Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: ce fel de masini preferati?
sport 171 67.59%
lux 64 25.30%
de familie 18 7.11%
Voters: 253. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-10, 14:24   #106
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Nu cred in "masini de familie", nu inteleg conceptul. Prefer masinile luxoase, elegante dar cu tenta sportiva, nu hambare gen Bentley, genul de "masina de autostrada" cu care nu ti-e totusi rusine sa mergi mai tare pe Poiana Brasov.

All time favourite este Mercedes Benz CLK, deci coupeurile de la Benz ca idee, cred ca m-ar coafa si un CL-klass .

Cea mai misto masina pe care am avut-o/condus-o a fost tot un Benz, vorbesc din experienta. Cel putin CLK imi ofera tot ce am nevoie, arata foarte misto, e spatioasa, luxoasa, sobra, imbina confortul cu sportivitatea intr-un mod specific firmei Mercedes adica foarte civilizat, motorul v6 este un vis, mai exista si v8 dar alea deja sunt sf pentru mine deocamdata.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:43   #107
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu cred in "masini de familie", nu inteleg conceptul. Prefer masinile luxoase, elegante dar cu tenta sportiva, nu hambare gen Bentley, genul de "masina de autostrada" cu care nu ti-e totusi rusine sa mergi mai tare pe Poiana Brasov.

All time favourite este Mercedes Benz CLK, deci coupeurile de la Benz ca idee, cred ca m-ar coafa si un CL-klass .

Cea mai misto masina pe care am avut-o/condus-o a fost tot un Benz, vorbesc din experienta. Cel putin CLK imi ofera tot ce am nevoie, arata foarte misto, e spatioasa, luxoasa, sobra, imbina confortul cu sportivitatea intr-un mod specific firmei Mercedes adica foarte civilizat, motorul v6 este un vis, mai exista si v8 dar alea deja sunt sf pentru mine deocamdata.
CLK e foarte misto doar ca atunci cand ai familie parca vrei 4 usi, ceva mai mult spatiu in spate si de bagaje, din acest motiv daca vrei sa le imbini pe toate mi se par mai potrivite C63AMG, M3 (4 usi), RS4 sau mai mari E 63 AMG, M5, RS6 sau daca vrei sa fie si mai versatila dar cu ceva rabat de performanta exista varianta ML 63 AMG, X5M, Cayenne, Touareg.

Toate variantele de mai sus sunt un compromis foarte bun de utilitate/confort/lux/sportivitate mai putin costuri
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 15:52   #108
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Eu m-am indragostit de CLK dupa ce am vazut prezentarea asta poetica de oscar, are si emisiuni reusite carnatu ala de Jeremy:

https://www.youtube.com/watch?v=8n3xSD9JMuM
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 15-10-10, 16:37   #109
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Eu m-am indragostit de CLK dupa ce am vazut prezentarea asta poetica de oscar, are si emisiuni reusite carnatu ala de Jeremy:

https://www.youtube.com/watch?v=8n3xSD9JMuM
O, clar coupe-ul este mai frumos dar este mai putin family, cand una doua urci plodul in spate si cand incepe sa si creasca, nu mai este atat de comod
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-12-10, 11:48   #110
filipinho21

Stage 3
 
filipinho21's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 140
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Deocamdata la varsta mea mi-as dori o masina sport,dar mai tarziu e bun sa ai cate una din toate trei
filipinho21 is offline   Reply With Quote
Old 15-12-10, 17:02   #111
MihaiCsl

Stage 5
 
MihaiCsl's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,113
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Pentru mine sa fie sport si de familie, am una de familie cat o garnitura de tren, dar este si varianta sport de 240 de caluti
https://www.youtube.com/watch?v=6EnhE2Cd_Vs That's the shit
__________________
If gas gets any higher, i'm cutting a hole through the floor of my car and Flintstoning this bitch.
MihaiCsl is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 09:28   #112
Radu.

Stage 5
 
Radu.'s Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 569
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Quote:
Originally Posted by Gixer View Post
.....ah si PSA Grup, adica de la foarte urate au trecut la doar urate
C5-u II sw ti se pare urat ? Calitatea materialelor dela PSA a crescut mult.
Radu. is offline   Reply With Quote
Old 17-12-10, 21:32   #113
Gixer
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 913
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Masini de lux vs. masini sport vs. de familie

Quote:
Originally Posted by Radu. View Post
C5-u II sw ti se pare urat ? Calitatea materialelor dela PSA a crescut mult.
Apai nah, ala nu-i asa de urat, dar fiind totusi si foarte incapator si spatios, e util, plus vad ca are o aerodinamica de masina sport, totusi ce nu-mi place maxim la el e ca, la cum arata(consola fatza nu prea lunga) puteau linistiti sa-i puna tractie spate sau macar sa fie varianta 4X4 cu distributie uniforma a cuplului, si puntea motoare principala sa fie spatele
Calitatea materialelor, acuma nah, aia e tare discutabila, si cred ca tot in defavoarea lor, la interior nush, parca da se vede o mica imbunatatire, dar la exterior, in trend, adica tot mai slab, intr-un fel e bine pt protectia pietonilor si a celor pe 2 roti(eu stiu din proprie experienta ca e moale 206-le )

Last edited by Gixer; 17-12-10 at 21:35.
Gixer is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -