Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Scania R620 vs Volvo FH16 660
Scania R620 142 44.38%
Volvo FH16 660 178 55.63%
Voters: 320. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-09, 22:52   #61
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

eu va asigur că majoritatea covārşitoare a capurilor tractoare se īnvārt īn jurul cifrei de 400 de cai putere, iar şoferii se cam uită cu invidie la cāte un cap cu 500 de cai cānd trece pe lāngă ei cu plinul, deja 700 e o valoare destul de putin dorită, datorită consumului mare, care distruge profitul la adaosurile minuscule care s-au pus anul ăsta la km.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:05   #62
lanciahf
Banned

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 116
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Sa sti ca nu consuma mult chiar daca au peste 500 multi soferi care au lucrat pe camioane de 410 si apoi pe 460 au zis ca cele de 460 consuma mai putin,cei de la Volvo zice-au ca nu va consuma nici cel de 700 mai mult decat cel de 660.
lanciahf is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 13:06   #63
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Comparăm ~400 cu 700. Nu se justifică decāt la agabaritice. Īn rest sunt inutile.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 14:23   #64
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by lanciahf View Post
Nu stiu unde ai auzit tu ca au motoare de 800-900 de hp cand cel mai puternic din lume ii volvo de 700...poate modificate , Uita-te si vezi ca cel mai folosit este Man-ul,A fost primul camion care a sarti de 600 de cai in ani '90 in anul 1986 avea motor de 700 hp cei drept din v12 in africa de sud sunt cele mai folosite la agabaritice sunt 4 camione special facute pentru o firma de agabaritice, sunt curios daca vor mai stoarece cei de la volvo din motoru ala ceva .... daca vrei sa mai vb intra pe un forum de camioane iti trimit un PM.numa bine si drumuri bune
La Volvo VN care se face pentru Statele Unite are 800 cp intra pe volvotrucks.us si vei vedea ce motoare au cei de acolo. Da aici in Europa cel mai puternic e de 700 hp, dar daca unii considera ca nu-i de ajuns , plus ca consumul unui FH16 e scazut fata de puterea care o dezvolta.
AA ca Man se foloseste prin alte tari cel mai des asta e alta treaba, dar la capitolul agabaritice sta bine si Volvo FH16, nu stiu daca ai vazut galeria Foto si pe viu asa ceva, dar chiar e tare!!! Insa eu tin cu Scania mai mult ca mi se pare mai deosebit estetic ca Volvo si e un camion care se renteaza sa-l cumperi, mai ales ca companie, usor de intretinut si nu prea pica asta e problema, Scania e camion care ii faci o revizie ehe la nu stiu cati km rulati.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 15:32   #65
lanciahf
Banned

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 116
Thumbs up Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Este si fh16 folosit ,da nu ca MAN-ul daca vrei intra pe acel forum si o sa vezi pe acolo ceva transporturi si daca vrei iti dau site-uri cu transporturi AGB. si la noi in tara firmele de agabaritice folosesc mai mult MAN la transporturile alea mai grele chiar de curand a fost un transport in RO de 600 tone tras de un MAN FE 604 declarat si cel mai greu din istoria Tran.AGB din RO . Dupa mine MAN le are pe toate cabina mare bine aranjata, putere ,eleganta ...si mie imi place SCANIA, VOLVO ,MERCEDES,etc dar pe primu ii FIARA DIN BAVARIA ,acum fiecare cu gusturile lui .....nu exista camion perfect...cum nu exista lucru perfect.....cum nu exista om perfect. imi dai si mie daca te rog linku unde ai vazut volvo de 800 ca is curios eu am vb cu soferi din canada si au zis si ei ca asa stiu ca volvo ala fh16 de 700 ii cel mai puternic camion de serie
lanciahf is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 15:33   #66
lanciahf
Banned

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 116
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by lanciahf View Post
Este si fh16 folosit ,da nu ca MAN-ul daca vrei intra pe acel forum si o sa vezi pe acolo ceva transporturi si daca vrei iti dau site-uri cu transporturi AGB. si la noi in tara firmele de agabaritice folosesc mai mult MAN la transporturile alea mai grele chiar de curand a fost un transport in RO de 600 tone tras de un MAN FE 604 declarat si cel mai greu din istoria Tran.AGB din RO . Dupa mine MAN le are pe toate cabina mare bine aranjata, putere ,eleganta ...si mie imi place SCANIA, VOLVO ,MERCEDES,etc dar pe primu ii FIARA DIN BAVARIA ,acum fiecare cu gusturile lui .....nu exista camion perfect...cum nu exista lucru perfect.....cum nu exista om perfect. imi dai si mie daca te rog linku unde ai vazut volvo de 800 ca is curios eu am vb cu soferi din canada si au zis si ei ca asa stiu ca volvo ala fh16 de 700 ii cel mai puternic camion de serie
P.S AM gasit :d
lanciahf is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 16:09   #67
lanciahf
Banned

Stage 3
 
Join Date: May 2008
Posts: 116
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Aici nu vad sa scrie ceva de 800hp ci de motorul d16 de 600 hp,daca sti tu da te rog linku
lanciahf is offline   Reply With Quote
Old 12-10-09, 16:19   #68
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by lanciahf View Post
Aici nu vad sa scrie ceva de 800hp ci de motorul d16 de 600 hp,daca sti tu da te rog linku
Nu stiu nu mai gasesc linku ala, dar era un Volvo VN 800T asa ii zicea, si avea motor de 18.0 litri produs in S.U.A probabil era prototip, l-am vazut pe site-ul oficial volvotrucks.us, dar vad ca nu mai e. Oricum ramane 700 hp cel mai puternic. am mai spus, camionu meu preferat e Scania are V8 620 cp si e destul. Scania e mai deosebit asa il vad eu.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 18:02   #69
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
eu va asigur că majoritatea covārşitoare a capurilor tractoare se īnvārt īn jurul cifrei de 400 de cai putere, iar şoferii se cam uită cu invidie la cāte un cap cu 500 de cai cānd trece pe lāngă ei cu plinul, deja 700 e o valoare destul de putin dorită, datorită consumului mare, care distruge profitul la adaosurile minuscule care s-au pus anul ăsta la km.
Exact, in cele mai multe cazuri este cumparata varianta de 420-450CP (Scania/Volvo/MB/Renault/whatever) care este aproape cea mai slaba (mai sunt si de ~380CP, cel putin sunt destule Scania in varianta asta pe strazi, alea 8x4 de balastiera). Rar vezi de 500+ iar de 600+ cred ca am vazut doar unul singur pana acum. Ma refer la situatia de la noi evident.

Am un prieten care are balastiera si are niste tir-uri printre care un Renault 420CP (cap tractor + remorca). De incarcat il incarca aproape de maxim, 38-40+ tone in functie de ce pune pe el (exclusiv nisip sau balast). In panta se vede clar ca este greu de tot, trebuie luat cu usurelul, cu unul de 550+ CP nu am mers in situatia asta dar sunt convins ca s-ar descurca mult mai bine. Motivul pentru care nu a cumparat o varianta mai puternica a fost pretul de achizitie si consumul usor mai mare daca il conduci in conditii similare cu ala mai slab. Da, esti mai rapid dar si consumi mai mult, daca mergi pentru consum deja nu mai esti mai rapid si nu ajungi nicaieri. In majoritatea situatiilor nu este justificata din punct de vedere financiar o versiune peste 420-450CP, rar este aproape musai sa ai varful de gama. Consumul este influentat mult si de stilul de condus, oscilatia fiind de cativa litri buni daca ii dai cand si unde nu trebuie fara a castiga ceva notabil, in special in panta unde este bine sa il lasi usor.

Ca alegere personala fara sa ma bazez pe cine stie ce studiu as alege.

1) Scania
2) Volvo
3) Man

Urmate de MB, Renault, etc.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 29-10-09, 01:19   #70
conty one

Stage 5
 
conty one's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 1,059
Member of:
[DACIA]
[SKODA]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

la motor volvo e campion fata de scania..dovada...scania are 620 volvo are 660 cai...ma refer la puterea motorului....
conty one is offline   Reply With Quote
Old 08-02-10, 16:12   #71
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

multi va uitati numai la putere si gata ala e cel mai tare. Nu se justifica asa.
Eu am mers cu amandoua camioanele si Scania si Volvo si pot sa spun ca sunt performante apropiate. Volvo are un avantaj ca construieste motoare in linie 16.0L si o putere de 700 cp, ca consum pot sa spun ca cel de 700 cp nu sare fata de cel 660 la fel sunt.
Scania face V8 si 620 cp dar demarajul la Scania mi s-a parut mai rapid fata de Volvo. ca fiabilitate nu pot ssa spun nimic, sunt destul de fiabile amandoua. In singur lucru vreau sa spun ca Volvo e scump la intretinere comparabil cu Scania. Volvo au preturi mari la intretinere, dar sunt durabile si treci rar cu ele prin service.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 14:24   #72
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

eu aleg scania..dintotdeauna mi-a placut producatorul asta!
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 15:34   #73
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by andrew 46 View Post
eu aleg scania..dintotdeauna mi-a placut producatorul asta!
Acelaşi lucru ca şi aici: https://forum.4tuning.ro/55-versus-au...ml#post3071590
aleks is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 15:56   #74
smc07

Stage 4
 
smc07's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 281
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
Originally Posted by Thomas Everywhere View Post
multi va uitati numai la putere si gata ala e cel mai tare. Nu se justifica asa.
Eu am mers cu amandoua camioanele si Scania si Volvo si pot sa spun ca sunt performante apropiate. Volvo are un avantaj ca construieste motoare in linie 16.0L si o putere de 700 cp, ca consum pot sa spun ca cel de 700 cp nu sare fata de cel 660 la fel sunt.
Scania face V8 si 620 cp dar demarajul la Scania mi s-a parut mai rapid fata de Volvo. ca fiabilitate nu pot ssa spun nimic, sunt destul de fiabile amandoua. In singur lucru vreau sa spun ca Volvo e scump la intretinere comparabil cu Scania. Volvo au preturi mari la intretinere, dar sunt durabile si treci rar cu ele prin service.
Quote:
eu aleg scania..dintotdeauna mi-a placut producatorul asta!
In topicurile de versus nici nu ar trebui sa posteze DECAT cei care au condus sau au avut o legatura directa cu orice inseamna automobilul (autocamionul etc) pus in discutie. Simplele simpatii pentru anume marci/modele nu aduc decat flame si discutii inutile, care pierd timpul celor care citesc in speranta de a gasi pareri competente(unde m-as regasi si eu). Adevarat, forumurile s-au facut pentru impartasirea parerilor, DAR PERTINENTE.
Pacat de munca pe care o duce aleks cu voi. [Poti sa stergi postu asta aleks, daca il consideri off, dar poate mai citesc si cei doritori de "skandenberg" in taste...]
smc07 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-10, 17:19   #75
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Scania R620 vs. Volvo FH16 660

Quote:
In topicurile de versus nici nu ar trebui sa posteze DECAT cei care au condus sau au avut o legatura directa cu orice inseamna automobilul (autocamionul etc) pus in discutie
Si cum dovedesti/verifici asta ? Eventual si niste poze/filme cu tine testand masina respectiva, nu ?
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -