Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 16-11-05, 01:23   #16
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default

tocmai de asta mi-am permis sa comentez chiar dupa un an de condus... pentru ca am avut okazia sa ma plimb si cu un Accord VTEC (taica-miu a avut una) si cu un 325, nu al meu, ci al unui prieten. E adevarat ca 325 nu era ultima serie, dar oricum... raman la parerea mea ca Honda nu se \"caca\" pe BMW doar la fiabilitate...

la faza cu brand-ul e adevarat ca merita platit, dar nu in cazul unei serii 3, mai ales ca nu e un M3 sau makr un 330Ci...
Achim is offline  
Old 17-11-05, 07:23   #17
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default

si ma scuzi dar la ce se mai caca honda pe bmw daca nu doar la fiabilitate?
si tine totusi cont ca din pacate ai avut parte de condus BMW destinat ro...ceea ce difera mult de un bmw facut pentru germania....dar sa revenim la subiect...la ce capitol se caca?....la interior?...unde e mult mai spartana decat BMW?....la looks?...ma scuzi dar ma cac pe el de accord...oricand aleg seria 3 e46....la motorizari?...hmmm....show me stats....pana una alta in ceea ce ma priveste 325 vs accord 2.4..... --->>> 325
__________________
sec
blazeyblaze is offline  
Old 17-11-05, 10:06   #18
Achim
Dream Squad Member

Stage 5
 
Achim's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 4,338
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Dream Squad]
[Honda]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blazeyblaze\"
si ma scuzi dar la ce se mai caca honda pe bmw daca nu doar la fiabilitate?
si tine totusi cont ca din pacate ai avut parte de condus BMW destinat ro...ceea ce difera mult de un bmw facut pentru germania....dar sa revenim la subiect...la ce capitol se caca?....la interior?...unde e mult mai spartana decat BMW?....la looks?...ma scuzi dar ma cac pe el de accord...oricand aleg seria 3 e46....la motorizari?...hmmm....show me stats....pana una alta in ceea ce ma priveste 325 vs accord 2.4..... --->>> 325
un accord full options la interior mi se pare mai stilat dekt un BMW, care la orice serie are acelasi interior (am studiat indeaproape X3-ul full al lui Jabba si e tare, dar nu de neegalat)... plus ca poate eu am \"boala\" pe BMW, si in special pt seria 3, fiindk orice roman neaosh viseaza sa ajunga in germania sa isi cumpere o serie 3...

oricum, nu vad d c as intra in discutii mai aprinse cu tine, fiindk deja obs ca exageram putin. si da, daca vrei considera gestul ca un \"act de lasitate\"...

in schimb, la celalalt topic referitor la Cayenne sau X5, e clar ca as alege X5-ul (si sincer te respect pt alegerea facuta).
nu am nimic impotriva BMW-urilor cu personalitate, dar nimeni nu o sa ma poata convinge sa aleg un BMW \"de duzina\"
Achim is offline  
Old 17-11-05, 10:40   #19
AudiPerformance

Stage 5
 
AudiPerformance's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 804
Default

Toata chestia asta cu alegerea unei masini (spre ex honda vs bmw) este pur subiectiva!
Fiecare dintre noi are o masina sau mai bine zis o marca de masina la suflet!
Achim tu ai honda si este normal sa spui spui ca honda este mai buna decat BMW... pe cand Vlad tu ai BMW si etc etc...
Lucruri pe care nimeni nu le-a prea luat in considerare aici sunt: piesele de schimb pentru masinile respective... Honda= jap car si piesele nu sunt ieftine deloc si iarasi mai exista o problema la honda cu piesele: termene de livrare! Acum problema haioasa este ca si la BMW piesele au uneori niste preturi exorbitante... dar deh... BMW este totusi o marca premium!
Si eu consider nejustificati acea suma de bani in plus pentru BMW la pretul cip! DAR ATENTIE... preturile finale ale masinilor sunt aproape egale (e normal ca pretul cip la o japoneza sa fie mai mic ca la o europeana pentru ca in afara de TVA si accize la japoneze mai platesti si TAXE VAMALE)

Vlad... eu nu prea sunt de acord cu istoria marcilor si etc! Nimeni nu zice ca BMW nu are o super istorie! dar aici vorbim strict de prezent! Si daca e sa o luam asa si Honda are super istorie (think formula 1) numai ca la honda si la alte japoneze nefiind comercializate atat de puternic pe la noi nu prea s-a auzit de ele!

Si ca sa inchei pentru ca deja a devenit polemica ieftina topicul asta eu sugerez sa te interesezi de toate aspectele ce leaga cele 2 masini si apoi sa iei o decizie! daca stam si ne gandim ca imi iau BMW sau Honda pentru ca au istorie si am auzit de la diversi ca este masini smechere pai atunci ce rost mai au sutele de reviste si de siteuri care publica date despre masini, teste facute cu masinile respective etc etc!

Imi cer scuze daca postul meu va deranja pe cineva!
__________________
fel de fel de oameni cu fel de fel de idei: PUTINE SI FIXE!!!
SCUMP doamna SCUMP, dincolo era mai ieftin!
AudiPerformance is offline  
Old 17-11-05, 17:04   #20
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default

in ultimul clasament J.D. power, brandul BMW era inaintea Hondei! deci nu cred ca e cazul sa aruncam fiabilitatea hondei inainte!
Cea mai importanta revista din state a pus intr-un test comparativ (unde era si corespondentul hondei accord - acura tl care a luat locul 4) BMW-ul pe primul loc! http://www.caranddriver.com/article....rticle_id=9993

performnte:

honda 2.4 (2005): 0-100km/h:7.9, top speed 227km/h

bmw 325 (2005): 0-100km/h:7.0 top speed 245km/h
bmw 325 (2000): 0-100km/h:7.2 top speed 240km/h
bmw 325 (1991): 0-100km/h:7.3 top speed 227km/h

Personal imi place f. mult honda accord dar nu cred ca are rost sa o comparam cu BMW!
UNLORD is offline  
Old 17-11-05, 17:19   #21
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"AudiPerformance\"
Toata chestia asta cu alegerea unei masini (spre ex honda vs bmw) este pur subiectiva!
Fiecare dintre noi are o masina sau mai bine zis o marca de masina la suflet!
Achim tu ai honda si este normal sa spui spui ca honda este mai buna decat BMW... pe cand Vlad tu ai BMW si etc etc...
Lucruri pe care nimeni nu le-a prea luat in considerare aici sunt: piesele de schimb pentru masinile respective... Honda= jap car si piesele nu sunt ieftine deloc si iarasi mai exista o problema la honda cu piesele: termene de livrare! Acum problema haioasa este ca si la BMW piesele au uneori niste preturi exorbitante... dar deh... BMW este totusi o marca premium!
Si eu consider nejustificati acea suma de bani in plus pentru BMW la pretul cip! DAR ATENTIE... preturile finale ale masinilor sunt aproape egale (e normal ca pretul cip la o japoneza sa fie mai mic ca la o europeana pentru ca in afara de TVA si accize la japoneze mai platesti si TAXE VAMALE)

Vlad... eu nu prea sunt de acord cu istoria marcilor si etc! Nimeni nu zice ca BMW nu are o super istorie! dar aici vorbim strict de prezent! Si daca e sa o luam asa si Honda are super istorie (think formula 1) numai ca la honda si la alte japoneze nefiind comercializate atat de puternic pe la noi nu prea s-a auzit de ele!

Si ca sa inchei pentru ca deja a devenit polemica ieftina topicul asta eu sugerez sa te interesezi de toate aspectele ce leaga cele 2 masini si apoi sa iei o decizie! daca stam si ne gandim ca imi iau BMW sau Honda pentru ca au istorie si am auzit de la diversi ca este masini smechere pai atunci ce rost mai au sutele de reviste si de siteuri care publica date despre masini, teste facute cu masinile respective etc etc!

Imi cer scuze daca postul meu va deranja pe cineva!

clar sunt subiective optiunile fiecaruia....cel putin in ceea ce ma priveste pe mine sau pe achim



dar am cateva adaugari de facut

1) am spus clar ca honda vs bmw in ceea ce priveste fiabilitate -->> honda wins categoric. cunosc cativa mecanici de la honda care mi-au confirmat ceea ce credeam plus ca il cunosc si pe patronul honda romania si mi-a confirmat absolut acelasi lucru

2) si bmw participa in formula 1 si chiar destul de onorabil

3) achim....accord tot o masina de duzina e...numai ca la noi intr-adevar romanul s-a obijnuit sa isi ia bmw sau miergedez ca e bling bling....dar daca stai sa faci o comparatie la rece....parerea mea e ca 325 e net superior din multe puncte de vedere accordului...iar ca interior...hmm....ia
pentru exemplificare 325 e46 full options si o sa vezi cam unde stai

numai bine
blazeyblaze is offline  
Old 17-11-05, 17:23   #22
sevi

Stage 4
 
sevi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 185
Default

S2000 versus 320CI, cine castiga?
Acord v6 versus 330 e altceava, nu?
Deci e subiectiv...
sevi is offline  
Old 17-11-05, 17:29   #23
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"sevi\"
S2000 versus 320CI, cine castiga?
Acord v6 versus 330 e altceava, nu?
Deci e subiectiv...
adik ??
blowwind is offline  
Old 17-11-05, 17:31   #24
sevi

Stage 4
 
sevi's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 185
Default

Nmk, doar ma bagam in seama>
sevi is offline  
Old 17-11-05, 17:35   #25
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"UNLORD\"
in ultimul clasament J.D. power, brandul BMW era inaintea Hondei! deci nu cred ca e cazul sa aruncam fiabilitatea hondei inainte!
Cea mai importanta revista din state a pus intr-un test comparativ (unde era si corespondentul hondei accord - acura tl care a luat locul 4) BMW-ul pe primul loc! http://www.caranddriver.com/article....rticle_id=9993

performnte:

honda 2.4 (2005): 0-100km/h:7.9, top speed 227km/h

bmw 325 (2005): 0-100km/h:7.0 top speed 245km/h
bmw 325 (2000): 0-100km/h:7.2 top speed 240km/h
bmw 325 (1991): 0-100km/h:7.3 top speed 227km/h

Personal imi place f. mult honda accord dar nu cred ca are rost sa o comparam cu BMW!
pey sa vedem...in primul rand..am gasit nishte date eronate la tine

BMW 325i :
0 - 100 km/h - 7.7s (7.0 cu cutie automata)
faza cu top speed e cam irelevanta sincer sa fiu...la Accord de ex in unele fise tehnice scrie 235km/h in altele scrie 227km/h ... oricum...trece ushor de 230km/h!!!

in al doilea rand ... echivalentul Accordului in America , Canada este Acura TSX ...nu TL ...
TL este alt model...cu un design asemanator
TL - Motor 3.0 V6 .... 270 CP
TSX - Motor 2.4 4 cilindri ... 190 CP
Accord - Motor 2.4 4 cilindri ... 190 CP



LATER EDIT:
cat despre interior...pun o poza
cu 325i n`am gasit poza cu interiorul...cer scuze...[/b]
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1_749.jpg
Views:	211
Size:	21.8 KB
ID:	52321  
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline  
Old 17-11-05, 19:57   #26
blazeyblaze
Afro Samurai

Stage 5
 
blazeyblaze's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of:
[AUDI]
Default

ai dreq 1000 cmc....
blazeyblaze is offline  
Old 17-11-05, 22:39   #27
CT-87-ADY

Stage 5
 
CT-87-ADY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blazeyblaze\"
ai dreq 1000 cmc....
hmm.. cred k vroiai sa zici 100cmc si ai gresit.. mnu?
CT-87-ADY is offline  
Old 17-11-05, 22:39   #28
ERY

Stage 5
 
ERY's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,826
Member of:
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Hyundai]
[AUDI]
Default

Toti banii ii pun pe Honda....
ERY is offline  
Old 17-11-05, 22:42   #29
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"CT-87-ADY\"
Quote:
Originally Posted by \"blazeyblaze\"
ai dreq 1000 cmc....
hmm.. cred k vroiai sa zici 100cmc si ai gresit.. mnu?

oopss.... el doar scoatea in evindentza marea mea gafa ) cine stie la ce ma gandeam ) =)) ..... cer scuze... mii
blowwind is offline  
Old 17-11-05, 22:52   #30
CT-87-ADY

Stage 5
 
CT-87-ADY's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 2,687
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"blowwind\"
Quote:
Originally Posted by \"CT-87-ADY\"
Quote:
Originally Posted by \"blazeyblaze\"
ai dreq 1000 cmc....
hmm.. cred k vroiai sa zici 100cmc si ai gresit.. mnu?

oopss.... el doar scoatea in evindentza marea mea gafa ) cine stie la ce ma gandeam ) =)) ..... cer scuze... mii
hmmm.. ce gafa? unde?
__________________
ChipTuning PROFESIONAL Via OBD pentru aproape orice autotursim 1998-2008. SuperCalitate. Super-Pret.
Diagnoza Computerizata AUDI/VW/Skoda/Seat.
!!!tester km!!!
CT-87-ADY is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -