Go Back   Forum 4Tuning > www.4tuning.ro > ARHIVA > Arhiva evenimente > 4TuningDAYS 2009 -- 10-12 aprilie 2009 -- Bucuresti - Romexpo

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-09, 18:23   #196
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by NSL_Florica View Post
-Regulile au fost facute acolo ad-hoc.....concursul si regulile de participare sunt postate aici si nu au fost respectate. Tengu a schimbat totul cum a vrut el si a facut concursul dupa pofta lui. Nu contest valoarea lui si a masinii lui dar aici este ROMANIA nu Africa de Sud unde ai locuri speciale sa te antrenezi , aici lumea se antreneaza pe STRAZI cu frica de garda si cu riscuri mari. De la concursul initial sa ajuns la Drift in 3 cercuri cu diametre diferite la schimbare de mase de pe o parte pe alta , depunctam steagul rosu cand toti spectatorii erau cu mainile in sus si sute de camere pe tine ti se cere sa te opresti? la cati am cerut eu sa se opreasca vreodata> la nimeni , la toti cand erau acolo le spuneam 'dai frate" ca de asta venise omul acolo , de cate ori m am certat cu Grtian pt oameni sa i mai lase 10 -20 de minute .....acum avem 1.8 si suntem drifteri....ce plm avem echipa de balet sau luptatori?....eu nu voi face parte niciodata din echipa de balet daca asta vreti nu aveti de cat. Eu si toti ursii care am fost acolo pe partea dreapta nu suntem in echipa de pistoale cu apa (vb lui TXA) , masinile sunt V8 , 2,5Compresor , 3,5 Turbo , M3 , 2,5 Turbo si eu cu un nou motor.....dupa atatea mii bagate in masini nu halim steagul rosu si burnout in parcare.
-Mate sa nu crezi ca am ceva cu tine, acest raspuns este in mica parte pt tine este mai mult pt cei care trebuie sa vada realitatea de la noi , lumea nu intelege baletul , lumea vrea forta cois , cauciucurile sa sara de pe jante , fum si adrenalina multa nu jaloane si schimbari de mase de pe o parte pe alta.
-Vrei sa faci asta cu balet , fa altfel , lasa lumea sa si rupa masinile ca de asta au venit si dupa aceea intrebi....care vreti balet cu reguli cu steag cu ce mai e.....dar nu impune.
Imi pare rau sa vad k gandesti asa, sincer ma asteptam la altceva dar m-am inselat, daca absolut toti ar gandi ca tine, Romania ar ramane la standardele de burnout si bum cauciucuri.... se pare k nici tu si nici altii nu vor sa evolueze si va place sa ramaneti la nivelul ala de acum 4 ani.... daca nu va place sa respectati un timp alocat absolut tuturor participantilor indiferent k e M3 sau ca e 1.8.... asta e va urez succesuri, se pare ca acum dupa 4 zile de drift esti mare drifter iar noi balerini, asta e.... las k ramanem noi aia de facem balet si ramaneti voi aia gravi sa aratati k stiti sa faceti cercuri haotice

-Mate sa nu crezi ca am ceva cu tine, acest raspuns este in mica parte pt tine este mai mult pt cei care trebuie sa vada realitatea de la noi , lumea nu intelege baletul , lumea vrea forta cois , cauciucurile sa sara de pe jante , fum si adrenalina multa nu jaloane si schimbari de mase de pe o parte pe alta.

iar asta e cea mai tare replica, pai ca sa-ti dau un contra exemplu si africanii aia de mananca frunze nu vor decat frunze, k ei nu au auzit de MC Donalds si nici nu au gustat, dar daca le dai o sa le placa, la noi daca publicul in anii trecuti sa obisnuiit cu HAOS k sa accepte DRFIT tre sa ii dai Drift si nu HAOS
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp

Last edited by MC Mate; 13-04-09 at 18:26.
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:23   #197
bimmer3

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 541
Default Re: Campionatul National de Drift

Este clar ca organizatorul face regulile.
Daca le-ar si respecta n-ar mai fi atatea discutii..fiecare ar sti regulile si atunci cine vrea vine cine nu, nu.
Oricum, a fost un pas inainte concursul asta.
Burn si cercuri la nimereala da oricine, cu driftul e mai 'nasol' dupa cum ati vazut.
Data viitoare respectati regulile pe care le anuntati si pt care se pregateste lumea si sigur va iesi frumos.

Last edited by bimmer3; 13-04-09 at 18:28.
bimmer3 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:29   #198
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by MC Mate View Post
Imi pare rau sa vad k gandesti asa, sincer ma asteptam la altceva dar m-am inselat, daca absolut toti ar gandi ca tine, Romania ar ramane la standardele de burnout si bum cauciucuri.... se pare k nici tu si nici altii nu vor sa evolueze si va place sa ramaneti la nivelul ala de acum 4 ani.... daca nu va place sa respectati un timp alocat absolut tuturor participantilor indiferent k e M3 sau ca e 1.8.... asta e va urez succesuri, se pare ca acum dupa 4 zile de drift esti mare drifter iar noi balerini, asta e.... las k ramanem noi aia de facem balet si ramaneti voi aia gravi sa aratati k stiti sa faceti cercuri haotice
Mate....ce vorbe's astea? Intr-adevar trebuiau impuse si anumite reguli dar sa stii ca traseul era foarte dificil si se vedea la aproape fiecare participant . Problema e ca noi inca traim in Romania si nu avem posibilitati asa mari precum au altii ! Nu mi-o lua in nume de rau, sti ca am tot respectul pentru tine insa vreau sa te fac constient ca "circuitul" ala nu era la standardele unor oameni simpli fara scoala de drift ! Bafta.
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:29   #199
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: Campionatul National de Drift

organizarea a fost cam aiurea zic eu...nu e normal sa se dea 10 scutere 3 ore...unde putea fi incadrat foarte bine si Bac-Man ca doar avea si motor si atv iar masinile care erau asteptate de toti si erau atat de multe sa li se aloce atat de putin timp.
__________________
new cali in town
bmw_motorsport is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:33   #200
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Mate....ce vorbe's astea? Intr-adevar trebuiau impuse si anumite reguli dar sa stii ca traseul era foarte dificil si se vedea la aproape fiecare participant . Problema e ca noi inca traim in Romania si nu avem posibilitati asa mari precum au altii ! Nu mi-o lua in nume de rau, sti ca am tot respectul pentru tine insa vreau sa te fac constient ca "circuitul" ala nu era la standardele unor oameni simpli fara scoala de drift ! Bafta.
evolutia in materie de drift are loc daca faci burnout-uri peste burnout-uri si faci mai multe cerculete decat un titirez? foarte bine ca traseul era greu...atunci chiar puteai sa vezi cine nu stie nimic, cine stie cate ceva si cine e bun...

Quote:
Originally Posted by bmw_motorsport View Post
organizarea a fost cam aiurea zic eu...nu e normal sa se dea 10 scutere 3 ore...unde putea fi incadrat foarte bine si Bac-Man ca doar avea si motor si atv iar masinile care erau asteptate de toti si erau atat de multe sa li se aloce atat de putin timp.
scuterele nu cred ca erau cu 4tuning, ci cu S.M.A.E.B. Cele 2 evenimente au fost separate ca organizare.
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:39   #201
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: Campionatul National de Drift

separate ca organizare dar cu un punct comun...iar de aici a plecat totul....discutii...polemici...alea..alea
bmw_motorsport is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:39   #202
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Mate....ce vorbe's astea? Intr-adevar trebuiau impuse si anumite reguli dar sa stii ca traseul era foarte dificil si se vedea la aproape fiecare participant . Problema e ca noi inca traim in Romania si nu avem posibilitati asa mari precum au altii ! Nu mi-o lua in nume de rau, sti ca am tot respectul pentru tine insa vreau sa te fac constient ca "circuitul" ala nu era la standardele unor oameni simpli fara scoala de drift ! Bafta.
Au fost baieti care s-au dat f bine indiferent ca a fost un traseu mai dificil, (vezi Calin, Traian , mouse, red celica, baiatul cu 1.8, chiar si Florica sambata, ) nu vad de ce este atat de greu ca unii sa accepte niste reguli, tocmai pentru ca nu exista locuri de antrenamente au fost 4 zile in care au putut sa invete schimburi si unii chiar au evoluat vazand cu ochii... pentru cei ce nu vor sa accepte regulile , probabil vor mai fi evenimente de HAOS, cei care chiar ii pasioneaza Driftul au evoluat enrom, RED Celica din toamna acum, de KNS nu mai zic care de ultima data s-a vazut k s-a dat grav iar ei tot in Romania stau
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:44   #203
Vlad*WpK
FOTO Member

Stage 3
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 143
Member of:
[FOTO]
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by bmw_motorsport View Post
separate ca organizare dar cu un punct comun...iar de aici a plecat totul....discutii...polemici...alea..alea
asta nu e vina lui Gratian/4Tuning...cei de la S.M.A.E.B probabil au platit pentru mai multe ore si atunci era normal ca ei sa se dea 6 ore (sau cate ore aveau spatiul inchiriat). Organizatorii au facut tot ce au putut pentru vizitatori/concurenti, iar daca atata s-a putut...sa zicem mersi si sa ne vedem data viitoare la mai bun
Vlad*WpK is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 18:48   #204
bmw_motorsport

Stage 5
 
bmw_motorsport's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,320
Default Re: Campionatul National de Drift

Quote:
Originally Posted by Vlad*WpK View Post
asta nu e vina lui Gratian/4Tuning...cei de la S.M.A.E.B probabil au platit pentru mai multe ore si atunci era normal ca ei sa se dea 6 ore (sau cate ore aveau spatiul inchiriat). Organizatorii au facut tot ce au putut pentru vizitatori/concurenti, iar daca atata s-a putut...sa zicem mersi si sa ne vedem data viitoare la mai bun
stiu asta...si nu am dat vina pe cineva anume....asta e...a trecut...mergem inainte...si cu sperante la mai bine.Bafta multa la toata lumea...la urma urmei toti avem o singura pasiune
bmw_motorsport is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:18   #205
axela

Stage 5
 
axela's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 433
Default Re: Campionatul National de Drift

parerea mea sincera si personala este ca driftul nu este pt oricine..clar ...nu toti stim...eu unu personal nu am reusit ce visam dar asta nu ma face decat sa progresez ca si sofer dar si sa aranjez masina .......deci....la orice inceput de drum or sa apara mici ocolisiri dar calea este una singura ...si anume sa respectam regulile impuse si sa progresam .....la koe nu poti veni cu scuze sau ifose ...ori poti ori nu poti ..depind de fiecare din noi cat de mult lucram ca sa reusim....bafta la toti...
__________________
www.japanteam.ro
axela is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:21   #206
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Campionatul National de Drift

-Mate ai luat o razna? Crezi ca 4zile langa Tengu te face mai drifter? De ce nu te ai inselat in atatia ani langa mine si te ai inselat chiar acum? Am spus adevarul despre rahat ul asta de tara. Erai pe dreapta cand intrebai .....noi cand ne mai dam? SI CAND AI INTRAT NU TE MAI OPREAI....pana nu ai luat foc la Ploiesti , sau poate ai uitat la Danubiana cand ti am spus da i a2a......si te ai invartit prima data in viata ta .....atunci tot TENGU era langa tine.....mate musti mana cui nu trebuie.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:24   #207
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Campionatul National de Drift

am o intrebare pt tine florica.......te-am intrebat daca poate si ploiestiul sa intre si erai nervos.....mi-ai spus niste vb care ori le-ai zis la nervi ori sa ma faci din vorbe....

erau adevarate?....nu o sa le pun aici sa nu creez polemici.....

app ai bulit linia la motor sau m-i sa parut mie.....?
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:27   #208
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Campionatul National de Drift

Nici nu tin minte ce ti am spus....sincer....eram f nervos si inca sunt.Vb in PM. Da motorul sa dus linia.

Last edited by F_L_R; 13-04-09 at 19:33.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:45   #209
Gratzian
Administrator

Stage 5
 
Gratzian's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 4,465
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Campionatul National de Drift

sa facem o scurta recapitulare:
noi organizam 2 evenimente pe an mari, unul un primavara, care este centrat pe expozitie si cu spectacol adiacent, si unul in toamna, care este axat pe parte de drift, show si burn

Pe langa acestea, sunt in discutii cu mai multe locatii pentru antrenamente si etape.
Am intalnit dificultati pana acum, era greu sa conving, chiar cu bani sa primim spatiu "ca sa bubuim cauciucuri"

Am inteles ca trebuie sa oferim un eveniment cu reguli, si cu spectacol organizat, si de aceea lucrurile au decurs altfel.

Cu ceea ce am facut acum si a fost vazut de mai multi factori interesati am crescut mult sansele sa facem inca 3-4 etape vara asta, plus gasirea unui loc de antrenament.

Haosul si forta bruta ne situa in perceptia generala ca ceva pe ceva dezorganizat, necontrolabil si PERICULOS !

Am aratat ca se poate organiza ceva coerent, ordonat si ca putem tine in frau pe cei care "intra cu japca" dupa cum scria cineva intr-un post mai sus...

Din pacate, fumul din parcare a dat o nota foarte proasta, sper ca vom reusi sa reparam daunele de imagine produse.

-------------
Altfel...
Vineri s-a dat toata lumea ore in sir...
sambata iar s-au dat toti

asta este, din pacate lucrurile bune nu se vad.
Nu pot intra pe pista oamenii numai cu argumentul numarului de cauciucuri pe care il au in portbagaj.

Si chiar vorbiti serios cand ziceti ca sa nu ii mai chemam pe tengu, hai si kns? sau alti invitati straini?
dati-mi un motiv rezonabil si nu ii mai aduc.
------------
mai bine tineti pumnii sa reusesc sa fixez cat mai multe etape si un spatiu de antrenament.
-----------
multumesc pentru participare, si mai ales multumesc ca ati fost mai intelegatori data asta decat alta data. M-ati ajutat sa arat ca se poate desfasura un eveniment curat, organizat, fara incidente, pericol si cu mult spectacol.

FELICITARI !!!
Gratzian is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 19:45   #210
Cataaa_

Stage 5
 
Cataaa_'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,772
Member of:
[VW]
[Nissan]
Default Re: Campionatul National de Drift

am vazut vineri masini care intru in circuit pur si simplu cum ieseau pe fabrica ... barci .... frate cum poti sa vii la drift cu 1.8 ... sincer mi se parea ca or sa se rastoarne masinile alea .... nu stiu ce a fost sambata sau duminica insa eu ca participant , nu as intra cu o masina stock , care pe deasupra nu are nici cine stie ce cai .......

sper sa nu mi`o luati in nume de rau , insa nu asa se progreseaza ....
__________________
The best part of falling still is getting back up again - by David Belle
Cataaa_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -