Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 03-11-13, 08:18   #1
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Iveco Daily vs. MB Sprinter

As vrea sa imi achizitionez o duba 3.5T. Prima varianta ar fi un Iveco Daily 35s14 an fabricatie 2009-2010, 140 de cai, iar a 2a varianta ar fi un MB Sprinter 313 2008-2009 130 de cai. As vrea sa stiu si parerile voastre despre aceste doua masini. Nu vreau pareri gen calitate nemteasca vs calitate italiana. Am lucrat pe un 313, de masina s-a avut grija, mergea bine cat a fost la mine, piesele cam scumpe si intretinerea cam scumpa. In "familie" avem un Iveco Daily 35s14 din 2009, masina se tine foarte bine, merge bine, intretinerea si piesele mai ieftine ca la Sprinter. Astept pareri
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 16:06   #2
vicu

Stage 1
 
Join Date: Aug 2013
Posts: 11
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Daca vrei un Sprinter, ia-ti unul CDI. Alea dinainte de 2000 au fost foarte bune, acum nu stiu ce sa zic; totusi, ai grija la partea electronica - sunt destul de complexe si daca ai vreodata probleme cu ea, te-a uscat. Mai tine cont si de taxe - cat te costa la unul si la altul. De exemplu RCA-ul - baga datele masinilor in calculatorul de pe http://www.rca-ieftin-online.ro/rca-ieftin.php si vezi ce iese; eu nu-ti pot da valorile pentru ca nu ai prezentat destule detalii si oricum difera de la zona, sofer, etc. Din alte puncte de vedere, desi Iveco nu e la fel de rapid ca Sprinterul, a fost de multe comparat cu un tanc N-ai probleme cu el la drumuri de tara, gropi - ai prins ideea. Poate iti mai dau si altii pareri.
vicu is offline   Reply With Quote
Old 13-11-13, 16:29   #3
shorty_23
Dacia Driver

Stage 4
 
shorty_23's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 191
Member of:
[DACIA]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

de 5 ani conduc Iveco Daily(de la cadavrele din '95 pana la cele mai noi) si pot spune ca sunt foarte rezistente si fiabile.bine,acum depinde si de modul in care a fost utilizat.
penultimul pe care l-am avut,un 35 c 13 din 2010 (casonat),in cei 3 ani si 140.000 km am facut decat schimburile de ulei si filtre,bineinteles si placutele de frana,si crede-ma ca a fost alergat si "hamalit"...
de o saptamana am tot un 35 c 13,nou din 2013,in cei 800 de km facuti pana acum,e destul de ok....la drum lung ajuta foarte mult cutia in 6,dar parca tot "batranul" imi placea mai mult...

de mercedes,nu stiu ce sa zic,am condus,insa nu ma pot sa-mi dau cu parerea despre fiabilitate...
__________________

Last edited by shorty_23; 13-11-13 at 16:31.
shorty_23 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 00:02   #4
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Mie Sprinterul 313 mi se pare destul de puturos pentru cei 130 de cai. Iveco are 140 dar nu am apucat inca sa il conduc, sa imi fac o idee. Mai mult sunt axat spre Iveco, deoarece stiu ca piesele sunt mai ieftine, de masina o sa am grija, si nu o sa imi bat joc. Masina va face mai mult extern cu marfa, pe ruta germania romania. Pe tara nu se va merge mult cu ea. Estetic imi plac amandoua. Dupa data de 20 o sa merg in germania sa vad ce gasesc, pana atunci mai vad ce informatii mai culeg de la voi

Last edited by Ice90; 17-11-13 at 00:05.
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 01:11   #5
bogdan_89

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 3
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

in ultimi 2 ani am condus iveco 35c13 2.8hpi facand curse de international,masina se comporta chiar foarte bn singurul dezavantaj la ea este consumul si rezervorul care este foarte mic cu un plin nu fac mai mult de 450 km,piesele nu sunt foarte scumpe.Intradevar sprinterul este mai sprinten insa si mult mai pretentions cand vn vorba de motorina,am foarte multi prieteni care sau saturat sa schimbe injectoarele la ele si care nu sunt ieftine deloc
bogdan_89 is offline   Reply With Quote
Old 17-11-13, 10:57   #6
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Si eu momentan am lucrat pe un 35c12 din 2006 cu prelata si e fooooarte puturos cand e incarcat. Sper totusi daca ma hotarasc pe iveco 35s14 la 140 de cai si carosat sa fie ceva mai sprinten
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-13, 18:02   #7
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Se mai adauga la lista VW Crafter 2.5 136 de cai. Estetic imi place cum arata, interiorul ca si la Sprinter. Ce ma nelinisteste e ca are distributia pe curea. Daca o schimb la intervalele recomandate, pot avea ghinionul sa mi se rupa chiar si asa? Saptamana viitoare merg in Germania sa imi cumpar, si acum sunt mai nedumerit decat pana acum. Nu mai ma pot hotara in nicio privinta.
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-13, 16:12   #8
adyshor86

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 78
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

salut, la un Vw LT35 nu te-ai gandit, e mult mai buna decat Iveco , Sprinter nou si Crafter nou,piesele nu sunt scumpe, masina merge, daca il iei pe cel de 2.8 tdi 160 cp, numai te joci cu el, distributia e pe pinioane, nu ai treaba cu ea veci pururi, crafterul nou si sprinterul nou au o gramada de probleme, pana in 300 mii k le crapa motorul, nu ai cum evita treaba asta ,iti spun pe bune , nu din auzite, eu lucrez pe un LT35 de 3 ani, fac numai international, are 570 mii k si credema k aia 160 cai ii simti pe bune, si cand e goala masina e jucarie la cum merge. Eu stiu ca astea noi is mai aratoase, mai comode, dar cand te lasa in drum uiti de comoditate.
adyshor86 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-13, 16:43   #9
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Am lucrat si eu pe LT. Merge nu zic, dar eu am si probleme cu spatele si nu prea imi gasesc o pozitie confortabila in ele. Si vreau ceva macar din 2009, sa incerc sa o iau fara probleme la motor si la cutia de viteze sa nu am probleme pe viitor. Pe 28 imi ridic actele de la firma, pe care am infiintat-o acum, si pe urma voi cauta pe mobile.de si cand gasesc merg sa o aduc. Majoritatea mi-au recomandat sprinter. Un coleg il are de nou l-a condus doar el si merge impecabil. In afara de consumabile nu a schimbat absolut nimic la masina. Reviziile au fost facute doar la reprezentanta MB.
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 19:48   #10
s3bby2000

Stage 4
 
s3bby2000's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 296
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Uita de Crafter. Am lucrat la o firma de curierat care avea in flota doar Crafter. De la cele mai noi la cele mai vechi, nu a fost una fara probleme grave,poate cele mai vechi de 2,5l un pic mai fiabile decat cele de 2.0l. In plus, consumul mult mai mare fata de un Sprinter.
__________________

раскрутка сайтов
s3bby2000 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 19:53   #11
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Incep sa aud tot de la mai multe persoane de modelele noi de Sprinter cat sunt de rele. Crafterele stiu ca au un consum ceva mai mare decat un Sprinter. De gama Fiat Ducato/Citroen Jumper/Peugeot Boxer ce parere aveti? S-ar incadra o prelata de prin 2010 in banii mei. Astept pareri si despre aceste autoutilitare. Ce am auzit pana acum: Citroen facute in franta, Fiat si Peugeot cica ar fi facute in Turcia. Iar un mecanic mi-a zis dintre astea 3 sa aleg Fiat ca e cel mai fiabil dintre ele si motorul ar duce pana la 6-7 sute de mii fara sa se defecteze ceva major la el.
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 20:23   #12
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

"un mecanic mi-a zis dintre astea 3 sa aleg Fiat ca e cel mai fiabil dintre ele si motorul ar duce pana la 6-7 sute de mii fara sa se defecteze ceva major la el."

Fals..La munca avem vreo 20 ducato si crede-ma ca niciuna n-are peste 160k si tuturor le-au picat injectoarele( si au fost alimentate numai de la mol si rompetrol), cutii de viteza, etc.. (generatie 2008-2010)
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/

Last edited by AndreiHTX; 28-11-13 at 20:31.
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 20:26   #13
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Probabil. Si mecanicii din ziua de azi, mai mult din auzite vorbesc decat din stiut
Ice90 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 20:34   #14
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Exact... Citeam ce spuneai si faza cu consumul crafterului mai mare decat cel al sprinter-ului..Eu stiam de mult ca sprinterul si merc in general la dube avea un consum ceva mai marisor comparativ cu vw.. In fine nu deschid subiectul "Consum" ca deschid cutia pandorei..Ideea este ca eu unul am facut tara timp de vreo 2 ani cu un 311 cdi din 2003..masina are in prezent vreo 680k km, si in afara de o pompa de inalte(a bagat motorina de la un peco mai dubios deoarece efectiv n-avea de unde sa alimenteze) o-ringurile injectoarelor (din care unul rasufla si mirosea a motorina motorul) si puntea de diode la alternator, in afara de consumabile n-a avut nicio problema masina.. Intr-adevar decat 2 persoane am mers pe masina aia si cu simt de raspundere adica mai mult de 2.5t n-a vazut sau mai stiu eu ce excese..
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 28-11-13, 20:51   #15
Ice90

Stage 2
 
Ice90's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 45
Default Re: Iveco Daily vs. MB Sprinter

Da modelele vechi de MB Sprinter sunt de 100 de ori mai bune decat modelele noi. Astea noi sunt prea sensibile. Nici nu stiu ce sa iau sa fie cat de cat fiabil
Ice90 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -