Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-09, 13:18   #271
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by alexSHO View Post
serios daca va inteleg, cu ce e mai bun un aspirat?
e mai bun la igienizare si praf, in special pentru covoare ;D


alo, au apus demult vremurile cand turbo era neaparat insotit de "lag". neajunsurile s-au eliminat (aproape in totalitate) in mileniul 3 si avantajele s-au evidentiat in cazul motoarelor turbo ...
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 13:52   #272
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Pai e mai fiabil, sunt mai putin componente deci statistic vorbind mai putin lucruri care se pot strica. Toti care au sau au avut motoare turbo stiu ca acestea sunt putin mai sensibile si necesita o atentie sporita si sunt ceva mai multe reguli de exploatare de urmat.
Ca si costuri poate fi mai ieftin de intretinut un motor aspirat, de asemenea este si ceva mai ieftin de produs.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 15:31   #273
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

da, de acord, bine zici Herbas, problema este ca pe hartie astea nu se vad si diferentele dintre un turbo modern si un aspirat la capitolele mai sus amintite de tine sunt prea subtile ca sa se impuna ca, criterii in alegerea masinii. Si asta chiar datorita faptului ca fiabil sau mai putin, mai costisitor sau nu, conceptele astea sunt prea relative ca sa poti face un rationament "matematic". Si eu am ales, oricum, Clio dar pt ca este o masina mai completa in esenta ei, nu neaparat pt aspiratie sau pt aspect, sau alea alea-criterii superficiale uneori daca nu privesti lucrurile in ansamblu... nu?...
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 16:50   #274
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

eu aleg golf..foarte tare
mi se pare cel mai reusit dintre toate
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 16:56   #275
Tzepozzz

Stage 5
 
Tzepozzz's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 611
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

unde ai vazut tu golf nu stiu
Tzepozzz is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 18:36   #276
Victor_WRC
VW Driver


Stage 5
 
Victor_WRC's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,607
Member of:
[4Tuning International]
[4Rally]
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

votul meu merge la Opel Corsa OPC pt performante ,aspect ,cat si fiabilitate
Victor_WRC is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 21:32   #277
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

e clar.aici se vorbeste degeaba.daca in toate testele clio e peste corsa la toate capitolele,daca pe hartie clio e din nou peste corsa vine un baiat si spune ca alege corsa pt performante....e clar:ne pierdem timpul p forumul asta
tzatzichi is offline   Reply With Quote
Old 09-04-09, 22:24   #278
alexSHO
Seat Driver

Stage 5
 
alexSHO's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 604
Member of:
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
e clar.aici se vorbeste degeaba.daca in toate testele clio e peste corsa la toate capitolele,daca pe hartie clio e din nou peste corsa vine un baiat si spune ca alege corsa pt performante....e clar:ne pierdem timpul p forumul asta
din ce citesc nu a spus nicaieri ca e mai performanta decat clio, a spus pur si simplu performante, plus ca fata de o masina de serie e destul de sporty
__________________
Seat Leon FR 2.0 TDI @ ~200CP
alexSHO is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 11:15   #279
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
e clar.aici se vorbeste degeaba.daca in toate testele clio e peste corsa la toate capitolele,daca pe hartie clio e din nou peste corsa vine un baiat si spune ca alege corsa pt performante....e clar:ne pierdem timpul p forumul asta
Daca ne gandim la masina stock da Clio sta mai bine, daca ne gandim la tuning clar Corsa este peste, asa ca, conteaza si din ce pct de vedere privesti.

Eu personal am optat pt Corsa datorita posibilitatilor de tuning mult mai facile si mai putin costisitoare.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 20:09   #280
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Tzepozzz View Post
unde ai vazut tu golf nu stiu
a...
sorry..l-am confundat cu polo
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 00:15   #281
Ova

Stage 4
 
Ova's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 262
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Clio sport all the way:sasiu excelent,frane excelente,motor cu cuplu sus in ture si comportament mult mai bun pe viraje ca sa nu mai zic de difuzorul ala din spate..
Corsa:foarte aspectuoasa
Ibiza si polo urate cu crengi dar cu potential mai mare(1.8T) desi odata cu cresterea puterii apare si lipsa tractiunii
Parerea mea
__________________
Pc games don't affect kids;if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running
around in dark rooms, eat magic pills and listen to electronic music
Ova is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 02:23   #282
johhny
Renault Driver


Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 686
Member of:
[4Tuning International]
[RENAULT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

cand am votat m-am gandit doar la performantele obtinute din motoarele stock dar daca e sa ne gandim la tuning clio all the way, cu montarea unui turbo da ceata la tot din clasa ei..
johhny is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 10:46   #283
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
cand am votat m-am gandit doar la performantele obtinute din motoarele stock dar daca e sa ne gandim la tuning clio all the way, cu montarea unui turbo da ceata la tot din clasa ei..
si ajungi sa te coste mai mult ca si un focus st ...
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 19:56   #284
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by johhny View Post
cand am votat m-am gandit doar la performantele obtinute din motoarele stock dar daca e sa ne gandim la tuning clio all the way, cu montarea unui turbo da ceata la tot din clasa ei..
cu montarea unui turbo )) la ion la c0ltul strazii

Cred ca nu ai fost atent, am spus un tuning "posibilitatilor de tuning mult mai facile si mai putin costisitoare"
GTR is offline   Reply With Quote
Old 12-04-09, 21:44   #285
tzatzichi

Stage 5
 
tzatzichi's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 500
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

cred k discutia se referea la masinile stock,intrucat "posibilitatile de tuning" pt romani se cam stiu: daca e turbo se face un soft si gata...masina inseamna ca e tunata.iar daca vrem sa vb despre masinile amintite in thread...eu zic ca nu are rost intrucat clio le surclaseaza...chiar si cu acel cuplu scris gresit inca din start...reamintesc celui care a inceput threadul k este 215NM cuplul pt clio....cred o bate pe corsa chiar si cu 159NM asa cum e scris in prima pagina,dar totusi sa dam cezarului ce e al cezarului
tzatzichi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -