Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-08, 17:41   #1
wazzaaa

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 56
Lightbulb Manu is the Man !



Manuel Mihalache a castigat, in premiera, Sibiu Rally Show. Pilotul brasovean l-a invins in finala mare pe Valentin Porcisteanu. Podiumul a fost completat de pilotul maghiar Gergo Szabo.

23 de piloti si 8 copiloti, un numar record de participanti, au facut spectacol, sambata 15 noiembrie, la Sibiu Rally Show. Dupa prima mansa a competitiei favoritii erau Gergo Szabo, vicecampion in Campionatului de Raliuri al Romaniei, si Titi Aur, de doua ori castigator al competitiei de la Sibiu. In urma unor evolutii bune, Marco Tempestini, Bogdan Marisca, Manuel Mihalache, Valentin Porcisteanu, Adrian Raspopa si Dan Gartofan au reusit si ei sa se califica in sferturile de finala.

In sferturile de finala lupta a fost extrem de disputata. In urma unor probleme cu prima masina cu care a luat startul, Gergo Szabo a concurat in aceasta faza a competitiei cu masina lui Victor Baldescu. Chiar si asa pilotul maghiar si-a asigurat calificarea in semifinalele Sibiu Rally Show obtinand cel de-al doilea timp. Bogdan Marisca a fost cel mai rapid pilot in sferturile de finala, alaturi de el mai calificanduse Valentin Porcisteanu si Manuel Mihalache. Nu au reusit calificarea in semifinale: Titi Aur, Marco Tempestini, Dan Gartofan si Adrian Raspopa.

In prima semifinala s-au intalnit Manuel Mihalache si Bogdan Marisca. Mihalache a reusit sa castige primele doua curse, din cele trei programate, si si-a asigurat calificarea in Marea Finala. In cea de-a doua semifinala s-au intalnit Gergo Szabo si Valentin Porcisteanu. Pilotul maghiar, considerat favorit la victorie, a fost nevoit sa se recunoasca invins. Valentin Porcisteanu a castigat primele doua din cele trei curse si s-a calificat in Marea Finala.

In finala mica Gergo Szabo a castigat duelul cu Bogdan Marisca stabilind si un nou record al circuitului cu timpul de 1min:35,243, urcand astfel pe treapta a treia a podiumului. Finala mare, dintre Manuel Mihalache si Valentin Porcisteanu a fost extrem de echilibrata. Prima cursa a fost castigata de Mihalache, dupa care Porcisteanu a egalat situatia. In cursa decisiva, Porcisteanu a facut o mica greseala si a fost invins de pilotul brasovean.

„A fost un rally show spectaculos si sunt foarte bucuros ca am reusit sa castig. Sunt foarte bucuros si pentru faptul ca Janos Soos, copilotul meu a castigat „Cupa Copilotilor”. Eram sigur ca el o sa castige si acum stiu ca ma pot baza si pe el daca este nevoie. In schimb, eu nu am fost foarte sigur de victorie. M-am calificat cu greu in fazele superioare ale competitiei, dar aici m-am mobilizat excelent si am reusit sa castig. Este o victorie foarte importanta pentru mine”, a spus Manuel Mihalache.

„In primele tururi am avut unele probleme de acomodare cu noua masina si am avut emotii crezand ca nu pot sa ajung nici macar in primii 8. Am schimbat pneurile si lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai bine. Am avut sanse mari sa castig, dar am facut o greseala si am pierdut in finala. Nu ma asteptam sa ajung pana aici. Am crezut ca o sa fie mai usor sa ma adaptez cu noua masina, dar oricum a fost un test bun”, a spus si Valentin Porcisteanu, ocupantul pozitiei secunde la Sibiu Rally Show 2008.

In competitia copilotilor, de asemenea o premiera la Sibiu Rally Show, victoria i-a revenit lui Janos Soos (copilotul lui Manuel Mihalache), locul secund fiind ocupat de Adrian Berghea (copilotul lui Dan Gartofan).

La Sibiu Rally Show, editia 2008, au fost prezenti si trei copii care se afla in ingrijirea spitalului Hospice din Brasov. „Anul acesta am decis ca pilotii sa nu plateasca nicio taxa de inscriere si in schimb sa doneze bani pentru Spitalul Hospice din Brasov. As vrea sa le multumesc tuturor celor care au sarit in ajutorul acestor copi si desigur sponsorilor acestei competitii: Citroen Romania, Total si Orange”, a spus Sorin Itu, organizatorul Sibiu Rally Show 2008. Rezmatul ultimei competitii importante a anului din lumea sporturilor cu motor va fi difuzat, saptamana viitoare, pe GSP TV.

Sursa

Last edited by EaGle; 30-11-08 at 15:04.
wazzaaa is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 08:52   #2
canon

Stage 5
 
canon's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 943
Default Re: Manu is the Man !

bravo lui
se vede ca sunt si piloti experimentati in tara asta
canon is offline   Reply With Quote
Old 04-12-08, 23:58   #3
wazzaaa

Stage 2
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 56
Lightbulb Re: Manu is the Man !

Sunt si destui piloti experimentati in tzara asta, chiar daca unii de pe acest forum au auzit numai de Ono (tot respectul).
wazzaaa is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 20:17   #4
ono41

Stage 5
 
ono41's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,008
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Manu is the Man !

Quote:
Originally Posted by wazzaaa View Post
Sunt si destui piloti experimentati in tzara asta, chiar daca unii de pe acest forum au auzit numai de Ono (tot respectul).
Imi cer scuze pentru ca PR-ul care se ocupa de imaginea mea imi promovaza sponsorii (pe care nu prea ii am) prin comunicate pe diferite site-uri auto, reviste, ziare, TV, etc... Si imi mai cer inca o data scuze pentru ca eu in calitate de pilot mai particip si la cate o liniuta sau cate o demonstratie de tuning prin diferite colturi ale tarii acolo unde sunt stransi pasionati de viteza.

PS. Iarta-ma ca exist
__________________
www.ono41.ro (NOU)
ono41 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 00:32   #5
alex86

Stage 5
 
alex86's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 800
Member of:
[4Rally]
Default Re: Manu is the Man !

Ai dreptate ONO in legatura cu PR-ul insa nu e nimic incorect ca te faci cunoscut prin comportamentul tau in afara curselor(liniute, show-uri, etc). Pentru cei care nu il cunosc pe ONO sa stiti ca e un pilot foarte bun si nu un increzut ca altii care se cred superiori.
alex86 is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 22:41   #6
Kent8

Stage 5
 
Kent8's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,298
Default Re: Manu is the Man !

si respecta alti concurenti:
dovada este aici : https://www.youtube.com/watch?v=d7IAp...eature=related
Kent8 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -