Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 25-09-15, 11:32   #1
SilviuSyL

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 1
Default BMW Vs Passat

Buna ziua.Ce pareri aveti despre cele 2 motorizari

Bmw 320d 150cp An 2003/2004
Passat 1.9tdi 131cp An 2003/2004
As vrea sa stiu care este mai fiabil?Costuri intretinere/consum

Raport/pret/calitate

Astept parerile voastre care detin aceste masini.
SilviuSyL is offline   Reply With Quote
Old 25-09-15, 13:54   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: BMW Vs Passat

Ambele masini le vei cumpara cu minim 250.000 km, la acest numar de km deja fiabilitatea este irelevanta, conteaza ce nimeresti, cum a fost intretinuta, daca are volanta/turbina/injectoare inlocuite, daca nu are oricum le vei inlocui tu in maxim 1-2 ani etc..
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact
Bryan is offline   Reply With Quote
Old 25-09-15, 15:38   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: BMW Vs Passat

La masinile astea nu cred ca motorizarea este relevanta. Pt ca vorbim de doua masini complet diferite care se adreseaza unor cumparatori diferiti.
BMW mai sportiv, dar spatiu mai mic. Motorul este unul ff bun. In combinatie cu o cutie manuala de 6 tr scoate consum OK, demaraj, etc. Clapetele de acceleratie sau cum le mai zice, pot sa puna probleme (swirl nu mai stiu cum).
Passat-ul e mai ... hai sa zicem luxos , mai elegant, mai mare. Motorul este unul ff reusit, trage bine dar nu egaleaza motorul de BMW. Ca si probleme, bolile clasice ale PD-urilor.
Cum zicea insa si colegul de mai sus, la varsta lor nu mai conteaza insa ce boli clasice au, oricum vin cu km cati nu se pot numara si ca urmare, depinde fff mult de modul in care au fost intretinute.


PS : nu stiu la BMW, dar PD este pretentios la nivel de ulei (interval schimb, calitate ulei, etc.).
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -