Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-07-15, 20:49   #1
alinescoo

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Sfat Ford Transit vs Iveco 35c12 vs ?

Va salut colegi forumisti.

Tatal meu doreste sa isi ia o autoutilitara basculabila cu bena undeva la 3.3 metri lungime. Motorul trebuie sa fie pana in 2500cmc si pe cat se poate de ieftin de intretinut. Va fi folosita pentru diverse transporturi: mobile, electrocasnice, nisip, lemne etc. In principiu nu ar trebui sa fie greutati mai mari de 1-2 tone. Este obligatoriu sa fie conduse cu permis categoria B.

Dupa cautarile mele de nepriceput in acest domeniu am gasit urmatoarele:
- Ford Transit 2.4 de prin 2005 ~6-7000 EUR. Kilometrii prin toate anunturile sunt in jur de 200k insa imi vine foarte greu sa cred ca sunt reali, ma astept undeva la 400k la vechimea asta. Din cate am inteles au distributie pe lant si sunt modele fiabile/rezistente/ieftin de intretinut
- Ford Transit 2.4 din 2007 ~8-9000 EUR. Am si vazut 2 dintre ele insa la ambele ieseau gaze daca am luat capacul pe unde se alimenteaza. Un mecanic mi-a zis ca nu e voie asa ceva, deoarece inseamna ca motorul a fost forjat. Din cate am inteles la modelele astea, probleme ar fi ceva fulie si ambreiajul care slabeste.
- Iveco Daily 32C12 2.3 din 2006 ~ 7-8000 EUR. De Iveco nu stiu nimic insa am inteles ca au sasiu independent si ca ar fi rezistente la greutati mai mari de greutatea din talon.

V-as fi foarte recunoscator pentru orice sfat puteti sa imi dati legat de aceste modele. Daca ar mai fi alt model de luat in calcul, gen Merceses sau VW va rog sa ma indrumati.

Multumesc.
alinescoo is offline   Reply With Quote
Old 23-07-15, 23:03   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Sfat Ford Transit vs Iveco 35c12 vs ?

Gaze pe la busonul de motorina sau pe la cel de ulei?

Eu la munca merg pe un Transit 2.4 din 2008. Cel mai des ca si greutati mari transport saci mari de ninsip feroviar sau in jur de 100-150 saboti de frana de locomotive, fiecare avand 7kg. Chiar si cu atata greutate e destul de stabila si ma bazez pe frane.
Pana acum are 174.000 km..merge tzipla si se conduce superb. Imi place ca bracheaza foarte mult si o intorci super usor pentru marimea ei.
Motorul nu se simte deloc subdimensionat ba chiar destul de potent.
De la semafor plec primul pentru ca accelereaza foarte bine.
Toata treaba e sa schimbi vitezele dupa cum iti indica martorul din bord...daca incerci sa mergi cu ea la consum o sa se duca dracu mai mult ca sigur.

Ce nu imi place...cum stai pe scaune...zici ca sunt sicrie. Daca puneau o banca din parc in locul lor...garantat stateai mai bine pe ea.

Nu am cu ce sa o compar ca e singura utilitara pe care am mers pana acum.
JDV is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -