Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: CV manuala sau automata
CV manuala 196 60.68%
CV automata 127 39.32%
Voters: 323. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-12, 22:53   #496
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by scrisit View Post
Are servo pentru ca e o masina din anii 2000 cu multe dotari de confort. Am mers si fara servo si daca nu ai nevoie sa intorci masina din 10 manevre nu e mare smecherie.
Nu am zis ca automata nu reprezinta confort! Ma refeream la asta cu "Stau s-o bag in viteza, s-o scot, sa ambreiez".

franzela, adica daca esti batran iti permiti sa fii analfabet, sau ce? Eu nu suport sa vad asemenea greseli comise iar si iar.
Sincer sa fiu am incercat o automata acum cativa ani.
Tu parca tineai masina in rampa fara sa se duca un cm inapoi, acu o dai in altele? Nu vad ce e asa complicat la plecarea din rampa (o fi din cauza ca merg cu motorina?).
Daca esti asa stresat de mersul in coloana iei transportul in comun. La automata nu trebuie sa apesi un buton si sa dai de levier?
Analfabet ha ? Incult, analfabet, ce mai conteaza. Sti nici eu nu suport pe astia mici care se dau mari, care nici bine n-au terminat scoala, si deja se cred mari cunoscatori al limbii romane. Nu eu sint analfabet, ci tu esti greu de cap. Citesti citeva propozitii, si daca nu intelegi, pt ca esti greu de cap, bagi parola " esti analfabet " . Fac pariu ca si la scoala erai greu de cap, profesoara scria lectia pe tabla, si tu n-ai inteles nimica. Sti ce parere am eu despre oamenii care-s obsedati ca sa vorbeasca corect, ca nu cumva sa greseasca vorbind sau scriind ? Ca-s frustrati. Copii din astia frustrati sint din ce in ce mai multi. Daca vor sa fie in centrul atentiei, cauta ceva cu care sa-l corecteze pe celalalt, sa para mai inteligenti. Dar inteligenta nu de aici vine. Copii care se cred maturi, - da bacalaureatu nu reusiti sa-l luati nici unu, sa luati permisu din prima, nici pe atit. De restu nici nu mai zic. Sinteti si voi buni la un lucru, sa corectati omu, ca nu scrie , sau nu se exprima corect. Ca de altceva nu sinteti capabili.
In fine. Cica viata, tehnologia, stiinta, totul evolueaza. Acum la masini, avem geamuri electrice, apasam de buton, si urca si coboara automat, fara sa dam la maneta. Acum avem masini cu schimbator automat, simplu si comod, nu mai trebuie sa schimbi tu de viteze, o face schimbatoru automat. Au aparut masini si motociclete electrice, si alea-s automate. Inca n-au aparut pe piata, dar vor aparea curind. Nici taranii nu mai mulg vacile cu mina, ci cu aparate ( mungitrici ) , automat. Nici in constructie nu se mai amesteca materialul cu lopata, ci sint masini care o fac. Etc etc ... Am evoluat fratilor, ca nu mai sintem primitivi. Dar daca taranu e obisnuit cu sapa in mina, si sa faca totul manual ... eu nu-s impotriva lui )

Last edited by franz34sm; 05-12-12 at 22:56.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 10:43   #497
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Azi @scrisit ne-a invatat un lucru nou : toti soferii de Ferrari, Lamborghini, Maserati, Aston Martin sunt oligofreni.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 16:11   #498
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Manuala vs. automata

Am condus in jur de 350 000 de km masini ce aveau cutie manuala (de la Dacia 1300 pana la BMW 320xD E90) si app. 35 000 masini ce aveau cutie automata. Daca la inceput am fost mare fan al cutiilor manuale (ziceam eu ca pentru placerea de a conduce), acum balanta s-a inclinat in favoarea unor cutii automate. Sunt mai rapide, mult mai confortabile si, daca am chef de condus sportiv, am la dispozitie padelele.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 22:27   #499
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by Reality Check View Post
A si app. 35 000 masini ce aveau cutie automata
ai condus 35 k de masini automate? si cand mai dormeai?
ondin is offline   Reply With Quote
Old 06-12-12, 22:29   #500
Reality Check

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 44
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
ai condus 35 k de masini automate? si cand mai dormeai?

Amice, esti simpatic! Merci pentru tragerea discreta de ureche! Sunt sigur ca ai inteles insa ca e vorba de 35 000 de km.
Reality Check is offline   Reply With Quote
Old 07-12-12, 00:32   #501
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

La drum intins nu pot sa spun ca am deranjeaza manuala, dar in oras, mai ales Bucuresti, daca faci 100km intr-o zi, automata este sfanta.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-12-12, 13:52   #502
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Manuala vs. automata

de aceea, recomand transmisia automata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	262649_567952273218286_559166794_n.jpg
Views:	125
Size:	33.0 KB
ID:	2633930  
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-12-12, 10:29   #503
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Manuala vs. automata

Dar eu la al meu camion cu 16 viteze. Cand intru prin oras ma iau nervii capului. Automatele sunt mult mai evoluate acum si fiabile, nu mai sunt ce erau acum 20 ani. Deci clar automata.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 03-01-13, 12:16   #504
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: Manuala vs. automata

Data viitoare o sa-mi iau automata plus tempomat. Automata e buna in oras, si tempomatu e bun afara pe autoban. Asta e cea mai buna alegere. Nu tot schimbi de viteze, si nu tii picioru pe gaz la drum lung pina iti amorteste.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 14:42   #505
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: Manuala vs. automata

Hai sa-mi spun si eu parerea aici ca am vazut multe discutii contradictorii dar nici unul nu a punctat aici unde punctez eu.Nu sunt impotriva automaticelor....pt cine le indrageste....sa-si ia....dar ce ne facem in cazul in care se buleste un sincron de la automatica si nu mai schimba mai mult de 2 trepte?Am avut probleme cu sincronul de la a 3-a la fosta masina care avea cutie manuala, dar nu ma incomoda deloc la condus pt ca puteam sa-i dau din treapta a 2-a direct a 4-a...pe cand la o automatica nu cred ca poti face asa ceva....automatica nu-ti sare o treapta mai sus din cauza ca una din trepte are ceva hibe.Si eu in general prefer manuala pt satisfactia de a schimba singur vitezele si pt kickdown si toate celelalte satisfactii care le ofera o manuala....schimbat treptele de viteza in limita.....cand deja acul e pe zona rosie.
__________________
why drink and drive....when you can smoke and fly???

本田是最好的車

Last edited by !Choco; 14-03-13 at 14:45.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 16:47   #506
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Stii ca si cu automata poti sa schimbi pe rosu, nu?
eMH is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 17:36   #507
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Stii ca si cu automata poti sa schimbi pe rosu, nu?
nu stiam....pt ca nu prea am condus automate....pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori am condus automata...dar mi-ar placea daca mi-ai da detalii despre cum poti schimba pe zona rosie in limitare treptele la o masina cu,cutie de viteze automata.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 18:06   #508
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by !Choco View Post
nu stiam....pt ca nu prea am condus automate....pot sa numar pe degetele de la o mana de cate ori am condus automata...dar mi-ar placea daca mi-ai da detalii despre cum poti schimba pe zona rosie in limitare treptele la o masina cu,cutie de viteze automata.
Simplu, o treci pe manual. Sau dai kickdown.

M-ai facut curios, ce tipuri de cutii automate ai condus si din ce an?
A, si apropo de ce ai zis mai sus, a mea stie sa sara din a 5a in a 2a si invers daca e nevoie.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 18:32   #509
!Choco
4Tuning International Member

 
!Choco's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 273
Member of:
[4Tuning International]
[Mitsubishi]
Default Re: Manuala vs. automata

Quote:
Originally Posted by 22VIN View Post
Simplu, o treci pe manual. Sau dai kickdown.

M-ai facut curios, ce tipuri de cutii automate ai condus si din ce an?
A, si apropo de ce ai zis mai sus, a mea stie sa sara din a 5a in a 2a si invers daca e nevoie.
cum anume iti sare tie spre ex din a 2-a in a 5-a?explica te rog
iar ce cutii automate am condus eu nu aveau optiune de sport fiind modele mai vechi....nu conteaza marca.
!Choco is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 18:45   #510
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Manuala vs. automata

Pai maj bine condu tu o automata mai noua si ne explici tu cum face! Eu conduc destul de des o kia sorento automata, destul de veche ca proiectare si tot imi place cum merge foarte mult.
eMH is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -