Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 15-03-10, 09:27   #1
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Exprimati-va parerea despre revenirea celui mai titrat pilot al ultimilor ani in "Marele Circ", va astept


energie is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 14:56   #2
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

mda...n-a prea impresionat duminica, nu ma stiu exact pe ce loc a iesit (5 sau 6), dar n-am vazut nimic fantastic. Oricum, la Mercedes nu stiu ce o sa faca, nu ca nu ar fi buna masina, dar tot la Ferrari i s-ar fi potrivit mai bine.

PS: Ferrari had won yesterday!
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 15:01   #3
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Quote:
Originally Posted by Racer21 View Post
mda...n-a prea impresionat duminica, nu ma stiu exact pe ce loc a iesit (5 sau 6), dar n-am vazut nimic fantastic. Oricum, la Mercedes nu stiu ce o sa faca, nu ca nu ar fi buna masina, dar tot la Ferrari i s-ar fi potrivit mai bine.

PS: Ferrari had won yesterday!
a iesit pe locul 6, pai performanta care a factu-o la ferrari nu prea o mai poate realiza(cred eu), + ca cei de la ferrari l-au acuzat de tradare dar banii fac diferenta
energie is offline   Reply With Quote
Old 23-03-10, 21:49   #4
dog99

Stage 5
 
dog99's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 6,400
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Quote:
Originally Posted by energie View Post
Exprimati-va parerea despre revenirea celui mai titrat pilot al ultimilor ani in "Marele Circ", va astept


ma asteptam la asta,bravo lui.am un motiv sa ma uit iar la f1 acum.
dog99 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-10, 13:41   #5
Dark Side
Colectionar Machete

Stage 5
 
Dark Side's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,305
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Nu am fost si nu sunt fan Schumacher. E adevarat ca e un pilot de elita... dar mie nu mi-a placut. Sa vedem daca o sa mai aiba parte de glorie in acest sezon.
App: Io cred ca e ok ca a schimbat echipa... adica e plictisitor sa vezi aceelasi pilot 10 sezoane la o singura echipa.
__________________
Corvette Racing Fan

~~~" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."~~~
J.F. Kennedy
Dark Side is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 11:25   #6
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

nu masina conteaza, ci conteaza pilotul.
pilotul ii spune mecanicului : modifici aia si aia si aia, masina face asta si asta si vreau sa faca asta si asta si asta.
conteaza setup-ul masini si multe.
oricm interesanta revenire, la 41 de ani...
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 18:54   #7
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

pana acum nu a aratat prea multe, a doua etapa sa clasat pe locul 10, castigator fiind Jenson Button(Mclaren-Mercedes)...

la general se afla pe locul 8, deci si-a cam iesit din mana anii petrecuti inafara F1
energie is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 18:58   #8
FAST&FURIOUS

Stage 5
 
FAST&FURIOUS's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 1,076
Member of:
[CSR]
[DACIA]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Aveti rabdare si veti vedea.
Shumacher este acelasi nu a "ruginit" si nu si-a pierdut calitatile.
FAST&FURIOUS is offline   Reply With Quote
Old 19-04-10, 18:56   #9
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Quote:
Originally Posted by FAST&FURIOUS View Post
Aveti rabdare si veti vedea.
Shumacher este acelasi nu a "ruginit" si nu si-a pierdut calitatile.

a dezamagit din nou Schumi, am vazut cu Petrov si Masa l-au depasit fara nici o problema, cam nasol, dar eu sper sa isi revina cat de cat la forma care la consacrat...
energie is offline   Reply With Quote
Old 21-04-10, 17:09   #10
werwceul

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,323
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

sa nu uitam ca are dublul anilor multor piloti.
sa nu uitam ca x ani a stat pe tusa
sa nu uitam ca a picat cu motocicleta si inca nu-i "reparat" complect.
sa nu uitam ca repede nu va fii "batut"
ii ok daca doar se plimba anul acesta.
reinvata masina, reflexe...mai multe.
nu multi revin la 40 de ani in f1 :d
pana in octombrie mai este timp
werwceul is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 17:05   #11
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

un articol:

Michael Schumacher a ieşit la pensie. Doar că el nu o ştie încă.


Înainte să încep acest editorial, aş vrea să spun că primii paşi spre o comunicare matură este înţelegerea şi respectarea opiniilor interlocutorului. Aşadar, ce veţi citi în următoarele rânduri sunt doar opiniile personale ale unui pasionat de Formula 1, cu care puteţi fi sau nu de acord, dar care nu vă acordă dreptul să nu folosiţi un limbaj civilizat în exprimarea opiniilor voastre.

Revenind. Nu am fost niciodată fan Michael Schumacher. Iniţial mă enerva zâmbetul lui şi nu suportam că el câştiga tot. Eram mic. Am crescut şi eu mai mare, iar cu timpul, am început să-l respect. Deja când ajunsese să se bată cu Fernando Alonso pentru titluri înţelesesem de ce era aşa de agresiv pe pistă, de ce vroia să fie cel mai bun.

Cu modestie, chiar el spunea la un moment dat, că nu el e cel mai bun pilot, pentru că mai mult ca sigur, undeva în lumea asta, poate un şofer de tractor ar fi mai bun ca el, doar că acel şofer nu a avut din păcate norocul să ajungă în sporturile cu motor. Îl admir pentru profesionalismul de care a dat dovadă, sunt convins că era un pilot desăvârşit şi în cockpit şi în afară lui, reuşind să colaboreze foarte bine cu mecanicii săi.

Nu cred însă, aşa cum vor unii fani să creadă, că se dădea jos din maşină şi pe urmă spunea mecanicilor săi până şi ce tip de aliaj de metal să folosească la biela cilindrului patru din motor şi cât reglaj să mai facă pe fiecare tachet în parte. Dar cu siguranţă era un tester bun, care putea comunica mecanicilor schimbările maşinii.

Nu stau să mă hazardez nici acum să-l consider cel mai bun din istoria Formulei 1, din motive mai mult decât evidente: au fost perioade diferite, situaţii diferite. Că este printre cei mai buni din istoria Formulei 1, fără îndoială. Dacă se retrăgea după ultimul campionat câştigat, o făcea în mare glorie. Dar a mai aşteptat două sezoane, când piloţii tineri deja au început să-şi arate calităţile.

Trebuia să fie un semnal clar. Dar s-a întors. El spune că îi place să conducă. Probabil au fost şi presiuni externe destul de mari, de la Mercedes şi Bernie până la fani, care-l mai doreau pe pistă. Sincer nu credeam că mai poate. Că nu mai poate la nivelul lui maxim. Şi eu cred că a demonstrat-o. Am aşteptat o cursă, două, trei, patru. A fost invins sistematic de colegul său de echipă, care până acum nu pot spune că a impresionat la nivelul unui mare pilot, şi mai mult ca sigur nu a beneficiat de un tratament mai bun decât Schuey.

Nici pe pistă, comparativ cu ceilalţi piloţi, Schumacher nu a fost impresionant. Da, este adevărat, în Malaezia de exemplu, a fost pilotul care a efectuat cele mai multe depăşiri. Dar toate în coada plutonului. Se tot depăşea cu Alguersari dacă nu mă înşel. Acum în China a demonstrat că mai are câteva trucuri în cutie, reuşind să se apere destul de bine de câteva ori. Evident, pot fi aduse o groază de argumente şi pro şi contra, de la noile pneuri care nu se potrivesc stilului de condus până la depăşirea pe care a suferit-o în faţa unui începător: Petrov.

Cu toate acestea, eu cred că Schumacher acum demonstrează doar de ce piloţii se retrag înainte de 40 de ani. Şi eu spun că ar fi mai bine să lase locul unui pilot mai tânăr, cu potenţial. Felicitări Schumi, pentru tot ce ai realizat, dar nici ca în poza de mai sus nu vream să ajungi tot în Formula 1. Eşti pensionar.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	michael-schumacher-23952.jpg
Views:	74
Size:	17.2 KB
ID:	1434629  
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 19:51   #12
alinush27

Stage 5
 
alinush27's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 408
Member of:
[4Rally]
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Cu parere de rau o spun dar trebuie sa fiu de acord cu articolul postat de Adrian. Si eu sunt de parere ca vremea lui a trecut , a fost un mare pilot , poate cel mai mare , va fi un reper de baza in F1 si in motorsport .
In opinia mea banii sunt cei care l-au determinat sa revina si in final nu e nimic rau in asta dar deasemenea cred ca Michael e constient de faptul ca vremea sa a trecut , ca nu mai poate tine piept cu generatia noua de piloti , ca sansele sale de a fi acolo sus unde era el pe vremuri nu mai sunt reale .
alinush27 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-10, 20:23   #13
energie

Stage 3
 
energie's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 127
Default Re: Ce parere aveti despre revenirea lui Michael Shumacher in F1

Quote:
Originally Posted by adrian78bmw View Post
un articol:

Michael Schumacher a ieşit la pensie. Doar că el nu o ştie încă.


Înainte să încep acest editorial, aş vrea să spun că primii paşi spre o comunicare matură este înţelegerea şi respectarea opiniilor interlocutorului. Aşadar, ce veţi citi în următoarele rânduri sunt doar opiniile personale ale unui pasionat de Formula 1, cu care puteţi fi sau nu de acord, dar care nu vă acordă dreptul să nu folosiţi un limbaj civilizat în exprimarea opiniilor voastre.

Revenind. Nu am fost niciodată fan Michael Schumacher. Iniţial mă enerva zâmbetul lui şi nu suportam că el câştiga tot. Eram mic. Am crescut şi eu mai mare, iar cu timpul, am început să-l respect. Deja când ajunsese să se bată cu Fernando Alonso pentru titluri înţelesesem de ce era aşa de agresiv pe pistă, de ce vroia să fie cel mai bun.

Cu modestie, chiar el spunea la un moment dat, că nu el e cel mai bun pilot, pentru că mai mult ca sigur, undeva în lumea asta, poate un şofer de tractor ar fi mai bun ca el, doar că acel şofer nu a avut din păcate norocul să ajungă în sporturile cu motor. Îl admir pentru profesionalismul de care a dat dovadă, sunt convins că era un pilot desăvârşit şi în cockpit şi în afară lui, reuşind să colaboreze foarte bine cu mecanicii săi.

Nu cred însă, aşa cum vor unii fani să creadă, că se dădea jos din maşină şi pe urmă spunea mecanicilor săi până şi ce tip de aliaj de metal să folosească la biela cilindrului patru din motor şi cât reglaj să mai facă pe fiecare tachet în parte. Dar cu siguranţă era un tester bun, care putea comunica mecanicilor schimbările maşinii.

Nu stau să mă hazardez nici acum să-l consider cel mai bun din istoria Formulei 1, din motive mai mult decât evidente: au fost perioade diferite, situaţii diferite. Că este printre cei mai buni din istoria Formulei 1, fără îndoială. Dacă se retrăgea după ultimul campionat câştigat, o făcea în mare glorie. Dar a mai aşteptat două sezoane, când piloţii tineri deja au început să-şi arate calităţile.

Trebuia să fie un semnal clar. Dar s-a întors. El spune că îi place să conducă. Probabil au fost şi presiuni externe destul de mari, de la Mercedes şi Bernie până la fani, care-l mai doreau pe pistă. Sincer nu credeam că mai poate. Că nu mai poate la nivelul lui maxim. Şi eu cred că a demonstrat-o. Am aşteptat o cursă, două, trei, patru. A fost invins sistematic de colegul său de echipă, care până acum nu pot spune că a impresionat la nivelul unui mare pilot, şi mai mult ca sigur nu a beneficiat de un tratament mai bun decât Schuey.

Nici pe pistă, comparativ cu ceilalţi piloţi, Schumacher nu a fost impresionant. Da, este adevărat, în Malaezia de exemplu, a fost pilotul care a efectuat cele mai multe depăşiri. Dar toate în coada plutonului. Se tot depăşea cu Alguersari dacă nu mă înşel. Acum în China a demonstrat că mai are câteva trucuri în cutie, reuşind să se apere destul de bine de câteva ori. Evident, pot fi aduse o groază de argumente şi pro şi contra, de la noile pneuri care nu se potrivesc stilului de condus până la depăşirea pe care a suferit-o în faţa unui începător: Petrov.

Cu toate acestea, eu cred că Schumacher acum demonstrează doar de ce piloţii se retrag înainte de 40 de ani. Şi eu spun că ar fi mai bine să lase locul unui pilot mai tânăr, cu potenţial. Felicitări Schumi, pentru tot ce ai realizat, dar nici ca în poza de mai sus nu vream să ajungi tot în Formula 1. Eşti pensionar.
Da perfect adevarat dar si eu zic ca banii l-au determinat sa revina. Si pe mine ma enerva la culme cand castiga cursa dupa cursa, dar la fel ca tine am inceput sa il admir pentru tot ce a reusit sa faca, vreamea lui a cam apus dar poate o sa mai vedem niste momente frumoase in cursele ce urmeaza.

Mi-a placut felul in care ti-ai exprimat opinia mai sus, felicitari si bafta in continuare.
energie is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -