Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > WRC - FORMULA 1 - Alte sporturi cu motor

Reply
 
Thread Tools
Old 30-04-09, 13:48   #16
ulyse

Stage 5
 
ulyse's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 357
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

nu prea mai imi place formula 1 1oo de mii de regulamente
formula 1 nu mai e ce a fost
ulyse is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 14:38   #17
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

Acum am sa pun problema asa cum o vad eu ... primul meu post a fost scris in mare viteza de la serviciu si am comis unele greseli (asta nu este o scuza) si nu am reusit sa ma fac foarte bine inteles de majoritatea.
Ferrari este o mare echipa si cu o foarte mare traditie in F1 , sunt deacord cu asta, dar asta nu i da nici un drept sa modifice regulamentul pentru a fi favorizata.
Am sa incerc sa enumar o parte din evenimentele neplacute cauzate de Ferrari dealungul istoriei F1, evenimente care nu au atras sanctiuni sau daca au fost sanctionate acestea au fost de multe ori sub forma de mustrare.
- in anii `80 cand se mergea cu motoare Turbo, Ferrari a inceput sa piarda teren enorm in fata majoritatii (probleme de fiabilitate cu singurul motor turbo dezvoltat de Ferrari v6 biturbo) ... masinile BMW si Renault reusind sa se impuna .... sub amenintarea retragerii din F1, FIA a renuntat la motorul Turbo pentru a ajuta echipa Ferrari ... lucru care a dus la suprematia ferrari pt urmatorii 4 ani deoarece echipa ferrari studiase foarte mult motorul aspirat, ea nefiind silita sa o ia de la zero.
- in era Schumacher abaterile au fost extrem de multe ... unele depasind orice limita ... de la modificarea startului unui mare premiu (decalat startul cu 1 ora pt a putea viziona Schumacher o partida de fotbal a reprezentativei Germaniei) pana la ordine de echipa ce au contravenit politici FIA ( franarea pana in linia de finis a lui Rubens Barrichello pt a putea fi depasit de Schumacher). Tot in era Schumi au fost descoperite abateri de la regulament in privinta masinii cum ar fi sistemul de franare, rezervoare suplimentare, aripioare laterale, eleroane ce isi modificau geometria, placa de sub masina mai subtire, compozitie interzisa a pneurilor, temperatura benzinei mai scazute (lucru ce ducea la o cantitate mai mare de combustibil alimentat), depasirea cilindreei maxim admisa, etc ...
Abateri au fost extrem de multe si in ceace privea pilotii F1 ai grupului Ferrari ... Schumacher permitandusi sa agreseze fizic mai multi piloti F1 , tot el sabotand calificarile de la marele premiu al statului Monaco ..... tot Schumacher a sabotat un start dat dupa SafetyCar, in marele premiu din Germania, franand violent dupa ce a simulat reluarea startului in cursa ... lucru care a dus la acrosarea a 5 manisi. Se zvonea in lumea F1 ca Schumacher ar fi fost partasi la tragerea pe linie moarta a lui Jack Villeneuve (campion mondial la acea vreme), Juan Pablo Montoya ( Schumacher mentionand ca deseori in curse se simte amenintat de acesta , fiindui frica sa nu produca un accident grav cu acesta) si a pilotului Takuma Sato.
Sincer, pe mine, aceste lucruri care sau petrecut dealungul istoriei F1 au dus la dispretul pe care il port astazi atat lui Ferrari cat si lui Schumacher ... dupa parerea mea un pilot care a avut in egala masura talentul si lipsa de fair play.... sunt si alti mari campioni care s-au impus autoritar in alte sporturi cu motor, desi nu au fost asa de contestati ca Schumacher ( ex: Sena, Niki Lauda, Jean Alesi, Alain Prost, Leob etc)
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.

Last edited by Calimero2003; 30-04-09 at 14:55.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-09, 16:38   #18
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

Nici cu romana nu prea te descurci. Ha ha! Si acuma ai scris pe graba? Daca tot scrii incearca sa te calmezi inainte. La toate echipele au fost nereguli, insa Ferrari dezvolta si schimba foarte mult, si e ceva normal sa apara scapari. Cat despre Schumacher...a fost cel mai tare, asta e adevarul.
slayersland is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:05   #19
LilBitCosmin

Stage 3
 
LilBitCosmin's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 84
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

puteti sa va calmati cu totii ca nu au primit nicio penalizare... oricum sunteti niste inapti )
offtopic: Schumacher si Ferrari au o problema mare cand vine vorba de fair'play, daca nu vezi asta inseamna ca esti un ignorant... astept cu nerabdare sa ma excludeti din campionatul de 4tuning... ))

Last edited by LilBitCosmin; 01-05-09 at 19:19.
LilBitCosmin is offline   Reply With Quote
Old 01-05-09, 19:33   #20
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

Calimero..zici bine frate dar ce sa te astepti de la copiii fani schumacher care scriu sumahar si ferarri?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 02-05-09, 23:42   #21
slayersland

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 399
Default Re: Echipa McLaren-Mercedes ar putea fi exclusă din Campionatul Mondial de Formula 1

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
Calimero..zici bine frate dar ce sa te astepti de la copiii fani schumacher care scriu sumahar si ferarri?
Pai tocmai Calimero a scris shumacher si ferrarri, casca ochii!
slayersland is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -