Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Troubleshooting

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-12, 08:21   #1
Keenay

Stock
 
Join Date: May 2012
Posts: 5
Default Ajutor:)

Salut sunt nou si am o intrebare despre motociclete.Tata cand eram mik pe la vreo 11 ani mi`a cumparat un scuter malaguti scuterul este bun nu am cazut de loc cu el dar doresc ceva mai bun m`am gandit sa`mi iau o moto de 14 ani am vb cu tatal meu a zis sa gasesc una sa`i arat dar mi`a mai spus sa am grija.Eu am mai cautat pe net si am gasit 2 modele care imi plak si nu stiu care sa`l aleg ori Yamaha TZR50 ori Aprilia RS50 desigur as dori dupa ce as cumpara una din cele 2 sa o modific putin nu stiu pana atunci ma mai gandes si mai mentionez ceva am 14 ani si vreau sa`mi incep cariera de motociclist incet si foarte atent.Va multumesc pt timpul acordat
Keenay is offline   Reply With Quote
Old 04-06-12, 10:36   #2
oviac

Stage 1
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 15
Default Re: Ajutor:)

Quote:
Originally Posted by Keenay View Post
Salut sunt nou si am o intrebare despre motociclete.Tata cand eram mik pe la vreo 11 ani mi`a cumparat un scuter malaguti scuterul este bun nu am cazut de loc cu el dar doresc ceva mai bun m`am gandit sa`mi iau o moto de 14 ani am vb cu tatal meu a zis sa gasesc una sa`i arat dar mi`a mai spus sa am grija.Eu am mai cautat pe net si am gasit 2 modele care imi plak si nu stiu care sa`l aleg ori Yamaha TZR50 ori Aprilia RS50 desigur as dori dupa ce as cumpara una din cele 2 sa o modific putin nu stiu pana atunci ma mai gandes si mai mentionez ceva am 14 ani si vreau sa`mi incep cariera de motociclist incet si foarte atent.Va multumesc pt timpul acordat
Tinere esti f mic la varsta pt mobra. Acum depinde si de inaltimea ta, dar unul din modelele ce le-ai mentionat le recomand persoanelor peste 16 ani si minim 170cm. Daca era vb de cross sa fi mers pe deal, nu era o problema, dar in trafic e mai dificil. Esti micut si nu stii ce inseamna o frana de urgenta pe moto( nu ar trebui sa ajungi niciodata in situatia asta), un vobraj, etc.
Eu te sfatuiesc sa iti cumperi o bicicleta buna, sa iti faci o conditie fizica mai buna, iar peste 3-4 ani poate vei fi capabil mintal si fizic sa pilotezi o mobra. Succes!
oviac is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -