Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 13-04-09, 13:25   #286
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
cred k discutia se referea la masinile stock,intrucat "posibilitatile de tuning" pt romani se cam stiu: daca e turbo se face un soft si gata...masina inseamna ca e tunata.iar daca vrem sa vb despre masinile amintite in thread...eu zic ca nu are rost intrucat clio le surclaseaza...chiar si cu acel cuplu scris gresit inca din start...reamintesc celui care a inceput threadul k este 215NM cuplul pt clio....cred o bate pe corsa chiar si cu 159NM asa cum e scris in prima pagina,dar totusi sa dam cezarului ce e al cezarului
Si ma rog de ce sa vb strict de stock, vorbim pur si simplu de o alegere, daca am fi pusi sa alegem sa cumparam una din masinile enumerate.

"intrucat "posibilitatile de tuning" pt romani se cam stiu: daca e turbo se face un soft si gata...masina inseamna ca e tunata."

Si asta nu este un tunning, sau sa ai 20-40 CP in plus pt 300-800 de Euro nu conteaza?

Acest tip de tuning se numeste "Stage 1" si nu se foloseste numai de romani ci in toata lumea si DA se numeste TUNING.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 14:59   #287
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

am votat BMW.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 13-04-09, 15:05   #288
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
cu montarea unui turbo )) la ion la c0ltul strazii

Cred ca nu ai fost atent, am spus un tuning "posibilitatilor de tuning mult mai facile si mai putin costisitoare"
nu o zis nimeni ca trebuie sa fie ieftin, era strict la posibilitatea de tuning...

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
am votat BMW.
si eu mercedes..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 01:11   #289
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
nu o zis nimeni ca trebuie sa fie ieftin, era strict la posibilitatea de tuning...
Nu a zis nimeni, dar totusi trebuie sa aiba un pic de relevanta nu ? Adica un kit turbo pentru clio sare de 5000 euro, cu suma respectiva poti alege un model dintr-o clasa superioara, pe cand la Polo si Ibiza, cel putin d.p.d.v al performantei poti sa micsorezi diferenta asta printr-o suma mult mai mica.

Quote:
si eu mercedes..
RollsRoyce careva ?
__________________
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 16:45   #290
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Nu a zis nimeni, dar totusi trebuie sa aiba un pic de relevanta nu ? Adica un kit turbo pentru clio sare de 5000 euro, cu suma respectiva poti alege un model dintr-o clasa superioara, pe cand la Polo si Ibiza, cel putin d.p.d.v al performantei poti sa micsorezi diferenta asta printr-o suma mult mai mica.



RollsRoyce careva ?
Nici nu cred ca face cineva kit turbo pt Clio...
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 16:50   #291
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
si clio rs f1 are
nu, clio nu are lsd, nici macar f1, ascultati un maniac renaultsport va rog..

www.renaultsport.co.uk
www.cliosport.net

aici gasiti tot ce vreti sa stiti despre gama renaultsport.
si daca tine pe cineva sa faca pariu ca f1 clio are lsd eu imi pun masina la bataie ca nu are asa ceva.

cine se baga?
__________________
renaultsport clio 182
riptor is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 16:52   #292
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
nu, clio nu are lsd, nici macar f1, ascultati un maniac renaultsport va rog..

www.renaultsport.co.uk
www.cliosport.net

aici gasiti tot ce vreti sa stiti despre gama renaultsport.
si daca tine pe cineva sa faca pariu ca f1 clio are lsd eu imi pun masina la bataie ca nu are asa ceva.

cine se baga?
trebuie sa crezi ce spune orice ilustru?
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 17:01   #293
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

te referi la cel care a afirmat ca r27-le are LSD banuiesc..
riptor is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 17:02   #294
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
te referi la cel care a afirmat ca r27-le are LSD banuiesc..

dap
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 14-04-09, 18:41   #295
Ova

Stage 4
 
Ova's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 262
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Nici nu cred ca face cineva kit turbo pt Clio...

Ar trebui sa faca k-tec
In alta ordine de idei...unde a deviat discutia...
Ova is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 12:31   #296
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
nu, clio nu are lsd, nici macar f1, ascultati un maniac renaultsport va rog..

www.renaultsport.co.uk
www.cliosport.net

aici gasiti tot ce vreti sa stiti despre gama renaultsport.
si daca tine pe cineva sa faca pariu ca f1 clio are lsd eu imi pun masina la bataie ca nu are asa ceva.

cine se baga?
daca esti un maniac renaultsport,atunci,ce sa zic...m-ai convins,iti dau crezare.) sau oi fi mai inginer decat baietii care lucreza la Dieppe si care saracii habar nu au ce masina au facut.oricum,ma pui p ganduri sa ii dau in judecata pt k vand o masina despre care spun ca are lsd...si de fapt surpriza...nu are
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 26-04-09, 21:07   #297
nos2techno

Stage 3
 
nos2techno's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 108
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Pai nici o data un Clio F1 n-o sa aiba LSD ca e de curse, e vorba de rezistenta masinii, de fapt, daca prin constructie, nu i se pot aduce masinii destule elemente de siguranta cu ajutorul caroseriei, nu vor monta asa ceva. una e ideea de SHOW, si alta e cea de performance.

On topic:

In alta ordine de idei, nu stiu ce ati bagat amaratele de Polo sau Ibiza si nu ati avut loc de 207 RCup? Le face in sange, va garantez.
Va rog verificati...
__________________
The OFFICE is for the hardworking people

Last edited by nos2techno; 26-04-09 at 21:10.
nos2techno is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 14:24   #298
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

daca e sa discutam pe stock.....clio toata ziua si toata noapte, si daca cumperi masina sa o mai bagi si pe vre-un circuit din an in paste sau pe la vre-o etapa judeteana de rally.....atunci iarsi clio........daca e vb de tuning si liniutze.....corsa....insa cred ca e mai usor sa modifici un polo si gasesti mai multe piese....daca nu ma insel pe gti e motoru cu 20v......pt care se gasesc o gramada de piese......deci la posibilitati tuning polo e in top
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 16:56   #299
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Dogy, mai documenteaza-te un pic... eu zic ca 1.8T-ul dupa Ibiza e mai tunabil decat cel dupa Polo

Last edited by aleks; 28-04-09 at 16:28.
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 27-04-09, 17:10   #300
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by nos2techno View Post
Pai nici o data un Clio F1 n-o sa aiba LSD ca e de curse, e vorba de rezistenta masinii, de fapt, daca prin constructie, nu i se pot aduce masinii destule elemente de siguranta cu ajutorul caroseriei, nu vor monta asa ceva. una e ideea de SHOW, si alta e cea de performance.

On topic:

In alta ordine de idei, nu stiu ce ati bagat amaratele de Polo sau Ibiza si nu ati avut loc de 207 RCup? Le face in sange, va garantez.
Va rog verificati...
ce inseamna ca le face in sange?
tzatzichi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -