Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 15-10-07, 22:25   #16
HOT

Stage 5
 
HOT's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 883
Member of:
[Opel]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Fordul are suspensie independenta pe puntea spate si asta e un aspect deloc sesizabil.Se stie faptul ca la capitolul platforma tehnica fordul este peste ceilalti,dovada si WRC-ul unde a castigat anul trecut si anul asta iar sunt mari sanse sa il ia din nou.
__________________
merg ca melcul cu casa dupa mine
HOT is offline   Reply With Quote
Old 16-10-07, 18:44   #17
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by HOT View Post
Fordul are suspensie independenta pe puntea spate si asta e un aspect deloc sesizabil.Se stie faptul ca la capitolul platforma tehnica fordul este peste ceilalti,dovada si WRC-ul unde a castigat anul trecut si anul asta iar sunt mari sanse sa il ia din nou.
Si Golf 5 are suspensie independenta!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 10-01-10, 23:33   #18
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Ca fost posesor de focus mk2 si actual posesor golf 5 recomand categoric golful 5 . Motivele sunt foarte multe din care reamintesc in primul rand FIABILITATEA golfului in fata fordului .

(Ambele luate de noi)


aaa si era sa uit ... sa nu imi spuna mie careva de handling, hai sa fim seriosi directia la ford e un fel de carma marinareasca in nici un caz ca la golf care se apropie foarte mult de cea de la bmw .
__________________
TheMendacious is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 17:19   #19
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

tu vb serios acolo?...mai ales la al doilea alineat.

apropo, luati orice, dar absolut orice emiaiune sau revista * in special germana) de profil (cu oameni care toata ziua asta fac, testeaza masini).Puneti un link, unul singur in care intr-un test Golf vs Focus nu castiga Focusul la capitolul handling ( ma rog..."dynamische fahrwerk" ) .Sunt destule astfel de teste in care Golful castiga per ansamblu (luand deci in consideratie interior, confort, calitatea materialelor din interior, acel "platz angebot" etc ).N-am vazut insa nicaieri ca la capitolul handling, dinamica, precizia directiei, suspensii golful sa obtina punctaj egal cu focusul (in general nici apropiat).

La capitolul fiabilitate e mai greu de hotarat.Trebuie sa fi avut fiecare masina multe zeci de mii de km pe mana ca sa poti da un verdict.

Last edited by carutasu; 14-01-10 at 17:32.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 19:38   #20
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
tu vb serios acolo?...mai ales la al doilea alineat.

apropo, luati orice, dar absolut orice emiaiune sau revista * in special germana) de profil (cu oameni care toata ziua asta fac, testeaza masini).Puneti un link, unul singur in care intr-un test Golf vs Focus nu castiga Focusul la capitolul handling ( ma rog..."dynamische fahrwerk" ) .Sunt destule astfel de teste in care Golful castiga per ansamblu (luand deci in consideratie interior, confort, calitatea materialelor din interior, acel "platz angebot" etc ).N-am vazut insa nicaieri ca la capitolul handling, dinamica, precizia directiei, suspensii golful sa obtina punctaj egal cu focusul (in general nici apropiat).

La capitolul fiabilitate e mai greu de hotarat.Trebuie sa fi avut fiecare masina multe zeci de mii de km pe mana ca sa poti da un verdict.
Corect, perfect corect.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 20:32   #21
Alexc2vtr

Stage 5
 
Alexc2vtr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 431
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Se stie ca Golful e zeama, asteptam un post in care un Golf sa concureze cu vreun bentley.
Alexc2vtr is offline   Reply With Quote
Old 14-01-10, 20:41   #22
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by Alexc2vtr View Post
Se stie ca Golful e zeama, asteptam un post in care un Golf sa concureze cu vreun bentley.
Poate vorbesti si pe limba noastra, fa-ne si noua o traducere.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 15-01-10, 17:29   #23
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

cred ca facea aluzie la directia golfului, care e foarte aproape, periculos de aproape de a bmw-ului...daca ii bagi la un plin 2 beri, o si intrece.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 15-01-10, 17:51   #24
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Sincer nu as alege nici una nici alta [glumesc] insa as merge pe VW datorita suspensiei nu pt ca masina se conduce mai bine decat Ford ci doar pt ca dupa 70 de mii de km pe Romania masina nu va scartai saraca din toate unghiurile. Si sincer vb din proprie experienta
Noroc24 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 10:54   #25
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

orice masina scartaie dupa 70 de mii de km prin Romania.
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 11:53   #26
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
orice masina scartaie dupa 70 de mii de km prin Romania.
Asta este parerea ta, poate orice masina cu care ai mers tu.
GTR is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 13:17   #27
Noroc24

Stage 4
 
Noroc24's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 233
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
orice masina scartaie dupa 70 de mii de km prin Romania.
Te invit sa facem o plimbare cu golful 4 care il detin si are 160 k de km din care jumate pe Romania si apoi cu un ford fiesta care la fel il am in familie. Si ai sa vezi diferenta. Tin sa mentionez ca fordul si a facut reviziile la Iasi si Bacau iar saracul Golf pe unde am putut si eu .
Sa dau termeni tehnici nu stiu insa pot spune cu siguranta ca suspensia de la ford [cel putin la ford fiesta] este mai tare si te scutura chiar si mai mult decat la Skoda RS care este cica suspensie sport
Noroc24 is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 15:20   #28
carutasu

Stage 5
 
carutasu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 846
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

da, stiu ca in general suspensiile de la ford sunt mai rigide...sunt insa si versiuni (pe Ghia in special ) pe care suspensiile sunt mai moi, mai confortabile.In rest, cred ca se pot da exemple si exemple.Si Focusul meu are 170k de km acum si se comporta excelent din toate punctele de vedere.Nu scarzaie, nu face probleme, cea mai scumpa reparatie am avut-o la un geam, s-a stricat mecanismul de ridicare-coborare, m-a costat 350 de euro sa il schimb.Acum cca 20k de km am schimbat senzorul de la viteza.
Ce-i drept, masina a facut mai putin de 40 de mii de km in Romania.
@Despre scarzait...nu neaparat cazul tau, ci in general...depinde de zona tarii, depinde pe unde circuli si ce drumuri ai pe acolo.Cand mergeam in Bihor la ai mei, imi era groaza de portiunea dintre Salonta si Beius.Circa 45 de km de drum uitat in paragina, gropi cu niste muchii de taiau bila de rulment si una linga alta.Cred ca e imposibil, daca locuiesti in zona aia sa nu ai probleme cu suspensiile dupa cativa zeci de mii de km, indiferent ce masina ai.In conditiile alea nici un wrc daca vrea sa mearga tare nu termina "proba" . Se poate spune ca un posesor de Ford din zona aia de ex, dupa 30k de km are suspensiile praf, iar un posesor de VW dinMoldova, dintr-o zona in care s-au bagat bani in drumuri si dupa 100k de km e ok, ambele masini rulate in tara.
Si am avut ocazia sa aud greierasi si la Passat B5 (care e cunoscuta ca o masina fiabila).
carutasu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 16:42   #29
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Fiesta are suspensiile destul de rigide, dar piesa dintre scaun si volan face diferenta. Daca nu iti protejezi masina e normal sa scartaie. Eu am avut fiesta pe care am facut-o praf la 65 000 km si aveam arcuri sport mult mai scurte si mai rigide, am schimbat 2 rulmenti pe partea dreapta dar nu mi-a scartait nimic niciodata.
Totusi FOCUS este alta masina fata de FIESTA, alta clasa, alt pret, alte suspensii, alta calitate asadar nu vad relevanta si nici obiectivitatea post-ului tau. Compari compania FORD cu compania VW la clase diferite.
Comparabil si Polo o sa observi ca e o caruta fata de golf.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 16-01-10, 18:49   #30
TheMendacious

Stage 5
 
TheMendacious's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 490
Member of:
[VW]
Default Re: Ford Focus II vs. VW Golf V

Quote:
Originally Posted by carutasu View Post
cred ca facea aluzie la directia golfului, care e foarte aproape, periculos de aproape de a bmw-ului...daca ii bagi la un plin 2 beri, o si intrece.
se vede ca habar nu ai despre ce vorbesc .

si hai sa iti mai zic 2 aspecte pentru care golful e in fata la focus :

focusul avea probleme de relanti pe la 18.000 km ... la 26.000 nu se mai tura bun hai lasa asta sa zicem ca poate fi din vina mea dar la 32.000 deja era o epava referitor la felul cum mergea motorul

aspectul doi , plasticaraia trosnea in ea de zicea ca sunt distribuitor de jucarii ... greieri zdranganeala etc plus ca incepusera sa bata flansele fata

nu ma intelege gresit ca nu tin partea la golf pentru ca asa ceva am acum dar iti spun sigur ca e mult mai buna ca masina.

am 32.000 cu ea si nu mi-a facut nici un fel de problema pana acum absolut nicuna !

PS: tu ai condus pana acum bmw sa stii la ce ma refer ?
TheMendacious is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -