Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-12-16, 08:45   #1
wwwy

Stage 2
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 32
Default Achizitionare machete ebay

Buna ziua. As dori si eu sa achizitionez o macheta de pe ebay.Si nu stiu care sunt pasii de urmat. Daca stie cineva sa imi spune tot ceea ce trebuie facut. Sau daca ma poate ajuta cineva cu achizitionarea ei. Multumesc
wwwy is offline  
Old 19-12-16, 14:05   #2
lusian

Stage 5
 
lusian's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,311
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Achizitionare machete ebay

Pentru Ebay- daca e din Uniune, nu platesti taxe vamale. Altfel platesti taxe vamale( cred ca TVA- aici daca e sub 10 euro macheta- nu platesti nimic). Daca e in UE iti vine coletul la posta sau curier( depinde de cum trimite vanzatorul), daca e in afara UE vine la posta vamala a orasului-judetului respectiv. Ca o recomandare, dupa ce cumperi/castigi licitatia sa ii trimiti un mesaj vanzatorului cu explicatiile pentru adresa ( sa fii sigur ca iti ajunge pachetul).

Ai nevoie de un cont oe ebay plus paypal( plus card bancar). Poti pierde ceva lei la conversie. Din experienta cam 10 lei la 100 de euro( in cazul Unicredit). Daca e in lire e ceva mai mult.

E bine ca vanzatorul sa aiba macar vreo 100 de calificative ok.
Trebuie sa iei in considerare si transportul ( si in primul rand daca trimite in Romania).

Ebay iti protejeaza banii. Daca nu primeste coletul( iti da teapa, poti deschide un call catre ebay in care le expui problema). Singura chestie la mine a fost cand macheta a venit deteriorata din cauza vanzatorului( nu a protejat bine macheta). Mi s-a returnat o parte din bani si am ramas cu macheta. Altfel o trimiteam inapoi dar transportul si costul acestuia nu justifica acest lucru.
__________________
Colectionez machete 1:18 la care te inchini tu cu atata smerenie, zise unul altuia.

Last edited by lusian; 19-12-16 at 14:08.
lusian is offline  
Old 20-12-16, 10:23   #3
wwwy

Stage 2
 
Join Date: Dec 2015
Posts: 32
Default Re: Achizitionare machete ebay

Multumesc frumos!
wwwy is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -