Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 22-10-13, 19:30   #1
Veteranu

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default VW Vento vs. Honda Civic ?

Care credeti ca e mai buna? Care sunt avantajele si respectiv dezavantajele fiecareia?

Ma refer la cele 2:
Veteranu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 19:59   #2
!41!
Banned

Stage 5
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,397
Member of:
[Freehand Design Usergroup]
[Honda]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Honda din orice punct de vedere. Mai putin parerea lumii care te dispretuieste pt. ca ai chinezarie

Last edited by !41!; 22-10-13 at 20:08.
!41! is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:03   #3
robisavage

Stage 5
 
robisavage's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1,107
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

sustin ceea ce spune !41!
robisavage is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:05   #4
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Mai are rost sa pui intrebarea ?
Daca ai si banutul in mana si ai si gasit masinuta, ce rost mai are sa intrebi ?
Honda rullz !
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:10   #5
JDV
VW Driver

Stage 5
 
JDV's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 794
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Si tu tot Honda spun.
Este o masina de generatie veche....si tot ce e de generatie veche la Honda, este aproape nemuritor
JDV is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 20:10   #6
MaxX_82

Stage 4
 
MaxX_82's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 293
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Am avut vento. Avantaje ar fi piesele ieftine din dezmembrari, piese noi nu cred ca mai gasesti si mecanicii majoritatea stiu sa le repare, dezavantaje ar fi caroseria care rugineste oricat de bine este sau a fost intretinuta masina (praguri,aripi...).
Honda nu am avut (am visat la prelude...) dar din cate stiu, motoarele sunt fiabile dar nu prea cunosc mecanici care sa le repare si daca vrei si un v-tec se complica treaba destul de mult. Piese numai la comanda in caz ca mai gasesti noi...pe la dezmembrari cam slabe sanse...
__________________
MaxX_82 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 22:18   #7
Veteranu

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Quote:
Originally Posted by MaxX_82 View Post
Am avut vento. Avantaje ar fi piesele ieftine din dezmembrari, piese noi nu cred ca mai gasesti si mecanicii majoritatea stiu sa le repare, dezavantaje ar fi caroseria care rugineste oricat de bine este sau a fost intretinuta masina (praguri,aripi...).
Honda nu am avut (am visat la prelude...) dar din cate stiu, motoarele sunt fiabile dar nu prea cunosc mecanici care sa le repare si daca vrei si un v-tec se complica treaba destul de mult. Piese numai la comanda in caz ca mai gasesti noi...pe la dezmembrari cam slabe sanse...
Multumesc de informatii.

Quote:
Originally Posted by JDV View Post
Si tu tot Honda spun.
Este o masina de generatie veche....si tot ce e de generatie veche la Honda, este aproape nemuritor
Nu se poate spune cam acelasi lucru si despre VW? Adica... vad la fel de multe VW-uri din aceeasi generatie fara probleme pe drumuri...
Quote:
Originally Posted by Radu_Toretto93 View Post
Honda rullz !
Vino te rog cu informatii si argumente pentru prunctul tau de vedere nu doar "Honda sau altceva RULLZ", asta pot sa ragai si eu un mic si sa zic .
Quote:
Originally Posted by !41! View Post
Honda din orice punct de vedere. Mai putin parerea lumii care te dispretuieste pt. ca ai chinezarie
Imi iau masina pentru mine,nu pentru ochii lumii sau pentru prieteni, ambele masini imi plac,de aceea am facut acest thread, dar parca de VW sunt atasat si din motivul ca tatal meu a avut un Jetta (generatia din-nainte de Vento).



---Mai astept pareri---
Veteranu is offline   Reply With Quote
Old 22-10-13, 22:20   #8
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

ia vento, sigur o sa-ti placa
b01uxd is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 17:32   #9
Veteranu

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Mai multe pareri va rog ?
Veteranu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 18:20   #10
cotto
VW Driver

Stage 5
 
cotto's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Vento, am golf 3 tdi acelasi motor si foarte multumit de consum, piese ieftine si la orice colt de oras, sat sau cartier.
Numai ca la pret mai trebuie negociat, acel vento e de mult la vanzare, trebuie vazut acum in starea actuala si negociat.
__________________
cotto is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 18:36   #11
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Quote:
Originally Posted by Veteranu View Post
Mai multe pareri va rog ?
Ia Honda si nu te mai gindi. Si eu eram atasat de masini germane, dar numa batai de cap mi-au dat. De unde stiu ? Fiindca am un VW, si am avut si inainte. Am avut si Bmw, si Opel, etc. Am avut si o Honda Civic ( benzina ), motor EJ9, 1,4 is, 90 de cai, 4 usi din 2000, si vreau sa spun ca n-am avut probleme cu ea, absolut nimic. Daca ar fi sa dau timpul inapoi, nu mi-as mai lua masina germana in viata vietilor mele. Bine la Vento, ca spatiu in interior e mai mare decit la Honda, dar daca chiar vrei spatiu mai mare, atunci iati o Honda Acord. Doua masini japoneze am avut, plus am mai condus citeva, si vreau sa-ti spun ca, nemtii n-o sa bata japonezii niciodata ( la fiabilitate ). N-au facuto nici in trecut, si nu o sa o faca nici in viitor. La VW piesele sint putin mai ieftine decit la japoneze, dar la o japoneza pina tii se strica o piesa, o sa treaca mult si bine. Eu macar vorbesc din experienta, pt ca am avut masini japoneze, nu ca si altii care inca n-au avut, ci doar isi dau cu parerile. Si daca tot te hotaresti sa-ti iei VW Vento, atunci macar sa fie fara geamuri electrice, pt ca ala o sa fie primul lucru ce o sa ti se strice. Am auzit ca in Romania la masini japoneze gasesti numai piese originale. Asta e bine, pt ca in Austria gasesti si piese contrafacute. Tot in Austria am fost la citeva dezmembrari auto, cele mai multe sint Bmw-uri si Golfuri. Piese pt astea doua masini, gasesti cite vrei si ce vrei. Da la masini japoneze nu prea ( tre sa le cauti cu luminarea ). De ce ? Pt ca masinile japoneze nu se prea strica, si de aia n-o sa vezi la dezmembrari asa ceva. Sau si daca o sa vezi, sint foarte putine.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 19:59   #12
Radu_Toretto93

Stage 4
 
Radu_Toretto93's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 196
Member of:
[2 Roti]
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Quote:
Originally Posted by Veteranu View Post
Vino te rog cu informatii si argumente pentru prunctul tau de vedere nu doar "Honda sau altceva RULLZ"
Scuza-ma, abia acum m-am uitat la varsta ta.
Probabil pentru tine nu este relevant design-ul, sunetul motorului, posibilitatile de modificare ale masinii si alte chestii de genul, pe care le cauta cei cu 20 de ani mai tineri.

Peste astea, irelevante pentru tine, se mai spune ca masinile japoneze ar fi foarte fiabile, plus ca ai vreo 3 baieti aici pe forum care aduc orice piesa de Honda in RO (si SH si noi). Daca o sa vizitezi putin sectiunea Honda - Acura de pe forum, ii vei observa.

Altceva, strict intre cele doua, mai este si pretul, care este considerabil mai mic pentru Honda si faptul ca una este pe benzina si cealalta pe motorina. In orice caz, 1.5-ul nu este flamand asa ca o sa iesi cam la consumul diesel-ului (nu ca si cantitate de combustibil ci ca pret per total).
__________________
Daca Ai Cap Ia-ti Altceva !

"- Nu avem carburatoare, dar poate doriti o cravata !"
Radu_Toretto93 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 20:25   #13
franz34sm
Banned

Stage 5
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 718
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Quote:
Originally Posted by Veteranu View Post
Mai multe pareri va rog ?
Avantaje Vento : consum mai mic ( ca e diesel )
spatiu mai mare
piese mai ieftine si le gasesti mai usor
Avantaje Honda : fiabilitate
nu o sa ai probleme cu ea
Daca ar fi dupa mine, as alege Honda.

Last edited by franz34sm; 23-10-13 at 20:27.
franz34sm is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 22:58   #14
Veteranu

Stage 2
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 31
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Quote:
Originally Posted by cotto View Post
acel vento e de mult la vanzare, trebuie vazut acum in starea actuala si negociat.
multumesc de informatii
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Ia Honda si nu te mai gindi. Si eu eram atasat de masini germane, dar numa batai de cap mi-au dat. De unde stiu ? Fiindca am un VW, si am avut si inainte. Am avut si Bmw, si Opel, etc. Am avut si o Honda Civic ( benzina ), motor EJ9, 1,4 is, 90 de cai, 4 usi din 2000, si vreau sa spun ca n-am avut probleme cu ea, absolut nimic. Daca ar fi sa dau timpul inapoi, nu mi-as mai lua masina germana in viata vietilor mele. Bine la Vento, ca spatiu in interior e mai mare decit la Honda, dar daca chiar vrei spatiu mai mare, atunci iati o Honda Acord. Doua masini japoneze am avut, plus am mai condus citeva, si vreau sa-ti spun ca, nemtii n-o sa bata japonezii niciodata ( la fiabilitate ). N-au facuto nici in trecut, si nu o sa o faca nici in viitor. La VW piesele sint putin mai ieftine decit la japoneze, dar la o japoneza pina tii se strica o piesa, o sa treaca mult si bine. Eu macar vorbesc din experienta, pt ca am avut masini japoneze, nu ca si altii care inca n-au avut, ci doar isi dau cu parerile. Si daca tot te hotaresti sa-ti iei VW Vento, atunci macar sa fie fara geamuri electrice, pt ca ala o sa fie primul lucru ce o sa ti se strice. Am auzit ca in Romania la masini japoneze gasesti numai piese originale. Asta e bine, pt ca in Austria gasesti si piese contrafacute. Tot in Austria am fost la citeva dezmembrari auto, cele mai multe sint Bmw-uri si Golfuri. Piese pt astea doua masini, gasesti cite vrei si ce vrei. Da la masini japoneze nu prea ( tre sa le cauti cu luminarea ). De ce ? Pt ca masinile japoneze nu se prea strica, si de aia n-o sa vezi la dezmembrari asa ceva. Sau si daca o sa vezi, sint foarte putine.
Quote:
Originally Posted by franz34sm View Post
Avantaje Vento : consum mai mic ( ca e diesel )
spatiu mai mare
piese mai ieftine si le gasesti mai usor
Avantaje Honda : fiabilitate
nu o sa ai probleme cu ea
Daca ar fi dupa mine, as alege Honda.
multumesc
Veteranu is offline   Reply With Quote
Old 23-10-13, 23:37   #15
Dennis_TL

Stage 5
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 389
Default Re: VW Vento vs. Honda Civic ?

Cu ce e mai fiabila honda civic decat vw vento ? La ce ? De curiozitate...
Oricum vento ala mi se pare mult prea scump la aproape 3000 euro iar honda aia chiar ieftina la 1350.In cazul asta eu as merge pe civic dc nu faci km multi si iti convine sa te tarai cu 10% consum in oras.
__________________
MERGEM INAINTE, CA INAINTE ERA MAI BINE!!!
Dennis_TL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -