Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 26-09-07, 01:26   #16
PaulMIG

Stage 5
 
PaulMIG's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,002
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[SKODA]
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Nimeni nu ii ia din merite, este o masina extradordinara CCX-u si si-a demonstrat calitatile chiar daca nu este nici pe departe atat de mediatizata ca veyronul. Si mie personal imi place enorm si e pe locul 2 in top chiar daca am o slabiciune uriasa pt carrera gt dar nu conteaza ca e mai "simpla" sau ca alalalt ii rezultatu a multor ani de studii, conteaza ce a iesit pana la urma si sincer crezi ca cristian von koenigsegg sau cum l-o chema s-o trezit sa isi faca hypercar si intr-un an l-o terminat, mai degraba s-au lucrat si acolo ani buni la dezvoltarea masinii dar nimeni nu stia sau cel putin nu cum se stia de bugatti de care s-o auzit de relansarea marcii prin aparitia unui model de cand era in tratative vw sa-l cumpere. M-am referit pana acum la ccx pt ca ccx-r inca nu a apucat sa demonstreze daca upgradeul de putere ii face bine(in afara de in linie dreapta) si reuseste sasiu sa administreze atatia caluti. Am auzit de ceva accident cu implicatii la top gear dar sunt mai mult ca sigur ca nu era unicat.....plus ca de cand a aparut ccxr-ul orice posesor al unui ccx normal poate primi un R upgrade la masina adica poate avea 1018 caluti si de acolo incep sa am dubii daca sasiul ii mai poate tine in frau fiinda e o diferenta destul de mare de putere, dar poate se mai fac modificari si in afar de motor....ramane de vazut
__________________
PaulMIG is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 02:50   #17
baghy83

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 364
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

ce mai rapida masina de serie la ora actuala este SSC Ultimate Aero TT aici poze si detalii http://www.blogautomoto.info/2007/09...ai-rapida.html si aici filmuletul http://www.blogautomoto.info/2007/09...d-mondial.html cu recordul
baghy83 is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 02:59   #18
Nitro Customs
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Member of:
[Fiat]
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Nush ce sa zic, am cautat mai bine pe net dar nu am gasit nici un film in care sa ii fie filmat kilometrajul, oricum e dragutza masina dar seamana izbitor cu Diablo
__________________
Nitro Customs is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 03:22   #19
Nitro Customs
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Member of:
[Fiat]
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Am gasit specificatiile producatorului pana la urma
CCXR performance
Acceleration: 0-100 km/h (0–62 mph) 3.2 seconds.
Top speed: 400+ km/h (250+ mph).
Braking distance: 31m (100–0 km/h)
Lateral G-force: 1.4 G
Fuel consumption: Highway travel: 18 l/100 km
Combined: 22 l/100 km

Body
Two-door, two-seater with removable hardtop stowable under the front hood lid. Body made of pre-impregnated carbonfibre/kevlar and lightweight sandwich reinforcements.

Dimensions
Total length: 4293 mm (169”)
Total width: 1996 mm (78.6”)
Total height: 1120 mm (44,1”)
Ground clearance: 100 mm (3.9”)
Fuel capacity: 70 litres (18,5 gallons
Luggage compartment: 120 litres
(31,7 gallons US)
Dry weight: 1180 kg (2601LBS)

Aerodynamics
Cd. 0,3 Frontal area 1.867 m2 Flat underside of chassis. Venturi tunnels at rear of chassis/body.

Steering
Rack and pinion power assisted steering. 2.7 turns lock to lock. Turning circle: 11 metres.
Chassis
Semi monocoque made of pre-impregnated carbonfibre and honeycomb.

Brakes
Front brakes: 380x34 mm ceramic discs with 8 piston calipers. Power assisted. Koenigsegg Advanced Control system.
Rear brakes: Ventilated ceramic discs Ø 362 mm, 32 mm wide. 6 piston light alloy callipers. Power assisted. Koenigsegg Advanced Control system
Nitro Customs is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 04:41   #20
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Trebuia facut un poll ... oricum eu votez pt Koenigsegg, mai ales ca e vorba de ccxr, probabil ca veyron`ul este mai technologizat dar eu sunt fan Koenigsegg.
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:33   #21
Nitro Customs
Fiat Driver

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 361
Member of:
[Fiat]
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Quote:
Originally Posted by aXeL.\/iX View Post
Trebuia facut un poll ... oricum eu votez pt Koenigsegg, mai ales ca e vorba de ccxr, probabil ca veyron`ul este mai technologizat dar eu sunt fan Koenigsegg.
Pot sa iti zic frate? )
Nitro Customs is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:46   #22
aXeL.ZeY
BMW Driver

Stage 5
 
aXeL.ZeY's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 379
Member of:
[DAEWOO]
Post Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

Sigur ma bucur cand mai vad un fan Koenigsegg. Multa bafta !
aXeL.ZeY is offline   Reply With Quote
Old 05-10-07, 23:02   #23
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: Koenigsegg CCX R vs Veyron

mie unul mi se pare fascinanta din punct de vedere tehnic veyron-ul..se vede ca nu s-a tinut cont de bani la realizarea lui..si alt lucru uimitor : nu poti sa schimbi in treapta a7a decat la viteza de "doar" 376km/h
snookye is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -