Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 15:05   #46
3TURBOnos
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 187
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by riptor View Post
clio all the way.. amatorii de senzatii tari stiu de ce.. preturile afisate la inceputul topicului sunt cam mari.tot ce stiu e ca renault-ul e 19 600 euro cu toate taxele,fara optiuni

si inca o precizare: pacat ca polo-ul nu a avut motorul asta de la bun inceput
senzatii mai mari cu 0.03% decat corsa, la un cost mult mai mare + un aspect mult mai urat? ) ) ) nu se maerita, prea scump halatul !
3TURBOnos is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 16:50   #47
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

ibiza e veriga slaba
petreals is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 19:42   #48
unchiulNOS
Banned

Stage 4
 
Join Date: May 2007
Posts: 230
Exclamation Opel Corsa OPC vs. restu

trebuia facut un pool !
unchiulNOS is offline   Reply With Quote
Old 05-01-08, 19:46   #49
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Arrow VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

acum avem si poll.
sa votati bine

Last edited by BASU; 05-01-08 at 19:50.
BASU is offline   Reply With Quote
Old 07-01-08, 20:33   #50
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

ca design opel ....restu seat
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:21   #51
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by petreals View Post
ibiza e veriga slaba
dc e ibiza veriga slaba zic eu ca ia polo are acelasi motor dar greutatea mai mica
clio nu stiu nu ma atrage,corsa f reusita motor mic ,cp multi design frumos.
Alex23 is offline   Reply With Quote
Old 09-01-08, 22:22   #52
Alex23

Stage 5
 
Alex23's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 437
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Un mic,clasament 1.Corsa 2.Seat 3.Polo 4.Clio
Alex23 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-08, 00:11   #53
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Alex23 View Post
dc e ibiza veriga slaba zic eu ca ia polo are acelasi motor dar greutatea mai mica
clio nu stiu nu ma atrage,corsa f reusita motor mic ,cp multi design frumos.
eu am ales ibiza ca veriga slaba ca mi se pare putin invechita...cel putin ca look...e adevarat ca nici polo poate nu e extraordinar...dar imi place mie personal mai mult...oricum clio si corsa pe locurile fruntase
__________________
ex Mitsubishi Pajero Pinin 1.8i
ex Mitsubishi Colt CZ3 1.5T
ex Renaultsport Clio 197 R27
ex Lexus IS 220D
ex Renault Clio 1.5 dCi

Lexus CT200h driver
petreals is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 11:02   #54
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

aleg corsa pt performante . atat chiar nu-mi place cum arata . mai ales in varianta cu 3 usi . e ciudata rau in partea din spate ... parerea mea
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 11-01-08, 22:47   #55
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

OK,deci problema e in felul urmator:cine chiar vrea o masina d raliu cu ADN de curse isi alege Clio.Eu asta as alege si mie chiar nu-mi place Renault,dar noul Clio Sport bate tot.De ce il aleg euentru ca dupa parerea mea este singurul care respecta legile-motor mare aspirat,sasiu foarte rigid,aerodinamica f bine pusa la punct suspensii de cea mai noua generatie si look masculin si agresiv.P un traseu sinuos asta ar merge cel mai bine,nu Corsa OPC,cum zicea cineva mai sus,si p asta pot sa pariez toti banii,pt ca un turbo nu stie sa iasa din curba ca un aspirat,turbo pt corsa Opc a fost ales pt motive de marketing-pt multi turbo inseamna 1000kmh iar consumul este sensibil redus.Cat pentru Ibiza si Polo,sunt vechi,suspensii vechi,motoare vechi,sasiuri vechi...iar Polo mi s pare prea feminina in timp ce ca design Ibiza mi s pare misto.C a doua alegere,deci,as lua Ibiza in ciuda punctelor negative pt ca stiu ca as avea garanzia unei marci respectate:VW. In concluzie,tin vreau sa precizez ca in categoria asta conteaza mult de nevoiret consum,cilindree,preferinte turbo sa aspirat-spatiu sau fara spatiu,performante sau fitze.Tin sa repet ca un pur-sange si alegere fara compromis-uri este Clio Sport!!!
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 12-01-08, 10:17   #56
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

corsa opc pt aspect, senzatii "mai extreme" fara de celelalte, consum mai mic si mai "inceata" cu 1.2 sec pe un circuit de peste 8 km, condusa de niste profesionisti care scot untul din aceste masini!
pe un drum sinuos corsa de detaseaza fata de celelalte, datorita cuplului mai mare, stiti vorba aia: "o masina se vede la deal"!

daca ar fii fost condusa de noi ar fii insesizabil, cred!

+ piese&service muuult mai ieftin ca celelalte candidate!

per total opc: "the best money cand buy"!
__________________
bmw 530 & cali turbo+++
law53 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-08, 12:58   #57
B11EAU

Stage 5
 
B11EAU's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 448
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Propun si introducerea Mini-ului Cooper S, pentru ca incadreaza perfect in acest versus si din punct de vedere al pretului si al performantelor!
Modelul dupa 2005, cel turbo, de 175 cp este foarte reusit: 0..100km/h in 7.1s stock si o predispozitie la tuning ridicata!
Eu pe acesta l-as vota!
B11EAU is offline   Reply With Quote
Old 19-01-08, 23:00   #58
Oana Neculoiu

Stage 2
 
Oana Neculoiu's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 39
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Am condus Renault Clio RS si am fost uimit de performantele lui. Cel putin pe trans fagarasean masina este nemaipomenita. OPC'ul arata demential dar numele Opel personal nu imi inspira incredere, Polouri GTI sunt foarte rare deci nu am nicio parere, iar Seatul este din nou pe langa. S-au omis unele exemplare importante cum ar fi FiestaST si MinicooperS


Deci Renault Clio RS
Oana Neculoiu is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 11:02   #59
alicee

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 124
Default Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

http://autozone.phg.ro/stiri_citeste.php?stire_id=1370 , cei de la 5th gear au scos renault clio rs in fata opel-ului pe circuit. Nu am timp sa ma uit peste video, insa vad ca corsa sufera de boala opc-urilor: masini f instabile
alicee is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 10:18   #60
RUXANDRA

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 100
Talking Re: VW Polo Gti vs Opel Corsa OPC vs Seat Ibiza Cupra vs Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by alicee View Post
... insa vad ca corsa sufera de boala opc-urilor: masini f instabile
stiu ca fetele nu se pricep la masini/mecanica, dar tu esti in topul listei
stii ce inseamna masina foarte instabila?

eu conduc destul de tare, fac diferente intre masini, dar masini foarte instabile nu prea mai se fabrica!
tu vb din prisma de profesionista ?
__________________
condu tare ...dar in siguranta!

vectra 2.0t 175 cp

Last edited by RUXANDRA; 03-02-08 at 10:20.
RUXANDRA is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -