Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-10, 18:52   #31
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

apropo ... sa mai vorbim de cate kixuri a dat ford cu focusurile si cate a dat vw cu golf ? mai amintim ce probleme au toate cu clapetele de admisie )
TheMendacious is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 18:58   #32
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

motorul asta de pe ford are grave probleme la pompa de injectie! Daca vrei cu tarie acest model de focus, iti recomand sa te indrepti catre diesel !
dolb is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 20:00   #33
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

daca e vb de focus 2 (fara facelift) si golf 5, sa-mi dau si eu cu parerea , am la firma focusi 2 si acasa golf5. interior - imi place mai mult cel de g5. exterior, sunt destul de dragute amandoua, fata e mai frumoasa parca la golf, dar spatele imi place mai mult la focus. avand acasa dieselul de 105 si la firma benzinarul de 100, ambele cu roti pe 16, la handling pot sa zic cu mana pe inima ca Focusul se pisa pe golf. pur si simplu simt mult mai bine focusul pe viraje. la tinuta de drum, in schimb, la viteza mare, parca sta mai bine g5'ul. si e mai bine antifonat.
__________________
ProCeed 1.6 126hp
Golf 5 1.9TDI DSG
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 23:04   #34
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by TheMendacious View Post
se vede ca habar nu ai despre ce vorbesc .

si hai sa iti mai zic 2 aspecte pentru care golful e in fata la focus :

focusul avea probleme de relanti pe la 18.000 km ... la 26.000 nu se mai tura bun hai lasa asta sa zicem ca poate fi din vina mea dar la 32.000 deja era o epava referitor la felul cum mergea motorul

aspectul doi , plasticaraia trosnea in ea de zicea ca sunt distribuitor de jucarii ... greieri zdranganeala etc plus ca incepusera sa bata flansele fata

nu ma intelege gresit ca nu tin partea la golf pentru ca asa ceva am acum dar iti spun sigur ca e mult mai buna ca masina.

am 32.000 cu ea si nu mi-a facut nici un fel de problema pana acum absolut nicuna !

PS: tu ai condus pana acum bmw sa stii la ce ma refer ?
vrei sa cred ca nu exista si exemple inverse?
@lucrul la care ma gandesc ca probabil te-ai referit, e faptul ca directia la golf e mai moale, mai fina, pe cand la focus e mai rigida.Moliciunea sau finetea aia nu e neaparat in directa legatura cu precizia.
Pe mine personal la Ford ma deranjeaza scaunele.Pe langa Golf si VW in general, sunt mult mai putin ergonomice, sunt mai plate, nu-ti asigura aceeasi stabilitate in scaun.Eu daca iau o curba mai stransa si mai tare, ca sa nu-mi modific pozitia pe scaun trebuie sa ma agat de cotiera cu dreapta.
Cat despre problemele pe care le-ai avut, eu inclin sa cred ca a fost un caz nefericit.Benzinarele de ford nu au o reputatie proasta.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 08:39   #35
Lecca

Stage 5
 
Lecca's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 389
Member of:
[KIA]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

chiar deloc. la nivel european, flota avis si hertz (cele mai mari companii de rent a car), e compusa mai ales din ford focus si mondeo. oare de ce? de 2 ani de cand sunt in domeniu si mi-au trecut prin parc sute de focusi pe benzina n-am avut nici o problema cu ei.
Lecca is offline   Reply With Quote
Old 17-01-10, 12:17   #36
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Are si VW probleme cu motoarele pe benzina. Personal stiu cazuri concrete la polo 1.2 si jetta 1.6, masini in garantie la care reprezentanta se scuza si nu repara nimic.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 21:00   #37
acatalin

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 49
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Parere din experienta nu din auzite: golful este clar peste focus. (bineinteles daca comparam masini cu motorizari si dotari asemanatoare).
- golf, tinuta de drum superioara focusului (poate si datorita faptului ca este mai joasa) mai stabila in viraje.
- confort mai ridicat in golf, este gandit mai mult pentru confort decat focus unde nu-mi place deloc politia la volan. materiale mult mai bune folosite la interior la golf.
- fiabilitate mai ridicata la golf (aici ma refer la caroserie - nu zdrangane dupa 30.000 km ca la focus)
- ca si motoare la golf se stie ca motorul 2.0 TDI nu prea este fiabil(cunosc multe pers cu acest motor care s-au plans ca le-a cazut turbina dupa relativ putini km, + de asta consuma exagerat de mult ulei), motorul 1.9 105 cai insa este extrem de fiabil fiind de fapt o varianta mai moderna a binecunoscutului motor 1.9 101 cai celebru pentru fiabilitatea lui (folosit pe golf 4, passat si multe altele din grup)
-inca un + pt golf care am vazut ca nu prea s-a invocat aici este
valoarea masinii care scade mult mai greu la golf decat la ford.
-mai vreau sa amintesc aici electronica de pe focus care e praf si gadgeturile care se strica destul de repede la ford. La golf nu am intalnit pana acum ceva electric care sa nu functioneze.
-si nu in ultimul rand designul golfului care este mult mai bun decat la ford dupa parerea mea si a multora.
acatalin is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 21:11   #38
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by acatalin View Post
- ca si motoare la golf se stie ca motorul 2.0 TDI nu prea este fiabil(cunosc multe pers cu acest motor care s-au plans ca le-a cazut turbina dupa relativ putini km, + de asta consuma exagerat de mult ulei), motorul 1.9 105 cai insa este extrem de fiabil fiind de fapt o varianta mai moderna a binecunoscutului motor 1.9 101 cai celebru pentru fiabilitatea lui (folosit pe golf 4, passat si multe altele din grup)
te rog eu vorbeste daca ai avut acest motor, nu din auzite! ca si eu am auzit multe de la "cunoscatori" dar am motorul asta si multi prieteni il au si niciunul nu am avut nici o problema cu tipul asta de motor! Consumul de ulei e acelasi ca la orice motor diesel. SE EXAGEREAZA PREA RAU DIN CAUZA UNUI TARAN CARE I-A DAT TALPA SI I-A CONSUMAT TOT ULEIUL UNTDELEMN DE LA BUNICA !
__________________


Last edited by dolb; 23-01-10 at 21:14.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 21:39   #39
acatalin

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 49
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Vorbesc ca am avut dar nu am vrut sa ma dau doar pe mine exemplu si am spus ca stiu si pe altii care au avut probleme cu acest motor. Este un motor de generatie noua si e normal sa nu fie perfect, mai dureaza pana ii repara toate bubele. Eu am avut motorul asta pe golf din 2004 ma gandesc ca deja pe modelele mai noi 2006-2007 se poate sa se mai fi rezolvat din probleme.
acatalin is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 21:47   #40
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

eu am 2.0 TDI cod BKD si nu am avut nici o problema cu el ( de cand am inceput sa am grija de el si sa nu il tin numai in limitare )
dolb is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 23:04   #41
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

acatalin
- golf nu are tinuta mai buna de drum decat focus, s-a mai discutat, toate review-urile recunosc focusul superior la capitolul asta.
- confortul este la fel, sa sti ca volanul si scaunele se mai si regleaza. Materialele sunt mai proaste in focus.
- caroseria nu zdrangane, poate plasticele, gasesti focus de 170 000 km care nu zdrangane si golf de 30 000 care zdrangane ! nu mai generalizati cazuri izolate.
- la partea de motoare nu are rost sa mai comentez si eu
- electronica varza? vorbe mari si nefondate.
- design-ul e relativ si gusturile nu se discuta. totusi inainte sa zici ca e parerea multora ai face bine sa ii si enumeri.
Herbas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -