Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

View Poll Results: Lada sau Dacia???
Lada 131 35.50%
Dacia 238 64.50%
Voters: 369. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-07, 10:53   #31
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Lada vs Dacia

trebuia specificat ce lada, ce dacie, si in ce privinta facem comparatia.
asa...vorbim in 'ceata'
valib is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 10:54   #32
Doctorul

Stage 5
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 311
Default Re: Lada vs Dacia

este cam greu de ales ... daca ar fi sa merg zilnic cu una dintre ele as alege dacia ,daca ar fi sa merg pe distante scurte si tare ... as alege lada.
__________________
Doctorul is offline   Reply With Quote
Old 12-08-07, 18:06   #33
thefox

Stage 1
 
thefox's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 24
Cool Re: Lada vs Dacia

ma bag si eu in discutie "scuze" dar am avut de amandoua masinile
dacia e dacie shi basta
dar am avut o lada 2104 combi carev a fost adusa din franta si era tapitata cu mocheta nu cu cauciuc cum sunt modelele estice
pot sa spun cu mana pe inima ca am ramas mirat de ce puteam face cu ea
poti face drift cu ea numa sa ai un pic de coi ca masina are din plin, cu privire la piese sunt pe toate gardurile (a se intelege pietele in care vin rusi si ucrainieni sa vanda)la preturi de rahat
consumul e ok (pentru gama respectiva de masini)cu mentiunea ca daca o ia razna dacat sa chinui carburatorul vechi cu reglaje care nu reusesc(credema sunt mecanic)mai bine iei una noua in cutie de la rusi caci costa undeva pe la 100 euro si merge brici
mecanica este slaba ca shi la dacie dar un set complect de bucsi costa vreo 150 ron si este complect adica fata ,spate stg ,dr
probleme mai apar la cardan dar si acolo sunt piese ieftine in rest tabla ete tabla nu gluma dar si rugineste mai ales pe la incheieturi si aripile din fata
thefox is offline   Reply With Quote
Old 19-08-07, 02:00   #34
Cosmin1200s

Stage 1
 
Cosmin1200s's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 22
Default Re: Lada vs Dacia

salve baieti! Eu merg pe Lada....am o lada 1200 din 82 care pe care am reconditionat-o complet...motor pus la punct cat si tablarie...ce va pot spune(cu riscu de a fi contrazis)este ca inca mai poate 140...! punctele slabe la Lada sunt cutiile de viteza nu motorul...motorul are destui calutzi..1200 are 60 de calutzi( 44 kw)...1500 nu are 80..ci 75 cp...la 55 de kw. Un plus fata de dacie ar fi ca pot fi puse motoare de Lancia si de Fiat 124(chiar si de 124 spider) fara modificari majore...pt cei care vor cerculete sunt perfecte motorizarile...
alt plus fata de Dacie..merg puse jante destul de pretentioase datorita prinderii in 4 gauri...(4X100)..la dacie daca vrei sa-i pui niste jante mai sport...treb sa faci destule modificari .

iar pt cunoscatori ..Volumexu merge pus pe motoru de Lada stock!
Dacia merge...e a noastra...se infige...dar nu cred ca se compara.
Cosmin1200s is offline   Reply With Quote
Old 10-10-07, 09:44   #35
ph88bas

Stage 5
 
ph88bas's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 954
Member of:
[Opel]
Default Re: Lada vs Dacia

Quote:
Originally Posted by leonard View Post
am shi eu o intrebare.......lada fiind cu tractz spate...are putere sa se inavarta?....macar pe ulei sau ploaie......?????
o invarti pe uscat!
si dupa parerea mea fuge mult mai tare k o dacie de aceeasi varsta
are si cai mai multi
si mult mai rezisenta
eu am avut si dacie si lada
si lada 1500 cu motorul original si carburator original consuma 10 in oras si fugea 170
si patina si a 3a
pacat k atunci nu aveam camera k sa filmez dar au fost destui martori
dar dak ai o lada cu carburator de dacie sii motorul in pioneze....nu ai ce sa ceri de la ea
ph88bas is offline   Reply With Quote
Old 24-10-07, 19:01   #36
snookye

Stage 3
 
snookye's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 80
Default Re: Lada vs Dacia

dak e vorba de modelele din anii 90' aleg cu ochii inchisi lada...tatal meu a avut lada ca prima masina si pot spune ca e o masina ff rezistenta..la tinichigerie..motor..pana si la interior este mai bine realizata...probleme nu a avut deloc cu dansa..in schimb cu o dacie tot de prin 90'..se intampla destul de des sa aiba vreo defectiune..fie ea cat de minora..
snookye is offline   Reply With Quote
Old 26-10-07, 18:53   #37
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Lada vs Dacia

pff ce comparatie dacia cu lada , lada are motor in 2 axe cu came fiat in timp ce dacia are... dacia nu prea are mai pe scurt , am avut ocazia sa vad o dacie foarte veche nu mai tin minte anul caroserie mult mai groasa si acoperita cu fludor ceva de genu era de fapt renault 100% si era mai buna dar nu se compara nici in ruptul capului cu lada avand in vedere ca ca masinile nu se mai fabrica de mult si traim in romania multe sunt uzate dar o lada reconditionata rezista mult mai mult decat o dacie reconditionata depinde si cine pune "mana" pe ea sa o faca depinde si de motorizare depinde de multe dar per total lada ii da clasa daciei , cat despre piese ca se gasesc si sunt mai ieftine nu stiu cine iese in avantaj ex: cineva cu o lada care schimba o piesa la 6 luni sau cineva cu o dacie care schimba la 2 luni asta ca exemplu... etc. lada trage trage chiar foarte bine lada are motorul care il avea fiatul 131 nu toti cunoasteti istoria anumitor marci dar motorul de pe 131 a fost foarte reusit ... etc. cam atat momentan numai bine tuturor



PS: sunt constient ca se va gasii cineva care sa ma contrazica dar tata a fost mecanic si a avut parte si de lada si de dacia si de 131 printre care a detinut cateva 131 si 2 dacii lada , a avut o lada cu motor de 1.3 la reparat si a mers cu ea ceva timp , asa ca nu vorbesc din auzite
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 22:34   #38
alfa75qtrfoglio

Stage 2
 
alfa75qtrfoglio's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 29
Default Re: Lada vs Dacia

Si eu am o Lada 2105 cu motor de 1.3l si o alfa 75 de 2.0l ts,cat despre italience ii adevarata zicala dar tot lada ramane prima iubire cu care mai circul si astazi si credeti-ma ca nu pot sa ma despart de ea,dacia sincer nu am avut dar am condus destule fiind electrician auto si oricine orice ar zice parerea mea este ca nu se pot compara deoarece pe lada pui o data mana pe cand la dacia de cel putin de trei ori ca sa ajungi la acelasi rezultat dar degeaba ca tot nu o sa mearga.Sa nu va suparati fani dacia.

-Lada 2105 1.3l 1984 64 cp
-Alfa R. 75 2.0l ts 1989 148 cp
si in cele din urma visul meu Dodge Charger 6.9l R/T big block 1969
alfa75qtrfoglio is offline   Reply With Quote
Old 09-01-09, 22:37   #39
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Lada vs Dacia

Am ales Dacia pentru ca e a noastra....
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 15:45   #40
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Lada vs Dacia

comparam dacia logan cu lada 1200? atunci iese castigator loganu , daca comparam dacia 1300 cu lada niva , lada castiga , dar daca se compara lada 1200 cu dacia 1300 ce cred ca e cel mai posibil atuunci votez cu lada ca de dacie nu mai vreau sa aud ...
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 15:49   #41
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Lada vs Dacia

Presupun ca glumesti nu????
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 15:59   #42
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: Lada vs Dacia

i`mi aduc aminta ca un vecin cu o lada, venea dinspre bulevard si trebuia sa faca dreapta la posta, inspre tribunal...vazand pe trotuar o gagica buna si admirand fata... sa trezit ca a trecut prin gardul ala pe drumul care duce spre tribunal. multi ani a ramas gaura acolo... in fine... important e ca tipul a ajuns cu lada acasa si nu avea decat mici julituri.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 15:59   #43
KTA87
BMW Driver

Stage 5
 
KTA87's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,331
Member of:
[VW]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Lada vs Dacia

Am votat Dacia! Sunt mandru ca m-am nascut roman si nu RUS!
KTA87 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 16:08   #44
joe_infect
Honda Driver

Stage 5
 
joe_infect's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 450
Member of:
[Honda]
Default Re: Lada vs Dacia

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Presupun ca glumesti nu????
vecinu a avut lada 1200 a pus la punct si a mers super ok mult si bine langa faptul ca arata foarte bine putin modificat cu jante , folie era masina de mafiot adevarat ... am avut dacie ... saptamanal a picat ceva de pe ea probleme intotdeauna a aparut ceva .... este adevarat asta a fost cam in "97 si de atunci a mai trecut ceva timp dar de dacie nu uit niciodata si nu mai vreau ....
sau poate nici nu mie te ai adresat cu intrebarea asta ?
joe_infect is offline   Reply With Quote
Old 10-01-09, 16:15   #45
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: Lada vs Dacia

ai mei au avut LADA 1200S, nu avea rival fata de Dacia, Oltcit sau mai stiu eu ce "aratare" autohtona pe 4 roti dintr-o categorie asemnatoare .... carburator bi-corp, tapiserie din "piele comunista" - nu stiu din ce era facuta .... tractiune spate .... old-shool tank .... si la consum ..... mai mult decat decent.
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -