Go Back   Forum 4Tuning > MOTORSPORT > RALIURI - COASTA - RALLY SPRINT - CRR

Reply
 
Thread Tools
Old 29-09-09, 10:00   #1
Dori
4Rally

Stage 4
 
Dori's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 220
Member of:
[Moderators]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Rally]
Default „Dinamobilul” ramane lider

Comunicat de presa Alex Filip/Bogdan Iancu

- „Dinamobilul”a terminat pe podium la Raliul Aradului
- Alex Filip ramane lider la grupa A
- Lupta pentru titlu se va da la Raliul Argesului

Alex Filip si Bogdan Iancu au ramas, in ciuda unor probleme tehnice, lideri in clasamentul general al grupei A. Lupta pentru titlu se va da in ultima etapa a sezonului 2009.

Un punct avans si sanse reale la titlul grupei A. Asa arata situatia in clasamentul general dupa Raliul Aradului pentru echipajul 79. Etapa a saptea din Campionatul National de Raliuri a inceput cu super speciala programata pe circuitul de karting din Arad, o proba pe care Alex Filip a terminat-o cu al cincilea timp al grupei A. „Este clar ca nu ma simt deloc bine pe acest gen de proba. Am facut o mica greseala si in afara de poze extrem de spectaculoase nu am obtinut nimic”, a spus Alex Filip, dupa prima zi din Raliul Aradului.
In ziua a doua, echipajul 79 a plecat decis sa recupereze timpul pierdut si sa obtina cele 10 puncte. Pe prima speciala de sambata, Alex Filip si Bogdan Iancu au mers fantastic si s-au instalat la conducerea grupei cu un avans de 10 secunde fata de urmatorul clasat. Acesta a fost insa singurul moment bun din ziua secunda. „Speciala a patra a fost oprita din cauza unui incident si noi am primit un timp care ne-a dezavantajat. Pe ultima proba din cea de-a doua bucla am mers ultimii trei, patru kilometri pe pana si am fost foarte aproape sa iesim in decor de doua ori. Chiar si asa am avut un timp mai slab cu doar sase secunde fata de rivalii nostri”, a spus Alex Filip, in penultimul parc de service al raliului.
„Maximum attack” a fost motto-ul pentru ultima trecere pe specialele Conop si Barzava, dar echipajul cu numarul 79 a fost nevoit sa reduca ritmul din cauza unor probleme la alternator. Inaintea ultimei probe, Alex Filip si Bogdan Iancu au incercat sa schimbe bateria ceea ce i-a intarziat cu trei minute in punctul de control orar. „Am primit 30 de secunde penalizare, dar nu am vrut sa risc nimic. Anul trecut am avut probleme similare si masina s-a oprit. Acum obiectivul nostru era sa adunam suficient de multe puncte ca sa ramanem in lupta pentru titlu”, a mai spus Alex Filip.
Penalizarea de 30 de secunde a inseamnat retrogradarea pe treapta a treia a podiumului si doar sase puncte in clasamentul general al grupei A. Chiar si asa, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu si-a atins obiectivul si a ramas pe prima pozitie in clasamentul grupei cu un avans de un punct. „Sigur, ar fi fost frumos sa castigam aici, ceea ce era perfect posibil daca nu am fi avut atat de multe probleme, dar suntem inca pe primul loc. La Campulung, lupta va fi mult mai spectaculoasa si suntem pregatiti sa ne aparam avansul. As vrea sa le multumesc tuturor sponsorilor care ne-au sustinut in sezonul 2009 si in special celor doua comapnii care au decis sa ne sprijine pe final de campionat – Computerland Romania si Michelin Romania, fara ajutorul carora nu am fi putut termina acest sezon. In plus, tot cu ajutorul lor cred ca la ultima etapa vom lua startul cu o masina mai performanta pentru a ne lupta de la egal la egal cu adversarii nostri care dispun de o masina net superioara modelului cu care concuram noi acum”, a mai spus Alex Final, dupa festivitatea de premiere.
Raliul Argesului, ultima etapa din sezonul 2009, se va desfasura in perioada 30 octombrie – 01 noiembrie, pe specialele de macadam din jurul orasului Campulung. „Stiu ca nu va fi un raliu usor, dar dupa cat de bine au mers lucrurile la Arad, o etapa complet noua pentru noi, sunt sigur ca avem cele mai mari sanse la titlul de campioni ai grupei A”, a spus si Bogdan Iancu, copilotul echipajului 79.

In 2009, echipajul Alex Filip/Bogdan Iancu conteaza pe sprijinul partenerilor: Orange Romania, Citroën Romania, Michelin Romania, Computerland Romania, Coza Advertising, Cefin, Converse si Colina Motors.
REZULTATE – RALIUL ARADULUI 2009 ( etapa a 7-a din - GRUPA A )
1. Edwin Keleti/Victor Ponta – Renault Clio RS 01h19:22,8
2. Daniel Ungur/Anton Avram – Citroen C2R2 Max + 00:56,6
3. Alexandru Filip/Bogdan Iancu - Citroen C2R2 + 00:56,8
3. Ernest Mullner/Eugen Pop – Skoda Fabia + 01:41,1


Clasament general – grupa A (dupa Raliul Aradului 2009):* 1. Alex Filip, 45 p
, 2. Edwin Keleti, 44 puncte, 3. Ernest Mullner 37 p, 4. Nistor Duval 23 p, 5. Alexandru Mitroi, 17 p, 6. Lucian Garbacea jr 15 p, 7. Bogdan Barbu 14 p, 8. Daniel Ungur, 12 p, 9. Ciprian Savu, 9 p, 10. Calin Bucur, 8 p, 11. Cristian Enache 8 p, 12. Lucian Garbacea 5 p, 13. Cristian Stefan Szabo, 4 p, 14. Lucian Sauciuc, 3 p, 15. Andrei Cascaval, 3 p, 16. Adrian Dragan 2 p, 17. Szabo Csongor 1 p.


Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	alex filip - bogdan iancu - raliul aradului 2009 - poza 1.jpg
Views:	574
Size:	687.4 KB
ID:	1105900  
__________________
4tuning4rally
Dori is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -