba si placutele de frana pe fata care erau praf. Saptamana viitoare ar trebui sa fie gata. Ar ramane doar micile probleme legate de aspectul exterior.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-10, 14:04   #7
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Masina a ajuns acasa. S au rezolvat problemele cu planetara - nu mai bate, deoarece a fost schimbata, cutia de viteze inlocuita - functioneaza super bine, placutele pe fata au fost schimbate. Singura problema ramane cea a franelor - nu tin cum trebuie la prima pedala, cica ar fi din pompa (o sa o schimb in viitor).
O fotografie cu masinutele mele
Uitasem de urari: Craciun fericit tuturor!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	24.12.2010.jpg
Views:	272
Size:	1.85 MB
ID:	1794622  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 19:19   #8
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Masina trage super bine
Fotografii noi:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	900 1.jpg
Views:	152
Size:	278.1 KB
ID:	1797550   Click image for larger version

Name:	900 2.jpg
Views:	115
Size:	234.5 KB
ID:	1797551   Click image for larger version

Name:	900 3.jpg
Views:	78
Size:	236.2 KB
ID:	1797552  

Click image for larger version

Name:	900 4.jpg
Views:	90
Size:	252.9 KB
ID:	1797553  
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-10, 19:45   #9
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Cateva poze si cu interiorul?
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 20:01   #10
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

ai facut o buna alegere sunt masini cu potential Saab. Saab 900 este unul din masinile mele preferate, imi plac foarte mult, au un sasiu foarte tare si un motor care chiar daca are multi km rulati inca trage ca si in prima zi. Cine a condus Saab stie. Sa-l stapanesti sanatos.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 20:13   #11
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Multumesc Thomas.
Intr adevar masina se comporta excelent la gropi, denivelari, chiar ma surprinde cat de bine se misca dupa atatia ani. Motorul trage super bine, ca impresie parca este la fel de nervos ca 9.5 ul aero pe care l am detinut anterior chiar daca era diferenta de 65 cp.
Voi pune si poze cu interiorul, dar mai intai vreau sa o mai bibilesc putin (am dat cu o crema speciala pt piele pt ca nu arata tocmai grozav la scaunele fata, iar plafonul vreau sa l inlocuiesc (la tapiterie ma refer).
Dupa sarbatori voi posta fotografii cu interiorul.
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 20:17   #12
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

da, imi dau seama..am mers cu asa ceva am si detinut unul candva.
P.S. Ai zgarieturi in partea stanga fata? julitura pe bara fata? sau mi se pare?
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 20:28   #13
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Da, are niste zgarieturi pe spoiler, partea stanga, aripa stanga jos, langa aparatoarea de noroi. Pe partea dreapta aripa fata este usor infundata (cred ca s a lasat cineva pe aripa), iar usa spate pe aceeasi parte are o alta infundatura sesizabila de aproape (fotografiile sunt facute cu mobilul si nu au calitate - 2mp).
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 21:36   #14
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Quote:
Originally Posted by Cristiansen09 View Post
Da, are niste zgarieturi pe spoiler, partea stanga, aripa stanga jos, langa aparatoarea de noroi. Pe partea dreapta aripa fata este usor infundata (cred ca s a lasat cineva pe aripa), iar usa spate pe aceeasi parte are o alta infundatura sesizabila de aproape (fotografiile sunt facute cu mobilul si nu au calitate - 2mp).
da, ai face bine sa le poti remedia. Cu aripa pe dreapta, nu cred ca se infunda ca se lasa vreunu pe ea...ca nu e tabla de dacie, sa nu ti-o fi pocnit-o vreunu prin parcari pe undeva ca asa se intampla.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 28-12-10, 21:50   #15
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: My Saab 900 - Black Angel

Le voi remedia, dar cum am mai spus, in timp.
Ideea este ca asa am luat o (cu problemele sus mentionate).
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2026 4Tuning -