Go Back   Forum 4Tuning > Car-Audio, Multimedia & GPS > Competitii Car-Audio > Campionatul National de Car-Audio

Reply
 
Thread Tools
Old 18-05-11, 22:47   #1
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Va recomand sa cititi cu atentie regulamentul (inclusiv regulile generale) fiindca exista cateva modificari minore si un supliment de clase. Stock 400, 800 si Open sunt noutati pentru clasele mici. Monster! e clasa de disctractie.

Sistemul de punctaj este si el putin simplificat si inclus in fisierul Regulamentului (undeva la final).

Daca aveti nelamuriri sau sugestii, puteti sa le expuneti aici.
Attached Files
File Type: doc SPL_Challenge_2011_-_Regulament(1).doc (143.0 KB, 347 views)
__________________
www.melodix.ro

Last edited by ReLLaXX; 01-06-11 at 00:13.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 21:37   #2
basic
Competitor CNCA

Stage 5
 
basic's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 388
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Sugerez si masuratori gen piramidal....asta daca se poate.(nu mai retin ce termlab ai)E destul de spectaculos "duelul" in linie...
basic is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 22:33   #3
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by basic View Post
Sugerez si masuratori gen piramidal....asta daca se poate.(nu mai retin ce termlab ai)E destul de spectaculos "duelul" in linie...
Imi pare rau ca nu am specificat in regulament, masuratorile in sistem piramidal erau deja stabilite inca pentru anul trecut, lucru care din pacate nu s-a mai pus in practica. Deci da, anul acesta asa se si masoara.

De fapt, asta e o idee mult mai veche, idee care nu a vazut lumina zilei din cauza limitarilor impuse de unele locatii. Speram ca nu va mai fi cazul.

Termlabul e cel "bun", cu doi senzori, si cel mai probabil va fi folosit cu update-ul din 2011 inca de la prima etapa.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 22-05-11, 22:47   #4
roli

Stage 5
 
roli's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,304
Member of:
[Honda]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by ReLLaXX View Post
Imi pare rau ca nu am specificat in regulament, masuratorile in sistem piramidal erau deja stabilite inca pentru anul trecut, lucru care din pacate nu s-a mai pus in practica. Deci da, anul acesta asa se si masoara.

De fapt, asta e o idee mult mai veche, idee care nu a vazut lumina zilei din cauza limitarilor impuse de unele locatii. Speram ca nu va mai fi cazul.

Termlabul e cel "bun", cu doi senzori, si cel mai probabil va fi folosit cu update-ul din 2011 inca de la prima etapa.
deci la arad se pune in practica
incarcativa bine bateriile
roli is offline   Reply With Quote
Old 23-05-11, 07:33   #5
V.Roberto

Stage 5
 
V.Roberto's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,405
Member of:
[DAEWOO]
[VW]
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

super
V.Roberto is offline   Reply With Quote
Old 01-06-11, 00:15   #6
ReLLaXX

Stage 5
 
ReLLaXX's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 2,977
Member of:
[Registered Users]
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

PS: Limitarea de frecventa la clasele Stock si Mini ramane 20-55 Hz, exact ca anul trecut. Am modificat deja si in regulament.
ReLLaXX is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 20:14   #7
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Am o idee care e furata din competitiile de afara...Se se faca o clasa gen...cel mai frumos portbagaj,cel mai frumos aranjament ... este un aspect care zic eu ca este la fel de important in car audio ca sunetul si ar incuraja competitorii la instalari frumoase ...e simplu sa arunci un amplificator si un subwoofer si sa te prezinti la concurs si este destul de greu sa ai ce si arata.... la fel sa se diferentieze putin simpli competitori de "cei din domeniu" ...
E doar o parere proprie si personala...daca se crede ca se poate adauga in regulament aceasta categorie care zic eu ca face sens atunci ma bucur ca am putut ajuta...

Am uitat sa precizez ca este vorba de masini strict de la spl...

Last edited by Tibitzu; 29-11-11 at 20:16.
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 21:08   #8
B-11-AYG
Renault Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,641
Member of:
[VW]
[DACIA]
[RENAULT]
[Competitor CNCA]
Talking Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Tibitzu View Post
Am o idee care e furata din competitiile de afara...Se se faca o clasa gen...cel mai frumos portbagaj,cel mai frumos aranjament ... este un aspect care zic eu ca este la fel de important in car audio ca sunetul si ar incuraja competitorii la instalari frumoase ...e simplu sa arunci un amplificator si un subwoofer si sa te prezinti la concurs si este destul de greu sa ai ce si arata.... la fel sa se diferentieze putin simpli competitori de "cei din domeniu" ...
E doar o parere proprie si personala...daca se crede ca se poate adauga in regulament aceasta categorie care zic eu ca face sens atunci ma bucur ca am putut ajuta...

Am uitat sa precizez ca este vorba de masini strict de la spl...
Avand in vedere ca tot ce e urat e bun, si tot ce e frumos e prost
B-11-AYG is offline   Reply With Quote
Old 29-11-11, 22:10   #9
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Pe baza de schema... ...Nu dar pe bune acum...car audio nu tine doar de scor si de hair-trick...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 07:15   #10
Lil' D

Stage 5
 
Lil' D's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,016
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Eu stiu ca CNCA e o competitie unde scorul conteaza, aspectul, sigurantele si altele conteaza la "cealalta" competitie

E mult mai mult de munca sa dai un scor serios decat sa faci o cutie mochetata care arata ok. Vanam zecimi, nu puncte pe instalare si aspect
__________________
Team SQNLL
Lil' D is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 09:18   #11
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Eu stiu ca CNCA e o competitie unde scorul conteaza, aspectul, sigurantele si altele conteaza la "cealalta" competitie

E mult mai mult de munca sa dai un scor serios decat sa faci o cutie mochetata care arata ok. Vanam zecimi, nu puncte pe instalare si aspect
amin!
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 09:20   #12
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Da,dar cand zic de o clasa pentru aspectul portbagajului nu zic de o incinta mochetata si nu ma refer la puncte...Ma refeream la o clasa unde sa conteze doar instalarea si aspectul din care sa poata intelege si lumea ceva nu sa se adauge aceste aspecte in categoriile actuale...ca tevi si incinte date cu lac au vazut atatia ani....bineinteles ca cel care o sa faca lucrul acesta o sa piarda pe partea cealalta de care zici tu pentru ca aceste categorii se cam bat cap in cap.

E bine sa vanezi si zecimi de decibeli cu o teava si o incinta din lemn,nu a zis nimeni nimic...dar asta nu este car audio din punctul meu de vedere...asta este doar o mica o parte din el...si aici nu e vorba de care competitie este mai buna "aceasta" sau "cealalta" e vorba de a face o competitie cat mai completa si cat mai buna...

Daca organizatorii cred ca la o competitie de SPL din cadrul CNCA trebuie sa fie doar scor si hairtrick atunci asa sa fie...o sa vin si eu cu teava si lemn nu'i stres...Doar ca eu as vrea sa se extinda domeniul si sa mai facem si altceva....Ceva mai frumos...
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 09:28   #13
Bigu

Stage 5
 
Bigu's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 4,762
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Tibi... inca nu ai inteles? La CNCA se face performanta !
Cum ar fi sa vezi la VTM masinile cu neoane sau la liniutze cum se joaca baietii cu air-ride Ai vazut vreun sistem "fancy" in dBDrag?

Domeniul auto este unul fooooaaaarte mare unde toata lumea are loc si unde fiecare face ce vrea . Pentru competitii de "show and shine in the trunk" nu vad rost sa existe in SPL la CNCA.

PS: Magia rezultatelor nu sta in lungimea tevii
__________________
Y!M dbig.sounds
Dealer Autorizat pentru toata gama de produse Digital Designs si PowerCell
S-A DESCHIS

Last edited by Bigu; 30-11-11 at 09:30.
Bigu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 09:29   #14
pigoo

Stage 5
 
pigoo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,135
Member of:
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Lil' D View Post
Eu stiu ca CNCA e o competitie unde scorul conteaza, aspectul, sigurantele si altele conteaza la "cealalta" competitie

E mult mai mult de munca sa dai un scor serios decat sa faci o cutie mochetata care arata ok. Vanam zecimi, nu puncte pe instalare si aspect
de acord
pigoo is offline   Reply With Quote
Old 30-11-11, 09:39   #15
Tibitzu

Stage 5
 
Tibitzu's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 765
Member of:
[2 Roti]
[FORD]
[Hyundai]
[Competitor CNCA]
Default Re: SPL Challenge @ CNCA 2011 - Regulament si detalii!

Quote:
Originally Posted by Bigu View Post
Tibi... inca nu ai inteles? La CNCA se face performanta !
Cum ar fi sa vezi la VTM masinile cu neoane sau la liniutze cum se joaca baietii cu air-ride Ai vazut vreun sistem "fancy" in dBDrag?

Domeniul auto este unul fooooaaaarte mare unde toata lumea are loc si unde fiecare face ce vrea . Pentru competitii de "show and shine in the trunk" nu vad rost sa existe in SPL la CNCA.

PS: Magia rezultatelor nu sta in lungimea tevii
Si astea sunt perfomante...dar parerile sunt total diferite...

https://www.youtube.com/watch?v=ZXeTb...ature=youtu.be

In fine ... asta am vrut sa stiu ... era doar un punct de vedere.
Ne vedem la decibeli!!!
Tibitzu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -