Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 10-01-14, 21:29   #1
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Vreau un pick-up. :D

Cu 4usi/5 locuri.
Nu stiu ce sa aleg intre Mitsubishi L200, Nissan Navarra,Mazda clasa B,Toyota Hilux si Ford Ranger.
Pret intre8-10 000E.
Ma intereseaza care ar fi mai fiabila cu diesel de max 2.5.
__________________
Iadul era plin, asa ca .....................m-am intors , and is no replacement for displacement.
Go go go go
Audi =
Espero =
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 21:54   #2
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Eu as alege Toyota Hilux. E renumita resistenta si fiabilitatea ei.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 21:59   #3
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Hilux sau Navarra, am aici pe cineva care are cate 2-3 din fiecare la padure la exploatare. Ce e drept, au trecut prin ele, unul din Navarra, scotea un fum de parca mergea pe pacura, dar tin la calareala din ce am observat.
__________________
23UNU'. 23ALTU'
Pentru alte optiuni apasati tasta 2
Ford Fiesta mk6 1.4 16v 80hP 2003 https://forum.4tuning.ro/121-masina-m...6-1-4-16v.html
don_eduardo37 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 22:11   #4
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Sincer prima mea optiune ar fi L200 ca si raport pret/an de fabricatie , Nissan am auzit ca mai nou are mecanica Renault si nu ma incanta deloc.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 22:18   #5
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Da, Nissan-urile mai noi au mecanica de Renault, cele mai bune Nissan-uri sunt cele dinainte de 2000, dupa le-au cam stricat.
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-14, 23:50   #6
Lucian MC

Stage 5
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 446
Member of:
[DACIA]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Toyota Hilux dar cauta una fabricata la mama lor in Japonia nu cele facute in europa ca is jale cu ele . Daca vrei fiabilitate oricare japoneza pe care o cumperi asigurate ca este facuta in Japonia nu in spania,turcia samd caci alea sunt mai pacatoase iar raspunsul il stim cu totii .Economia de materiale bato vina si materialele proaste
Lucian MC is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 16:35   #7
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Da, Nissan-urile mai noi au mecanica de Renault, cele mai bune Nissan-uri sunt cele dinainte de 2000, dupa le-au cam stricat.
Aberati ca niste copii de 5 ani. Ce legatura are Navara cu Renault!?
GTR is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 17:00   #8
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Am condus o perioada o mazda b2500, de restul nu pot sa ma pronunt .

Fiind masina de ferma, condusa de diversi dubiosi si in situatii nasoale, pot sa spun ca rezista eroic masina.

Motorul este elastic, cutia de viteze buna. Ca si exemplu am tractat o cantina mobila destul de grea pe asfalt , prin noroaie mari si situatii dificile...nici nu a simtit-o .Pe mine m-a impresionat, dar eu nu am condus altele sa pot sa fac o diferenta ( doar un jimni mai condusesem , un fel de desene animate pe langa asta)
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00260.jpg
Views:	110
Size:	1.32 MB
ID:	2922704   Click image for larger version

Name:	DSC00259.jpg
Views:	109
Size:	1.35 MB
ID:	2922705  
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 17:08   #9
cruizer11
VW Driver


Stage 5
 
cruizer11's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 1,733
Member of:
[4Tuning International]
[Colectionar Machete]
[VW]
[MERCEDES]
[KIA]
[Competitor CNCA]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Aberati ca niste copii de 5 ani. Ce legatura are Navara cu Renault!?
Imi pare rau sa te anunt ca are. Toate motorizarile (cel putin cele diesel de pe Nissan) sunt de Renault.
Uite citat de pe site-ul Renault: "Acordul strategic incheiat intre cele doua companii a fost anuntat pe 27 martie 1999, la Tokyo, Renault achizitionand atunci 36,8% din capitalul Nissan. La 30 noiembrie 2001 Alianta Renault-Nissan intra intr-o noua etapa de dezvoltare, prin anuntarea unui schimb de participatii si crearea unei structuri de management comune. Renault a achizitionat la data de 1 martie 2002 un procent de 44,4% din capitalul Nissan, iar la 29 mai 2002 Nissan si-a marit participatia Renault la 15%. O noua etapa in dezvoltarea Aliantei a fost initiata la 1 iunie 2009, la 10 ani de la semnarea acordului strategic, pentru consolidarea sinergiilor celor doi producatori si imbunatatirea performantelor acestora."
cruizer11 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 18:53   #10
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

mazda bt50 si ford ranger sunt aceeleasi masini,doar sigla este altfel si la design putin. este din 2008 si are +400.000 km si mi-a cazut pompa de inalte. pe camp are 70% trafic, a carat detoate, tractat, carat ciment.... o masina buna zic eu. in 200.000 km mi-a cazut injecoarele, rampa comuna si pompa de inalte.

hiluxul am inteles ca are fiabilitatea cea mai mare.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 20:17   #11
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Tot ce pot spune e ca nu am auzit lucruri rele eespre l200
JDV is offline   Reply With Quote
Old 11-01-14, 22:14   #12
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Quote:
Originally Posted by cruizer11 View Post
Imi pare rau sa te anunt ca are. Toate motorizarile (cel putin cele diesel de pe Nissan) sunt de Renault.
Uite citat de pe site-ul Renault: "Acordul strategic incheiat intre cele doua companii a fost anuntat pe 27 martie 1999, la Tokyo, Renault achizitionand atunci 36,8% din capitalul Nissan. La 30 noiembrie 2001 Alianta Renault-Nissan intra intr-o noua etapa de dezvoltare, prin anuntarea unui schimb de participatii si crearea unei structuri de management comune. Renault a achizitionat la data de 1 martie 2002 un procent de 44,4% din capitalul Nissan, iar la 29 mai 2002 Nissan si-a marit participatia Renault la 15%. O noua etapa in dezvoltarea Aliantei a fost initiata la 1 iunie 2009, la 10 ani de la semnarea acordului strategic, pentru consolidarea sinergiilor celor doi producatori si imbunatatirea performantelor acestora."
Daca habar nu ai, abtine-te, ati inceput sa vorbiti din povesti de adormit copii!

Motorul de pe Navara 2.5 este acelasi cu cel de pe masina mea Nissan Pathfinder adica YD25DDTi si nu are nicio legatura cu Renault, este de provenienta 100% Nissan, iar terminatia DCI este "ca o reclama" pe terotoriul Europei pt. Renault!

Si nu numai ca nu are motorul Renault, nu are nimic de Renault pe ea.

Invata ca aliantele astea nu inseamna intodeauna un amalgam total de componente, ci scopul multora din ele sunt pietele de desfacere, in cazul de fata o retea de desfacere mai mare a lui Nissan in Europa, si o retea mai mare de desfacere in Jponia, China si incercare de intrare pe piata USA pentru Renault.

Ca exista masini Nissan cu motoare Renault, sau masini Renault cu tranmisii sau sasiuri Nissan, da, dar SA NU GENERALIZAM!

Macar documentati-va bine inainte, nu mai dezinformati lumea pe baza parerilor voastre personale (proaste in cazul de fata)!

Apropo, ce piese de Renault se gasesc pe Nissan GT-R!? ))

P.S.

Daca tot credeai ca este motor Renault, sa ne spui si noua pe ce Renault exista!? Macar la asta trebuia sa te gandesti!!
.
__________________
Mazda MX5 ND 2.0 Revolution

BMW 535d(E60)- 2005

Nissan Pathfinder 2.5 dci - 2006 (Sold)
GTR is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 19:47   #13
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

E normal ca daca vezi scris dci pe spate, te duci cu gandul la Renault. Eu cel putin asa am crezut, vazand si ceasurile din bord care seamana cu cele de logan.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	C31922518_9.jpg
Views:	203
Size:	133.9 KB
ID:	2931454  

Last edited by Nemilosu; 27-01-14 at 19:52.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Old 27-01-14, 23:02   #14
GTR

Stage 5
 
GTR's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 3,394
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Quote:
Originally Posted by Nemilosu View Post
E normal ca daca vezi scris dci pe spate, te duci cu gandul la Renault. Eu cel putin asa am crezut, vazand si ceasurile din bord care seamana cu cele de logan.
Te doare rau capul!? E cumva bord de Navara, nu de alta, dar Navara era in discutie!?

De unde tot apareti ....!!!???
GTR is offline   Reply With Quote
Old 28-01-14, 08:17   #15
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Vreau un pick-up. :D

Quote:
Originally Posted by GTR View Post
Te doare rau capul!? E cumva bord de Navara, nu de alta, dar Navara era in discutie!?

De unde tot apareti ....!!!???
Jignirea este raspunsul unui om cu un nivel.................................
Dar in fine, da despre Navara este vorba, ca ala este pick-up.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -