Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Machete Auto > Alte discutii machete

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 14-12-09, 11:07   #31
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: Realizare figurine 1:18

larry esti un talent innascut!!! pe bune, sa stii! bafta in continuare, si chiar dak esti la inceput si nu iti ies toate cum vrei, nu te lasa de acest hobby! este chiar frumos si poate in viitor o sa castigi si cv bani! bafta multa!!! si cred ca merita apreciat de toti efortul depus!!!
__________________
sandor406 is offline  
Old 14-12-09, 13:42   #32
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Realizare figurine 1:18

Ma bucur ca sunt si oameni deschisi la minte. Nu doar din aceia care nu fac nimic decat sa primeasca. Si eu mi-as cumpara figurinele de pe net...gata lucrate...facute de fabrica....nici o munca in plus, decat sa dau banu'. N-am vrut. Am incercat sa vad ce iese.....si-a iesit ce a iesit. Ca arata bine...ca nu, am vrut doar sa vedeti. Binenteles ca mie imi plac...ca doar e si chinuiala mea. Le-am modelat cu degetele, cu briceagul...si cuterul. N-am scule speciale pentru sculptat. Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca primesc si pareri negative. Mi se pare normal....Pro si Contra...Dar sa te trezesti sa comentezi ca nicicum nu ti-ai pune figurinele astea pe machetele tale...mi se pare un comentariu de foarte prost gust. Mai bine nu mai comentezi...nu-si avea rostul, pentru ca nu era vorba de asa ceva. In fine....Fiecare cu capul lui...Unul il are pe umeri...altu' prin zona...asta e. In privinta dioramei....nu pot sa spun decat ca este in lucru. Este ceva mai curat "inauntru", dar eu vreau sa o fac pentru a o pune pe mobila. Deci...sa aiba un aspect ceva mai simplu...mai placut. In plus...eu am incercat ca diorama sa nu arate ca toate celelalte de pe net. Ca o sa apara unele pareri negative...chiar nu-i nimic. O sa le iau ca sfat...si sa remediez problema. Sper sa nu apara iar, ceva de genul..."Oooo...diorama asta eu chiar nu mi-as pune-o pe mobila mea din casa..." ))) Chiar nu m-ar mira de altfel . Va las sa vedeti asa, in mare, cam despre ce este vorba. Multumesc.


P.S Bai, dar mult am mai scris......
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Picture 310.jpg
Views:	213
Size:	1,015.2 KB
ID:	1220264   Click image for larger version

Name:	Picture 311.jpg
Views:	134
Size:	1.03 MB
ID:	1220265   Click image for larger version

Name:	Picture 314.jpg
Views:	157
Size:	1.07 MB
ID:	1220266  

Click image for larger version

Name:	Picture 316.jpg
Views:	118
Size:	1,006.3 KB
ID:	1220267   Click image for larger version

Name:	Picture 318.jpg
Views:	118
Size:	1.01 MB
ID:	1220268   Click image for larger version

Name:	Picture 321.jpg
Views:	125
Size:	1,019.8 KB
ID:	1220269  

Click image for larger version

Name:	Picture 322.jpg
Views:	116
Size:	1.01 MB
ID:	1220270  

Last edited by larry; 14-12-09 at 13:56.
larry is offline  
Old 14-12-09, 14:01   #33
Dark Side
Colectionar Machete

Stage 5
 
Dark Side's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,305
Member of:
[Colectionar Machete]
Default Re: Realizare figurine 1:18

Draguta... mai are nevoie de echipament, si mana de lucru!
Spor la treaba in continuare!
Dark Side is offline  
Old 14-12-09, 14:15   #34
cristi_iasi

Stage 5
 
cristi_iasi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 300
Default Re: Realizare figurine 1:18

Se pare ca dorintele mi s-au indeplinit! Laurentiu esti TARE !! Arata super si are ceva al ei, e cu mult diferita fata de majoritatea dioramelor, si faptul ca e curatenie la tine in show-room, da foarte bine.
Am o intrebare: Din ce ai facut balustrada si podeaua de la etaj? ca initial am crezut ca balustrada e facuta din scobitori sau bete de chibrit.

Mult spor in continuare si sper sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii!
cristi_iasi is offline  
Old 14-12-09, 14:36   #35
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Realizare figurine 1:18

Quote:
Originally Posted by cristi_iasi View Post
Se pare ca dorintele mi s-au indeplinit! Laurentiu esti TARE !! Arata super si are ceva al ei, e cu mult diferita fata de majoritatea dioramelor, si faptul ca e curatenie la tine in show-room, da foarte bine.
Am o intrebare: Din ce ai facut balustrada si podeaua de la etaj? ca initial am crezut ca balustrada e facuta din scobitori sau bete de chibrit.

Mult spor in continuare si sper sa ne tii la curent cu evolutia lucrarii!


Pai...traversele alea mai subtiri chiar sunt facute din scobitori..pe bune...Dar, balustrada mai groasa este din ceva betigashe de bambus...pe urma vopsita toata in alb. Acea "terasa" si scarile sunt facute din placa speciala pentru proiectare machete. Se foloseste in arhitectura...si pe urma imbracate toate in catifea. Un autocolant imbracat in catifea. Avantajul este ca se lipeste. Nu mai folosesti lipici. Oricum, deocamdata este curat (adica gol) pentru ca mai am multe de facut....Elevator, dulapioare, chei...si tot ce tine de un service...si etajere pentru cauciucuri...plus multe altele. Deocamdata, cred si eu ca e gol.

P.S Cristi....s-a modificat treaba. Va avea acoperis, iar in fata va scrie Ferrari...dar fatada va fi din geam si iluminat inauntru. Aaaa...si sti bine pe la ce ore ma apuca lucrul la ea...

Last edited by larry; 14-12-09 at 14:44.
larry is offline  
Old 14-12-09, 14:55   #36
cristi_iasi

Stage 5
 
cristi_iasi's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 300
Default Re: Realizare figurine 1:18

Ok, mersi de lamuriri, si mult spor in continuare, si vezi sa nu adormi langa ea, ca e pacat .

Toate bune!
cristi_iasi is offline  
Old 01-08-10, 21:49   #37
MeMutzu
Skoda Driver

Stage 5
 
MeMutzu's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 514
Member of:
[Colectionar Machete]
[SKODA]
Default Re: Realizare figurine 1:18

Ti-au iesit foarte frumos figurinele..si diorama arata foarte bine.este curata fata de ce am mai vazut.seamana mai mult cu un showroom.succes

Last edited by MeMutzu; 01-08-10 at 21:52.
MeMutzu is offline  
Old 04-08-10, 18:57   #38
FatX

Stage 5
 
FatX's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 300
Default Re: Realizare figurine 1:18

ar merge sa faaci si din I clay plastilina nu stiu daca am scris bine dar am auzit ca dupa intarire devine cauciucata...si plastilina se gaseste in mai multe culori si sa faci direct in culoarea pe care o vrei...super acele figurine chiar si diorama im place etajul unde sta fata dar super bravo si bafta in continuare
FatX is offline  
Old 12-08-10, 00:26   #39
blue macca
Freehand Design Team Member

Stage 5
 
blue macca's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,803
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Colectionar Machete]
Default Re: Realizare figurine 1:18

imi imaginez ca tot aici se incadreaza...
figurina realizata din pasta modelatoare, scara 1/18...the stig...
larry sper ca nu te superi ca am urcat pozele aici...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01455.JPG
Views:	112
Size:	737.8 KB
ID:	1607325   Click image for larger version

Name:	DSC01460.JPG
Views:	86
Size:	740.7 KB
ID:	1607326   Click image for larger version

Name:	DSC01462.JPG
Views:	118
Size:	784.0 KB
ID:	1607327  

Click image for larger version

Name:	DSC01457.JPG
Views:	90
Size:	751.3 KB
ID:	1607328   Click image for larger version

Name:	DSC01458.JPG
Views:	104
Size:	748.6 KB
ID:	1607329   Click image for larger version

Name:	DSC01459.JPG
Views:	93
Size:	746.5 KB
ID:	1607330  

blue macca is offline  
Old 04-03-11, 09:37   #40
larry

Stage 5
 
larry's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 521
Default Re: Realizare figurine 1:18

Quote:
Originally Posted by blue macca View Post
imi imaginez ca tot aici se incadreaza...
figurina realizata din pasta modelatoare, scara 1/18...the stig...
larry sper ca nu te superi ca am urcat pozele aici...

Doamne fereste...de ce sa ma supar. Ar fi chiar interesant sa existe macar vreo 3 ..4 oameni aici pe forum care au mana de lucru buna. Sa se mai poata discuta...sa se faca schimb de idei...etc. Nu de mult timp am gasit "plastilina perfecta" pt asemenea figurine. Cand o sa ma reapuc de asa ceva o sa postez aici. Deocamdata am de facut cate ceva la masina mea 1/1, si dupa ce termin in mare parte...o sa ma apuc iar de figurine :P Chiar mi-e dor sa mesteresc. O sa fac si alta diorama...am eu unele chestii gandite...dar trebuie timp si chef.

P.S La cat mai multi modelatori aici pe forum.
larry is offline  
Old 07-07-12, 20:33   #41
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Realizare figurine 1:18

Īmi place maxim diorama cu showroom-ul Ferrari!

De figurine nu mai vorbesc, pentru că eu consider că ţi-au ieşit nemaipomenit!

Te aşteptăm cu noi lucrări!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 07-11-12, 21:09   #42
Tako

Stage 5
 
Tako's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 435
Default Re: Realizare figurine 1:18

Quote:
Originally Posted by larry View Post
Ma bucur ca sunt si oameni deschisi la minte. Nu doar din aceia care nu fac nimic decat sa primeasca. Si eu mi-as cumpara figurinele de pe net...gata lucrate...facute de fabrica....nici o munca in plus, decat sa dau banu'. N-am vrut. Am incercat sa vad ce iese.....si-a iesit ce a iesit. Ca arata bine...ca nu, am vrut doar sa vedeti. Binenteles ca mie imi plac...ca doar e si chinuiala mea. Le-am modelat cu degetele, cu briceagul...si cuterul. N-am scule speciale pentru sculptat. Pe mine nu ma deranjeaza faptul ca primesc si pareri negative. Mi se pare normal....Pro si Contra...Dar sa te trezesti sa comentezi ca nicicum nu ti-ai pune figurinele astea pe machetele tale...mi se pare un comentariu de foarte prost gust. Mai bine nu mai comentezi...nu-si avea rostul, pentru ca nu era vorba de asa ceva. In fine....Fiecare cu capul lui...Unul il are pe umeri...altu' prin zona...asta e. In privinta dioramei....nu pot sa spun decat ca este in lucru. Este ceva mai curat "inauntru", dar eu vreau sa o fac pentru a o pune pe mobila. Deci...sa aiba un aspect ceva mai simplu...mai placut. In plus...eu am incercat ca diorama sa nu arate ca toate celelalte de pe net. Ca o sa apara unele pareri negative...chiar nu-i nimic. O sa le iau ca sfat...si sa remediez problema. Sper sa nu apara iar, ceva de genul..."Oooo...diorama asta eu chiar nu mi-as pune-o pe mobila mea din casa..." ))) Chiar nu m-ar mira de altfel . Va las sa vedeti asa, in mare, cam despre ce este vorba. Multumesc.


P.S Bai, dar mult am mai scris......
Mie chiar imi plac cum au iesit ... o sa incerc si eu sa vad cu ce ma aleg)...
Succes !
Tako is offline  
Old 04-06-13, 15:00   #43
Flo_lancer
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
Flo_lancer's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 451
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Realizare figurine 1:18

nu faci pentru vanzare?
Flo_lancer is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -