Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-03-10, 15:00   #1
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Ferrari PC

Azi am vazut īntr-un magazin SH o macheta Ferrari care de regula este RC (Radio Controled). Dimensiuni 75 x 30 x 20 cm. Am dat 15 EURO pe el.
E mizerabil, plin de colante, putin zgīriat si īi lipseste oglinda din dreapta (Vezi pozele) dar astea toate se rezolva. Nu stiu īnsa ce culoare sa-i trag?
Sa-l fac rosu tipic de Ferrari sau sa-i dau o culoare noua tot asa metalizata?

Ei bine, acest Ferrari se Transforma īn PC si va fi PC-ul meu de lucru de zi cu zi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMGP0290.JPG
Views:	157
Size:	403.7 KB
ID:	1355946   Click image for larger version

Name:	IMGP0291.JPG
Views:	157
Size:	349.1 KB
ID:	1355947   Click image for larger version

Name:	IMGP0292.JPG
Views:	149
Size:	268.7 KB
ID:	1355948  

Click image for larger version

Name:	IMGP0293.JPG
Views:	131
Size:	289.0 KB
ID:	1355949  
CyberCSX is offline  
Old 10-03-10, 22:24   #2
Dark Side
Colectionar Machete

Stage 5
 
Dark Side's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,305
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ferrari PC

Pe... acea aratare chiar ai dat 15 iuro... deci ?!!!!!!
Dark Side is offline  
Old 11-03-10, 12:25   #3
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Ferrari PC

cum adica se transporma in pc?
adica il faci calculator?
andrew 46 is offline  
Old 11-03-10, 14:26   #4
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ferrari PC

Quote:
Originally Posted by andrew 46 View Post
cum adica se transporma in pc?
adica il faci calculator?
pe cuvant ca nici eu n-am inteles
Racer21 is offline  
Old 11-03-10, 21:39   #5
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Quote:
Originally Posted by andrew 46 View Post
cum adica se transporma in pc?
adica il faci calculator?
Exact. Se transforma īntr-un HTPC.

Placa de Baza HTPC de la Zotac IONITX-A INTEL ATOM, HDD de 2,5", DVD-ROM (BluRay) Slim, caroseria va fi vopsita īn Ferrari Rosu la un atelier special de vopsitorie pt. materiale plastice + tras īn lac transparent, la fosta iesire RC vine montata Antena W-LAN.
Īn faruri vin LED-uri albe cuplate de POWER-ul placii de baza iar stopurile LED Rosu pt. functia HDD, Semnalizatoarele LED acces retea internet.
botul va fi taiat la dimensiune si fixat de sertarul DVD /BluRay ROOM ( nu m-am hotarīt īnca) si se va deplasa īn fata odata cu iesirea sertarului de disc. Īn chizi sertarul, se trage botul īnapoi cu sertar cu tot si se īnchide.

Toate investitiile ajung aprox 500 EURO.

Dupa ce va fi vopsit, va arata ca Enzo-ul lui Racer21 cu diferenta ca va fi si calculator si e de 6 ori mai mare.

Quote:
Originally Posted by Dark Side View Post
Pe... acea aratare chiar ai dat 15 iuro... deci ?!!!!!!
De ce ? E scump 15 EURO?

Last edited by CyberCSX; 11-03-10 at 21:47.
CyberCSX is offline  
Old 15-03-10, 00:42   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Ferrari PC

Interesant ceea ce spui.

Aşteptăm cu interes dezvoltarea proiectului.
andi_cimpean is offline  
Old 15-03-10, 01:25   #7
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Momentan sīnt la curataul caroseriei de abtibilduri care sīnt o catastrofa.

Dupa ce am reusit sa dau jos folia si hīrtia a mai ramas acel clei catastrofal ce se trage de zici ca-i muci si de 2 zile ma chinul sa-l dau jos cu fel de fel de solutii. Acum cīt de cīt, am reusit sa dau jos mizeriile alea, s-au dus cu o parte a vopselei metalizata dar asta nu ma deranjeaza.
Ca sa fiu sincer, a trebuit marea parte sa l-e rad cu cutitul.
Īn cursul saptamīnii ma apuc de slefuit si pregatit de vopsit.

Īn pozele atasate se vede īn ce hal arata momentan caroseria
(toate elementele demontabile au fost date jos - īn afara de stopuri si semnalizatoare) si īn poza 2, pozitionarea aproximativa a componentelor hardware.
Īn mijloc, placa de baza care este ITX cu dimensiunea de 17 x 17 cm si līnga ea sursa de alimentare de 19 V. Placile astea de HTPC nu au sistem standard de alimentare cu stecher de 24 pini. La īnceput vroiam una fara WLAN cu stecher de 24 pini dar am renuntat. Am sa iau una cu WLAN care am si sursa la ea īn livrare ca placile astea de baza cu componente cu tot nu consuma mai mult de 90 Wati.
toate conexiunile la placa de baza (tastatura, mouse, vga / DIVI / HDMI vor fi sub masina, practic īn fata rotilor din spate. sīnt destul de usor accesibile si la astea si asa nu se umbla toata ziua..
Īn locul unde īnainte iesea antena RC, va iesi antena WLAN.

īn partea din fata, vine DVD-ROM'ul slim de notebook si deasupra vine Hardul (tot de notebook de 2,5")

Acuma ca sertarul de DVD-ROM trebuie si el sa iasa pe undeva sa pot pune DVD-ul īn el, va fi taiat botul masinii (VEZI MARCAJUL CU ROSU DIN POZA 3) iar partea taiata va fi fixata de sertarul DVD-ROM'ului si se va deplasa īn fata odata cu acesta.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	011.JPG
Views:	157
Size:	404.5 KB
ID:	1366233   Click image for larger version

Name:	012.JPG
Views:	170
Size:	342.2 KB
ID:	1366234   Click image for larger version

Name:	001.JPG
Views:	150
Size:	372.1 KB
ID:	1366235  

CyberCSX is offline  
Old 16-03-10, 00:02   #8
radu_rs

Stage 5
 
radu_rs's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 2,093
Member of:
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: Ferrari PC

hai ca m-ai facut curios, din ce observ esti smart in ceea ce priveste tehnologia si creativitatea. :>
radu_rs is offline  
Old 16-03-10, 00:57   #9
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Daca stai sa te gīndesti, Zotac IONITX este placa de baza pt. PC-uri multimediale gen HTPC de cea mai buna calitate.
Un HTPC daca-l cumperi deagata, te costa de te rupe.

Chip-ul grafic este ION (GeForce 9400M), 1100 MHz, Graphics PLUS, CUDA, GeForce Boost Technology, NVIDIA PureVideo HD, CUDA Support, PhysX Support, Suport Videocodecs VC-1, H.264 si MPEG-2.
Deci HD (īnalta definitie) ce la ora actuala este practic ultimul racnet īn domeniul video.
Toata povestea asta īn combinatie cu un BLURAY - COMBO SLIM (redare / īnregistrare) si un HDD performant cu 7200 rpm (mai tīrziu eventual SSD) iese un PC performant multimedial de cea mai moderna tehnologie video ce poti primi pe piata si toate astea īn design de masina.

Masina am s-o tin īn-trunul din rafturile de sub plasma (are diagonala de 1,2 metri) iar tastatura si mouse īmi iau ceva vireles sa pot lucra de pe canapea.

Mai mult nu-mi trebuie.
CyberCSX is offline  
Old 16-03-10, 18:15   #10
bmwh548

Stage 5
 
bmwh548's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 4,810
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
Default Re: Ferrari PC

Ultima data cand am trecut prin Carrefour vazusem o solutie speciala pentru curatat etichete de pe sticle/borcane etc. Ai putea sa incerci pe viitor daca mai ai nevoie.
bmwh548 is offline  
Old 16-03-10, 20:04   #11
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Am "X" solutii de dat jos etichete.
Problema, marea parte ataca plastic-ul, mai ales plastic-ul moale.
Plasticul de la masinile astea RC este represat din plastic rebut de cea ma proasta calitate deoarece sīnt considerate jucarii.
Din moment ce ai pus pe ele solutii din astea, s-a terminat si poti sa le arunci.
Trebuie mare grja cu asa ceva.
CyberCSX is offline  
Old 17-03-10, 21:47   #12
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ferrari PC

Eu de ex daca dau jos "desenele" de pe machete folosesc acetona, merge super bine si nu afecteaza vopseaua, insa asta pe metal. Pe plastic chiar nu stiu

Totusi respect, la inceput am crezut ca e un proiect asa de 2 bani, dar acum chiar sunt impresionat, adica chiar esti pasionat de technologie si computers, vreau sa vad ce iese. Multa bafta!
__________________
Machetele Mele
Racer21 is offline  
Old 17-03-10, 22:30   #13
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Da. Acetona merge dar numai pe metal. Plasticul īl nenoroceste. totusi trebuiie sa ai grija si la metal deoarece unele modele au un fel de lac transparent de protectie peste vopsea, acesta este pe baza de solutii plastice. Dai cu acetona, se albeste.

Eu īntr-un timp am avut enorm de multe machete dar de regula numai americane si le-am dat cadou prin Romānia pe la copii din vecini, cunoscuti etc.

Actualmente am un singur Viper 1:18 si pe asta mila nenorocit cīinele ca i-a rupt parbrizul cu rama cu tot.

Cu Ferrari-ul asta, m-i s-a pus pata deoarece sīnt plictistit de modding-ul clasic de PC, acele ladoaie cu ferestre si ventilatoare colorate cu LED.
Toate sīnt o apa si-un pamīnt asa ca m-am gīndit ca trebuie sa existe o cale de a face ceva mai deosebit, ceva ce sa fie si placut la ochi. cīnd am fost īn oras si am vazut Ferrari-ul asta jegos īn vitrina, pur si simplu facu-se CLIC īn capul meu si am zis.... ASTA E !

Momentan, lucrarile stagneaza. Nu pot continua pīna nu am hardware-ul necesar si astea l-e primesc la sfīrsitul lunii.
Ce am facut pīna acum, am slefuit carcasa, urmeaza sa mai fac niste decupaje cīnd am hardware-ul si mi-am cumparat vopseaua, LEDuri pt. faruri si stopuri, taste si maruntisuri din astea.

Dupa ce Ferrari va fi gata, urmeaza un HUMMER

Costa NOU perfect functional, 86 EURO.
Dependent cīt spatiu am īn el, avīnd si experienta de la Ferrari, am sa īncerc sa bag PC īn el cu functionalitatea lui RC de origine cu tot.

Cu treburile astea mi s-a pus pata asa de rau īncīt vreau sa fac mai multe bucati si anul viitor am de gīnd sa l-e expun la CeBit.
Marea problema, modele auto cu scara de 1:6 sau 1:5 sīnt foarte putine pe piata.
CyberCSX is offline  
Old 23-03-10, 01:52   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Ferrari PC

Cu toate ca momentan nu am ce sa prezint decīt o caroserie gata slefuita, vreau sa va arat sursa mea de inspiratie.
Cele 2 poze atasate sīnt netbook integrat īn model Ferrari.
Al meu va fi īnsa un HTPC.
Totusi, cred ca cele doua poze va ajuta sa va dati seama cam cum ar arata.

La al meu īnsa nu va iesi sertarul mecanismului optic din botul masinii ci se va deplasa botul cu totul iat conecxiunile placii de baza nu vor fi vizible ca la exemplarul din imagini, ci vor fi ascunse sub masina, mai exact īn fata rotilor din spate.
Consider ca arata groaznic cu mataraiele spīnzurate de praguri asa ca la exemplul din pozele atasate. īi strica tot "fazonul".
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	001.jpg
Views:	271
Size:	30.1 KB
ID:	1383640   Click image for larger version

Name:	002.jpg
Views:	267
Size:	25.9 KB
ID:	1383641  

Last edited by CyberCSX; 23-03-10 at 01:59.
CyberCSX is offline  
Old 23-03-10, 11:03   #15
Racer21

Stage 5
 
Racer21's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,646
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Ferrari PC

Ce diliu e ala care a facut F430 in CD-rom (diliu in sensul bun) Crede-ma, chiar m-ai facut foarte foarte curios si o sa-ti urmaresc cu intereres proiectul (am mai spus asta odata, dar sunt de-a dreptul fascinat)
Racer21 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -