Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-07-07, 11:54   #16
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

asa e, si intentionat au mintit lumea ca motorul e mai slab ca sa nu se sperie de atatea performante
ce sa faci daca nu poti face decat motoare bune....trebuie sa mai si minti, ii intelegem
a4>3
s5>335
rs4>=m3
cheet is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 17:45   #17
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

The non-turbocharged 330i, rated by BMW at 255 hp and 220 lb-ft of torque, puts about 200 hp and 180 lb-ft to the rear wheels. That’s roughly a twenty-percent loss. Since they have similar drivelines, you’d expect the 335i to put down 235 hp and 250 lb-ft.

But it didn’t. It put down a whole lot more: 275 hp and 300 lb-ft. A few quick taps on our trusty calculator shows that this engine is likely putting out closer to 350 hp and 360 lb-ft of torque.

http://www.automobilemag.com/feature...i_dynamometer/

Foarte probabil ca nu stii engleza, deci o sa iti traduc pe sumar. Habarnistii astia de la Automobilemag au pus un 335i pe dyno (dyno e un aparat destul de mare care masoara puterea, cuplu, viteza maxima teoretica si alte treburi). In urma testului le-a aparut pe monitoru de la PC(cutie cu poze pe scurt) ca masina dezvolta 275cp la roata. Dupa calculele lor au ajuns la concluzia ca motorul in sine dezvolta 350cp. Pe un alt site spuneau ca a reusit intr-un test 375. Daca nu am fost destul de explicit sa imi spui sa iti fac niste ilustratii.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 17:50   #18
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by GabiByte View Post
The non-turbocharged 330i, rated by BMW at 255 hp and 220 lb-ft of torque, puts about 200 hp and 180 lb-ft to the rear wheels. That’s roughly a twenty-percent loss. Since they have similar drivelines, you’d expect the 335i to put down 235 hp and 250 lb-ft.

But it didn’t. It put down a whole lot more: 275 hp and 300 lb-ft. A few quick taps on our trusty calculator shows that this engine is likely putting out closer to 350 hp and 360 lb-ft of torque.

http://www.automobilemag.com/feature...i_dynamometer/

Foarte probabil ca nu stii engleza, deci o sa iti traduc pe sumar. Habarnistii astia de la Automobilemag au pus un 335i pe dyno (dyno e un aparat destul de mare care masoara puterea, cuplu, viteza maxima teoretica si alte treburi). In urma testului le-a aparut pe monitoru de la PC(cutie cu poze pe scurt) ca masina dezvolta 275cp la roata. Dupa calculele lor au ajuns la concluzia ca motorul in sine dezvolta 350cp. Pe un alt site spuneau ca a reusit intr-un test 375. Daca nu am fost destul de explicit sa imi spui sa iti fac niste ilustratii.

Mare destept mai esti si tu ma ...
Ce ti-e si cu ironia asta ... ntz ntz ntz ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 17:54   #19
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Acuma faci si tu misto, da daca asta s-a intamplat, eu ce sa-i fac? Sa o ignor? Nici gand . Poate cand or pune careva unu dintre putinele S5uri care is prin lume pe dyno, va fi si acolo o surpriza.
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 18:06   #20
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by GabiByte View Post
Acuma faci si tu misto, da daca asta s-a intamplat, eu ce sa-i fac? Sa o ignor? Nici gand . Poate cand or pune careva unu dintre putinele S5uri care is prin lume pe dyno, va fi si acolo o surpriza.

Eu am zis de modul tau de a te adresa unui coleg de forum, de a jigni ...
Daca el nu te-a crezut, cum si mie imi e greu sa cred, asta nu inseamna ca trebuie sa jignesti ...
Fiecare vorbeste asa cum stie mai bine ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 19:15   #21
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
Eu am zis de modul tau de a te adresa unui coleg de forum, de a jigni ...
Daca el nu te-a crezut, cum si mie imi e greu sa cred, asta nu inseamna ca trebuie sa jignesti ...
Fiecare vorbeste asa cum stie mai bine ...
Nu m-a crezut, asta inteleg, dar a facut pe desteptul. Chiar nu l-am jignit. El a jignit o marca despre care nu are habar.
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 22-07-07, 22:58   #22
cheet

Stage 4
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 186
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

tocmai din cauza la persoane "mananc, respir, traiesc bmw si vw, cele mai tari chestii din lume" ma simt obligat sa ironizez o marca care de altfel face masini bune si urate.
de unde intrebarea: cate stii tu despre bmw? ma bucur ca iti place si are roti frumoase dar dupa cate am citit pe absolut toate topicurile inclusiv cele care nu au nici o legatura cu masinile nemtesti, apare un conducatores perfectos care baga o sclipire de geniu de genu: "bmw e bmw"
asta e, am o fobie fata de masinile nemtesti, iarta-ma
cheet is offline   Reply With Quote
Old 23-07-07, 00:46   #23
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

335i superior cu exceptia lui s5 si rs5
335d superior tot cu exceptile de mai sus.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 04:54   #24
zGb

Stage 5
 
zGb's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,999
Member of:
[Insomnia]
[Honda]
[SUBARU]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Gigabyte intelege urmatorul lucru : 335i o sa afecteze vanzarile m3-ului indifierent de strategia bmw care au scos m3-ul 1 an mai tarziu...la 335i poti sa-i pui pachet m si foarte usor poti sari de 400cp cu el si sa umilesti un m3...normal ca l-au limitat la 306cp cand 3.0i avea 265cp deja din 2 turbine sa castigi 41cp e o joaca de copii...tu ai vazut cifrele de la RS5? e motorul de RS4 (420cp) biturbo = 450cp adica 30cp din 2 turbine la un V8...de ce crezi ca au "scos" doar atat? sa nu intre in categoria lui RS6...pai sa vezi drama cand o sa apara RS5 ca doar cu remapare face 50cp ca popa sa nu mai zic de kituri turbo...iar de RS6 chiar n-are sens sa mai facem scenarii

mie personal imi place enorm de mult E92-ul...si mi-as lua 335i cu ochii inchisi chiar daca este absolut penibil ca nu are LSD...bmw de 306cp biturbo fara lsd dupa parerea mea e ca si cand ai avea gallardo si intri intr-un magazin de tuning si zici : domne vreau si eu niste lambo doors...si vanzatorul te intreaba pt ce masina si tu ii zici pt lamborghini gallardo...
__________________
Best Impreza Exhaust Sound
We don't call FWD's as cars. They are "moving equipments"
zGb is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 11:40   #25
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by pharaon View Post
Am vazut un test in autobild intre A5 si 3 Coupe, castigat de BMW!

http://www.autobild.de/test/neuwagen...tikel_id=14634
Se pare ca desi Audi declara o acceleratie 0-100 in 5,9 s pt.A5 3.0TDI,in teste a scos doar 6,6...o diferenta cam mare as putea spune fata de bmw care este mai aproape de cifrele declarate(6,6 resp.6,9),tractiunea quattro de la audi se simte la plecare dar dupa 130km/h bmw-ul recupereaza in acceleratie si este mai rapid avand reprize mai bune la viteze mai mari.Tinand cont ca A5 3.0TDI-Q e cam egal cu 330D,in fata lui 335D nu are nici cea mai mica sansa!!!..In concluzie audi cam umfla cu pompa "performantele declarate" iar dupa alte teste de genul asta(si cu alte motorizari) s-ar putea sa dezamageasca fanii Audi "inraiti" care se asteapta la altceva!

P.S.-Astept un test si cu 335D!

Bafta!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:17   #26
SFW
Audi Driver

Stage 5
 
SFW's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,901
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Se pare ca desi Audi declara o acceleratie 0-100 in 5,9 s pt.A5 3.0TDI,in teste a scos doar 6,6...o diferenta cam mare as putea spune fata de bmw care este mai aproape de cifrele declarate(6,6 resp.6,9),tractiunea quattro de la audi se simte la plecare dar dupa 130km/h bmw-ul recupereaza in acceleratie si este mai rapid avand reprize mai bune la viteze mai mari.Tinand cont ca A5 3.0TDI-Q e cam egal cu 330D,in fata lui 335D nu are nici cea mai mica sansa!!!..In concluzie audi cam umfla cu pompa "performantele declarate" iar dupa alte teste de genul asta(si cu alte motorizari) s-ar putea sa dezamageasca fanii Audi "inraiti" care se asteapta la altceva!

P.S.-Astept un test si cu 335D!

Bafta!
ciudat e ca pana acum, in teste timpul iese mai mic decat cel declarat ... ciudat ca doar la motorizarea asta umfla cu pompa ...
SFW is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:49   #27
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by SFW View Post
ciudat e ca pana acum, in teste timpul iese mai mic decat cel declarat ... ciudat ca doar la motorizarea asta umfla cu pompa ...
Sincer sa fiu de cand au aparut primele date tehnice despre A5 3.0TDI-quattro(240cp) mi s-a parut suspect acel "5,9s" tinand cont ca aceasi motorizare pe A4 3.0TDI-quattro(233cp) reuseste sa impinga masina pana la 100km/h in doar 6,8s iar masele celor doua masini sunt egale: A4-1610kg respectiv A5-1610kg ;mi-e greu sa cred ca poti castiga o secunda in acceleratie(mai ales de la 6,8 la 5,9) cu doar 7cp si 50NM cand alte firme cresc puterea cu minim 50-100 de cp si cel putin 100NM pt. a castiga o secunda,ca sa numai vorbim de scaderea greutatii....

A4 3.0TDI-quattro(1610kg)-2967cmc-233cp,450NM,acc.0-100=6,8s
A5 3.0TDI-quattro(1610kg)-2967cmc-240cp,500nm,acc.0-100=5,9s
...ambele 6 trepte manual...

Tocmai din aceasta cauza nu ma mira ca a scos doar 6,6s de la 0-100 in teste.....ma rog,poate mai apar si altele...
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 13:59   #28
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

....iar in testul autobild A5 3.0TDI cantereste 1745kg,deci si mai greu...
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 14:19   #29
alecsutu1

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 687
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

Quote:
Originally Posted by zGb View Post
Gigabyte intelege urmatorul lucru : 335i o sa afecteze vanzarile m3-ului indifierent de strategia bmw care au scos m3-ul 1 an mai tarziu...la 335i poti sa-i pui pachet m si foarte usor poti sari de 400cp cu el si sa umilesti un m3...normal ca l-au limitat la 306cp cand 3.0i avea 265cp deja din 2 turbine sa castigi 41cp e o joaca de copii...tu ai vazut cifrele de la RS5? e motorul de RS4 (420cp) biturbo = 450cp adica 30cp din 2 turbine la un V8...de ce crezi ca au "scos" doar atat? sa nu intre in categoria lui RS6...pai sa vezi drama cand o sa apara RS5 ca doar cu remapare face 50cp ca popa sa nu mai zic de kituri turbo...iar de RS6 chiar n-are sens sa mai facem scenarii

mie personal imi place enorm de mult E92-ul...si mi-as lua 335i cu ochii inchisi chiar daca este absolut penibil ca nu are LSD...bmw de 306cp biturbo fara lsd dupa parerea mea e ca si cand ai avea gallardo si intri intr-un magazin de tuning si zici : domne vreau si eu niste lambo doors...si vanzatorul te intreaba pt ce masina si tu ii zici pt lamborghini gallardo...
Pai cu LSD intra rau de tot peste M3-ul actual de aia nu cred ca a fost pus,
http://www.caranddriver.com/features...35i-coupe.html

Another surprise was with our brace of BMWs. On paper, the Z4 M coupe is the more sporting of the two, with a low-profile, two-seat body that weighs 54 fewer pounds than the four-seat 335i coupe. Plus, the M coupe has a lusty naturally aspirated 330-hp inline six-cylinder engine rather than the twin-turbocharged 300-hp six of the 335i.
Between the two, you’d expect the 335i to be more supple over bumps, have vastly more interior room, and be as refined as a Lexus. But what floored us was that the 335i’s best lap (3:10.5) was 1.2 seconds quicker than the M coupe’s. It’s a case of neutral handling over outright speed. Whereas the M coupe had understeer at turn-in that switched to oversteer at the exit, the 335i was nearly perfectly balanced everywhere and made up most of its time in the region between the braking zone and turn apex. The 335i does everything remarkably well, which is why many of us at Car and Driver think it’s the best all-around car in the world.
cu LSd cred ar putea bate M3 E46 si pe pista.
Ma rog nu stiu care e politica BMW -nu stiu daca poti sa comnazi optional un LSD.
alecsutu1 is offline   Reply With Quote
Old 25-07-07, 22:27   #30
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Audi A5 vs Bmw 335 CI

este mai elegant si mai comod de condus o masina fara lsd.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -