Go Back   Forum 4Tuning > Curse > PROVOCARI

PROVOCARI Locul in care puteti lansa provocari

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-12, 10:28   #16
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

totul e posibi , nu trebuie sute de cai ca sa scoti timpi

haplea - daca te joci cu greutatea masinii si mai ales cu centru de greutate nu e imposibil , nu caii sunt problema la tine

dar cine vrea,si din cate stiu eu se coace ceva.....

hai totusi sa nu ne imbatam cu apa rece , rezultatele vin doar cu munca multa , practica si mai multa si experienta pilotului e decisiva

de la un nivel de 12 secunde sa scazi 0,5 secunde e ceva ce nu e usor , dar daca ar fi sa punctam puncte slabe la nivelul nostru de 2011 as remarca :

- plecari f deficitare cauzate de :
gume inadecvate ( gume de raliu in loc de drag )
lipsa autoblocant ( nu are rost sa comentez aici )
setup prost al suspensiei ( unii cu 200 de kg prin portbagaj scot timp cu 0,3-0,5 secunde fata de cursa cu portbagaj gol , SI AICI AR TREBUI SA VA GANDITI BINE ca cu o suspensie cu reglaj pe apasare si revenire puteti scoate acelasi 60 ft dar sa parcurgeti 402 metri cu 200 de kg in minus chiar ar ajuta enorm )

- masini dezechilibrate prin golirea haotica a masinii , ce a dus a dezechilibrarea centrului de greutate si a lipsei de greutate pe puntea tractoare => lipsa de aderenta

- insistarea pe cresterii puterii pt a incerca timp mai bun , chit ca nici puterea intiala nu era pusa jos pe toata lungimea pistei

- de ce nu si lipsa de experienta

din moment ce am avut 60 ft de 1,8 pe FWD (gumele adecvate )si 1,7 pe RWD ( cu " sarme " si balast in portbagaj ) aderenta a fost , nu vad motive sa se planga careva de aderenta.

cine zice ca e usor , se insala amarnic
__________________

The power is HERE
gaju is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 11:31   #17
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
Momentan cei mai buni timpi din tara la diesel sunt??????
in atasament aveti lista

ps : roby stiu ca mai are un timp la KOE ,dar eu nu am lista de timpi de acolo
Attached Files
File Type: pdf topdiesel.pdf (197.9 KB, 108 views)

Last edited by gaju; 16-01-12 at 11:51.
gaju is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 11:45   #18
alexone

Stage 5
 
alexone's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,690
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[Suzuki]
[BMW]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Foarte interesant acest timp:
Voicu Daniel Bmw 335 2648 21108 13,19 street

In sensul ca la un 60 ft f slab de 2,648 scoate 13,19s si la un 60 ft de 2.0 scoate 13,4s. Ciudat!
Ma asteptam ca la o mai buna plecare sa scoata un timp mai bun dar la el e invers.
__________________

Oltcit 11 Club | Oltcit 11 RM | Dacia Supernova Clima 1.4 MPI | Opel Vectra Z22SE | Fiat Coupe 2.0 20V | Suzuki 750 GSXF | BMW E30 coupe 2.5 12V | BMW E30 coupe 2.5 24V | BMW E36 coupe 2.0 24V | BMW E36 318i cabrio | BMW E46 318i | BMW E30 coupe S50B30 | Mazda 323 coupe
www.streetlegal.ro
BBS - born to burn
alexone is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 12:11   #19
gaju

Stage 5
 
gaju's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of:
[Nissan]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

e gresit timpul ala, si viteza e aiurea
gaju is offline   Reply With Quote
Old 16-01-12, 23:33   #20
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Talking Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

https://www.youtube.com/watch?v=IWr0EzJvQCc )
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:25   #21
ciuMpi

Stage 2
 
ciuMpi's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 60
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

ar mai fi si golful acesta de la ungrui, 11.0

https://www.youtube.com/watch?v=NTJQ9GcybPE

Last edited by ciuMpi; 18-01-12 at 11:28.
ciuMpi is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 21:15   #22
Sini
Audi Driver

Stage 3
 
Sini's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 81
Member of:
[AUDI]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Golful asta are un best de 10.8 pe 2011, ar mai fi si Polo cu motor central care are un 10.44 parca in 2010, ambele 1.9TDI
Sini is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 00:12   #23
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

10 s la diesel in Romania facuta de vreun mecanic roman? Ma indoiesc.Cu tot respectul pentru toti mecanicii de diesel :SUNTETI LIMITATI !!! Puteti avea oricat de multi bani tot nu veti scoate timpul asta....poate dupa o scolarizare pe afara.Inca lucram haotic,din auzite si presupuneri.Record la diesel 12,44 (jos palaria) dar sareau bielele din el de ziceai ca-i revelionul....a legat chiar o prietenie stransa cu cei de la remat la cate blocuri de motor a lasat acolo.Decamdata el(haplea) a coborat stacheta sub 12,5 dar....cu multe sacrificii de motoare.

PS... daca vreun tunner se crede ofensat si crede ca poate scoate undeva intre 10-10,5 s dintr-un diesel,sa-mi spuna cu ce masina sa ma prezint la el si cu cati bani si ma prezint imediat....dar vreau garantii nu sa arunc banii si timpul degeaba.
pss...10 s poate peste cativa ani...asa da!!! Iulica Gto chiar facea o statistica remarcabila la diesel si anume : in fiecare an se scade cate o secunda timpul la diesel,deci....

Last edited by mecarm; 20-01-12 at 00:21.
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 08:07   #24
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Atat mecanicii cat si clientii sunt o problema.
Mecaniciii foarte rar, spre deloc isi cunosc meseria mereu aparand verigi slabe in munca lor, iar clientii vor, vor perfromante extreme fara prea multi bani.
Nu poti cu o turbina reconditionata si cu un motor de peste 100000km sa bati un record adevarat.
Daca multi folosesc Stand Alone ECU cand e vorba de benzina, nimeni in Romania inca nu a folosit un Stand Alone pe diesel, special destinat acestor setari de inalta performanta. Cand aud de asta de pretul asta o iau la sanatoasa.
Pana nu creste nivelul de cultura in acest domeniu suntem sortiti sa suferim.
Acesta este si motivul pentru care nu accept unele minciuni varsate pe 4uning de diversi indivizi eu reactionez altfel decat isi doresc ei.
http://www.bosch-motorsport.com/cont.../html/3690.htm
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 11:26   #25
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
10 s la diesel in Romania facuta de vreun mecanic roman? Ma indoiesc.Cu tot respectul pentru toti mecanicii de diesel :SUNTETI LIMITATI !!! Puteti avea oricat de multi bani tot nu veti scoate timpul asta....poate dupa o scolarizare pe afara.Inca lucram haotic,din auzite si presupuneri.Record la diesel 12,44 (jos palaria) dar sareau bielele din el de ziceai ca-i revelionul....a legat chiar o prietenie stransa cu cei de la remat la cate blocuri de motor a lasat acolo.Decamdata el(haplea) a coborat stacheta sub 12,5 dar....cu multe sacrificii de motoare.

PS... daca vreun tunner se crede ofensat si crede ca poate scoate undeva intre 10-10,5 s dintr-un diesel,sa-mi spuna cu ce masina sa ma prezint la el si cu cati bani si ma prezint imediat....dar vreau garantii nu sa arunc banii si timpul degeaba.
pss...10 s poate peste cativa ani...asa da!!! Iulica Gto chiar facea o statistica remarcabila la diesel si anume : in fiecare an se scade cate o secunda timpul la diesel,deci....
aici trebuie sa te contrazic putin,sunt 100% sigur ca se poate si in Romania cel putin eu as putea sa fac asa ceva dar sunt in lipsa de bani si de interes pt un diesel care nu se gasesc la fel de multe piese de tuning ca la o benzina!Cu 450 de cai de diesel si 4x4 si 900 de km aia e!caii se fac dintr-un motor de t4 2.5 tdi 150 de cai,sau dintr-un motor de mb!
__________________
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 11:27   #26
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Sau un urs cu un 3.0 sd putin modificat cred ca si ala face ceva senzatii!
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 20-01-12, 21:40   #27
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post

PS... daca vreun tunner se crede ofensat si crede ca poate scoate undeva intre 10-10,5 s dintr-un diesel,sa-mi spuna cu ce masina sa ma prezint la el si cu cati bani si ma prezint imediat....dar vreau garantii nu sa arunc banii si timpul degeaba.
pss...10 s poate peste cativa ani...asa da!!! Iulica Gto chiar facea o statistica remarcabila la diesel si anume : in fiecare an se scade cate o secunda timpul la diesel,deci....
daca fac rost de loc... te bagi ? am retata succesului ... imi pare rau totusi ca nu-s tuner ))
mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 09:16   #28
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Quote:
Originally Posted by mihaistan View Post
daca fac rost de loc... te bagi ? am retata succesului ... imi pare rau totusi ca nu-s tuner ))
Impartim o rulota?
450yfz is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 17:43   #29
mecarm

Stage 5
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 452
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

:
Quote:
Originally Posted by 450yfz View Post
Sau un urs cu un 3.0 sd putin modificat cred ca si ala face ceva senzatii!
Tocmai de asta vorbeam....cred,presupun,s-ar putea sa scoata,etc.Nu avem pe cineva sa zica : Te costa atat si scoatem intre 10 s si 10,5.Inca nu avem reteta la diesel si bagam bani haotic doar in ceea ce presupunem si am auzit noi la unul si la altul.Apropo! Cat te-a dus nebunia ta de proiect pe Golfu tau?Cati bani ai bagat?
mecarm is offline   Reply With Quote
Old 21-01-12, 21:00   #30
450yfz

Stage 5
 
450yfz's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,449
Default Re: 10 Sec Diesel in Romania....is it posible??

Quote:
Originally Posted by mecarm View Post
:

Tocmai de asta vorbeam....cred,presupun,s-ar putea sa scoata,etc.Nu avem pe cineva sa zica : Te costa atat si scoatem intre 10 s si 10,5.Inca nu avem reteta la diesel si bagam bani haotic doar in ceea ce presupunem si am auzit noi la unul si la altul.Apropo! Cat te-a dus nebunia ta de proiect pe Golfu tau?Cati bani ai bagat?
multi bani foarte multi,nici nu vreau sa le tin contul,dar nu a fost gandita de drag eu m-am axat pe look si performanta,nu am vrut sa mutilez un ultimul hal masina!
Eu sunt 100% sigur ca pot face un diesel de 10sec dar sa acelasi buget ca pt un bmw sau vag de 10sec!
450yfz is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -