Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > MOTO > Motociclete > Vanzari Cumparari MOTO

Vanzari Cumparari MOTO Vanzari Cumparari MOTO

Reply
 
Thread Tools
Old 06-11-08, 12:24   #1
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Cumpar scooter chinezesc sau SH, buget maxim 650 euro

bani nu sunt multi, de aceea nu stiu ce sa fac, sa-mi iau ceva nou un chinezesc de prin cora, carreforu,metro, sau sa imi iau ceva sh.
Problema e in felul urmator, eu nu ma pricep deloc la scooter-e nici nu stiu cum trebuie sa mearga unu bun. In plus ma uit pe net pe anunturi, si nu stiu care cum sunt.
Sh mi-e frica sa nu fie vreo teapa si sa bag dupa aia bani aiurea, la chinezarii e dupa noroc. Nu o sa-l tin mai mult de 2-3 ani, dar in anii astia, vreau sa mearga.
Sper sa-mi raspunda cineva. Eventual mai detaliat sa pricep si eu.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 16:01   #2
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Daca vrei sa mergi peste 45 km/h uita-te la sh-uri de prin jurul anului 2000! Un scuter second bun ar trebui sa aiba motor Minarelli (in 2T, dar stai linistit ca nu trebuie sa ii faci tu amestecul de ulei, caci are self-mixer) asa ca modele, recomandarea mea este sa mergi pe cele italienesti. Au si design la pretul de 650 de euro, si fiabilitate si consum modest! Ca recomandari, mergi pe: Benelli 491RR (rare dar gandeste-te ca cu un motor de 49cmc mergi cu 100 km/h pe drum drept si peste 110 la vale) asta sigur gasesti unul bun pana in 650 de euro, are bot de Yamaha R1, super scuter! apoi Aprilia SR50 (carburatie, sau injectie, tre sa fi baftos sa gasesti unul pe injectie 1l-1.5l/100 km!!! pana in 650 de euro) apoi mai mergi pe gama Mallaguti... F10 nu desi are motor puternic cel Minarelli e racit pe aer si in aglomeratia urbana de vara o sa-ti miroasa a incins de numa F12, F12 Firefox, F15, F15 Toledo... toate insirate au motoare Minarelli! Succes si ai grija daca te sui pe scuter ca pana si un scuter iti poate nenorocii viata!

Site-uri de cautari recomandate: bikeshop.ro sau probike.ro! Mult succes!
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 20:21   #3
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

up n-am mai intrat de mult, alte pareri???? As mai vrea ceva la care sa pot sa-i mai adaug vreun kit, sau ce exista pentru o putere mai mare.

Last edited by Sindrom; 19-02-09 at 20:37.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 19-02-09, 22:10   #4
negoitacata
2 Roti

Stage 5
 
negoitacata's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,727
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[Opel]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Ia-ti mai bine un scuter sh...o firma buna....eu am un APRILIA Amico....il am de vro juma de an...2t super.....mai bun ca alea chinezesti in toate privintele.........(m-am intrecut cu unu cu un scuter luat de nou a costat 40 mil....si l-am facut in toate privintele....El a zis ca motoru meu are roduju facut ca si daia il intrec))
negoitacata is offline   Reply With Quote
Old 20-02-09, 08:00   #5
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Pai asa ma bate si pe mine gandu sa-mi iau ceva sh, decat chinezesc nou,
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 21-02-09, 10:50   #6
joshua

Stage 3
 
joshua's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 83
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

daca vrei pot sa iti dau scuterul meu cu 10mil nediscutabil pretul fiinca vreui sa iau altul de la un prieten,trebuie sa recunosc ca ai mai trebuie cate ceva reparati dar cred ca merita pretul. (ceva= cablu de acceleratie se blocheaza un pic,cablu de km si o maneta de frana pe spate si cam atat.tel 0729742474 Cristi tot din bucuresti
__________________
Ce-si face omul cu mana lui, e lucru sanatos.Abia apoi vede el ce-a facut
joshua is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 11:20   #7
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Indiferent ce-ţi iei, interesează-te să găseşti piese de schimb în caz de nevoie.
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 22:18   #8
dany_cmd

Stage 5
 
dany_cmd's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 316
Member of:
[Nissan]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

mergi pe yamaha aerox sau aprilia sr - cu putin noroc te incadrezi si in buget
dany_cmd is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 17:43   #9
scuterica

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Salutare!
Arunca un ochi aici si spune-mi daca-ti place.
https://forum.4tuning.ro/563-vanzari-cumparari-moto/94272-vand-3-scutere-retro.html

Bafta!
scuterica is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:19   #10
Clodius

Stage 3
 
Clodius's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 154
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

la 650 euro nu prea gasesti aerox sau sr care sa mai si mearga, sa fim seriosi. Un scuter bun nu prea-l gasesti sub 1.000 euro
Tu zici ca nu te pricepi la scutere, presupun ca ai mers de 2 -3 ori pe unul, si deja te gandesti la tuning. Eu ma urcam prima oara pe scuter acum 1 an asa ca m-am hotarat la unul in 4T (Peugeot V-clic). Sunt mai puturoase fata de cele in 2T, dar pt inceput trebuie sa-ti stii limitele.
Ma tot gandesc daca sa-l dau sau nu. Daca-mi faci o oferta buna...
Clodius is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 18:29   #11
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

eu zic sa te gandesti bine inainte sa-ti risti viata pe un rahat de scuter...mai bine mai strangi ceva sa-ti iei motocicleta sau iei o comunista ... pe scuter in afara ca are rotile mici si simti orice gaurica de zici ca-i crater mai merge si incet de te prind masinile de la spate...eu zic sa te gandesti bine de tot.
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 19:30   #12
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Salut, in primu rand lucrurile elementare cand trebuie sa verifici un scuter gasesti aici:http://www.motociclism.ro/forum/inde...t=#entry657354
Nu recomand aprilia sr ditech (dinacela am si piese scumpe, injectoare schimbate la greu din cauza benzinei etc)
iti recomand sincer Yamaha slider sau Yamaha booster Next Generation
ambele racire pe aer, piese extrem de ieftine etc
in bani astia gasesti din ambele modele, dar sa stii unde sa cauti
daca te mai pot ajuta cu ceva dami PM!
Numai bine


Apropo: o intrebare pentru restu
Toti ziceti Yamaha aerox sau aprilia sr
frate la aerox piesele sunt scumpe si sunt motoare sensibile, numa cam design`u e de ele am avut is constient ce zic si nu sunt aberatii
2). aprilia sr.. pe carburator da, carenele sunt intrun mod montate (mai ales bordul) in care iti vine sa iti iei lumea in cap si sa pleci si sa lasi scuterul desfacut

Last edited by quick_silver2; 09-03-09 at 19:32.
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 09-03-09, 19:51   #13
Alexis_turbo

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 157
Member of:
[AUDI]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

prietene... daca motoarele minarelli sunt sensibile inseamna ca le ai si tu cu scuterele cum le am si eu cu rachetele... am reparat scutere fel de fel... dar motoarele minarelli sunt sfinte... si aprilia sr ditech sau carburatie si aerox si multe altele au motoare minarelli...
Alexis_turbo is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 16:44   #14
paulzzz

Stage 5
 
paulzzz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 478
Member of:
[FORD]
[Opel]
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Uite un scuter aici ...
https://forum.4tuning.ro/358-zona-comerciala-rmn-valcea-bazar-servicii-talcioc/112941-vand-scuter-yamaha-mbk-booster-ng.html


450 euro pana duminica

dupaia revine la 500 euro
paulzzz is offline   Reply With Quote
Old 15-05-09, 08:25   #15
contra

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 1
Default Re: Scuter chinezesc sau sh, Buget...MAXIM 650 euro

Am si eu un yamaha neos si vreau sa il dau la schimb neaparat cu un yamaha slider sunt din satu mare si daca cineva ar fi tentat intrati pe id meu de mess contra_fdd .. scuterul yamaha neos ce il am merge perfect .. am mers cu 85km/h cu 2 persoane pe el .. in afara orasului se comporta de minune si nu ma duc cu el sub 70 decat foarte rar in cazul in care am masina in fata in localitate si merge cu 50 astept pana depasesc si apoi go go.. deci e minunat scuterul dar am vrut sa ma reprofilez pe un yamaha slider.. ma nebunesc scooterele alea .. deci va ast pe id meu sa discutam multumesc
contra is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -