Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Troubleshooting

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-12, 15:35   #1
rwdrulez

Stage 3
 
Join Date: May 2011
Posts: 163
Default Permis Categorie A la 24 de ani ?

Salutare la toata lumea .. Am si eu o intrebare simplu sau dificila nu stiu cum este ..

Am auzit de la niste prieteni .. ca din 2013 poti sa iti iei permisul Categoria A de la 24 de ani ..
Intreb asta deoarece mai am o luna pana cand ma inscriu la scoala de soferi si vreau sa stiu sigur ce si cum .asa ca ..
Pot daca incep scoala sa zice pe ... 15 ianuarie 2013 ... sa ma inscriu si la categoria A ?
__________________
How hard can it be? (J.Clarkson)
rwdrulez is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 17:43   #2
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Ca sa nu vorbim din auzite, uite aici legea: http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_...am=2&idp=12847
E aprobata si publicata in Monitorul Oficial, deci e totul stabilit. Urmeaza (daca nu a aparut deja) sa apara si regulamentul, care mai poate stabili anumite lucruri...
Citeste forma pt promulgare, aia este legea. Informeaza-te de acolo, e sursa sigura.

Si ca sa-ti raspund pe scurt:
Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere
este de:
- 20 ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin
2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2 sau 24 ani
împliniţi, pentru motocicletele din categoria A

Nu stiu daca te poti inscrie in ianuarie pt A... in acte poate, dar practic nu poti face nimic cu motocicleta pe frig si zapada. Oricum examinarea se da de prin martie probabil, cand se usuca asfaltul, se mai incalzeste... Nu te agita, nu mai prinzi vechea lege.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 22:26   #3
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

E un lucru foarte bun. poate nu mai vedem toți puștii de 18 ani cu motoare de 600...sau mai rău...toți analfabeții pe scutere. Ar trebui totuși să intre puțin poliția în ei...doar verificări de rutină, că sunt mulți care nu posedă nici o formă de permis și merg pe scutere, și sincer, sunt un pericol pentru alții (un puști de 16 ani s-a panicat, a frânat tare și a căzut vara trecută de pe scuter la 5m în fața mea. nu știa nici ce înseamnă triunghiul pe de pe stâlpul de la intrarea în intersecție). ești în regulă? dă-i drumu! ai A1 sau A2 și mergi pe un motor de 1000? PENAL. nu ai nici o formă de permis și mergi pe scuter? PENAL.

totuși...are cineva idee... (în documentul postat nu am găsit) ce motociclete se încadrează la A2 ? Am sunt mopede (sub 50), A1 sunt 125 după cunoștiințele mele, dar A2?
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 09:07   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Scrie in anexa... ultima pagina.
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la
art.20 alin.(2), se definesc astfel:
a) CATEGORIA AM: mopede;
b) CATEGORIA A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3 cu puterea maximă de 11 kW şi cu
un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) CATEGORIA A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport
putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai
mult de dublul puterii sale;
d) CATEGORIA A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de
peste 15 kW;
e) CATEGORIA Bl: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg
pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul
vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă
nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte
15 kW;

Tind sa cred ca cei 35 kw precizati la A2 sunt o greseala... cred ca e vorba de 15 kw. Oarecum logic... A1 e pt maxim 11 kw, A este pt peste 15 kw... si cum A2 este intermediar, consider ca e pt maxim 15 kw. Probabil modificari vor aparea, daca nu au aparut deja, cand apare si regulamentul.
Pe restul nu le mai postez, cine e interesat le poate citi acolo.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 16-12-12, 15:59   #5
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Scrie in anexa... ultima pagina.
Categoriile de vehicule pentru care se eliberează permisul de conducere, prevăzute la
art.20 alin.(2), se definesc astfel:
a) CATEGORIA AM: mopede;
b) CATEGORIA A1:
1. motociclete cu cilindree maximă de 125 cm3 cu puterea maximă de 11 kW şi cu
un raport putere/greutate de cel mult 0,1 kW/kg;
2. tricicluri cu motor cu puterea maximă de 15 kW;
c) CATEGORIA A2: motociclete cu puterea maximă de 35 kW, cu un raport
putere/greutate care nu depăşeşte 0,2 kW/kg şi care nu sunt derivate dintr-un vehicul având mai
mult de dublul puterii sale;
d) CATEGORIA A: motociclete cu sau fără ataş şi tricicluri cu motor cu puterea de
peste 15 kW;
e) CATEGORIA Bl: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg
pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul
vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă
nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte
15 kW;
Tind sa cred ca cei 35 kw precizati la A2 sunt o greseala... cred ca e vorba de 15 kw. Oarecum logic... A1 e pt maxim 11 kw, A este pt peste 15 kw... si cum A2 este intermediar, consider ca e pt maxim 15 kw. Probabil modificari vor aparea, daca nu au aparut deja, cand apare si regulamentul.
Pe restul nu le mai postez, cine e interesat le poate citi acolo.
mulțumesc de răspuns, colegu'.

totuși...o moto de 47.59cp nu e ceva chiar atât de grav,deși ceva clar e în neregulă, ori la descrierea A2 ori la descrierea A.

35kw eu chiar consider că e în regulă. adică spre exemplu de A2 ar intra Suzuki GS500 sau 400gsx....care sunt bune de începători + modelele echivalente de la alți producători, sau mai noi...gen kawasaki ninja 250R de 37cp pe care am mers, și e o motocicletă absolut perfectă pentru începători.

de la 11 la 15 kw...ar fi cam inutil „pasul”....nu crezi ?
Bong is offline   Reply With Quote
Old 07-01-13, 18:07   #6
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post

Tind sa cred ca cei 35 kw precizati la A2 sunt o greseala... cred ca e vorba de 15 kw. Oarecum logic... A1 e pt maxim 11 kw, A este pt peste 15 kw... si cum A2 este intermediar, consider ca e pt maxim 15 kw. Probabil modificari vor aparea, daca nu au aparut deja, cand apare si regulamentul.
Pe restul nu le mai postez, cine e interesat le poate citi acolo.
am recitit, și am văzut problema de exprimare. este vorba că poți conduce cu A orice moto cu sau fără ataș ȘI tricicluri cu peste 15kw. cei 15kw se referă la triciclu.

în concluzie, s-o scriu frumos, în caz că se mai uită cineva interesat:

AM: moped până în 50cmc
A1: Motocicletă până în 11kw și tricicluri până în 15kw
A2: Motociclete până în 35kw
A: Orice motocicletă și orice triciclu

AM se obține la 16 ani
A1 se obține la 17 ani
A2 se obține la 18 ani
A se obține la 24 de ani, SAU la 20 de ani, cu condiția să fi posesor de A2 de minim 2 ani.

Last edited by Bong; 07-01-13 at 18:20.
Bong is offline   Reply With Quote
Old 08-01-13, 09:10   #7
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Bun asa Tinand cont ca nu ma mai intereseaza varsta si categoriile in sine (dau direct de A), nu am citit cu f mare atentie...
De regulament se mai stie ceva? S-a mai publicat/modificat ceva, sau au fost in vacanta de iarna domnii guvernanti?
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 00:02   #8
cosmin.manolake

Stock
 
Join Date: May 2011
Posts: 1
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

sunt deja prins in scoala pentru categoria A din toamna dar nu am fost sa dau. acum dupa 19 ianuaria ce trebuie sa fac? sa platesc alta scoala? precizez ca am 22 ani
cosmin.manolake is offline   Reply With Quote
Old 15-01-13, 09:12   #9
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Permis Categorie A la 24 de ani ?

Ai dat sala, te-ai programat pt traseu?
Cel mai bine du-te la scoala unde esti inscris si intreaba. Momentan nu se stie nimic clar, apropos de cazul tau. Poate daca te grabesti reusesti sa mai prinzi examenul si permisul pe legea veche.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -