Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 20:11   #106
alexRS

Stage 2
 
alexRS's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 55
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

as alege opel corsa OPC,dintr-un motor de 1.6 cu turbo scoate bine:192 CP
alexRS is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 00:52   #107
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default

Quote:
Originally Posted by cristian_seven View Post
Dap...
Daca ar fi avut Clio manevrabilitate superioara ar fi detinut el recordul pe tur de circuit la Nurburgring in locul Corsei. De unde ai tras tu concluzia manevrabilitatii superioare mi-e greu sa-mi imaginez. Am pus linkurile pe pagina 6.
Aspectul decent al lui Clio... Daca trec cu greu de aspectul spoilerului spate gen F1 poate ai dreptate. Dar cum faci diferenta intre "saracacios" si "discret" ?
CorsaOPC e prima masina de serie cu airbaguri pe Recaro. Nu gasesti nici la R32 sau S3 asa ceva. Amanunte, dar uite cum unii reduc costurile iar altii nu tin cont de ele. Era mai ieftin sa nu le puna nu?
De curiozitate, te-ai uitat la cat se tuneaza o CorsaOPC doar din flash?
Uite aici, costa 549 euro si rezulta 225cp si 330nm

http://eds-motorsport.de/_eds_/index.htm

Dupa asta mai are rost sa vorbim de concurenta? Ca mi-e greu sa-mi imaginez ca cineva care da peste 20.000euro pe Corsa OPC nu gaseste 549euro si 10minute pentru tuning.

Clio e super OK pentru un motor aspirat dar nu reprezinta nici un fel de concurenta pentru CorsaOPC.
pai sa iti zic de ce a scos corsa timpu ala pe nurburgring. pentru ca la acceleratie sta un pic mai bine decat clio si la vit max la fel. si cine stie cat de cat cum e circuitu asta stie si ca are niste linii drepte foarte lungi ceea ce se treduce printr-un avantaj pt corsa. acum daca vorbim de un traseu cu mai multe viraje rezultatul va fi acesta:

https://www.youtube.com/watch?v=PWRCiw_57aE

nurburgring nu e un circuit pt hot hatch-uri cel putin nu pt cele din clasa asta. nu sunt masini de viteza, sunt masini de viraje si acolo clio bate corsa fara drept de apel. in linku pe care l-am pus mai sus intr-un circuit de doar 1,5 mile clio ia 1,2 secunde pe tur, adica destul de mult. sa fim seriosi: doar renault si vw au facut hatch-uri in adevaratul sens al cuvantului: vw golf I GTI, clio williams,(doar cateva exemple) opel a incercat dar nu a facut inca un hatch pur sange.

aa, si hai sa comparam masinile asa cum vin ele din fabrica, nu la ce se poate scoate din ele, pentru asta poate exista un topic separat gen : clio tuning vs corsa tuning si aici castiga corsa in prima etapa din cauza motorului turbo ce permite cu putini bani un aport de putere net superior unui motor aspirat
__________________
renaultsport clio 182

Last edited by aleks; 27-09-08 at 14:52.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 12:57   #108
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

clio are avantaj 8 cp, 400 cm, dar are multe dezavantaje fata de corsa!
turele ridicate cu care trebuie sa mergi pt a avea putere mare...consumul... etc...

la o masina imi place mult cuplul, ceea ce clio nu prea are , tunetul turbo, decat zumzaitul scremul al rs-ului + un aspect frantuzesc>fad...sa nu mai vb de piesele&service-ul exorbitant al celor de la reno si fiabilitatea mult mai scazuta! vad mai tot timpul cum cad renault-uri si cum plang oamenii la iesirea din service-uri mult mai ieftine ca cele de la reprez* !

clar este mult mai placut corsa!
__________________
ANTI vag !

bmw ss*
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 17:56   #109
CT-82-PWR

Stage 5
 
CT-82-PWR's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 438
Member of:
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by 26WRC™ View Post
as alege clar CORSA OPC atat pt performante cat si pt aspect
subscriu si eu la fel,arata cel mai bine din toate la aspect
CT-82-PWR is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 21:41   #110
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default

Quote:
Originally Posted by mph/km/h View Post
clio are avantaj 8 cp, 400 cm, dar are multe dezavantaje fata de corsa!
turele ridicate cu care trebuie sa mergi pt a avea putere mare...consumul... etc...

la o masina imi place mult cuplul, ceea ce clio nu prea are , tunetul turbo, decat zumzaitul scremul al rs-ului + un aspect frantuzesc>fad...sa nu mai vb de piesele&service-ul exorbitant al celor de la reno si fiabilitatea mult mai scazuta! vad mai tot timpul cum cad renault-uri si cum plang oamenii la iesirea din service-uri mult mai ieftine ca cele de la reprez* !

clar este mult mai placut corsa!
am invitat si pe alte topicuri cand a fost vorba de costuri la piese si revizii (intretinere in general) posesorii de masini sa posteze date concrete. desi am impresia ca am mai facut asta am sa o mai spun odata. pe mine (clio rs 182- nu e clio 197 dar nu cred ca diferenta la consumabile e mare) o revizie de rutina ma costa 450-500 ron (ulei, filtre). sunt curios deci cat costa o astfel de revizie la un corsa opc, pentru ca am impresia ca nu e asa mare diferenta. acum legat de motor: nu este motorul turbo regele motoarelor, pentru ca daca era toti construcorii aruncau motoare turbo pe masinile sport. multi cunosc avantajele si dezavantajele atat ale unui turbo cat si ale unui aspirat asa ca nu mai discut aspectul asta.
si cine nu recunoaste ca renault are mare experienta in domeniul hot hatch( poate cea mai mare-vezi renault 5 alpine 1976-pana in prezent) inseamna ca nu prea stie ce face renault cel mai bine. asa ca avand in vedere cunostintele astea pot spune ca au stiut ei mai bine de ce au pus pe clio motor aspirat si nu turbo (puteau s-o faca, au facut-o cu megane rs). am sa ma mai repet cu o precizare: toate modelele rs sunt fabricate intr-o singura fabrica specializata in modelele sport (fabrica alpine din dieppe) si va garantez ca un renault difera mult de un renaultsport, si nu sunt singurul care o spune. de altfel nu stiu de ce toata presa straina care comenteaza rs-urile astea pe langa faptu ca sunt recunoscute ca fiind cele mai tari hatch-uri la ora asta, nu am auzit nici un comentariu legat de costurile astronomice de intretinere sau de faptu ca nu merita banii din cine stie ce cauze. nu spun acum ca un renault fie el si rs e la fel de fiabil ca un opel opc (desi aici se discuta de modele noi care inca nu au trecut testul fiabilitatii) insa nici nu e diferenta atat de mare cum le place unora sa creada. tineti minte ca renault si renaultsport nu sunt aceeasi mancare de peste.

va dau un link care sper sa va convinga de potentialul unui clio rs de a bate o masina de 200 cai cu motor supraalimentat (cooper s works)

https://www.youtube.com/watch?v=Np1nesyWaVY

P.S: clio bate si corsa opc , tot pe youtube gasiti. eu m-am referit la performanta si cam asta cred ca atarna cel mai mult la masinile astea. restul e can can ))

ce am amuza comentarii de genu: 5th gear unde se baga bani sa castige cine nu trebuie! )) bine ca avem securisti pe forum!

Last edited by aleks; 27-09-08 at 14:55.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 23:42   #111
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

riptor nu trebuia sa aduci iar aminte sau sa intrii in discutii de cheltuieli fiabilitate etc etc.poate eu ca si altii mi`a fost implementat ca renaultul e o masina mai... nu pt drmurile noastre si cam costisitoare.nu vreu sa dau argumentul de genul x si y are renault si etc...poate ca acum renault sport sau ce e face masini de nota 20 mult peste nemtesti si concurenta dar e mai greut ca sa bata mentalitatea ca neamtu` face o masina mai fiabila care chiar sa descurcat mai bine decat renault pana acum pe drumurile noastre. nu ma lua ca sunt incuiat si ascult de gura lumii ca ne certam rau pe un alt topic cineva zicea ca wrx e mai buna decat evo dar din cauza celor de la subaru ca nu au promovat calumea imaginea marcii d`aia nu au avut parte de atata popularitate ca lancerul.cam asa pot spune si aici. opel a promovat imaginea dealungul anilor sa zicem si la noi si va fi cam greu ca renult sa ajunga mai ubit decat opel de ex.

si legat de 5th gear.orice marca spune de produsul lor ca e cel mai bun... ca sa vanda.poate din punctul lor de vedere aia a iesit castigatoare.sunt mii de factori care pot decide ca x e mai bun decat y.nu neaparat ca nu e asa
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 28-03-08, 14:44   #112
mph/km/h

Stage 3
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 88
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
si legat de 5th gear.orice marca spune de produsul lor ca e cel mai bun... ca sa vanda.poate din punctul lor de vedere aia a iesit castigatoare.sunt mii de factori care pot decide ca x e mai bun decat y.nu neaparat ca nu e asa
f bine punctat

on: prefer fara drept de apel opc-ul, pt ca are mai multe avantaje decat dezavantaje si mai multe avantaje in fata rs-ului!

cati dintre cei d pe forumul 4t si-au luat masini exclusiv pt curse.....|..?
mph/km/h is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 03:49   #113
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

vacaroz,
e adevarat ce zici tu referitor la faptu ca lumea se gideaza dupa ce aude de la altii. trist ce pot sa spun.. cred ca e o greseala sa te duci sa iti iei marca X pana nu incerci si marcile y si z, asa consider eu ca e mai bine, in loc sa iei de buna ce se spune fara sa incerci. si cred ca cel putin in cazul acestor mici masini rapide s-ar schimba un pic treaba daca lumea ar merge pe ideea : domle ma duc eu sa testez si sa ma conving. mi-e greu sa cred ca toti posesorii de OPC sau GTI au condus si un RS ianinte sa aleaga. (nu zic ca eu am facut asta inainte sa iau masina, eu aveam o oarecare obsesie pt ea) adica sa zicem ca cineva isi ia o anume masina doar pt ca ii place enorm- asta inteleg, insa nu sun t convins ca e asa mereu. lumea stie ce stie: masina germana e buna si gata. nu contest asta dar sincer imi pare rau si sunt convins ca daca ar experimenta pe pielea lor si altceva multi si-ar schimba parerea. stiu pe cineva care a anulat comanda la un type r pentru un megane r26, si asta dupa ce a condus ambele masini. si mai e un aspect pe care vroiam sa il punctez: eu vad masinile de genu asta o distractie de 2-3 maxim 4 ani (la modul general vorbind, unii intentioneaza sa le tina mult timp) timp in care o masina noua nu vad de ce ti-ar putea crea probleme majore de fiabilitate sau altele. acum sa fim seriosi: multi isi cumpara masina germana gandindu-se la cat o sa ii tina, la costuri, etc si dupa 2 ani o vand. si ma intreb? ce a castigat? poti sa zici ca in 2 ani a avut mult de castigat de pe urma calitatii de asamblare, a reviziilor,etc? nu prea cred. eu vad o masina care se stie ca e fiabila o investitie pe termen lung, ceea ce un hot hatch nu prea e. am mai zis si in alt topic: intre un clio 1,4 si un polo 1,4 probabil as alege polo. si daca as vrea sa bag in masina sume moderate si sa castig si ceva cai, as alege opc sau polo, ceva cu turbo oricum. si la aspectul asta inteleg alegerea unora. si asa ca o concluzie personala:
vrei sa bagi ceva bani in ea? corsa opc
vrei sa o tii mai mult de cativa ani? corsa, polo, si clio ar intra aici cu conditia sa iti placa masina enorm(cazul meu de altfel,motiv pt care nu ma intereseaza alte aspecte prea mult)
vrei o masina performanta care probabil in vreo 2 ani o sa o schimbi? clio rs
riptor is offline   Reply With Quote
Old 03-04-08, 10:01   #114
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

riptor totusi suntem romani si ne gandim de 20000 x inainte s aluam o masina si testam. nu suntem magnati sa aruncam cu bani in stanga si`n dreapta.si 2 referitor la ce ai spups u... cam cum gandesc eu.corsa sau polo i`si va pastra pretul mai ridicat decat clio chiar daca`l vinzi dupa 2 sau 6 ani. nu ma intelege gresit, si ai mei au avut renault, nu sunt chiar anti renault
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 00:34   #115
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by vacaroz View Post
riptor totusi suntem romani si ne gandim de 20000 x inainte s aluam o masina si testam. nu suntem magnati sa aruncam cu bani in stanga si`n dreapta.si 2 referitor la ce ai spups u... cam cum gandesc eu.corsa sau polo i`si va pastra pretul mai ridicat decat clio chiar daca`l vinzi dupa 2 sau 6 ani. nu ma intelege gresit, si ai mei au avut renault, nu sunt chiar anti renault
ce sa zic, pana la urma ar fi cam doua motive sa iei un rs: faptul ca e o masina mai rara si poate mai deosebita si al doilea: performanta. daca astea conteaza pentru tine atunci vei lua renault. daca nu iei gti si gata.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 00:38   #116
NOScox

Stage 5
 
NOScox's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 340
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

clio este f putin mai rapid, DAR condus de piloti nu de oameni normali ca noi, dar avantajul ei este si cei 8 cp +

per total corsa are mai multe avantaje decat clio!
__________________
vectra b 170+++
NOScox is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 00:57   #117
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default

eu cred ca si oameni ca noi pot conduce un clio mai rapid.. si nu numai pt asta l-as alege. are sasiul ala care e un mare plus, si franele brembo, si asta la cel mai mic pret. eu zic ca din punctu asta de vedere e o afacere.

daca numarul avantajelor conteaza si nu avantajele in sine atunci ar iesi corsa castigator si in opinia mea

si totusi am remarcat o chestie fara precedent. am vazut mai multe clio rs prin bucuresti si doar un singur opc (corsa). chiar sunt mirat cum de corsa inca nu a prins la public fata de... mini cooper s sa zicem care e pretutindeni, eu cel putin vad unu in fiecare zi

Last edited by aleks; 27-09-08 at 14:57.
riptor is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 01:56   #118
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
ce sa zic, pana la urma ar fi cam doua motive sa iei un rs: faptul ca e o masina mai rara si poate mai deosebita si al doilea: performanta. daca astea conteaza pentru tine atunci vei lua renault. daca nu iei gti si gata.
chiar nu ma intereseaza ca e rara.o pot personaliza.... ii fac o culoare roz bonbon sau kcacaniu si sugur nu mai gasesti una lafel in romania.si chestia cu performantaramane de discutat
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 01:58   #119
riptor

Stage 5
 
riptor's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 411
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

ramane de discutat daca refuzi sa accepti ca clio e mai rapid... si daca fac un clio roz bonbon va fi si mai unic decat un polo sau altceva.. na, asa vorbim la nesfarsit. e vorba de cum sunt masinile cand ies pe poarta fabricii
riptor is offline   Reply With Quote
Old 05-04-08, 02:01   #120
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

nu ma refeream sa dicutam noi 2. era simplu o metafora.ma refeream la faptul ca unele ziare spun ca corsa e za best si alte emisiuni gen otv spun viceversa
vacaroz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -