Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 05-07-11, 17:01   #1
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default FIA Formula 2

Editia 2011 este transmisa la noi in Romania pe sport.ro, iar ca reprezentant in aceasta competitie il avem pe Mihai Marinescu, cred ca are sanse mari sa ajunga in F1.

Credeti ca este cel mai promitator pilot pe care l-am avut pana acum ?
maryus25 is offline  
Old 06-07-11, 18:27   #2
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: FIA Formula 2

Quote:
Originally Posted by maryus25 View Post
Editia 2011 este transmisa la noi in Romania pe sport.ro, iar ca reprezentant in aceasta competitie il avem pe Mihai Marinescu, cred ca are sanse mari sa ajunga in F1.

Credeti ca este cel mai promitator pilot pe care l-am avut pana acum ?

nimeni interesat de subiect ?
maryus25 is offline  
Old 06-07-11, 18:42   #3
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: FIA Formula 2

Momentan e singurul pilot roman care a ajuns unde a ajuns, deci cred ca este un pas in fata pentru Romania pe segmentul auto.
Mustang is offline  
Old 07-07-11, 16:01   #4
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: FIA Formula 2

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Momentan e singurul pilot roman care a ajuns unde a ajuns, deci cred ca este un pas in fata pentru Romania pe segmentul auto.
In ultimul timp vad ca se promoveaza si la noi din ce in ce mai mult acest sport, pana acum intalneam informatii 90% pe internet, si ma bucur ca pot vedea la tv si altceva decat fotbal, sportul cu masini a fost intotdeauna printre preferatele noastre.
Marinescu a demonstrat ca poate si a ajuns printre cei buni, sper sa se tine cat mai bine si sa acceada cat mai sus.
maryus25 is offline  
Old 10-07-11, 16:16   #5
maryus25

Stage 2
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 37
Default Re: FIA Formula 2

aici expun un citat despre gandurile lui Marinescu in legatura cu etapa din Germania

" M-am suit in masina si am condus pana la faimosul circuit din Germania unde voi alerga peste 2 weekenduri. Scopul a fost unul simpu: sa invat si alte manevre de depasire si alte trucuri ascunse ale circuitului, altele pe care inca nu le cunosteam. Am cautat si modificari aduse circuitului, in intervalul de la ultima mea competitie acolo, care a fost cu o masina de Formula Renault 3.5 in 2009.

Unul dintre aceste mici detalii a fost faptul ca grila de start a fost mutata cu aproximativ 200 de metri mai apropae de primul viraj. Asta deja a schimbat strategia pe care vroiam sa o folosesc in momentul startului… Intre curse am apucat sa vorbesc un pic si cu fostii mei adversari si sa ii trag un pic de limba pentru informatii.

Urmatoarea etapa va fi la Spa-Francorchamps weekendul viitor. Ma simt in forma fizica mai buna decat la Magny-Cours si simt ca sunt mai bine pregatit pentru etapa decat inainte."
maryus25 is offline  
Old 09-12-11, 19:46   #6
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: FIA Formula 2

E clar ca Mihai e cel mai bun pilot roman pe care il avem in acest moment.
Are nevoie de bani ca sa urce intr-o competitie mai valoroasa pentru a ajunge in F1.
onymen is offline  
Old 29-03-12, 18:06   #7
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: FIA Formula 2

Mihai Marinescu a obţinut rezultate promiţătoare în testele de Formula 2 de pe circuitul de la Silverstone: locurile 4, 2 şi 14 în primele trei părţi ale sesiunii.
În aceeaşi zi în care a confirmat prezenţa în sezonul 2012 al Formulei 2, Mihai Marinescu participă la sesiunea de teste de o zi de pe circuitul de la Silverstone.

Braşoveanul în vârstă de 23 de ani a demonstrat că poate obţine rezultate bune în acest an prin prisma timpilor competitivi realizaţi pe parcursul zilei.

Sesiunea a fost împărţită în patru părţi, iar Marinescu a terminat prima parte pe locul 4, fiind cu numai 0.099 secunde mai lent decât liderul Markus Pommer. El şi-a îmbunătăţit performanţa în a doua parte, când a terminat pe locul doi în spatele aceluiaşi Pommer, chiar dacă de data această diferenţă a fost de aproape o jumătate de secundă.

Totuşi, în sesiunea de după-amiază, braşoveanul nu a reuşit să repete rezultatele pozitive şi a terminat doar pe locul 14, fiind cu aproape o secundă şi jumătate mai lent decât liderul Alex Fontana.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	105538l.jpg
Views:	58
Size:	44.3 KB
ID:	2380772   Click image for larger version

Name:	245047l.jpg
Views:	58
Size:	43.6 KB
ID:	2380773  
__________________

Powered by
" UN ANONIM CELEBRU "

Last edited by Daniel_DRV; 29-03-12 at 18:09.
Daniel_DRV is offline  
Old 29-03-12, 18:08   #8
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: FIA Formula 2

Mihai Marinescu a confirmat miercuri că va rămâne în competiţia Formula 2 şi în 2012 pentru al treilea sezon consecutiv. Braşoveanul va participa miercuri la testele de la Silverstone.
Pilotul român Mihai Marinescu a confirmat miercuri dimineaţă că îşi va continua cariera în sporturile cu motor tot în Formula 2, competiţie în care activează cu succes încă din sezonul 2010.
Anunţul a fost făcut de braşoveanul în vârstă de 23 de ani pe contul personal de pe reţeaua de socializare Twitter. "Este oficial, Mihai Marinescu va concura în acest sezon în Formula 2", a precizat el.
După un sezon mai puţin reuşit în 2010, Marinescu a progresat constant în sezonul 2011 şi a obţinut la Monza prima victorie în această competiţie.

În cele 16 curse, braşoveanul a mai obţinut trei podiumuri, un loc patru şi două locuri cinci, terminând sezonul pe locul cinci în clasamentul general cu 138 de puncte. La fel ca anul trecut, el va concura cu numărul 9 inscripţionat pe monopostul construit de Williams.

Marinescu se va acomoda din nou la volanul unui monopost de Formula 2 chiar miercuri, atunci când va participa la sesiunea oficială de teste de pe circuitul de la Silverstone, în avanpremiera noului sezon competiţional care va începe în weekendul 13-15 aprilie cu etapa de la Silverstone.

Formula 2 este cea mai accesibilă competiţie spre Formula 1 din punct de vedere al costurilor, mai ales că pilotul care câştigă titlul va putea efectua o sesiune de teste cu Williams F1. De asemenea, primii trei piloţi din clasamentul general primesc automat licenţa FIA pentru a putea concura în Formula 1. Sezonul 2012 al Formulei 2 va fi transmis în Europa de postul de televiziune Motors TV.

Marinescu devine astfel al doilea pilot român confirmat în sezonul 2012 al sporturilor cu motor, după ce piteşteanul Robert Visoiu în vârstă de numai 16 ani a fost confirmat ca pilot al echipei Jenzer Motorsport în competiţia GP3.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	605134l.jpg
Views:	55
Size:	44.6 KB
ID:	2380774  
Daniel_DRV is offline  
Old 30-03-12, 14:02   #9
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: FIA Formula 2

Ma bucur pentru Mihai ca va concura si anul asta,dar anul asta va trebui sa traga mai tare,s-a vazut ca are potential,dar trebuie sa fie mai constant.
Clar e cel mai promitator pilot pe care il avem

NEWS
Mihai Marinescu a dezvăluit că nu are încă locul asigurat pe grila de start a sezonului 2012 al Formulei 2, în ciuda anunţului făcut cu numai două zile în urmă.
Pilotul român Mihai Marinescu a anunţat miercuri pe conturile sale oficiale de pe reţelele de socializare Twitter şi Facebook că va concura în Formula 2 şi în sezonul 2012.

Anunţul a fost făcut chiar în dimineaţa zilei în care a participat la sesiunea oficială de teste de pe circuitul de la Silverstone, acolo unde şi-a demonstrat abilităţile după ce a terminat pe locul doi.

Cu toate acestea, în comunicatul de presă care a prezentat rezultatele braşoveanului în teste, Marinescu a dezvăluit că nu are încă locul asigurat în Formula 2 pentru sezonul 2012.

"Nu ştiu încă sigur dacă voi concura în Formula 2 în acest an, însă mi-am propus să termin sezonul în primii trei în orice campionat voi evolua. Chiar dacă testul a fost foarte bun, nu există nicio confirmare că voi pilota în campionat în acest an. În acest sport nimic nu este sigur 100%. Niciodată nu a fost şi niciodată nu va fi. Ce aţi văzut (n.r - miercuri) a fost o greşeală. Îmi pare rău că v-aţi făcut speranţe", a precizat el.

Totuşi, numele lui Marinescu apare în continuare pe lista oficială a piloţilor pentru sezonul 2012 de pe site-ul oficial al Formulei 2.

Nu este exclus că principalul motiv pentru care prezenţa în Formula 2 nu este sigură să fie legat de unul dintre sponsorii săi. De altfel, Marinescu precizează pe site-ul său oficial că aşteaptă propuneri de colaborare din partea companiilor interesate să-şi inscripţioneze logo-ul pe monopostul său. Situaţia este practic similară cu cea de anul trecut, când pilotul aştepta finanţare pentru fiecare cursă în parte, întrucât nu avea bugetul asigurat pentru tot sezonul.

Referindu-se la testele de la Silverstone, braşoveanul în vârstă de 23 de ani este încântat de modificările aduse monopostului, care vizează trecerea la pneuri Yokohama şi noi frâne din carbon.

"Am avut o zi de teste foarte bună la Silverstone. Mă bucură introducerea noilor frâne din carbon şi schimbarea pneurilor. Aceste modificări erau necesare în campionat. La finalul zilei am constatat că pneurile Yokohama au o viaţă mai lungă şi asta îţi permite să faci mai multe tururi de pistă de-a lungul unui weekend de cursă", a mai precizat el.

Last edited by onymen; 30-03-12 at 14:11.
onymen is offline  
Old 15-04-12, 11:29   #10
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: FIA Formula 2

Mihai Marinescu a obţinut pole position-ul pentru a doua cursă de Formula 2 de la Silverstone, care va avea loc duminică la ora 16:05.

Pilotul român Mihai Marinescu a obţinut duminică pe circuitul de la Silverstone primul pole position din acest sezon şi al doilea din carieră în Formula 2.

Braşoveanul în vârstă de 23 de ani a fost lider autoritar în prima jumătate a calificărilor, iar ulterior a coborât până pe locul 10 înainte de a reveni spectaculos cu trei minute înainte de final, când a fost cronometrat cu 1:46.734.

Niciun rival nu a reuşit să bată timpului pilotului român, care va avea astfel ocazia să plece de pe prima poziţie a grilei de start în cursa care va avea loc duminică cu începere de la ora 16:05, ora României.

Aceasta va fi ocazia perfectă pentru pilotul român să-şi ia revanşa după cursa de sâmbătă, pe care a terminat-o pe locul patru după ce a concurat pe locul doi şi a luptat la un moment dat pentru poziţia de lider.

Marinescu a mai plecat din pole position şi în prima cursă din cadrul etapei de Formula 2 de la Monza din sezonul precedent, pe care a reuşit să o şi câştige fără emoţii.
Daniel_DRV is offline  
Old 15-04-12, 11:30   #11
Daniel_DRV
4Tuning International Member


Stage 5
 
Daniel_DRV's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,672
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[4Rally]
Default Re: FIA Formula 2

Mihai Marinescu a ocupat locul patru în prima cursă de Formula 2 din acest sezon de pe circuitul de la Silverstone, deşi mai bine de jumătate din timp a evoluat pe poziţia a doua.

Mihai Marinescu a fost foarte aproape să termine pe podiumul de premiere prima cursă de Formula 2 a noului sezon, însă în cele din urmă a fost nevoit să se mulţumească doar cu locul patru.

Plecat de pe poziţia a patra a grilei de start în urma performanţei din calificări, braşoveanul în vârstă de 23 de ani a urcat pe locul doi până la finalul primului tur, poziţionându-se în imediata apropiere a lui Christopher Zanella.

În spatele său s-a infiltrat însă foarte bine şi englezul Luciano Bacheta, iar cei trei piloţi au concurat timp de peste jumătate de cursă despărţiţi de numai câteva sutimi de secundă.

După ce iniţial s-a apropiat vertiginos de Zanella, Marinescu a început să piardă teren şi a fost depăşit de Bacheta în turul 14, coborând astfel pe locul trei.

Deşi avea un avans de peste două secunde în faţa lui Alex Fontana cu şapte tururi înainte de final, Marinescu a fost permanent cu câteva zecimi de secundă mai lent decât restul piloţilor din faţă şi a fost depăşit de Fontana chiar în ultimul tur, ratând astfel oportunitatea de a urca pe podium.

Spre final, Bacheta l-a depăşit pe Zanella şi şi-a adjudecat astfel victoria în prima cursă a sezonului. Marinescu şi-a egalat astfel performanţa din prima cursă de Formula 2 a sezonului precedent şi şi-a trecut în cont 12 puncte.

Marinescu a explicat la final ca nu a reusit sa tina pasul cu rivalii sai in a doua parte a cursei din cauza uzurii accelerate a pneurilor Yokohama. ”Speram ca pneurile să nu se deterioreze atât de repede. Eram în spatele lui Zanella și în încercarea de a mă apropia suficient pentru a-l depăși, am avut un ritm foarte rapid pe durata mai multor tururi."

"Configurația aerodinamică a mașinilor și desenul circuitului, fac ca turbulențele aerodinamice generate de mașina din față să fie majore și să “ușureze” foarte mult mașina urmăritoare, așa că acest forcing al meu a agravat uzura normală a pneurilor. Din turul 15 spatele mașinii a devenit greu de controlat, iar în ultimile tururi a fost un adevărat dezastru. După deteriorarea pneurilor cel mai greu mi-a fost să țin mașina în noua secțiune a circuitului și în virajele 6 și 7 Vale și Club."

FORMULA 2 SILVERSTONE - REZULTATE CURSA 1

1. Luciano Bacheta 38m35.237s
2. Christopher Zanella + 0.912s
3. Alex Fontana + 5.267s
4. Mihai Marinescu + 6.154s
5. Daniel McKenzie + 6.240s
6. Matheo Tuscher + 13.249s
7. Hector Hurst + 15.089s
8. Markus Pommer + 15.433s
9. Dino Zamparelli + 16.215s
10. Kourosh Khani + 19.231s
11. David Zhu + 23.958s
12. Kevin Mirocha + 29.686s
13. Jose Luis Abadin + 30.807s
14. Mauro Calamia + 31.166s
15. Plamen Kralev + 40.140s
16. Parthiva Sureshwaren + 45.832s

Retirements:

Samuele Buttarelli 13 laps
Daniel_DRV is offline  
Old 18-04-12, 14:50   #12
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: FIA Formula 2

Mihai Marinescu spune că setările prea agresive utilizate în cursele de Formula 2 de la Silverstone i-au degradat pneurile foarte repede şi l-au impidicat să câştige.
Mihai Marinescu a debutat în weekendul trecut în sezonul 2012 al Formulei 1 cu un loc patru în cursa de sâmbătă şi un loc doi în cursa de duminică.

Totuşi, el ar fi putut obţine un loc doi şi, respectiv, o victorie dacă nu ar fi avut probleme cu degradarea pneurilor spre finalul ambelor curse, în urma cărora a fost depăşit de rivalii săi. Braşoveanul în vârstă de 23 de ani susţine că principala cauză a problemelor a fost reprezentată de setările prea agresive ale monopostului şi spune că acestea nu se vor mai repeta.

"(În prima cursă) am început să împing prea tare, folosind gumele mai mult decât era necesar. Acele două poziţii pe care le-am pierdut până la final au drept cauză faptul că am condus prea agresiv şi că setarea era prea agresivă pentru cursă. Pentru cursa de duminică am optat pentru o strategie mai puţin agresivă. Decizia a fost foarte bună! Gumele m-au ţinut acceptabil, până prin turul 16-17. După aceea au fost de necontrolat."

"Aceasta este greşeala pe care am făcut-o de am terminat cursa pe poziţia a doua. Greşeala mea! Nu am înţeles cum trebuia gumele în singura zi de test pe care am avut-o la dispoziţie. Acum ştiu care este direcţia în care trebuie să merg, am văzut că maşina este controlabilă şi bine balansată şi cu setarea din cursa 2, asta înseamnă că mai suporta încă o dată modificări pentru setarea de cursă. Ştiu cum să repar greşeala şi nu se va mai repeta", a explicat Marinescu pe blogul său.

Marinescu speră să poată aplica noile setări de care are nevoie în cadrul etapei de la Algarve care va avea loc la sfârşitul săptămânii viitoare, însă a admis că până în prezent nu are bugetul asigurat pentru a participa la cursele programate pe circuitul Algarve din Portugalia.

"Păcat că nu am certitudinea pentru următoarea etapă! Rog, din nou, cine mă poate susţine pentru următoarea etapă să ni se alăture! Nu dezamăgesc!", a încheiat el.
onymen is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -