Go Back   Forum 4Tuning > Hobby & Pasiuni Comune > Cluburi > Cluburi > Midnight Racers

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 24-10-06, 18:53   #1
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Wink Cum se face o masina de peste 1000cp...

Va atasez cateva poze cu etapele care au dus la construirea unui prototip de motor pentru Porsche care estimam ca va aveam peste 1000 cp...
Etapele sunt mult mai lungi si mai greu de realizat decat par din aceste poze si munca pe care am depus-o pentru aceasta a fost extrem de grea si acum sunt fericit pentru ca acest proiect este aproape gata...
Vreau sa va mai spun ca am plecat de la un proiect de 650 cai apoi m-am razgandit si am crescut la 700, apoi la 780, iar cand masina a fost gata sin trebuia sa o aduc in tara, dupa atata experienta castigata in tot acest timp petrecut acolo si impreuna cu ideile mele am hotarat alaturi de Jan- patronul firmei 9ff sa facem ceva ce nu au mai facut nici ei niciodata si nici altcineva in lume in legatura cu PORSCHE...
Ce vreau sa va mai spun in premiera este ca motorul este schimbat complet, incepand de la vibrochen, biele, pistoane, cuzineti, semi chiuloase, supape, axe cu came de admisie si evacuare, singura piesa care s-a pastrat de natura Porsche este blocul motor...
Ce a ajutat f mult la creearea acestei masini este modul meu de gandire total diferit de cel german, deoarece ei nu pun accent prea mult pe acceleratie la plecare de pe loc, pentru ei fiind mult mai important cum pleaca masina de la 100 sau 150, 200 pana la viteza maxima si cum se comporta masina pe circuit, cursele de 400m nefiind f poplare, probabil si datorita autostrazilor si a nelimitarii de viteza pe autoband.

Ideea este ca in curand voi aduce aceasta masina in Ro si nu voi aduce cea mai tare masina construita de 9ff ci cel mai tare prototip de motor Porsche care s-a construit vreodata in lume!!! asa ca Seby ti-am respectat dorinta...

Daca v-au trezit interesul voi mai spune pe parcurs si in ce constau modificarile - concret -la aceasta masina....

Mai atasez si 2 poze cu mecanicul meu care a fost alaturi si a stat cu mine in germania f mult timp pentru a putea invata si aduce in Romania toate acestea...
MY FUCKING MECANIC!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01220.JPG
Views:	296
Size:	75.6 KB
ID:	166528   Click image for larger version

Name:	DSC01233.JPG
Views:	178
Size:	67.8 KB
ID:	166530   Click image for larger version

Name:	DSC01235.JPG
Views:	274
Size:	78.9 KB
ID:	166531  

Click image for larger version

Name:	DSC01240.JPG
Views:	113
Size:	65.9 KB
ID:	166532   Click image for larger version

Name:	DSC01241.JPG
Views:	154
Size:	70.5 KB
ID:	166533   Click image for larger version

Name:	DSC01242.JPG
Views:	125
Size:	89.1 KB
ID:	166534  

Click image for larger version

Name:	DSC01243.JPG
Views:	138
Size:	63.1 KB
ID:	166535   Click image for larger version

Name:	DSC01244.JPG
Views:	146
Size:	57.8 KB
ID:	166536   Click image for larger version

Name:	DSC01245.JPG
Views:	124
Size:	89.4 KB
ID:	166537  

Click image for larger version

Name:	DSC01081.JPG
Views:	589
Size:	66.1 KB
ID:	166546   Click image for larger version

Name:	DSC01080.JPG
Views:	439
Size:	66.8 KB
ID:	166547  

Last edited by maff; 24-10-06 at 18:56.
maff is offline  
Old 24-10-06, 19:41   #2
hagi_nicovici@yahoo.com

Stage 1
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 18
Thumbs up Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Te salut!

Esti bun tata!
Admir omul care stie ce vrea de la el!! In cazul asta e vorba de masina ta!
Bravo! Si te astept sa le rupi gura la cei care nu te cred ca poti realiza acest proiect numit Porsche by 9ff.

Esti bun si vraeu sa le scoti figurile din cap la toti smecherasii de prin oras cu cip de 200 euro!!

Baieti vremurile s-au schimbat! Daca sunteti invidiosi aratati ca puteti mai mult!! Dar nu prea cred!!!

Asadar, ca timpul m-a preseaza, iti urez succes Dom Maff!
Anunta-ma cand iti vine Micutu de 1000 cp!
hagi_nicovici@yahoo.com is offline  
Old 24-10-06, 20:18   #3
b_gt

Stage 5
 
b_gt's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 603
Thumbs up Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

FELICITARI!!!!!!este o munca foarte grea care trebuie respectata...sti tu vb noastra...
b_gt is offline  
Old 24-10-06, 21:00   #4
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

foarte tare eu imi acord ceva sanse i plus porsche la 1000cp garantez ca o sa mearga mai slab dinamic ca la 700cp.in plus cunosc ceva despre acel bloc si 1000 este utopic. sper sa pot batea porschele de 1000cp adica sa functioneze .
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline  
Old 24-10-06, 21:07   #5
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
foarte tare eu imi acord ceva sanse i plus porsche la 1000cp garantez ca o sa mearga mai slab dinamic ca la 700cp.in plus cunosc ceva despre acel bloc si 1000 este utopic. sper sa pot batea porschele de 1000cp adica sa functioneze .
Nu vreau sa spun nimik de performantele tale si nici nu am spus-o niciodata, dar nu mai zi nici tu d mine ca la Porsche nu te pricepi...ce zici tu utopic e total gresit, mai ai un pic de rabdare.... o sa mai pun poze...si informatii ai rabdare si o sa vezi idei si fineturi de peste 1000 !!!
maff is offline  
Old 24-10-06, 23:27   #6
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Garantez ca blocul motor la h6 nu tine.
800 si putin peste tine 1000 pocneste, ai sa vezi ca am dreptate.
Retine ca stiu de porsche si cand eu vroiam sa-mi fac 996 de 1000cp tu habar nu aveai de ei.Sau poate prea putn sa fi stiut.
De unde tragi concluzia ca nu ma pricep la Porsche?
Pot sa-ti spun tie altceva ca tu nu te pricepi deloc la masini si crezi ca tot ce zboara se mananca.
SEBASTIAN is offline  
Old 24-10-06, 23:46   #7
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Garantez ca blocul motor la h6 nu tine.
800 si putin peste tine 1000 pocneste, ai sa vezi ca am dreptate.
Retine ca stiu de porsche si cand eu vroiam sa-mi fac 996 de 1000cp tu habar nu aveai de ei.Sau poate prea putn sa fi stiut.
De unde tragi concluzia ca nu ma pricep la Porsche?
Pot sa-ti spun tie altceva ca tu nu te pricepi deloc la masini si crezi ca tot ce zboara se mananca.
ok garantezi tu, dar asteptam sa vedem. ideea este ca daca o sa astepti o sa mai arat si poze si o sa dau si mai multe informatii despre ceea ce este modificat la masina asta!!!
pana atunci poti sa te uiti la poza de la bloc si ai sa vezi ca blocul este modificat, este original Porsche asa cum am scris , dar modificat, intarit!!!
maff is offline  
Old 24-10-06, 23:59   #8
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Esti amabil sa ne indici si noua locul unde e modificat si intarit?
Sa intelegem toti, cu niste sagetele pe poza.

Last edited by SEBASTIAN; 25-10-06 at 00:01.
SEBASTIAN is offline  
Old 25-10-06, 00:13   #9
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Esti amabil sa ne indici si noua locul unde e modificat si intarit?
Sa intelegem toti, cu niste sagetele pe poza.
Pai daca te pricepi atat de bine cum de nu observi??????
Se vede f clar....
maff is offline  
Old 25-10-06, 00:21   #10
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Hai termina cu replicile astea de gradinita.
Spune exact unde se vede asta sau habar nu ai sa te uiti nici pe poze?


Unde e blocul motor intarit, unde se vede asta pe poze? Indica cu sagetele rosii!
Cum a crescut capacitatea la 4.0 litri ?


Un lucru pot sa-ti spun, nu ma pricep la minciuni cand e vorba de masini.

Last edited by SEBASTIAN; 25-10-06 at 00:23.
SEBASTIAN is offline  
Old 25-10-06, 00:53   #11
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Hai termina cu replicile astea de gradinita.
Spune exact unde se vede asta sau habar nu ai sa te uiti nici pe poze?


Unde e blocul motor intarit, unde se vede asta pe poze? Indica cu sagetele rosii!
Cum a crescut capacitatea la 4.0 litri ?


Un lucru pot sa-ti spun, nu ma pricep la minciuni cand e vorba de masini.
Mai pun o poza cu motorul aproape inchis si mai las si pentru zilele urmatoare... In poza se vad 3 motoare, primul este al meu si se poate vedea si faptul ca e un bloc nou nout!!!!
Capacitatea crescuta si sagetelele care arata unde e intarit blocul nu spunem acum -facem cursuri la noul service pe care il vom deschide in curand, pana atunci nu ramane decat sa cautati poze cu un bloc nemodificat ca sa intelegeti unde e intarit!!!
Ideea e simpla cu intarirea, e chiar banal de simplu si de aceea am si postat pozele, ca nu ar fi un mare secret!!! sunt f multe secrete in crearea acestui motor si tocmai de aceea am si spus ca a fost o munca titanica si f grea, stresanta si obositoare ----dar a meritat...
dar asa cum am mai zis daca tot zici ca te pricepi asa bine la Porsche cum de nu observi????
CIUDAT!!!!!!!!!!!!!!
Decat sa folosesti psihologia asta inversa, mai bine ai recunoste ca nu stii si am putea sa vorbim altfel, si ai avea ce invata pentru ca nici in Germania nu mai e nimeni capabil in momentul asta sa faca un motor de 4 litri si puterea asta pe un Porsche!!!!
imi spui mie ca nu stiu sa ma uit pe poze cand eu am fost acolo si am pipait si masurat si organizat toate modificarile?????
Ti am mai spus- ai rabdare si vei vedea mai multe zilele astea pana vine masina....
mai sunt xx zile pana va ajunge in ro!!! in cateva zile vom schimba si va fi doar un x!!!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC01272.JPG
Views:	444
Size:	60.9 KB
ID:	166816  
maff is offline  
Old 25-10-06, 08:39   #12
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Haide omule ca nimeni nu e fraier sa haleasca vrajeala ta ieftina.
Nu se vede nici o intaritura niciunde, iar secretele alora de la (ff pentru care am respect nu exista atat timp cat iti vand tie motorul.
Tu nici macar nu sti ce poze pui.
Mai devreme spuneai ceva de bloc ramforsat in poze, dar tu nu pusesei nici o poza cu un bloc motor.In concluzie ce sa arati tu intr-un service cand nu sti nici care e blocul motor.Confuzile astea se fac pe maidan nu intre oameni care au pretentii in zona auto.
Acum ai pus o poza cu carterul inferior al motorului, nici la grupa mijlocie nu esti cand e vorba de autoturisme.

Mai ai timp sa inveti, dar nu mai vraji lumea ca doar se amuza pe sema ta , toti zambest pe la colturi iar unii doar nu au chef sa-ti spuna ceva in fata.
Capacitaea motorului marita la acest gen de automobil cu turbo nu e obligatoriu sa fie ceva bun, te-am intrebat cum mareste motorul sa-ti pot ghici randamentul, pe care daca umbli prost chiar cu un set mare poti pierde putere de varf.Cei 6 cilindri de porsche asigura o baza buna de lucru insa eu cred ca tu spui multe neadevaruri in povestile tale.
Oricum iti urez succes dar cred ca estimarea mea a cursei pe zapada nu e lipsita de adevar.
Poate sa fi gata cand?
SEBASTIAN is offline  
Old 25-10-06, 12:05   #13
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Haide omule ca nimeni nu e fraier sa haleasca vrajeala ta ieftina.
Nu se vede nici o intaritura niciunde, iar secretele alora de la (ff pentru care am respect nu exista atat timp cat iti vand tie motorul.
Tu nici macar nu sti ce poze pui.
Mai devreme spuneai ceva de bloc ramforsat in poze, dar tu nu pusesei nici o poza cu un bloc motor.In concluzie ce sa arati tu intr-un service cand nu stii nici care e blocul motor.Confuzile astea se fac pe maidan nu intre oameni care au pretentii in zona auto.
Acum ai pus o poza cu carterul inferior al motorului, nici la grupa mijlocie nu esti cand e vorba de autoturisme.

Mai ai timp sa inveti, dar nu mai vraji lumea ca doar se amuza pe sema ta , toti zambest pe la colturi iar unii doar nu au chef sa-ti spuna ceva in fata.
Capacitaea motorului marita la acest gen de automobil cu turbo nu e obligatoriu sa fie ceva bun, te-am intrebat cum mareste motorul sa-ti pot ghici randamentul, pe care daca umbli prost chiar cu un set mare poti pierde putere de varf.Cei 6 cilindri de porsche asigura o baza buna de lucru insa eu cred ca tu spui multe neadevaruri in povestile tale.
Oricum iti urez succes dar cred ca estimarea mea a cursei pe zapada nu e lipsita de adevar.
Poate sa fi gata cand?
Vezi ce faci cu respectu' ca eu sunt 9ff in Romania si nu numai....
Iar legat de cunostiintele mele - mergi te rog si studiaza si o sa vezi ca blocul motor de Porsche e total diferit fata de masinile pe care le-ai facut tu pana acum.... nu e ca la dacii, aro , subaru...
Blocul motor e format din cei 2 carteri pe care ii ai in poza, dar sa nu mai discutam ca nu am cu cine in materie de Porsche...
Stii tu ceva de carteri de unele piese, dar faci mari confuzii intre motoare normale si motorul Boxer!!!
Eu nu te-am jignit, nu am sus ce vb altii pe la colturi de tine etc...
Mai bine mai vii p la noi si mai studiezi si in felul asta poate o sa ajungi sa inveti ceva si o sa vezi ca o sa inceapa sa iti placa si Porsche...
Ti-am atasat inca o poza cu motorul aproape inchis ca sa intelegi cum e treaba cu motorul boxer, dar se pare ca, nici cu indicii, nu ti-ai dat seama!!! NU MAI SPUNE NIMIC DE PORSCHE CA NU TE PRICEPI!!!!!

Last edited by maff; 25-10-06 at 12:08.
maff is offline  
Old 25-10-06, 13:22   #14
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

e vreun concurs de talente aici?
care stie sa identifice mai multe piese intr-un motor?
stick to the topic
blazeyblaze is offline  
Old 25-10-06, 15:13   #15
maff

Stage 3
 
maff's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 97
Default Re: Cum se face o masina de peste 1000cp...

Quote:
Originally Posted by EVOLUTION8 View Post
Logic ca virgula carterul se desface in 2 bucati....Cum altfel ai vrea tu sa scotzi virbrochenul ???

Pai alt bloc vezi tu la motor boxer sa mai fie???
Vorbeste la obiect, daca te pricepi...
La motorul boxer crankcase-ul asa se numeste blocul in engleza este format din cele 2 cartere si se inchide conform pozei atasate...
Ti se pare ca mai exista alta carcasa, alt bloc?????
Poate asa o sa inteleaga si Sebi...
maff is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -