Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 11-07-05, 02:42   #46
ckr_gl

Stage 2
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 25
Default

bre rolexe,da specifica nene exact despre ce masini vorbim,ce naiba,alfa si mercedes nu fac decat un singur model? si c 200 Kompressor nu e stock??? da ce mama ma-si e? e tunat? adica ce nu vine din fabrica asa? cred ca vroiai sa zici motoare normal aspirate,nu? in cazul asta o comparatie buna mi se pare c200 si alfa 156 2.0 jts. si castiga alfa iti zic eu. si din cate stiu eu daca era vorba de c 200 kompressor ala are 163 de cai fata de 165 de la alfa,plus ca e mai greu si stim si noi ca alfa e \"cuore sportivo\" asa ca putem pune si kompressoru' la bataie ca tot degeaba.zic eu
ckr_gl is offline  
Old 11-07-05, 09:39   #47
TND--TEAM

Stage 5
 
TND--TEAM's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,123
Default

alfa romeo pleaca prima dar mercedesul castiga pana la urma
TND--TEAM is offline  
Old 11-07-05, 14:11   #48
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"TND--TEAM\"
alfa romeo pleaca prima dar mercedesul castiga pana la urma
cum ai calculat asta?
aleks is offline  
Old 11-07-05, 14:22   #49
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default

exista grad de comparatzie intre aceste doua branduri?
mai ales la lux nu cred ca exista nici cea mai mica comparatzie...
la mashini sport mercedesu cashtiga cu avans...
cate mashini are alfa cu motoare mari?
ca sa nu mai zic de mercedesuri AMG...
si TND nu cred ca alfa o ia inainte mai ales la motoarele de peste 3000 cmc...
orlando is offline  
Old 11-07-05, 16:08   #50
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default

interesant topic .. eu cu fratimiu ma mai cert pe subiectu asta.. dar in gluma... eu sunt posesor de alfa romeo 166 si el mercedes clk.... intre ele e diferenta mare ... normal ca mercedesu e superior alfei cam din toate punctele de vedere ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	esp_clk_004_223.jpg
Views:	133
Size:	137.4 KB
ID:	33572  
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline  
Old 11-07-05, 17:00   #51
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ESPinoza\"
interesant topic .. eu cu fratimiu ma mai cert pe subiectu asta.. dar in gluma... eu sunt posesor de alfa romeo 166 si el mercedes clk.... intre ele e diferenta mare ... normal ca mercedesu e superior alfei cam din toate punctele de vedere ...
bai tata voi ati spart vreo banca???
ce avioane aveti
aleks is offline  
Old 11-07-05, 22:03   #52
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"aleks\"
Quote:
Originally Posted by \"ESPinoza\"
interesant topic .. eu cu fratimiu ma mai cert pe subiectu asta.. dar in gluma... eu sunt posesor de alfa romeo 166 si el mercedes clk.... intre ele e diferenta mare ... normal ca mercedesu e superior alfei cam din toate punctele de vedere ...
bai tata voi ati spart vreo banca???
ce avioane aveti
nu, doar baietzi de bani gata pe langa astea mai avem da nu`s asa importante... ce modest sunt nu?
ESPinoza is offline  
Old 12-07-05, 10:58   #53
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"ESPinoza\"
nu, doar baietzi de bani gata pe langa astea mai avem da nu`s asa importante... ce modest sunt nu?
bine ca va tine tata, bine ca va tine...
aleks is offline  
Old 13-07-05, 22:16   #54
RoSonic
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
RoSonic's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 5,778
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
Default

Referitor la posturile sterse:

Incetati cu dicutiile nelegate de comparatie!!!
Nu va obliga nimeni sa va dati pareri daca nu aveti nimic de spus.


Posturile care nu se vor referi la comparatie, cu argumente, vor disparea !!!
RoSonic is offline  
Old 14-07-05, 22:28   #55
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

ca sportivitateeeeeeeeeeeee alfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.nu are rost sa luam in comparatie amg sau brabus sau alte feluri de modificari.sa luam doua masini din aceasi grupa.mercedes clasa b(exista si clasa b probabili multi experti de pe aici nici nu au auzit de asa ceva) si alfa 147.deci care castiga ca sportivitate? la orice motorizare vreti voi.
baghy83 is offline  
Old 15-07-05, 13:34   #56
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"baghy83\"
ca sportivitateeeeeeeeeeeee alfaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.nu are rost sa luam in comparatie amg sau brabus sau alte feluri de modificari.sa luam doua masini din aceasi grupa.mercedes clasa b(exista si clasa b probabili multi experti de pe aici nici nu au auzit de asa ceva) si alfa 147.deci care castiga ca sportivitate? la orice motorizare vreti voi.
nu are rost sa jignesti pe altii doar pentru ca ai o parere..., incearca sa te rezumi la a-ti exprima opiniile..., porbabil ca majoritatea stiu despre NOUA clasa b, dar nu asta intra in discutie aici in principal, ci modelele de 2000 cmc de la ambii producatori,cu caroserii din aceeasi clasa, evident.
uite cum suna primul post al topicului:
Quote:
Originally Posted by \"Rolex_Logan\"
Dupa parerea voastra a cunoscatorilor... poate si a celor care au incercat ... parerea voastra ...
Daca ar fi la liniutza un mercedesc STOCK cu motor de 2000 de CMC si un Alfa de 2000 de CMC cine ar face pe 400 de metri ?????si cine pleaca primu?
so... pareri referitoare la masinile mai sus pomenite, eventual si cu o experienta traita cu o asemenea masina,sau cu ceva date de pe net, nu doar vise ude, k?
aleks is offline  
Old 15-07-05, 20:55   #57
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default

pai si ce? nu sunt motoare de 2000 pe benzina si in clasa aia?.nu sunt alfa romeo si mercedes?.si domnul avocatul poporului nu am jignit pe nimeni in particular.imi pare rau daca te-ai simtit chemat in cauza
baghy83 is offline  
Old 18-07-05, 11:06   #58
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re:

Quote:
Originally Posted by \"baghy83\"
pai si ce? nu sunt motoare de 2000 pe benzina si in clasa aia?.nu sunt alfa romeo si mercedes?.si domnul avocatul poporului nu am jignit pe nimeni in particular.imi pare rau daca te-ai simtit chemat in cauza
stick on=topic, date sau experienta personala pls... dialoguri, pe mirc sau pe ym
aleks is offline  
Old 23-07-05, 15:40   #59
spy

Stage 4
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 199
Default

De-abia am citit aprox toate posturile de p-aici si cateva mi-au dat dureri de cap! In primul rand recunosc ca ALFA (cel putin a mea) nu are cuplu motor mare (mai putin de 200NM) insa urca in turatie bestial!! De la aprox 2600RPM pana la 6500 si chiar 7000 (acolo incepe RED LIGHT) iti ia rasuflarea.
Multi ati pus posturi nefiind in cunostinta de cauza dar eu va pot garanta ca o ALFA stock cu motor de 2000 bate Mercedes (din aceeasi clasa) tot motor 2000.
O chestie elementara: in timp ce Mercedes se chinuie din rasputeri sa \"sara\" peste 150cp cu tot felul de kompressoare, intercoolere, chestia asta o face ALFA cu un motor aspirat.
Si inca o problema: consumul este mai mic in cazul ALFEI (o pot dovedi la orice ora)
Daca urmarim evolutia motoarelor ALFA in comparatie cu Merc, din nou victorie ALFA.
Din '97 Alfa scoate motor de 2000 cu 155cp (aspirat) - Merc are motor de 2000 cu 136cp
In 2005 Alfa motor de 2000 aspirat de 165cp - Merc motor Turbo cu 163cp
...si totusi sunt 2cp in plus
Eu spun ca asta e performanta
La motoare mari nu ne bagam pt ca nu avem ce compara...eventual ALFA 156GTAcu motor 3200 250cp si C320 cu 218cp si tot victorie ALFA
Sa nu aveti impresia ca sunt fan inrait ALFA, tocmai m-ar bate un gand s-o vand, insa rugamintea mea e sa nu postati \"balarii\" in necunostinta de cauza, sau, si mai rau, in cazul unora, neavand nici un km la volan.(Nu e valabil pt toti, stiu ei cine au fost vizati)
Opinii, comentarii?
Poate am gresit cu ceva, va rog corectati-ma.
spy is offline  
Old 30-07-05, 09:44   #60
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default

cu acestea fiind spuse, sper ca s-au mai linistit orgoliile bazate pe vise ude
aleks is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -