Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Lada sau Dacia???
Lada 131 35.50%
Dacia 238 64.50%
Voters: 369. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-12, 12:02   #181
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Lada vs. Dacia

chiar frumoasa LADA ..nu ma asteptam cel putin pe interior ...sa fim seriosi LOGANUL nici fullll nu are pistonase pe portbagaj )
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 14:28   #182
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by karpi View Post
Da, e o masina nemaipomenita. Din cele 4 portiere se deschide una de afara iar restul dinauntru. Antifurt . Pompa de frana cu un singur circuit -> daca se scurge lichidul de frana macar nu mai ai frana pe nici o osie. Genial . Cutia de viteze zici ca e oala, cursa e infernala, trebuie sa ai bratul de 2m ca sa ajungi la toate vitezele. Masina asta e o caricatura.
daca ar fi si Dacia ingrijita si exploatata corespunzator asa cum ai facut tu cu cotetzu ala rusesc n-ai avea aceste probleme la marca autohtona dar na.. asa suntem noi romanii in loc sa facem bine ponegrim ce avem si pupam in cur pe altii. din cauza inaptilor ca tine au ajuns majoritatea batranelor dacii (aici ma refer la cele pana in `90-`95) o bataie de joc in loc sa fie apreciate la valoarea lor. si nu, nu sunt patriot, insa asta e purul adevar.

un p.s.: 1 daca vrei sa stii pentru cultura ta generala daca stii ce-i aia, pompa de frana cu circuit simplu s-a pus pe primele modele. si cred ca din toata descrierea ta, tu esti caricatura, nu biata masina.
2ma uitam in linku ala atasat de tine.. cata anti-reclama exista..pui lada cu ceva optiuni pe langa logan chel..nu suport loganul dar aia e marsavie pe fata.
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/

Last edited by AndreiHTX; 04-02-12 at 14:48.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 14:39   #183
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Lada vs. Dacia

Am votat Dacie, fiind am avut acum mult timp. Hai sa spuneam si cateva cuvinte despre ea, consuma undeva pe la 7-8% cam peste tot, frane nu a avut niciodata decat la a doua, a treia pedala, am schimbat tot sistemul de franare si nimic, "asa e facute astea" , rugina e la ea acasa pe dacie, vara e cald si iarna frig, adica nu are climatizare mai deloc . Pe de alta parte Lada are carburator dublu si papa de rupe, 10% e cam minimul, dar in schimb e un pic mai masina ca dacia, are frane, directie, climatizare mai buna. Tabla e mai groasa, dar rugineste de rupe si aia. Pe total sunt masini din alta epoca, si eu ti-as recomanda pentru siguranta ta sa nu iei nici una din astea decat daca vrei sa o reconditionezi complet, pentru ca la stilul in care ruginesc amandoua daca circuli cu ele iti pui viata intr-un real pericol.
rockitos is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 16:35   #184
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Lada vs. Dacia

Eu am bord de cn,cu calorifer in incinta,nu exagerez dar iarna stai in tricou.
Nu stiu ce meseriasi ti-au umblat la masina,dar eu zic ca nu erau aerisite corespunzator,eu am frana la prima pedala oricand.
Daca bagi ulei in fiecare an in ea si o dai cu vaselina,garantez ca nu apare rugina,iar iarna macar o data la 2 saptamani spalata peste tot.
__________________
________________
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 16:58   #185
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by Cata_UNU View Post
Eu am bord de cn,cu calorifer in incinta,nu exagerez dar iarna stai in tricou.
Nu stiu ce meseriasi ti-au umblat la masina,dar eu zic ca nu erau aerisite corespunzator,eu am frana la prima pedala oricand.
Daca bagi ulei in fiecare an in ea si o dai cu vaselina,garantez ca nu apare rugina,iar iarna macar o data la 2 saptamani spalata peste tot.
tin minte ca la fel unkimiu avea o ...un calorifer dala in ea pe sub bord , adevarat facea sauna inauntru ..dar a avut si dacii dalea cand mergeam la munte luam suba pe noi ca muream pana acolo )
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 17:57   #186
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
tin minte ca la fel unkimiu avea o ...un calorifer dala in ea pe sub bord , adevarat facea sauna inauntru ..dar a avut si dacii dalea cand mergeam la munte luam suba pe noi ca muream pana acolo )
alea fara bord CN sunt varza...chiar ca tremuri in ea iarna...dar astea cu bord CN poti sa stai la pielea goala ca n-ai treaba..cred ca cea mai reusita chestie a celor de la dacia.
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 18:09   #187
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Lada vs. Dacia

As alege o lada Logan

http://www.curierulnational.ro/Eveni...+Lada...+Logan

Va rog sa-mi explicati cum sa votez.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 19:10   #188
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
As alege o lada Logan

http://www.curierulnational.ro/Eveni...+Lada...+Logan

Va rog sa-mi explicati cum sa votez.
nu e ceva nou. dacă vrei o mașină bună de modificat, ca mașină de reclamă pentru Racing Code, ia subaru-ul, du-l la Remat și ia-ți un Nissan Aprio.

ontopic: pentru senzații tari lada 1500. mai ales iarna. și nu mă refer la senzații produse voluntar.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:16   #189
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Lada vs. Dacia

Cred ca stai aproape de unmagazin de etnobotanice.
Am avut Lada 1500 dar bineinteles ca si Dacia, iar Lada desi era noua era un gunoi pe vreme rea.
Derapa foarte anapoda avand o repartitie a maselor groaznica.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:21   #190
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Lada vs. Dacia

Pentru mine Lada chiar e un gunoi de masina, comparabil cu dacia 1310...si la ce peformante se crede a fi LADA e o porcarie totala...pentru cat face consuma mai rau ca un Cadillac Seville cu motor V8...am un prieten in Canada, e canadian ca cetatenie si detine o Dacia 1410 TLX din 1995 CN1 cum aparusera atunci la moda...si a fost exportata acolo pe la inceputu anilor 90, a cumparat-o omul de noua si e fara cuvinte cum arata in poze cei drept, dar e frumoasa, originala si functionala. Deci nu era chiar asa de low dacia daca a ajuns sa fie vanduta si peste ocean. CN1 TLX domina prin America de Sud, Mexic si cateva prin Canada, posibil sa fie si prin State.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:36   #191
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by SEBASTIAN View Post
Cred ca stai aproape de unmagazin de etnobotanice.
Am avut Lada 1500 dar bineinteles ca si Dacia, iar Lada desi era noua era un gunoi pe vreme rea.
Derapa foarte anapoda avand o repartitie a maselor groaznica.
Păi...asta am spus și eu...senzații tari produse involuntar (pentru că e anapoda proiectată mașina)

Și faza cu Nissan Aprio era o glumă... (cu un mic search pe google o prinzi repede).
Bong is offline   Reply With Quote
Old 04-02-12, 22:37   #192
karpi

Stage 1
 
karpi's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 15
Default

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
sa fim seriosi, o lada full options vs un logan cat se poate de chel, normal ca e mai atractiva lada
Tocmai ca aia nu e full option ci varianta standard cu geamuri electrice! La Logan nici macar la optiuni nu gasesti geamuri electrice.

Quote:
Originally Posted by AndreiHTX View Post
daca ar fi si Dacia ingrijita si exploatata corespunzator asa cum ai facut tu cu cotetzu ala rusesc n-ai avea aceste probleme la marca autohtona dar na.. asa suntem noi romanii in loc sa facem bine ponegrim ce avem si pupam in cur pe altii. din cauza inaptilor ca tine au ajuns majoritatea batranelor dacii (aici ma refer la cele pana in `90-`95) o bataie de joc in loc sa fie apreciate la valoarea lor. si nu, nu sunt patriot, insa asta e purul adevar.

un p.s.: 1 daca vrei sa stii pentru cultura ta generala daca stii ce-i aia, pompa de frana cu circuit simplu s-a pus pe primele modele. si cred ca din toata descrierea ta, tu esti caricatura, nu biata masina.
2ma uitam in linku ala atasat de tine.. cata anti-reclama exista..pui lada cu ceva optiuni pe langa logan chel..nu suport loganul dar aia e marsavie pe fata.
Macar daca nu stii intereseaza-te. Vecinul Are 1310 din '91 cu pompa de frana cu un singur circuit din fabrica!

Quote:
Originally Posted by rockitos View Post
Am votat Dacie, fiind am avut acum mult timp. Hai sa spuneam si cateva cuvinte despre ea, consuma undeva pe la 7-8% cam peste tot, frane nu a avut niciodata decat la a doua, a treia pedala, am schimbat tot sistemul de franare si nimic, "asa e facute astea" , rugina e la ea acasa pe dacie, vara e cald si iarna frig, adica nu are climatizare mai deloc . Pe de alta parte Lada are carburator dublu si papa de rupe, 10% e cam minimul, dar in schimb e un pic mai masina ca dacia, are frane, directie, climatizare mai buna. Tabla e mai groasa, dar rugineste de rupe si aia. Pe total sunt masini din alta epoca, si eu ti-as recomanda pentru siguranta ta sa nu iei nici una din astea decat daca vrei sa o reconditionezi complet, pentru ca la stilul in care ruginesc amandoua daca circuli cu ele iti pui viata intr-un real pericol.
O Lada care are carburatorul restaurat, curatat, aprindere electrionica, motor bun consuma la mine afara cu 90km/h 6,7%. In oras 8-9%. Cu motor de 1541ccm. Acum pe injectie consuma cam la fel cu motor de 1690ccm. Daca ii dai in gura bineinteles ca va consuma si 10-12%.

Last edited by aleks; 08-02-12 at 19:12.
karpi is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 00:47   #193
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Lada vs. Dacia

eu la dacia mea din 89 am dublu circuit. si inca vreo 3 prieteni cu una din 95 , 93 respectiv 86 au dublucircuit din fabrica..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 00:51   #194
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: Lada vs. Dacia

Quote:
Originally Posted by karpi View Post
Macar daca nu stii intereseaza-te. Vecinul Are 1310 din '91 cu pompa de frana cu un singur circuit din fabrica!
O fi vreo masina care a fost echipata cu ce le-a mai ramas alora la indemana pe stock pe-acolo...cam asa au fost facute daciiile, si cu bordurile si cu tot...am vazut Berlina din 2003 cu bord "scoica" model din 94 pe dacie din 2003...ce era normal sa fie bord CN...l-am intrebat pe om daca cumva l-a schimbat el si ca nu...asa a cumparat masina. Aveau cate o piesa pe stock si o puneau pe-aia chiar daca era mai veche, sa scape de ea conta. Dublu circuit s-a pus inca din 86, si din 87 cutia cu 5 trepte, dar erau raritati cine avea 5 trepte la vremea, oricum primu tip de cutie cu 5, a fost foarte prost facuta. Se strica imediat 5-a.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 05-02-12, 05:09   #195
rockitos
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 133
Member of:
[VW]
Default Re: Lada vs. Dacia

Pompa dublu circuit au toate dupa 90, din cate imi aduc aminte, dar frane nu au , mult mai eficiente erau alea mai vechi. Daciile cu punte de papuc pe spate erau dezastru, tot timpul prindeau aer, aerisitoarele pe spate nu se desfaceau si ciuciu frane
rockitos is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -