Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 27-09-07, 19:56   #16
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: BMW e30 vs. Mercedes-Benz 190e

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
o masina de "pensionar" ce a alergat in DTM si in campionatul de turisme WTC ... o masina cu pedrigee de curse (Cosworth, Getrag, etc), o masina cu un kit aerodinamic diferit fata de cea normala, un interior de piele facut de Recaro, o masina cu un sistem de suspensii diferit de cel al masinii normale cu SLS (hydraulic Self-Levelling Suspension ), cu un LSD din fabrica .... toate argumente pentru a fi o masina de pensionari .....

de citit din date oferite pe net e usor de vazut o diferenta de timpi, insa incearca-le pe strada sa vezi diferentele de clasa, imi place E30-ul este o masina pretabila la modificari si o masina rezistenta ce inca are carisma insa 190ul de care s-a dicutat mai sus este daca nu din punct de vedere al acceleratiei si vitezei maxime, este superior la toate celelalte capitole.

legat de piese este adevarat sunt mai greu de intretinut deoarece sunt destul de rare si sunt destul de diferite fata de cele ale 190urilor normale asa ca piese de prin dezmembrari sau sh in Romania nu prea gasesti, in schimb se gasesc noi dar pretul este destul de mare.
Acuma sincer,tu chiar crezi ca o sa-si cumpere el exact masina care a participat in DTM, sau vreun exemplar EVO??...dc te uiti pe mobile.de ai sa vezi ca un astfel de exemplar ajunge si pe la 26.000 de E!! .....in nici un caz nu gasesti asa ceva:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	190E_25-16_Evo_03.jpg
Views:	97
Size:	55.0 KB
ID:	355692  
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-07, 03:43   #17
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: BMW e30 vs. Mercedes-Benz 190e

pai poza de tine spune multe (si nu vorbeam de astfel de exemplare), si nu prea e de "pensionari" plus ca impacheteaza peste 202 de cai iar la versiunea superioara cu pachetul AMG DTM aproximativ 230cp (sunt si versiuni foarte rare cu 300cp), revenind la dotarile de care aminteam - de la motorizarea de 2.3 toate dotarile enumerate anterior echipeaza masina stock.

oricum am deviat discutia, pretul unui exemplar 190E 2.316V este mai mare decat al unui E30, intretinerea mai scumpa ... si pana la urma depinde de fonduri si de viitorul proprietar, eu unu mi-am exprimat parerea
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 28-09-07, 12:52   #18
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: BMW e30 vs. Mercedes-Benz 190e

omul a zis cati bani are -E30 e cam singura alternativa
ps. ca pret 2,3 16 valve 190 se apropie de 320 is E30
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -