Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 05-04-14, 18:37   #1
ToTaL.PaRtS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 26
Member of:
[2 Roti]
Default FORD Puma VS. Opel Tigra !

Opel fiabil german consum cred ca mic ca doar vorbim de 1.4 sper sa fie mic...
Ford ( fix or repair daily )

Si cu toate astea vreau ford puma ! Vreau sa consume putin si sa fie dispus la tuning grav ca dupa ce termin cu datoriile pe care le am sa i fac un transplant de ceva mare 2.0 nu stiu ce masina sa aleg cu care o sa fie tuning-ul mai ieftin si mai comod ?

Deci eu zic
- opel pentru simplitatea la tuning transplant-ul pe care vreau sa il fac etc etc
- ford mult superior la capitolul design

initial ca si consum ma intereseaza timp de 3-4 luni si as avea cam 1000 de bucati ! Cu care ma aleg la sfarsit de drum ?
ToTaL.PaRtS is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 20:04   #2
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Daca alegem motoarele de 1.6, la ambele masini, Tigra este cu 5% peste Puma, cam la toate capitolele. (conform AutoData.)
Plus ca Tigra este mai "de-a casei", piese sh gasesti relativ usor si la preturi mici.
Daca tot vrei sa iti faci masina puternica dar inutila...(de ce ai vrea putere mare pe o masina cu tractiune fata nu o sa pot intelege niciodata)...eu zic sa alegi combinatia de Tigra 1.6, pentru un eventual swap cu 2.0 C20LET (200hp) de pe Calibra.
Ambele masini sunt foarte usoare ~1050kg...dar tot nu vad utilitatea motorului de 1.4.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 20:58   #3
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

ford puma 1.7, 125 cai si nu ii mai faci swap. sau daca vrei totusi poti sa ii pui un blacktop zetec.

principala lor problema nu este fiabilitatea ci rugina.

un swap te costa si destul de mult, trebuie sa te gandesti bine. cand zici ca motorul este 400E trebuie sa si realizezi ce inseamna "motor" dar si restul de piese de care ai nevoie.
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 21:11   #4
ToTaL.PaRtS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 26
Member of:
[2 Roti]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Daca alegem motoarele de 1.6, la ambele masini, Tigra este cu 5% peste Puma, cam la toate capitolele. (conform AutoData.)
Plus ca Tigra este mai "de-a casei", piese sh gasesti relativ usor si la preturi mici.
Daca tot vrei sa iti faci masina puternica dar inutila...(de ce ai vrea putere mare pe o masina cu tractiune fata nu o sa pot intelege niciodata)...eu zic sa alegi combinatia de Tigra 1.6, pentru un eventual swap cu 2.0 C20LET (200hp) de pe Calibra.
Ambele masini sunt foarte usoare ~1050kg...dar tot nu vad utilitatea motorului de 1.4.

Ca nu stiu ce masina sa imi iau cu tractiune spate ca nu am mai mult de 1000 de euro cum am spus si ca mi-ar placea sa fie totusi pe romania sa nu fiu injurat in sfanta placere cand conduc....doar ca am numere de bg
ToTaL.PaRtS is offline   Reply With Quote
Old 05-04-14, 22:08   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by ToTaL.PaRtS View Post
Ca nu stiu ce masina sa imi iau cu tractiune spate ca nu am mai mult de 1000 de euro cum am spus si ca mi-ar placea sa fie totusi pe romania sa nu fiu injurat in sfanta placere cand conduc....doar ca am numere de bg
Un BMW e30 sau e36, care are foarte multe avantaje fata de cele doua de mai sus: spatiu, putere, stabilitate etc.
Care este problema cu numerele de Bulgaria?...numai cei mai prosti tarani inculti si inganfati pot sa injure un sofer cu o masina inmatriculata pe Bulgaria....ca de...mai bine cumperi un e36 cu 1000 de euro, si mai dai 2000 pe taxe, decat sa cumperi masina cu 1000 si sa ai toate actele pe Bulgaria cu 500 euro.
Nu vad nici un avantaj al inmatricularii pe Romania a unei masini, in afara de prosteasca mandrie a unor ciobani cu 10 clase.
Daca vrei si liniute si consum bunicel, poti sa optezi pentru seria 5 e34 2.5diesel.
Totusi, daca tot zici ca vrei swap, de ce nu te uiti dupa un e36 2.0 benzina...ai 150 de cai, plus sunetul unui motor in 6.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 02:19   #6
ToTaL.PaRtS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2014
Posts: 26
Member of:
[2 Roti]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Sincer eu sunt lesinat dupa BMW ( cel mai mult imi doream un CSL coupe.... dar nimic sub 3000... e34...am vazut acu ceva timp pe forum o poza cu un e34 de mi-a ramas pe retina si de atunci imi place si masinuta asta foarte mult



De ce imi este mie cel mai frica , ca intr-o zi nu o sa mai tina bulgaria si asa am inteles ca la 6 luni sau 1 an trebuie sa dai fuga la ei ca sa iti faci actele... Daca ar merge treaba cu bulgaria si as pune mana pe un e34 cat ar fi inmatricularea in bg ?
ToTaL.PaRtS is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 10:08   #7
hmg15

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 18
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Un BMW e30 sau e36, care are foarte multe avantaje fata de cele doua de mai sus: spatiu, putere, stabilitate etc.
Care este problema cu numerele de Bulgaria?...numai cei mai prosti tarani inculti si inganfati pot sa injure un sofer cu o masina inmatriculata pe Bulgaria....ca de...mai bine cumperi un e36 cu 1000 de euro, si mai dai 2000 pe taxe, decat sa cumperi masina cu 1000 si sa ai toate actele pe Bulgaria cu 500 euro.
Nu vad nici un avantaj al inmatricularii pe Romania a unei masini, in afara de prosteasca mandrie a unor ciobani cu 10 clase.
Daca vrei si liniute si consum bunicel, poti sa optezi pentru seria 5 e34 2.5diesel.
Totusi, daca tot zici ca vrei swap, de ce nu te uiti dupa un e36 2.0 benzina...ai 150 de cai, plus sunetul unui motor in 6.
Ai masina pe bulgaria ? doar persoanele care au masini pe bulgaria nu se injura intre ei.
Cate masini pe bulgaria au acte valabile ? cate masini mai au si asigurare valabila ?
Cei mai multi tarani, inculti si inganfati au masini pe bulgarie (in zonele rurale doar asta vezi), oamenii civilizati nu fac GAINARII.

Daca n-ai bani de taxa inseamna ca nu-ti permiti o masina.

Last edited by hmg15; 06-04-14 at 10:11.
hmg15 is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 12:21   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Un BMW e30 sau e36, care are foarte multe avantaje fata de cele doua de mai sus: spatiu, putere, stabilitate etc.
Care este problema cu numerele de Bulgaria?...numai cei mai prosti tarani inculti si inganfati pot sa injure un sofer cu o masina inmatriculata pe Bulgaria....ca de...mai bine cumperi un e36 cu 1000 de euro, si mai dai 2000 pe taxe, decat sa cumperi masina cu 1000 si sa ai toate actele pe Bulgaria cu 500 euro.
Nu vad nici un avantaj al inmatricularii pe Romania a unei masini, in afara de prosteasca mandrie a unor ciobani cu 10 clase.
Daca vrei si liniute si consum bunicel, poti sa optezi pentru seria 5 e34 2.5diesel.
Totusi, daca tot zici ca vrei swap, de ce nu te uiti dupa un e36 2.0 benzina...ai 150 de cai, plus sunetul unui motor in 6.
steffan is offline   Reply With Quote
Old 06-04-14, 14:41   #9
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by hmg15 View Post
Ai masina pe bulgaria ? doar persoanele care au masini pe bulgaria nu se injura intre ei.
Cate masini pe bulgaria au acte valabile ? cate masini mai au si asigurare valabila ?
Cei mai multi tarani, inculti si inganfati au masini pe bulgarie (in zonele rurale doar asta vezi), oamenii civilizati nu fac GAINARII.

Daca n-ai bani de taxa inseamna ca nu-ti permiti o masina.
Daca tu vezi inmatricularea pe Bulgaria ca pe o gainarie, atunci meriti sa te fu*ta guvernul in c*r, cu fiecare ocazie.
Poti sa fi tu cat de civilizat vrei, ca tot o sa te jupoaie de viu conducerea tarii.
E bine ca va ca*cati voi bani si aveti sa dati pe taxe...noi astea de facem decat maroniu nu avem...asa ca ne dam pe alternative.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 14-04-14, 01:50   #10
xshadyblood

Stage 5
 
xshadyblood's Avatar
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 444
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Quote:
Originally Posted by hmg15 View Post
Ai masina pe bulgaria ? doar persoanele care au masini pe bulgaria nu se injura intre ei.
Cate masini pe bulgaria au acte valabile ? cate masini mai au si asigurare valabila ?
Cei mai multi tarani, inculti si inganfati au masini pe bulgarie (in zonele rurale doar asta vezi), oamenii civilizati nu fac GAINARII.

Daca n-ai bani de taxa inseamna ca nu-ti permiti o masina.
De unde pana unde e chestia asta cu "n-ai bani de taxa inseamna ca nu-ti permiti o masina" ? Nu am masina pe Bulgaria si intr-adevar multe sunt cu acte facute la colt. Dar ce ai zis tu e printre cele mai mari porcarii. Iti dau un exemplu: imi aduc o masina de dincolo pe care imi permit sa o intretin, vreau un motor mare si puternic pentru ca stiu ca imi permit sa-l intretin si pe el, dar prefer sa dau 400 de euro sau cat ii la Bulgari, decat sa le dau lu jigodiile astea 1500 de euro taxa + drumuri si acte + ca acum s-au marit din nou asigurarile, motor mare = impozit nesimtit etc. Asa am masina frumoasa, puternica, imi permit sa o mentin asa cum e, frumoasa si puternica, si platesc 200 de euro pe an la bulgari. M-am legat doar de fraza aceea, de restul vorbelor tale nu zic nimic pentru ca in mare parte ai dreptate.
__________________


'93 BMW E36 2.5i Sedan -> Sold
'97 Range Rover 2.5 td -> Sold
'05 Peugeot 206 1.4 -> Sold
'00 BMW E46 1.8i Sedan -> Sold
'01 VW Golf IV 1.4 -> Family member
'97 BMW E36 2.0i Sedan -> Family member
xshadyblood is offline   Reply With Quote
Old 28-04-14, 02:10   #11
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Dupa mine as pune taxele si mai mari sub forma de vouchere la service.
Eu unu ma sperii cand aud ca la 1000 de euro cauta oamenii bmw-uri cat mai puternice.
Ma sperii pt ca suspectez ca masina respectiva va beneficia de intretinere catre zero si ca acea masina va impartii strazile cu mine.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 03-08-14, 04:56   #12
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Mai nou se face ITP laRAR la bulgaroaice, adica in Romania (si asiguari la fel), valabil 2 ani deci pica teoria cu epavele. Circula si epave destule cu numere de .ro, stai tranquillo, nu asta e problema. La anumite masini (euro 2, 1) deja costa cam la fel o inmatriculare pe bune in bulgaria cu una pe romania. Inmatricularile pe 3-400 de euro in bulgaria nu sunt legale. Numai taxa de mediu e vreo 120 de euro, ca idee, la ei. Dar divagam. Ford Puma vs Opel Tigra= same shit. O cumperi pe aia care e mai in mintile ei, asta e tot, sunt acelasi rahat.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 07-08-14, 16:26   #13
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: FORD Puma VS. Opel Tigra !

Stai calm(adica nu acorda prea multa atentie) ca e la vrajeala topicul, userul e clona lui "Shoooobyyyy13" sau ceva de genul
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -