Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 19-06-05, 06:37   #1
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default accident la cluj ?!!!!!!!????!!!! :shock:

are cineva poze filmulete ceva ?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	accident_01_180.jpg
Views:	115
Size:	96.2 KB
ID:	30760   Click image for larger version

Name:	accident_02_917.jpg
Views:	136
Size:	123.1 KB
ID:	30761  
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 19-06-05, 21:48   #2
dandan

Stage 3
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 103
Default

uite filmuletzul
cica unul dintre spectatori a avut leziuni serioase ...cred ca ala care a fost acrosat cu partea dreapta a masinii...
Attached Files
File Type: wmv accident_cluj_170.wmv (2.26 MB, 101 views)
dandan is offline   Reply With Quote
Old 19-06-05, 22:53   #3
iasi_drifter

Stage 5
 
iasi_drifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 792
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default

eu intelesesem ca doar unul a avut clavicula rupta si umarul dislocat.
pe film se vede ca doar unul a fost ridicat pe sus de masina si trantit de pamant in valea aia.
in rest nu cred ca a mai patit cineva ceva.
iasi_drifter is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 00:28   #4
cioli17

Stage 5
 
cioli17's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,482
Member of:
[Moderators]
[RR]
Default

hahahah
fics acuma m-am uitat pe antena 1

cica pilotu il da in judecata pe spectator , el e de vine pt. toate neasjunsurie
cioli17 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 00:41   #5
Corse

Stage 5
 
Corse's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 1,147
Member of:
[RR]
[Honda]
Default

am luat filmu. ca o sanie sa dus renou. dar defapt ce la incurcat pe el? masina neagra?
Corse is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 01:19   #6
luca

Stage 5
 
luca's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 1,491
Member of:
[2 Roti]
Default

Ce masina neagra? Viteza neadaptata la conditiile existente, pai la ce viteza avea trebuia sa franeze cu muuult inainte, acolo el a bagat prea tarziu picioru in frana si dupa cum se vede si in filmulet a luat si de volan, dar era prea tarziu deja pierduse aderenta pe toate rotile (la cum s-a dus ma face sa cred ca nu avea cauciucuri de ploaie) si s-a dus pe 'camp'. Cine stie poate se antrenase cand era uscat si a mers cu aceiasi viteza si a fost ok, dar acum nu s-o fi gandit si la cum era drumul.
__________________
luca is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 01:23   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Quote:
[...] La locul accidentului pe asfalt scria clar cu un verde fosforescent LOC INTERZIS SPECTATORILOR [...]
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 06:13   #8
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default

acvaplanare toata ziua dar viteza neadaptata nu se poate impune intr-un raliu pare stupid viteza neadaptata la conditii de drum alunecos
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 20-06-05, 06:16   #9
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default

Din cate stiu eu, se pot impune anumite restrictii de viteza pe unele portiuni care sunt considerate periculoase (starea drumului, conditii atmosferice, etc.), insa nu stiu daca la Cluj a fost aplicata aceasta masura.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 01:12   #10
lam

Stage 3
 
lam's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 117
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"Gabi\"
Din cate stiu eu, se pot impune anumite restrictii de viteza pe unele portiuni care sunt considerate periculoase (starea drumului, conditii atmosferice, etc.), insa nu stiu daca la Cluj a fost aplicata aceasta masura.
nu cred ca ai sa vezi tu vreodata asta in regulamentul FIA pt un campionat de raliuri national pe o proba speciala. Restrictii de viteze sunt decat in afara probelor speciale unde concurentii trebuie sa respecte regurile de circulatie, in parcurile de asistenta si la intrarea in CO.
In primul rand am fost exact acolo, dar numai ca nu am stat in acel loc, pt ca numai niste oameni anormali pot sa stea pe o proba speciala in exteriorul virajului!! Pilotul a exagerat putin cand a zis ca o sa dea in judecata partea vatamata pt ca oricum nu ajungea la CO pt ca era descalificat \"scurtand\" din proba prin buruieni. In schimb organizatorul are perfecta dreptate cand a afirmat ca o sa dea in judecata pe cel accidentat pt ca a adus prejudici morale si de imagine asociatie. IN ACEL LOC SCRIA MARE SI DESTUL DE CLAR INTERZIS PT SPECTATORI si mai ales ca mai contribuiau si conditiile meteo. Exact la fel s-a intamplat cam pe la inceputul probei cu Petrusca cand si-a rastignit Subarul intr-o prapastie intr-un viraj asemanator, dar de data asta macar nu a fost nici un spectator!
__________________
EXTREME RACING CLUB
lam is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 01:15   #11
lam

Stage 3
 
lam's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 117
Member of:
[Extreme Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"luca\"
la cum s-a dus ma face sa cred ca nu avea cauciucuri de ploaie
avea slickuri pt ca vremea a fost foarte frumoasa si nu datea nici un semn de a se inrautati la plecarea concurentilor din parcul de asistenta
lam is offline   Reply With Quote
Old 22-06-05, 02:46   #12
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"lam\"
nu cred ca ai sa vezi tu vreodata asta in regulamentul FIA pt un campionat de raliuri national pe o proba speciala. Restrictii de viteze sunt decat in afara probelor speciale unde concurentii trebuie sa respecte regurile de circulatie, in parcurile de asistenta si la intrarea in CO.
Atunci... e greseala mea
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 24-06-05, 20:27   #13
cristi_ubs

Stage 5
 
cristi_ubs's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 641
Member of:
[RENAULT]
Default

Da partea misto e ca saracu omu ala accidentat va fii dat in judecata de catre oficialii etapei de raliu.
cristi_ubs is offline   Reply With Quote
Old 23-08-05, 09:23   #14
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default

foarte bine o merita
asa`i trebuie trebuia sa iasa si urmatoru tot in curba aia sa`i mai juleasca si pe altii
ca dupa faza aia spectatorii au fost la loc in aceeasi curba fara sa se traga deloc
eu am stat acolo pe unde o iesit tatu si am vazut, dupa accident inclusiv salvarea o venit invers si era sa loveasca 1-2 persoane si o masina
regulamentul spune ca salvarea pleaca pe proba speciala de la startul probei si daca ii cu 5 metrii inainte de jterminarea ei
oricum daca ala ii dat in judecata si o sa o mai pateasca 2-3 persoane o sa invete sa respecte regulile impuse de organizatori
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -