Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-15, 20:13   #1
m3adrian

Stock
 
Join Date: Feb 2015
Posts: 1
Default Mazda 6 2013 VS - sfat achizitie

Salutare,

Sunt posesorul unei Mazda 3 din 2008, benzina 1.6.
Pana in momentul de fata (115 000km), nu am schimbat la ea decat consumabile si becuri. Sunt foarte multumit de fiabilitate.
A venit insa momentul sa cumpar o alta masina. Dupa ce am pierdut enorm la revanzare, nu mai doresc sa achizitionez masini noi.

Drept urmare, am buget maxim 20 000E pentru un SH.
Ca optiuni:
Mazda 6, Passat, Seria 3 van 318i, 320i, Jetta, Accord, Avensis.
Tindand cont ca astept un bebe, ma intereseaza sa aiba spatiu suficient in portbagaj.

Dintre toate masinile enumerate mai sus, Mazda 6 imi place cel mai mult. Doresc sa stiu ce probleme serioase sunt pe M6. Prefer variante pe benzina. Fac pana in 20 000 km pe an si mi se pare mai fiabila.

Ma sperie problema cu tabla si vopseaua. Am inteles ca sunt foarte subtiri si se deformeaza/ sar la cea mai mica chestie ce cade pe masina. Am vazut una SH, aproape noua, cu multe denivelari pe caroserie ( mobile.de - http://www.mobile.de.../205641551.html) - probleme cu tabla.
Mazda 6 SH se situeaza undeva intre 18-20 000E cu ceva dotari.

Voi ce probleme/ pareri aveti? Cum o vedeti fata de cele enumerate?
Cum sunt materialele din interior dupa ceva kilometrii facuti ? (personal de asta am fost dezamagit la M3 - volanul arata ca dupa 200 000km, pielea s-a crapat, etc. )

Referitor la celelalte masini enumerate, parerea mea despre ele este:
- Passat (diesel) - prea sobra, pune accent mare pe confort, nu cred ca e fiabil ca M6, dar banuiesc ca e mai ieftin ca si costuri de intretinere/ revizii. Imi da senzatia de barca.
- Seria 3 - doar pe benzina, la diesel au probleme cu motorul N47 (rupere lant) . - spatiu mic la interior, dar pare o varianta relativ decenta. Nu prea stiu ce consum are in Bucuresti. Nu imi place ca o vezi peste tot si la toti ciudatii (cu exceptii - stiti la ce ma refer).
- Jetta - interesanta, eu mereu am comparat-o cu Mazda 3
- Accord, frumoasa, imi place , fiabila, dar opresc vanzarile pe Europa, deci rata de revanzare devine 0
- Avensis - ... nu impresioneaza cu nimic. Service-uri Toyota neserioase.
... nu mi se pare rau nici Volvo S60 , dar nu stiu nimic despre el si mi se pare ciudata faza cu achizitia de catre chinezi.

Tin sa precizez ca cel mai mult pun accent pe siguranta si fiabilitate.

Va multumesc anticipat!

PS:
Daca aveti cunostinte despre masinile de mai sus si puteti sa le comparati cu Mazda 6 (>2012), poate ma ajutati sa iau o decizie.

Sub 18.000 E SH sunt: Jetta, Acord si Avensis.
Doar la Passat ma gandesc la diesel, pentru ca e foarte greu si mare.
m3adrian is offline   Reply With Quote
Old 19-02-15, 21:01   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Mazda 6 2013 VS - sfat achizitie

Daca astepti un bebe, te indrum prieteneste spre un break.
Stiu ce vorbesc...de ex in portbagajul de la Golful meu, intra caruciorul si 2 3 genti de marimi mici.
Intr-o Skoda Octavia hatchback intra caruciorul, niste genti si niste cumparaturi...si tot nu ai bagat tot.
Pur si simplu nu ai unde sa pui tot ce iti trebuie pt un bebe intr-un sedan....o sa bagi decat strictul necesar...si iti garantez ca e cea mai proasta idee sa pleci la drum DECAT cu strictul necesar.

Eu mereu am zis ca atunci cand o sa am familie cu copil, o sa imi iau un A4 sau Seria 3....pentru simplul fapt ca imbina toate cele 3 necesitati mai bine ca oricine: Fiabilitate-Calitate-Performanta-Siguranta
A4 cel putin este masina perfecta pentru familie...mereu a fost, si asa va ramane, cel putin pentru Europa. (vorbind de sedan si nu SUV)
JDV is offline   Reply With Quote
Old 20-02-15, 00:26   #3
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: Mazda 6 2013 VS - sfat achizitie

O alegere f. buna este Mazda 6 ultimul model cu motorul de 2.0 litri pe benzina (varianta mai puternica). ai din start design si fiabilitate, sa nu mai spun ca sunt si destul de rare, deci inca un punct la capitolul exclusivitate. Succes!
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 26-02-15, 12:54   #4
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Mazda 6 2013 VS - sfat achizitie

nu știu cum ai sărit de la mazda la europene.

jetta e golf cu portbagaj. din punct de vedere al spațiului, mai bine iei un golf break, ieși mult mai cāștigat.

eu aș merge pe Subaru Forester la ce nevoi pretinzi că ai. un 2.5 Turbo nu consumă exagerat de mult la cāt de bine trage și cāt de mare e. poți să scapi cu 13-15 īn oraș, iar la drum īntins puțin călcat pe coadă stă pe la 9-10, īn varianta automată.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -