Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 04-02-14, 10:33   #1
novys

Stock
 
Join Date: Feb 2014
Posts: 1
Default Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

salut.
doresc sa achizitionez o masina ce va ramane in familie multi ani. In functie de buget am vazut oferta si m-am oprit asupra celor 3 modele Octavia 2010 motor 1.6 , Mondeo 2.0 2010 , Insignia 2.0 2010(all diesel)
Deoarece nu cunosc prea multe despre masini va rog sa imi expuneti avantaje / dezavantaje , alegerea personala...
Va multumesc. Drumuri bune!

Last edited by novys; 04-02-14 at 10:45.
novys is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 10:57   #2
Cristi_v10

Stage 3
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 96
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

Pai,din cate stiu eu Octavia nu joaca in aceeasi liga cu Mondeo si Insignia. Deoarece Octavia este conceputa pe platforma de golf!
Cristi_v10 is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 11:24   #3
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

Din cate am vazut Octavia se devalorizeaza cel mai greu.
Adica si acum nu gasesti o Octavia 1 cat de cat buna sub 3mii.
JDV is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 11:45   #4
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

Arata-mi o Octavia 1 buna, sub 4000, nu sub 3000.
Cam greu sa compari un motor de 1.6 cu unul de 2.0.

Imi este greu sa nu fiu subiectiv, dar cu toate astea recunosc ca Insignia arata mult mai bine. Chiar si Fordul are un plus fata de Octavia.

La fiabilitatea, nu prea am auzit cele mai bune pareri de noul 1.6 TDI CR, in comparatie cu 1.9 TDI PD.

Sa fiu in locul tau, poate as alege Octavia 2 RS TDI (non facelift), cred ca e la acelasi pret cu Insignia.
Depinde ce asteptari ai de la viitoarea masina
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 06-02-14, 19:07   #5
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

sau un passat 1.9 tdi sau 2.0 tdi 170 cai
steffan is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 16:39   #6
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

Personal CR de la VAG nu ma atrage pentru ca sunt pritre ultimii care au trecut la common rail, nu zic ca sunt proaste dar pentru mine e principalul motiv pentru care trece in coada listei la orice versus diesesl CR.
Nici PD nu ma atrage asa tare, desi au o reputatie foarte buna, ca mecanic nu pot sa nu ma gandesc cat de primitive sunt ca principiu.
Pana si la motoare industriale se trece la CR. Acolo motoarele merg la regim constant si deci avantajul eliminarii intarzierii la injectie datorita elasticitatii tevilor e minim dar probabil ca fiabilitatea superioara e promotorul schimbarii. In industrie PD-ul practic nu exista, ci de multi multi ani se foloseste ceva intre PD si injectia intalnita la auto: pompe de injectie separate pe fiecare cilindru dar nu sunt corp comun cu injectorul, ci la distante considerabile.
Pentru mine ar fi la egalitate insignia - pentru reputatie cu fordul care imi place la design si pentru ca sunt printre primii care au experimentat cu CR.

Strict intre motoare m-as interesa si ce brand sunt sistemele de injectie.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 07-02-14, 16:42   #7
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

VAG a trecut la CR de foarte mult timp, cel putin 10 ani (in 2004 se fabrica in serie 3.0 TDI care era CR, posibil sa fie mai de mult). Nu stiu despre ce discutam aici. Plus ca nu conteaza cand ai trecut si cat de complex/primitiv e conceptul, ideea este sa mearga bine.

De asemenea, evita sa aduci in discutie industria la fiecare post despre masini, nu are nicio legatura si nu vad rostul sa le amesteci sau sa faci comparatii.
__________________
www.ozcarwash.ro - detailing profesional in Craiova

Last edited by _anaconda_; 07-02-14 at 16:45.
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 00:56   #8
steffan
Ford Driver

Stage 5
 
steffan's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,206
Member of:
[FORD]
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

pe majoritatea modelelor de mondeo gasesti injectie delphi. pe passat siemens, iar pe insignia cred ca tot delphi (va rog sa ma corectati daca gresesc) deci cam tot aceleasi prostii sunt, asa ca mai degraba as alege passat 1.9 tdi, asa primitiv, dar macar sa stiu ca merge. ii arunci un soft si aia e. sau te incumeti la 2.0 tdi 170 cp....
__________________
Ford Focus ST170
steffan is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 09:36   #9
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
VAG a trecut la CR de foarte mult timp, cel putin 10 ani (in 2004 se fabrica in serie 3.0 TDI care era CR, posibil sa fie mai de mult). Nu stiu despre ce discutam aici. Plus ca nu conteaza cand ai trecut si cat de complex/primitiv e conceptul, ideea este sa mearga bine.

De asemenea, evita sa aduci in discutie industria la fiecare post despre masini, nu are nicio legatura si nu vad rostul sa le amesteci sau sa faci comparatii.
Primitiv nu este antonimul lui complex... dimpotriva PD-ul e mai complicat, cu mai multe piese in miscare si cu solicitari mai mari ca CR-ul, tocmai asta imi inspira mai multa incredere.
In plus injectia la CR e mai putin limitata de mecanica cum e la PD.
Am zis ca "nu zic ca sunt proaste dar pentru mine..."

Da au INTRODUS CR-ul pe un model in momentul in care ceilalti producatori le aveau pe toate/aproape toate

In ce an au trecut motoarele in jur de 2 litri la CR?

Te rog sefu mai lasa-ma sa zic de industrie..te roog..
Sti de ce tot aduc eu industria in discutie? pentru ca toate solutiile tehnice la care noi ne inchinam cu doua maini si care aduc vreun avantaj unui motor in regim constant sunt implementate mai intai acolo, de aia.
Noi inca mai vorbim de 2valve, 3 valve, 4 valve, in industrie sunt ca si standard 4v la 4T de zeci de ani (n-am vazut motor altfel cat de vechi) , noi zicem 3-bari in turbina, wow!, acolo nu e nimic special. Diesel injectie directa, cred ca din ani 80 nu exista altfel.


ON topic nu stiu ce barnduri sunt injectiile dar asta ar conta (PENTRU MINE) in algere
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-14, 11:10   #10
RVL 2000

Stage 5
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 862
Default Re: Octavia II vs Mondeo Vs Insignia

La prima cautare vad Insignia e cu injectie Bosch.
RVL 2000 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -