[4Tuning International]
[4Rally]
Default Mihai Marinescu în F2.

Mihai Marinescu va participa la etapa de Formula 2 care va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni pe circuitul de la Nurburgring
Pilotul român Mihai Marinescu a anunţat la începutul lunii mai că nu va putea participa la etapa de Formula 2 de la Nurburgring din perioada 25-27 mai din cauza faptului că nu dispune de bugetul necesar.Marinescu ocupă locul şase în clasamentul general cu 31 de puncte, în primul rând datorită celor 18 puncte câştigate pentru locul doi ocupat în a doua cursă de la Silverstone.

Default Re: Mihai Marinescu în F2.

Mihai Marinescu a stabilit cel mai bun timp în calificările de Formula 2 de la Nurburgring şi va pleca de pe prima poziţie a grilei de start în cursa care va avea loc la ora 14:40.
Pilotul român Mihai Marinescu a obţinut sâmbătă al doilea pole position din acest sezon de Formula 2. După performanţa similară de la Silverstone, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a fost cel mai rapid în prima sesiune de calificări de la Nurburgring.

Marinescu a fost cronometrat cu 1:46.449 în ultimele minute ale sesiunii şi a reuşit să-l învingă pe britanicul Luciano Bacheta cu trei zecimi de secundă.

Misiunea românului nu va fi însă una deloc simplă, întrucât Bacheta este pilotul care a câştigat toate cele patru curse de Formula 2 din debutul acestui sezon, devenind astfel principalul favorit la câştigarea titlului. De altfel, Marinescu a ratat victoria la Silverstone după ce a fost depăşit în penultimul tur de acelaşi Bacheta, care l-a retrogradat astfel pe treapta a doua a podiumului.

Prima cursă de Formula 2 de la Nurburgring va avea loc sâmbătă cu începere de la ora 14:40 şi va putea fi urmărită în direct pe posturile de televiziune Sport.ro şi MotorsTV sau pe site-ul oficial al competiţiei.
Old 26-05-12, 14:22   #3
Daniel_DRV

Stage 5

Member of:
[4Rally]

Victorie pentru Marinescu în prima cursă din Germania, cu un avans de 3.4"....
Old 27-05-12, 18:01   #4
Daniel_DRV

Stage 5

Member of:
[4Rally]

Marinescu, la numai 0.003 secunde de un nou pole în Formula 2.

Mihai Marinescu a ocupat locul doi în cursa de duminică de la Nurburgring din Formula 2, deşi a fost lider mai mult de jumătate din cursă.
Old 24-06-12, 17:32   #5
Daniel_DRV

Stage 5

Member of:
[4Rally]

Mihai Marinescu a terminat pe locul patru cursa de sâmbătă de Formula 2 de la Spa-Francorchamps, însă riscă să piardă poziţia la masă verde.

Mihai Marinescu nu a reuşit să termine pe podium prima cursă de Formula 2 din cadrul etapei de la Spa-Francorchamps. Plecat de pe poziţia a treia a grilei de start, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a avut un start decent, însă a fost atacat constant din spate de Matheo Tuscher.

Cei doi s-au atins uşor în timpul unui duel spectaculos în turul 8, iar Tuscher a reuşit să-l depăşească chiar dacă a ieşit larg în afara pistei.

Ulterior, Marinescu şi-a menţinut poziţia a patra pană la final, însă comisarii au anunţat că îl vor investiga după cursă pentru incidentul cu Tuscher. Astfel, există pericolul ca braşoveanul să piardă locul patru obţinut în cursă şi cele 12 puncte câştigate cu această ocazie.