Go Back   Forum 4Tuning > AUTO COMERCIAL > Alte activitati > Feedback comercial - Recomandari si Reclamatii

Feedback comercial - Recomandari si Reclamatii Loc pentru reclamat tranzactii nereusite. Sunt acceptate doar reclamatiile insotite de dovezi clare.

Reply
 
Thread Tools
Old 11-08-09, 15:17   #1
DANY SXX

Stage 5
 
DANY SXX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Reclamatie user: dani_ddtz_MR

https://forum.4tuning.ro/member.php?u=36705

Userul: dani_ddtz_MR
yahoo: dani_ddtz@yahoo.com
Tel: 0742548503
Adresa: Baia mare

in ultimile 2 saptamani am tot cautat un amplificator capabil.... acest dani_ddtz s-a oferit sa imi vanda amplificatorul lui,un lightning audio la 800 ron !
vorbesc cu omul la telefon,totul in regula,imi trimite un videoclip cu amplificatorul,totul ok..... ramane sa il trimita prin fan curier.
ieri ma duc la sediu sa ridic coletul,achit suma si in desfac acolo , ei nepermitand desfacerea coletului inaintea platei !
Cand desfac ,ce sa vad ... ERA PLIN CU LEMNE !!!
il tot sun incontinuu dar nu raspunde!!
Cei de la Fan curier au ramas si ei masca ! mi-au facut un proces verbal sperand ca le va da voie cei de la bucuresti sa-mi dea banii inapoi... Dar nu cred ca am sanse !

Rezultatul : 800 ron da-ti pe un colet de lemne
Am facut acest topic ca sa nu mai poata tepui si pe altii !

Iar pt Dani_ddtz : esti un gunoi de om !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	user59098_pic18687_1249996207.jpg
Views:	379
Size:	117.1 KB
ID:	1042905   Click image for larger version

Name:	user59098_pic18688_1249996207.jpg
Views:	424
Size:	117.8 KB
ID:	1042906   Click image for larger version

Name:	user59098_pic18689_1249996207.jpg
Views:	432
Size:	119.0 KB
ID:	1042907  

Click image for larger version

Name:	user59098_pic18690_1249996207.jpg
Views:	579
Size:	120.5 KB
ID:	1042908   Click image for larger version

Name:	user59098_pic18691_1249996207.jpg
Views:	502
Size:	118.0 KB
ID:	1042909  

Last edited by aleks; 12-08-09 at 15:20.
DANY SXX is offline   Reply With Quote
Old 11-08-09, 23:21   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default

Am colaborat destul de mult cu Fan Courier, si Cargus si Curiero...dar FAN Courier sunt destul de seriosi.

Cred ca prima greseala vine din partea Fan Courier...si un pic din partea ta.

1. Fan Courier, cand trimite angajatul la "vanzator" sau expeditor sa ridice coletul...angajatul ala trebuie sa vada ce trimite ala, deci coletul nu trebuie sigilat inainte sa vada angajatul FAN.
2. Angajatul Fan Courier, completeaza o foaie pe care sunt trecute toate bunurile care sunt in colet...si o copie ramane la expeditor si una este pusa in colet...exemplu
1 buc cablu alimentare
1 buc statie
3 cabluri audio....s.a.m.d
3. Fan Courier permite verificarea coletului la destinatie, dar pentru asta trebuie ca expeditorul sa specifice acest lucru.

Tu acum ai tot dreptul sa blochezi acei bani la Fan Courier, ceea ce a facut acel user, se numeste inselaciune.

Ai luat legatura si cu politia?

Fan Courier trebuie sa blocheze respectiva suma de bani, si tu trebuie sa anunti de urgenta politia pentru ca ceea ce a facut acel user, se numeste inselaciune.

Teoretic ai toate sansele sa iti primesti banii inapoi, practic...ai cumparat niste lemne de gratar, foarte scumpe.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Last edited by aleks; 12-08-09 at 21:35.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 14:26   #3
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR



Pai si firma aia cred ca sta bine de tot..

http://docpub.onrc.ro/ART359/documen...08465-2007.pdf
http://semnal.onrc.ro/cgi-bin/proble...u=242003019111
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 12-08-09, 15:55   #4
DANY SXX

Stage 5
 
DANY SXX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

Cei de la Fan mi-au spus clar : Coletul nu se poate desface chiar daca s-a specificat de expeditor k se poate deschide DECAT SI NUMAI DECAT AI ACHITAT BANII !!!
probabil baiatu a venit cu el ambalat de acasa , nu la ambalat la sediu ! banii i-am blocat la ei....nu s-au trimis la Baia mare spre bucuria mea ! Insa acum trebuie sa astept decizia celor de la Fan bucuresti....
i-am sunat astazi p cei de la fan,mi-au spus ca au vorbit cu cei de la Bucuresti,respectiv Baia mare, si ca l-au sunat pe expeditor si nu raspunde !NU raspunde la telefoanele mele,dar ce ar raspunde la ei! nu stiu cat o sa dureze toata treaba....
DANY SXX is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 00:03   #5
PUIU 82

Stage 3
 
PUIU 82's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 161
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

@ Andi,angajatii nici unei firme de curierat nu sunt obligati sa asiste si sa faca receptia obiectelor aflate in colet,exceptie fiind banii cash.
Si pt a permite verificare continutului coletului inainte de a plati rambursul,nu e de ajuns acordul verbal,sau specificarea pe nota de transport.......
Majoritatea firmelor de curierat nu accepta verificare coletului,tocmai pt a se feri de asemenea probleme.
@ Dani,anunta politia......asta e inselaciune.
Firma de curierat o sa retina rambursul pana la solutionarea cazului.
Pt marirea sanselor tale,sper ca nota de transport e completata corect si cu toate datele,inclusiv semnatura expeditorului.
Am sa intreb si eu cum se procedeaza in asemenea situatii....pana acum nu m-am lovit de asa ceva si te anunt.
Bafta!
__________________
Dacia SupeRnova B-26-HFC.
FORZA RAPID!
PUIU 82 is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 09:34   #6
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

In primul rand FanCourierul are parte din vina. Eu trimit colete doar prin ei si procedura e in felul urmator :
-Atunci cand ai ramburs (cazul tau) expeditorul ambaleaza coletul in prezenta unui angajat FanCourier si se completeaza un P.V. in care este mentionat ce contine coletul. P.V.-ul se completeaza in 3 exemplare(unul ramane la expeditor, unul se pune in colet si unul ramane la fancourier).
Nu ai gasit PV-ul in colet ?
Poti sa-i tragi pe cei de la FanCourier de urechi daca nu l-ai gasit sau daca l-ai gasit si pe acesta scrie ce ar fi trebuit sa contina (statie)

Si a 2-a chestie, cand trimiti cu ramburs ti se cere si o copie dupa buletin, deci cei de la FanCourier Baia Mare ar trebui sa aiba o copie dupa buletinul expeditorului.

Asta e procedura lor de lucru si in cazul in care nu au procedat asa, cei de la FanC pot fi trasi la raspundere de asemenea.

Bafta !
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 13-08-09, 15:18   #7
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

credeti-ma ca nu am vorbit prostii si chiar alea sunt procedurile...

Nu cred ca au facut exces de zel la mine, punandu-ma sa arata ceea ce trimit sau sa completeze angajatul Fan Courier acea hartie cu ceea ce contine coletul.

Si cu verificatul coletului la destinatie zic eu sa va ma interesati...eu am luat prin Fan Courier un set de jante (Noi) dar tot nu aveam incredere...si am solicitat sa puna pe colet...A se verifica la destinatie...si asa am facut...era vorba de 1000 de lei.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 07:49   #8
johny_vip

Stage 5
 
johny_vip's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 353
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

cea mai buna solutie este sa sesizezi politia....o sa dureze ceva si aici,deoarece este vorba si de stabilirea competentei....tu probabil vei face reclamatie la u in judet,cei de acolo vor declina cauza la judetul de unde a trimis acest dany coletul....abia apoi vor incepe verificarile de rigoare,implicit identificarea individului si tragerea acestuia la raspundere....sincer,mari sanse de reusita nu sunt,intrucat el poate sa zica, ca nu a trimis el coletul....in plus,politia o sa intre in concediu fara plata...)....sau sa lucreze decat vreo 6 ore.....dak trece de politie dupa aprox 6luni-1an de cercetari si verificari,probabil ajunge la parchet,unde procurorul o sa considere ca fapta ori nu exista ori prejudiciul este prea mic=>>>neinceperea urmaririi penale......depinde si cu ce solutie pleaca de la politie...propusa de lucratorul de politie.....asadar,legea de k....kt din romania nu face decat sa iti amplifice sentimentul de scarba si ura pt actuala societate....
in caz ca ai ceva nelamuriri sau alte intrebari,ma poti gasi la 0720698555....bafta!
johny_vip is offline   Reply With Quote
Old 14-08-09, 19:19   #9
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

"Stimate domn,

Pentru trimiterile cu valoare declarata, sau in sistem ramburs, coletul se ambaleaza in prezenta unui reprezentant Fan Courier, se intocmeste un packinglist (declaratie cu continutul coletului) la care se ataseaza si copie de BI.
Aceasta procedura este valabila doar pentru expeditiile preluate de la persoane fizice si trebuie respectata intocmai.
Va informam ca societatea Fan Courier este inregistrata ca operator de date cu caracter personal, inregistrat sub numarul 4487.

Cu respect, ****
Acesta este raspuns FAN CURIER la o solicitare.
El ti-a trimis prin firma ca sa nu fie obligat sa ambaleze coletul in prezenta reprezentantilor firmei de curierat.

@B|shOp-VR6 din cate vad firma a fost radiata in 2007 ....deci cam multe infractiuni pt 800 RON (fals, uz de fals, inselaciune, etc.).

Depune o reclamatie la politie fara nici o problema.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-09, 12:22   #10
DANY SXX

Stage 5
 
DANY SXX's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 654
Member of:
[Competitor CNCA]
[AUDI]
Default Re: Reclamatie user: dani_ddtz_MR

Astazi am fost la sediu Fan si mi-am recuperat banii... am pierdut doar 60 ron curierul... dar ma multumesc ca nu i-am pierdut pe toti. Invatare de minte , sa nu cumperi fara desfacerea coletului inainte !
DANY SXX is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -