| VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC |
21-03-05, 08:29
|
#16
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2003
Posts: 968
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"DnI\"
synkro, ai vazut cumva pisicuta lu` Maryo si te-a pus pe ganduri... 
|
am vrut s-o iau eu p-aia dar ..maryo a fost mai rapid  nu tin neaparat sa fie cabrio.
bestie - motorul de 2.8 are defapt tot 2500cmc la fel ca si 2.5 numai ca are un cal in plus si cativa Nm ..altfel spus,o generatie mai noua de 2.5
multumesc de sfaturi,o sa tin cont de ele,si daca auziti pe cineva cu vre-o pisica misto de vanzare lasati un mesaj
numai bine
|
|
|
22-03-05, 04:00
|
#17
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
nu e tot de 2500. e chiar de 2800. are un cal si aprox 40Nm in plus?
PS: parca erai fan calibra.
|
|
|
22-03-05, 04:17
|
#18
|
|
Afro Samurai
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,691
Member of: [AUDI]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"zGb\"
si apropo cel mai bine nu 2.5 24v.... 2.8 24v ca e mult mai bun cu toate ca e tot un 2.5
|
gigi stai p`aproape
2.8 nu are nici o legatura cu 2.5
vrei sa zici ca 2.3 e 2.5
|
|
|
22-03-05, 10:17
|
#19
|
 Stage 5
Join Date: Sep 2003
Posts: 968
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"florin83\"
nu e tot de 2500. e chiar de 2800. are un cal si aprox 40Nm in plus?
PS: parca erai fan calibra. 
|
oops...asa e, greseala mea !
cat despre calibra...e o alegere destul de grea,parca e mai frumos cand ma invarte o pisica,dar si daca gasesc o calibra turbo care sa fie ok,nu ezit sa o iau...
vom vedea,pana acum cam astea sunt variantele...
merci de ajutor
|
|
|
06-05-05, 23:30
|
#20
|
 Stage 4
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
|
salut
Ontopic: Aleg 320i deoarece dupa cum spunea ar99bmw este mai longeviv si mai agresiv.
Offtopic: Diferentza intre 325 si 328 consta doar in chiuloasa... 325 are 192 de HP iar 328 are 196 ...am mers cu o pisicutza din 95 full options 328 ... rupea asfaltul, si consuma 18 % in oras daca te dadeai la ea...
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...
|
|
|
07-05-05, 11:23
|
#21
|
 Stage 5
Join Date: Dec 2003
Posts: 3,014
Member of: [BMW]
|
MARIO ai vrut sa scrii 193 cp
motorul de 2800 este mai decomprimat si are un pic mai mult cuplu \"jos\" decat 2500 la aceeasi putere, in cazul asta fiabilitatea are de castigat dar consumul este un pic mai mare
stii cu totii de combinatia la vechile m20 2700 comprimate cu o chiulasa de \"i\"
este asemanatoare povestea
__________________
BMW E30 324td S50B30 Twin Turbo Touring (Pt moment la grupa mica M50B25)
BMW E21 325iX M50 Turbo - Proiect ...
|
|
|
09-05-05, 13:31
|
#22
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of: [Nissan]
|
Re:
du-te pe 18 is.
are 4 cilindri,dar fata de 2 litri nu e diferentza mare.
cu o toba meseriasa suna si 18 .
la consum nu ai ce discuta 18 are undeva la 8.5,9 mediu.
cu un chip il faci pe cel de 2 litri.
tu alegi.
|
|
|
09-05-05, 13:40
|
#23
|
 Stage 5
Join Date: Jun 2004
Posts: 1,882
|
Quote:
are 4 cilindri,dar fata de 2 litri nu e diferentza mare.
cu o toba meseriasa suna si 18 .
|
Oamenii se refereau la sunetul motorului nu la cel al evacuarii.
|
|
|
09-05-05, 13:47
|
#24
|
 Stage 5
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,482
Member of: [Nissan]
|
Re:
Quote:
|
Originally Posted by \"B 68 VLD\"
Quote:
are 4 cilindri,dar fata de 2 litri nu e diferentza mare.
cu o toba meseriasa suna si 18 .
|
Oamenii se refereau la sunetul motorului nu la cel al evacuarii. 
|
sorry,dar ma refeream ca cu o toba buna numai apuci sa auzi sunetul motorului.
|
|
|
09-05-05, 17:14
|
#25
|
Stage 2
Join Date: Jun 2004
Posts: 36
|
Avand in vedere ca modelele E36 au deja o varsta, merita aleasa masina care a fost mai bine intretinuta.
Pe de alta parte, eu am avut un E36 318is Coupe si am fost foarte multumit de el. Mergea perfect si in afara de consumabile (ulei, filtre, bujii, etc) nu am schimbat nimic la el.
Nu trebuie trecut cu vederea nici faptul ca 318is este cu aproape 120 KG mai usor decat 320i, lucru ce-l face mai agil. Iar daca ii pui chip+filtru+toba sport il devansezi clar pe 320i si te apropii de performantele unui 323i.
Consumul la mers normal era 10-12% in oras si 7-8% afara.
*edit
E36 328i are 2793cmc deci e un 2.8
E36 323i are 2494cmc deci e un 2.5 insa cu doar 170 CP
|
|
|
10-05-05, 02:12
|
#26
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
Quote:
|
E36 323i are 2494cmc deci e un 2.5 insa cu doar 170 CP
|
cred ca ai vrut sa zici 192 cai
|
|
|
10-05-05, 07:23
|
#27
|
Stage 2
Join Date: Jun 2004
Posts: 36
|
Am vrut sa spun exact ce am scris.
Pana in '94 s-a fabricat E36 325i care era un 2.5 de 192 CP, apoi a aparut 323i (L6 2.5 170 CP) si 328i (L6 2.8 193 CP)
|
|
|
10-05-05, 20:13
|
#28
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
greseala mea.. mi s-a parut ca ai scris ca 2.5 avea 170 de cai. stiu de 323 ca avea motor de 2500 \"gatuit\"
adica 325 nu a existat dupa 1994?
__________________
E36 325i
|
|
|
11-05-05, 19:49
|
#29
|
Stage 2
Join Date: Jun 2004
Posts: 36
|
'94 sau '95, nu mai tin minte exact. Cert este ca 325i a fost inlocuit de 328i.
|
|
|
11-05-05, 21:50
|
#30
|
|
BMW Driver
 Stage 5
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
|
hmm.. nu stiam..
da e ciudat. la e46 e exact invers.
|
|
|
|
|