Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 28-11-13, 20:55   #16
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Si mai e o chestie ce mie unul imi da de inteles multe.. Si in trafic parca-s mai multe Sprinter decat Crafter si aici ma refer la astea ultimele generatii 2009 incoace, sunt mult mai dese Sprinter.. Crafter am vazut multe la firme de curierat asta deoarece pretul de achizitie este mai mic, asa in rest nu prea sunt dese precum Sprinter..
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 18:37   #17
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Ti-ai luat ceva pana la urma? ziceai ca ai probleme cu spatele, unele LT-uri au scaunul soferului pe perna de aer, si eu am asa la cea pe care lucrez, poti sa il reglezi in functie de greutatea ta, nu simti denivelarile si gropile in spate , este foarte comod, si LT-ul de 28,160 hp consuma mult mai putin decat un sprinter ,oricare model ar fi el, la mers frumos , scoti si 8 L la suta , de ducato am auzit ca au probleme in specal cu cutile.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 18:45   #18
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Quote:
Originally Posted by adyshor86 View Post
Ti-ai luat ceva pana la urma? ziceai ca ai probleme cu spatele, unele LT-uri au scaunul soferului pe perna de aer, si eu am asa la cea pe care lucrez, poti sa il reglezi in functie de greutatea ta, nu simti denivelarile si gropile in spate , este foarte comod, si LT-ul de 28,160 hp consuma mult mai putin decat un sprinter ,oricare model ar fi el, la mers frumos , scoti si 8 L la suta , de ducato am auzit ca au probleme in specal cu cutile.
Da, ieri am ajuns acasa din Germania. Am luat un MB Sprinter 313 2010 cu optionale cam de toate:
-Scaun perna aer+incalzire
-Ac
-Cruise control
-Proiectoare ceata
-Alternatr 180a
-oglinzi elecrice+degivrare
-Roata de rezerva+Cric si scule noi noute, nu au fost folosite niciodata
-Restul imi scapa momentan
Masina arata si merge impecabil, a avut un singur proprietar
E cu prelata 4260x2200x2200, urmeaza sa ii iau un paravant pe cabina ca nu are si sa ii mai pun un siroco
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	$_27.JPG
Views:	681
Size:	58.3 KB
ID:	2911878   Click image for larger version

Name:	$_272.JPG
Views:	452
Size:	41.1 KB
ID:	2911879   Click image for larger version

Name:	$_274.JPG
Views:	489
Size:	55.3 KB
ID:	2911880  

Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 22:26   #19
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

bravo, sa ai noroc de el, mai bine i-ai pune un pat deasupra daca vrei sa faci curse lungi, daca te intereseaza un nr de tel de la cineva din Mures care monteaza sirocol webasto anunta-ma, si iarasi ai putea sa ii mai pui o foaie de arc pe spate ca asa nu se vede pe ea daca ai greutate mare.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 20-12-13, 23:17   #20
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Multumesc. 2 foi de arc are pe spate. Siroco deocamdata la preturi ma uit. Am gasit o firma in Oradea care se ocupa cu siroco-uri, Mecord se numesc, ei cred ca le si fac, sau webasto, inclin spre una din acestea doua. Un pret pentru siroco daca stii sa imi spui . Dormitor nu prea ma tenteaza probabil e si scump rau si nu cred ca taie asa bine aerul. Fara paravant am avut onsum de 14.5% cand am adus-o din Germania
Tot in oradea am gasit o firma care face paravanturi la comanda, pentru Sprinter paravant+laterale 280 E. Nu e graba mare, pe la mijlocul lui ianuarie vreau sa incep sa lucrez cu ea, pana atunci siroco, paravant, inmatriculat, RAR alea alea
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 10:46   #21
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

paravant iti poti face la Kontex, pe calea borsului, in spate la Celestica acolo si-a facut seful meu la una din masini prelata, podeaua latita cu 8 cm si paravant din fibra de sticla pret mult mai bun decat in CJ , pret pt webasto la omu pe care il stiu eu e undeva la 3000-3500 lei.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 11:41   #22
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

O sa merg si la Kontex atunci cand merg sa vad ce oferte au, si la Cab Star SRL tot undeva pe borsului e la 280E paravant reglabil+laterale+montat pe masina si vopsit in culoarea alba. +20E vopsite in culoarea masinii
Asa scumpe sunt siroco-urile webasto? Un prieten si-a pus acu doi ani undeva in Oradea cu 500E tot webasto. Inca ma mai orientez sa vad de preturi/calitate, nici sa arunc cu banii dar nici sa fac rabat la calitate. Mai este vreme
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 13:40   #23
SuzuMaTeo

Stock
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 9
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Quote:
Originally Posted by vicu View Post
De exemplu RCA-ul - baga datele masinilor in calculatorul de pe http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php si vezi ce iese; eu nu-ti pot da valorile pentru ca nu ai prezentat destule detalii si oricum difera de la zona, sofer, etc
Daca intr-adevar vroiai sa ajuti, luai si tu date de pe net si ii dadeai preturi aproximative. Am testat cu masina mea si cat am dat ultima data, pare sa fie corecte preturile.

Quote:
Originally Posted by bogdan_89 View Post
Intradevar sprinterul este mai sprinten insa si mult mai pretentions cand vn vorba de motorina,am foarte multi prieteni care sau saturat sa schimbe injectoarele la ele si care nu sunt ieftine deloc
Din pacate asa e cu toate masinile diesele - zici ca economisesti un ban la inceput, dar pe urma te usuca de bani cu intretinerea.

Ice90, sa-l stapanesti sanatos. Cu privire la paravant, de ce nu il rogi pe amicul din Oradea sa sune la aia si sa-i intrebe: "Bai, daca iti aduc client, ii faci reducere 10%" sau ceva de genul. Fidelizare, frate, clientu' se prinde greu!
SuzuMaTeo is offline   Reply With Quote
Old 21-12-13, 14:20   #24
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Multumesc. Injectoarele le schimbi daca si bagi toate "rahaturile" de motorine de la toate benzinariile fara un renume. Daca incerci sa faci o economie bagand o motorina cu 0.05 bani mai ieftina ca zici ca se aduna in timp, si normal ca nu stii ce bagi. Eu m-am cam lamurit cu motorinele, din tara o sa pape masina doar motorina de la MOL eventual ocazional un OMV deoarece nu am in oras MOL in cazul in care nu ajung la un alt mol, iar de afara o sa bag doar SHELL(stiu ca e mai scumpa decat la alte benzinarii dar nici nu vreau sa ma risc). In ceea ce priveste restul pieselor nu ma astept sa nu mai cada una alta(masina perfecta inca nu exista) dar totusi cu putina grija si atentie la drumuri si la incarcatura eu zic ca o sa fie ok. Daca iei masina oricare ar fi ea si pui pe ea tot 3 tone ca zici ca nu te intereseaza de ea doar sa isi scoata banii+un profit decent si se merita e si normal ca o sa cada multe piese, dar cu o incarcatura decenta in jurul limitei normale 1.5T cat e permis, o motorina buna si o exploatare decenta nu cred ca exista o masina mai buna decat alta masina. Un exemplu Mercedes durata mai mare a vietii motorului sa zicem pret mai mare de achizitie, un Fiat durata de viata mai mica a motorului dar pret de achizitie mai mic= cand tragi linia vezi ca esti cam tot acolo.
Stima, si sper sa nu se fi suparat careva
PS: Paravantul o veni cand o sa gasesc varianta cea mai buna calitate/pret la fel si cu sirocoul. Nu ma grabesc, si nu zic hop inainte sa sar
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 02:50   #25
alpine_clarion

Stage 5
 
alpine_clarion's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 512
Member of:
[MERCEDES]
[Competitor CNCA]
[Mitsubishi]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Felicitari pentru achizitia facuta!
Ai mare dreptate, daca sti sa o ti din consumabile si motorina buna nu vei avea probleme cu ea. Eu am un sprinter, ce-i drept din 2003, dar nu am avut nicio problema majora cu el in cei 300k km care-i are la bord.
Cine spunea ca sunt puturoase...il invit la un test drive sa vada ca ia tot bordul 180 km/h ( 168 km/h afisati de GPS)
__________________
MERCEDES SPRINTER 313CDI power by ALPINE IVA-D106R + ALPINE NVE-M300P + ALPINE PXA-H700, AUDISON SRx5.1 + HIFONICS Z1000iL , HELIX SPXL12 , 0AWG by ORION, Infinity Kappa 1CS !
MITSUBISHI LANCER -Pioneer AVIC-F930BT+ Rockford Fosgate Power 750x + Rockford Fosgate Power T210d2 + Focal K2 power + JBL TC25+SinusLive SL-A1500V2

https://forum.4tuning.ro/384-sistemul...cdi-sound.html
alpine_clarion is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 14:14   #26
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Quote:
Originally Posted by alpine_clarion View Post
Felicitari pentru achizitia facuta!
Ai mare dreptate, daca sti sa o ti din consumabile si motorina buna nu vei avea probleme cu ea. Eu am un sprinter, ce-i drept din 2003, dar nu am avut nicio problema majora cu el in cei 300k km care-i are la bord.
Cine spunea ca sunt puturoase...il invit la un test drive sa vada ca ia tot bordul 180 km/h ( 168 km/h afisati de GPS)
Cu ce incarcatura si-n cat timp? CUm ia dealurile-n nas, incarcata, comparativ cu celelalte? Asa stabilesti daca-i puturoasa....
aleks is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 14:56   #27
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Am pe cineva in familie cu un Fiat Ducato si baga motorina numai de la rompetrol..fill&go. Bineinteles cand se duce cota de motorina baga si de la Petrom&Omv, dar niciodata nu a avut probleme cu injectoarele sau ca sunt masini proaste (cum zicea cineva pe pagina anterioara). In cei 300k + de km a schimbat o singura data cilindrul de ambreaj si egr ca nu s-a priceput sa-l curete...in rest mai tine si de sofer cum o ingrijeste si cum merge cu ea.

ps: s-o stapanesti sanatos masina si multi km fara probleme si incidente neplacute!
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 15:49   #28
alpine_clarion

Stage 5
 
alpine_clarion's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 512
Member of:
[MERCEDES]
[Competitor CNCA]
[Mitsubishi]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Cu ce incarcatura si-n cat timp? CUm ia dealurile-n nas, incarcata, comparativ cu celelalte? Asa stabilesti daca-i puturoasa....
Pai bineinteles ca pe autostrada cu sau fara incarcatura deoarece nu pun mai mult de 300kg .
alpine_clarion is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 17:37   #29
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Eu al lucrat pe un 311 Furgon din 2003 si era mult mai sprintena decat 313 din 2007.
Moartea masinii e de obicei soferul.
Ma batea gandul si la un ducato dar nu prea am gasit. Am un turism fiat din 2009, luat de nou, consumabilele tot timpul facute la timp si originale, acu a facut 100 de mii de kilometri si nu am avut absolut nicio problema cu ea in afara de bieletele antiruliu care le-am schimbat o data. Drumuri dezastruase. Sunt foarte multumit de achizitie, cu toate ca toti ma sfatuiau sa nu imi iau FIAT ca sunt cele mai slabe masini.
Daca bagi motorina de pe benzinarii dubioase sau cumparata in bidoane de la x si y, nu are de ce sa te mire ca iti cad injectoarele
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 07-01-14, 18:23   #30
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Quote:
Originally Posted by Ice90 View Post
Daca bagi motorina de pe benzinarii dubioase sau cumparata in bidoane de la x si y, nu are de ce sa te mire ca iti cad injectoarele
Si asta...si faptu' ca merge subturat cu ea e aproape imposibil sa nu ti se infunde injectoarele ca deh, romanii ''ie'' kitrosi...consuma domne. Ca idee...pe motorul de la Ducato de care ziceam scrie Iveco si mai mult ca sigur asa e la toate...iar pt mine unul, asta e un mare +!
Danutz Bratosin is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -