Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-14, 13:19   #1
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

va salut ! as vrea sa stiu si eu ce parere aveti si voi despre aceste 2 masini , care este mai buna .

Vreau o masina cu care sa imi fac treaba , sa transport ceva daca vreau sa transport, sa plec cu ea la munte/mare fara sa existe riscul ca voi ramane pe acolo, sa consume putin, sa fie fiabila, usor de intretinut.

cu fiat punto 1.2 benzina am circulat aproape un an si am fost foarte multumit de el este exact ceea ce vreau eu dar nu stiu si bmw-ul cum este . As vrea bmw doar pt ca este mai spatios , elegant , design mai frumos .

Voi ce parere aveti ? ce alta masina inafara de aceste 2 dar la aceasi bani imi recomandati ?
__________________

[B]
Dezmembrez cielo+motor

LIVRARE GRATUITA LA BUCURESTI SAU CALARASI
kowally is offline   Reply With Quote
Old 16-03-14, 13:25   #2
b23drp

Stage 3
 
b23drp's Avatar
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 99
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

despre ce bmw e vorba ?e46?

Clar masinile nu au nimic in comun, nu are rost sa stam sa comparam fiatu cu bmw )
b23drp is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 00:20   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

Daca te referi la Punto si e36 din aceeasi perioada, se aseamana printr-un lucru: daca te lovesti frontal cu ele, poti fi sigur ca nu scapi.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 17-03-14, 22:24   #4
kowally

Stage 5
 
kowally's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 724
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

punto mk2 din 2000 - 2002 si e36
kowally is offline   Reply With Quote
Old 31-03-14, 20:24   #5
dany2good4u

Stage 5
 
dany2good4u's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 904
Member of:
[BMW]
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

hmm....tinand cont ca vorbim de masini sh,iar bmw e destul de vechi,ai avantaje si desavantaje la fiecare... avantaje la bmw ar fi spatiul mult mai mare la interior,portbagaj mai mare,despre design nu cred ca pot da cu parerea,fiecare om are gusturile sale..la consum sta destul de bine tinand cont ca e diesel(undeva la 5-5.5)...putere nu e cine stie ce,dar nici inexistenta,piesele in momentul de fata consider ca sunt destul de ieftine(cele aftermarket),nu am mers cu punto dar cred ca este mai stabil si mai confortabil,mai silentios in interior,daca nu ai de gand sa o modifici si sa o faci avion,consider ca e o masina destul de buna.dezavantaje?da,exista,e diesel,e mai putin fiabil ca punto benzina,e mai batran,pompele servo au o placere a lor sa pice(dar e de inteles,tinand cont ca au ceva ani de functionare,si nu sunt scumpe,le gasesti destul de ieftin in dezmembrari),rugina iar e o problema,dar daca gasesti o masina in mintile ei si o ingrijesti cum trebuie nu va mai fi problema,tine cont ca asigurarea va fi putin mai mare,punto motor de 1.2 iar bmw de 1.7(sper ca nu se gaseste vreunu sa spuna ca e 318 si are motor de 1.8,ARE MOTOR 1.7,am avut si eu una)

punto...e mai nou(spuneai ceva de 2000-2002),fiind benzina cred ca e mai fiabil,mai multe nu stiu sa spun,nu stiu ce preturi sunt la piesele de punto...
__________________


O masina te duce dintr-un loc in altul,o masina buna te duce dintr-una intr-alta
dany2good4u is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 10:25   #6
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

Quote:
Originally Posted by dany2good4u View Post
(sper ca nu se gaseste vreunu sa spuna ca e 318 si are motor de 1.8,ARE MOTOR 1.7,am avut si eu una)
Este chiar 1665cm3
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 12:57   #7
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

Depinde f mult ce inseamna pt tine aceiasi bani... e 36 am vazut si la 800 de euro si la 4000...
eu iti propun sa te uiti la un twingo 1.2 16v 75 cai pt ca are suficienta vlaga pt depasiri fara frica... in plus cat de mica pare din afara este f incapatoare... 4 persoane merg f confortabil la drum lung dar cu bagaje putine... este o masinuta f versatila cu consum decent, fiabila si destul de ieftin de intretinut (majoritatea pieselor se gasesc si pe alte modele renault sau chiar pe solenza,logan etc)
bafta in a alege si a gasi o masina care sa iti placa si sa iti fie folositoare!
petrlucy is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 13:05   #8
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

Cum sa zici ca depasesti fara fica cu 1.2 si 70 de cai...
Ai depasit vreodata cand bate vantul din fata?...ca iti vine sa o impingi de la spate.
Ca sa stai linistit, si sa nu ai crampe la c*r cand depasesti, iti trebuiesc minim 100 de cai, si o caroserie echilibrata ca si greutate.
Ca poti sa depasesti si cu 70-80-90 de cai, e total adevarat, dar cand esti cu 4 persoane, si bagaje, si vrei sa depasesti si un tir, iti zic eu ca nu vrei sa ai asa putina putere.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 01-04-14, 13:38   #9
petrlucy

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 51
Default Re: fiat punto vs. bmw 318 diesel vs. (...)

pe Renault Twingo fabricate pana in 2007 existau doar doua motorizari:
1.2 8v 58CP si 1.2 16v 75 CP. am facut referire strict la aceasta masina care nu are in dotarea de fabrica alte motorizari.
Cu toate astea cunosc f multe persoane si cu motorul in 8valve care sunt f multumiti de masinute.
@ JDV multumesc pentru replica postata in mai putin de 10 minute.
@kowally sper sa gasesti o masina buna! bafta!
petrlucy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -