Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Ce masina ati alege?
VW Polo Gti 126 23.20%
Opel Corsa OPC 185 34.07%
Seat Ibiza Cupra 67 12.34%
Renault Clio RS 165 30.39%
Voters: 543. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 26-08-07, 16:11   #16
D_M_X

Stage 5
 
D_M_X's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 2,485
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

corsa turbo este cea mai nou aparuta pe piata si beneficiaza de ultima tehnologie de la opel.
Daca e vrb sa alegem o masina ptr traseu virajat...clar Swift Sport.....le bate la cur pe toate.Nu are cp multi doar 125 la 6800 rpm. Este 1.6 vvt.Sta extraordinar de bine pe traseu....m-am dat cu unul si am ramas mut.Un pilot de raliu din cta a fost cu el pe traseu la munte si mi-a zis ca masina este extraordinar de stabila pe viraje(roti pe 17 standard,suspensie sport si sasiu sport). Nu prea l-am crezut si m-am dat cu ea.....El mai are si un czt....fuge mai tare ca swiftu dar pe curbe este pa.
Dintre masinile enumarate de tine mai sus eu zic ca polo cup este cea mai potrivita alegere din cauza posibilitatilor imense de tuning
D_M_X is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 17:10   #17
fuscobal

Stage 5
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 686
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Polo cup ar fi si alegerea mea tot datorita posibilitatilor de modificare. Din punct de vedere aspect Corsa arata cel mai bine dar desigur ca are acceasi problema pe care o au aproape toate opelurile si anume nu sta pe viraje, lucru confirmat si in ultimul(sau penultimul) numar al revistei franceze Echappement unde Corsa a scos cel mai slab timp pe circuit desi in linie dreapta nu a fost nici pe departe cea mai lenta (rivalii au fost : noua Type-R, Clio RS F1 team R27, Mini S, 207RC). In aceeasi revista Clio a avut timp mediu pe circuit si la acceleratii dar cele mai bune distante de franare. Ibiza are si ea aceeleasi posibilitati de modificare la motor ca si Polo si din cate vad chiar o greutate mai mica. Nu stiu cum sta comparativ cu polo pe viraje dar vad ca e ceva mai jos la pret. Cu un schimb de turbina, injectoare, pompa (o investitie de aprox. 2000E) cele 2 ajung usurel la 250-260CP. Totusi din cate am inteles de la colegul Zyx, o turbina mai mare de k04 nu intra fizic pe polo GTI ! Clio ramane ultima mea alegere din cauza unor posibilitati sumare de modificare !
__________________
Mk5 GTI | K04 turbo | S3 injectors | Custom 3" decat exhaust | Evoms CAI | AP Racing pro 5000 front + S3 rear brakes + Pagid RS29/Carbotech XP8 pads | THS FMIC | S3 camshafts | Autotech HPFP | Je pistons + IE rods | BSH 27mm RSB + H&R 28mm FSB| BSH pendulum engine mount | BSH PCV | Forge short shift | Bilstein PSS10 coilovers | Peloquin LSD | Sachs SRE clutch | 235/40/ZR18 R888 on Team Dynamics 18x8" | Stage 3 Revo
fuscobal is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 17:49   #18
AdrianC4

Stage 4
 
Join Date: May 2006
Posts: 215
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Nu va mai imbatati cu apa rece si postati clipuri de afara... Nu mai aduceti vorba de Skoda si de portbagajul ei, nu isi are rostul in comparatiile de fata!

In Romania risti sa mori pentru ca ai sange in tine.. La noi nu exista piste de alergat, exista doar DN.. Eu unul nu mi-as cumpara o masina sport sa ma dau cu ea pe serpentine, pentru ca e prea riscant! Mi-as lua o Corsa pentru ca imi place, are motorul mic si se apropie de 200HP!

Ma repet: cine vrea o masina pentru performance tuning sa isi ia PoloGTI, sa o faca usoara, sa castige zecimi de secunda!
Daca cineva ca mine, asa, vrea o masina sa intoarca priviri, sa fie noua ca si design, sa aibe caii sub capota cand e nevoie sa isi cumpere Corsa sau Clio!

Discutii de genu: las' ca stiu eu ca nu e asa, ca aia e mai buna, etc sunt niste baliverne.. Diferentele alea atat de mici la performante intre masinile de fata pot fi usor anulate de ne/priceperea soferilor!

Satisfactia cea mai mare pe care ti-o poate darui oricare dintre aceste masini este ca la semfor pleaca precum un glont si pe a1a si a2a lasa orice in spate - vezi greutate, CX, si dimensiuni! Si cum la noi semafoarele sunt foarte dese si nesincronizate ( vai mama lor de ingineri ), ai toata satisfactia din lume sa fii primul pe cateva sute de metri.. Sa ia o masina de clasa mica, de pana in 20k si sa ii tii pe toti la respect: despre asta e vorba pana la urma!

Vrei sa fie si mare, sa cari si copiii? Recomand RS4! Nu ai bani de asemenea masina? Ghinion.. I-ati un Tdi din Germania si scrie pe forumuri de tuning diverse aberatii, gandite la o bere!
AdrianC4 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 20:05   #19
marin_m_alex

Stage 5
 
marin_m_alex's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 303
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

din punct de vedere al aspectului as alege corsa opc deoarece mi se pare cea mai reusita dintre toate dar nu ma incanta ideea ca e lenta pe viraje!eu cele mai frumoase senzatii le simt in general in viraje !as alege oricand polo gti cup edition deoarece are si un motor care consuma f putin spre deosebire de ceilalti competitori si e si mai rapid pe viraje ca opelu
marin_m_alex is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 21:35   #20
pilula20

Stage 5
 
pilula20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,509
Member of:
[Opel]
[Competitor CNCA]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

CORSA OPC CLAR...si usoara si cu multi cai...se poate ca la 192 de cai sa bata si skoda octavia si golf v gti din cauza faptului ca e ff usoara...si renault clio rs e misto dar parca e renault si nu se merita
pilula20 is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 21:57   #21
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Corsa OPC atat ptr aspect cat si ptr performante . Si pentru un +de 550Euro(EDS Stage 1) se duce`n 225cp si aprox. 330nm
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 23:11   #22
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

va certati degeaba ,eu unul vad in corsa aia cu motor de 1.6 T un motor un pic fortat desi sa nu uitam ca divizia de motoare mici sunt made by fiat este exact ca si 1.4 de pe golf 5 GT are si turbo si compresor si scoate 170 cai,motorul 1.2 in 3 cilindri de pe Polo care are 65 cai.Eu unul nu vad asemanari intre ele ,ati fii pus nu mai turbo sau nu mai aspirate etc, fiecare are parti bune si parti rele, gti cup are 30 de cai,gen cum este si golf 5 edition 30.Eu unul merg pe germani desi as opta si pt clio rs, ia ce aratati voi acolo este Vauxhall Corsa VXR care este total diferita.
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 26-08-07, 23:21   #23
Ferny
Renault Driver

Stage 5
 
Ferny's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 813
Member of:
[RENAULT]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Lucrez ca mecanic la Porsche romania si vreau sa zic mai mult imi place sa conduc Skoda RS decat Golf 5 gti, comfortul este altfel ,desing ,este mai rafinata desi este mai grea cu 100 kg golf 5 are 1328kg si skoda 1470kg oricum sunt multe de zis ,ma intai le incercati pe toate si dupa aia faceti un clasament.
Ferny is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 17:27   #24
Dutor

Stage 3
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 123
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Finalistii topicului pt mine sunt Clio RS si OPC! Amandoua au primit aprecieri pozitive din partea presei de specialitate! Cred ca totusi Corsa are un mic avantas pt ca e turbo si poate fi f. usor modificata! Celelalte sunt cam trecute si sunt doar mediocre!
Dutor is offline   Reply With Quote
Old 27-08-07, 19:41   #25
Bemelo
VW Driver

Stage 5
 
Bemelo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 621
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by Dutor View Post
Finalistii topicului pt mine sunt Clio RS si OPC! Amandoua au primit aprecieri pozitive din partea presei de specialitate! Cred ca totusi Corsa are un mic avantas pt ca e turbo si poate fi f. usor modificata! Celelalte sunt cam trecute si sunt doar mediocre!
polo si ibiza ce sunt .. aspirate ? ).. mai sunt si 1.8 .. deci astea 2 au potentialul cel mai mare de ridicare a puterii.
Avantajul Corsei este designul mai nou , mai fresh si .. interiorul e placut.
Dar pt mine .. as alege polo gti cup.
__________________
Dimensiunea maximă pentru o imagine în semnătură este de 500x100 pixeli.
Bemelo is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 02:03   #26
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Polo are un motor f. tunabil dar sa fim seriosi :e cam depasit la design si cel putin stock e sub OPC! Si stati linistititi ca o sa apara kituri de putere si pt OPC! My choice: OPC than Clio RS than Ibiza than batranul Polo!

Last edited by UNLORD; 29-08-07 at 02:06.
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 11:13   #27
petreals
Mitsubishi Driver

Stage 5
 
petreals's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 758
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Polo are un motor f. tunabil dar sa fim seriosi :e cam depasit la design si cel putin stock e sub OPC! Si stati linistititi ca o sa apara kituri de putere si pt OPC! My choice: OPC than Clio RS than Ibiza than batranul Polo!
ti se pare ca sta mai bine la capitolul design ibiza decat polo?...mie unul seat-ul mi se pare cel mai imbatranit...dpdv vizual
petreals is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 12:53   #28
Cosmin255

Stage 5
 
Cosmin255's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,951
Member of:
[Moderators]
[AUDI]
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

eu as opta pentru Corsa OPC
Cosmin255 is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 13:16   #29
marin_m_alex

Stage 5
 
marin_m_alex's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 303
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Quote:
Originally Posted by petreals View Post
ti se pare ca sta mai bine la capitolul design ibiza decat polo?...mie unul seat-ul mi se pare cel mai imbatranit...dpdv vizual
ideea e ca spoilerele de pe cupra seamana f bine cu cele care sunt acum din fabrica pe orice seat ibiza deci nu prea mai e o masina unica!nu ma mai incanta
marin_m_alex is offline   Reply With Quote
Old 29-08-07, 13:32   #30
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: VW Polo Gti Edition vs. Opel Corsa OPC vs. Seat Ibiza Cupra vs. Renault Clio RS

Cam asta ar fi ordinea:Corsa-Opc,Clio-RS,Polo-Cup si in ultimul rand Ibiza care dupa parerea mea nu are ce cauta in acest versus,e prea invechita si nu cred ca ar da cineva 20 de mii pe ea,nu iese cu nimic in evidenta fata de o ibiza normala...
THX-1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -