Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Discutii generale moto

Reply
 
Thread Tools
Old 02-03-09, 12:36   #46
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Quote:
Originally Posted by excel View Post
SALUT!
Ma apuc acum de scoala de soferi si dupa vreau sa imi iau un motor, ceva pe la 600cc. Imi place foarte mult cum arata Suzuky GSX-R 600 K9 model 2009, dar la tehnic din pacate nu ma prea pricep.
Spuneti-mi va rog care ar fi cea mai buna alegere pentru mine? Ce brand moto este cel mai bun?
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
e cam nou si cam puternic pt incepator..ar merge mai bn unu din 2003..parerea mea
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 14:00   #47
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Bogdan, părerea ta este total eronată ! Am prieten în Craiova care a făcut şcoala, a dat examenul, a luat permisul şi s-a urcat pe R1 2006.

excel, dispui de bugetul pentru 600 K9 ? Motocicleta se învârte pe la 10500 euro. Dacă răspunsul tău este afirmativ, eu te sfătuiesc s-o cumperi, dacă eşti conştient, bineînţeles, nu vreun kamikaze care-şi caută moartea şi nu ştie de unde s-o ia.

Referitor la întrebarea ta legată de brandurile moto... eu cred că răspunsul nu poate fi "Marca X este cea mai bună!", ci fiecare are plusurile şi minusurile ei.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 14:37   #48
Bogdan2fsc

Stage 5
 
Bogdan2fsc's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 432
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

cand esti pe motor nu mai gandesti lafel..
Bogdan2fsc is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 14:40   #49
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Depinde de la om la om ! Cum am spus şi mai sus, depinde de conştienţa din capul fiecăruia şi de cât de mult ţine la viaţa lui !
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 23:36   #50
excel

Stage 1
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 12
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Quote:
Originally Posted by Gabi View Post
Bogdan, părerea ta este total eronată ! Am prieten în Craiova care a făcut şcoala, a dat examenul, a luat permisul şi s-a urcat pe R1 2006.

excel, dispui de bugetul pentru 600 K9 ? Motocicleta se învârte pe la 10500 euro. Dacă răspunsul tău este afirmativ, eu te sfătuiesc s-o cumperi, dacă eşti conştient, bineînţeles, nu vreun kamikaze care-şi caută moartea şi nu ştie de unde s-o ia.

Referitor la întrebarea ta legată de brandurile moto... eu cred că răspunsul nu poate fi "Marca X este cea mai bună!", ci fiecare are plusurile şi minusurile ei.
Multumesc pentru raspuns!
Am banii pentru motor, nu este o problema aceasta.
Si sunt o persoana foarte responsabila asadar nici aici nu cred ca e o problema.
Singura problema este ca am auzit "vorbe" ca ar fi prea puternica pentru un incepator.
Eu zic ca daca voi avea un profesor bun voi putea sa o conduc, dar vroiam si parerea celor care stiu mai bine cum stau lucrurile in acest domeniu.
Multumesc tuturor care raspund!
excel is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 23:41   #51
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Hai să punem problema altfel. Să zicem că 600le este prea puternic. În cazul ăsta, ţi-aş recomanda, să zicem, un CBR de 125 cmc, sau YZF de 125 cmc. Te urci pe una dintre ele, o conduci, îţi place. E mică, e manevrabilă, începi să te obişnuieşti şi vrei mai mare. Ce faci un 125, poţi face şi cu 600le. Dacă tu consideri că eşti destul de responsabil şi că poţi stăpâni tendinţa de-a trage de acceleraţie mai mult decât trebuie, sfatul meu rămâne cel de mai sus.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 30-03-09, 14:06   #52
NuKad

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 10
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Salut...
Doresc sa-mi achizitionez pentru inceput un motor de 125 cc sau ceva mai micut... sunt incepator asa ca daca se poate ceva pareri, idei, opinii sa ma orientez si yo putin
NuKad is offline   Reply With Quote
Old 06-04-09, 09:05   #53
NuKad

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 10
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Tnx !
NuKad is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 21:06   #54
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Va salut,am si eu o mare dilema ,adica la un momendat eram hotarat pe Aprilia rs50,dar dupa ce am auzit-o mi-am schimbat parerea


Nu stiu ce sa aleg dintre Aprilia Rs50 si Sr50(pe injectie).....astept parerile voastre
__________________

Fotografiile mele - GiuGiu
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 19:12   #55
Luna14

Stage 2
 
Luna14's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

Salutare...ma numesc Adi si fac in august 17 ani, de vreo 2 ani incoace ma pasioneaza motocicletele enorm...si cand sunt cu tati cu masina, si trec motociclisti le fac cu mana ) pur si simplu ma incanta si acum as vrea sa cumpar un scuter tip motor de 49 cmc (scuzati daca nu exista asa termenul :P , ex.Aprilia RS 50, Gilera DNA, ...) ..as avea cateva intrebari, dat fiind ca sunt incepator:
1.Pentru Aprilia RS 50 de exemplu, trebuie permis? sau doar atestatul de la scutere?
2.La ce ar trebuii sa ma uit la o frumusete de-asta(vreau sa o achizitionez veche, nu conteaza anul, doar sa functioneze bine, eu vreau sa ma plimb cu ea, viteza muuult mai tarziu ..., buget redus, parinti ultra grijulii...eha )
3.la ce preturi se pot gasii? si nu aveti niste linkuri sau chiar voi de vanzare?
Luna14 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 22:42   #56
JuST_GiuGiu

Stage 5
 
JuST_GiuGiu's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,934
Member of:
[4Rally]
[Honda]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

am sa iti raspund eu la urmatoarele intrebari:
1.Pt aprilia ,gilera,yamaha si alte "motoare"de 49 iti treb acea legislatie...
2.Dupa parerea mea intre Aprilia Rs 50,Gilera DNA si Yamaha TZR....cel care are performanta mai mare este Aprilia (la toate categoriileerformanta si fiabilitate ),acum depinde de tine ce vrei
3.depinde de ce buget dispui intre 500-1000 poti sa iti iei DNA si RS50(dar vechi intre '95-'02...iar dupa 1000-1800 gasesti Rs50 si TZR cele mai noi modele...dar dupa parerea me Aprilia Rs50 e cea mai buna

P.S intra pe bikeshop.ro si gasesti tot ce vrei acolo
JuST_GiuGiu is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 11:52   #57
Luna14

Stage 2
 
Luna14's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

merci GiuGiu acuma ca m-am mai documentat un pic, am gasit si un model Derby Senda 50 xD mi se pare mai controlabila ca RS50, DNA... P.S. aprilia RS 50 sau DNA n-am gasit numai de la 700 in sus xD
Luna14 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 12:02   #58
Luna14

Stage 2
 
Luna14's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

datorita multora dintre voi, mi-ati deschis ochii din fericire prima data am vrut sa fie ceva puternica, ma uitam mai mult cat p[rinde maxim acum m-am calmat si vreau sa actionez ca un om responsabil siguranta inainte de toate ^^, deci dintre un Enduro ca Derby Senda si DNA/RS50 care ar fi mai controlabila? P.S. am inteles ca DNA are cutie de viteze automata, ar fi un avantaj pentru un incepator nu-i asa?
Luna14 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 17:00   #59
razvy_91

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,595
Member of:
[Fiat]
[Nissan]
[VW]
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

dna ii scuter cu aspect de motocicleta
razvy_91 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 17:18   #60
Luna14

Stage 2
 
Luna14's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 35
Default Re: Consiliere achizitie moto / scuter

da razvane , poate nu ai fost atent, am scris mai sus ca vreau sa achizitionez un scuter de tip motor
Luna14 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -