Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 02-05-07, 16:40   #31
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Quote:
Originally Posted by Race View Post
Mondeo ST e hilar de scump.Peste 29.000 EURO CIP pentru un sedan de clasa medie Ford FWD de 226 CP ?! Un 325i e doar cu cateva sute de EURO mai scump....
De ce 325i, cu ce e mai performant ca Mondeo ST, la cateva sute de euro in plus fata de Mondeo ST si-ti iei Chrysler 300C 2.7CRD, "masina americana, nu proasta si scumpa ca europenele si japonezele", ce conteaza ca e la fel de iute ca un hipopotam infuriat

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 16:43   #32
sponsoru

Stage 5
 
sponsoru's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 673
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

nu cred sa fi vazut pana acum un thread pe forumul asta unde sa nu se inflameze unii aiurea.. ) dar adevarul e ca la ce pondere au aberatiile si prostia fata de posturile normale .. on topic ca raport pret-performante OPC e solutia.. Totusi nu cred in top speedurile alea .. mi se par fabulatii totusi.. dar noi sa fim sanatosi
Sa traim bine !! )))
__________________
Te-ai nascut original , Nu muri o copie ..

sponsoru is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 17:04   #33
cristian_seven

Stage 3
 
cristian_seven's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 79
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Super tare. Pe www.eds-motorsport.de zice ca remapata Vectra OPC ajunge la 270km/h. 300cp cu numai 800 euro.
Ford Mondeo e cea mai ciudata optiune pe care o poate avea cineva. Masina aia n-are absolut nimic atragator. Poate pentru persoane trecute de 50 ani sa insemne ceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	OPC-EDS.JPG
Views:	80
Size:	60.9 KB
ID:	261262  
cristian_seven is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 17:16   #34
NWZeu

Stage 5
 
NWZeu's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 3,034
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[DAEWOO]
[FORD]
[BMW]
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

in sfarsit ceva concludent --- prin remapare si castigul a 20 de cp s-a obtinut o crestere a vitezei cu 10km/h, nu cum se sustinea pe aici ca ar atinge peste 280 stock si alte absurditati, legat de designul STului gusturile nu se discuta.

@Nautilus = faza cu hipopotamul este geniala (culmea e ca masina cam si arata )
__________________
Ford Mondeo MK3 DuratecHE --- BMW E46 FL 320D --- Daewoo Cielo Executive DOHC 16V
uita-te bine in oglinda, aparentele insala
NWZeu is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 18:32   #35
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

vectra opc e a 5a masina din lume ca viteza (gen hot slon car)
monk is offline   Reply With Quote
Old 02-05-07, 19:37   #36
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

unchiulNOS, BAMBAKE, NWZeu, THX-1 ....si oricare ce nu se pot limita la un limbaj fara offtopic si "intepaturi" aflat la limita inflamarii topicului(sau dupa ea) -Vreau sa va fac cunoscut faptul ca imi doresc sa gasesc pace si discutii constructive aici. In caz contrar ,stresul ce va pune stapanire pe mine impingandu-ma spre acordarea unei game variate de pedepse asortate,incepand cu warn galben si termanind cu ban 7-10zile pentru cei ce sar calul din punct de vedere al limbajului,INDIFERENT de vechimea sau functia pe forum.
...Asa ca......sper deasemenea ca in urma pedepselor sa nu apara alte discutii cum ca de ce X are doar 3 zile ban iar eu am 7zile...Considerentele dupa care se acorda pedepsele nu se trateaza impreuna cu cei ce au gresit.
Multumesc tuturor pentru receptivitate !
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 02-05-07 at 19:43.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 11:47   #37
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Quote:
Originally Posted by NWZeu View Post
in sfarsit ceva concludent --- prin remapare si castigul a 20 de cp s-a obtinut o crestere a vitezei cu 10km/h, nu cum se sustinea pe aici ca ar atinge peste 280 stock si alte absurditati, legat de designul STului gusturile nu se discuta.

@Nautilus = faza cu hipopotamul este geniala (culmea e ca masina cam si arata )
Prin remapare si castigul a cativa CP se obtin cresteri minore ale vitezei maxime, din mai multe motive:

- remaparea produce cresteri mari de putere (si cuplu) la turatiile intermediare, acolo unde motoarele moderne sunt setate mai "moale" (debit redus de benzina, avans mic, presiune turbo mai redusa etc, pentru reducerea consumului si un comportament mai docil), la turatia de putere maxima nu se castiga extraordinar de mult

- la viteze apropiate de maxim rezistenta aerodinamica e un obstacol prea mare pentru a fi invins cu cativa CP in plus - e nevoie de modificari mai complexe si de cresteri de putere de zeci de CP pentru o diferenta majora

- viteza mai depinde si de turatie si rapoartele cutiei de viteze, chiar daca niste retarzi(NU ma refer la vreuna din persoanele participante la aceasta discutie,sa nu se inteleaga gresit ) sustin contrariul

~Nautilus

Last edited by lascarica; 03-05-07 at 13:13.
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 03-05-07, 13:18   #38
RUXANDRA

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 100
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

vectra - masina mea preferata!
am si eu una de 175 cp, 2.0 l si am prins 220 km si mai aveam pedala Mult,dar nu mai aveam unde sa-i mai dau.Am dat pe ea cu cateva dotari 22.500 euro si sunt f multumita!

ontopic : vectra opc este cea mai frumoasa si merge excelent!nu ma pricep la mecanica dar am inteles ca este extraordinara.

Last edited by lascarica; 03-05-07 at 13:24.
RUXANDRA is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 00:25   #39
kegpr

Stage 3
 
kegpr's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 158
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Intr-adevar, anul trecut erau trei bucati in Ro : una care vine saptamanal la intalnirile Clubopel ( CataOPC - 255 cai ) , una care e parintelui ( 255 cai , si-a pus si stickere sa se stie ce are sub sutana :P ) si una a lui George , care acum are aproximativ 360 cai.
Intre timp stiu ca a mai aparut una neagra si inca vreo doua-trei bucati albastre. Oricum, ca si exclusivism , cred ca e in liga SLR ( am vazut eu vreo 2 in Bucuresti ) ) ....

Pentru adevaratii domni, care nu conduc audi chiu sapte tedei .... respect

LE : sa nu uit si adevaratele domnisoare, care o ard cu 2.0 T
__________________
Locul 2 nu exista !

Last edited by kegpr; 07-05-07 at 00:28.
kegpr is offline   Reply With Quote
Old 07-05-07, 01:08   #40
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Quote:
De ce 325i, cu ce e mai performant ca Mondeo ST
E sedan SPORT,nu masina de familie cu steroizi.E masina PREMIUM.E BMW,si chiar daca e o tampenie,numele se plateste.A,si are acelasi tip de tractiune cu Ferrari Enzo,nu cu Daewoo Matiz

Quote:
e la fel de iute ca un hipopotam infuriat
O scurta cautare pe google arata ca un hipopotam atinge 50 km/h.Ceea ce pentru un animal terestru se pare ca e destul de mult

Quote:
Chrysler 300C 2.7CRD
Poate fac o exceptie pentru tine,ca pentru restul lumii nu exista 2.7 CRD.Poate daca bagi motorina in V6-le de 2,7 litri sa se transforme singur in Diesel Data viitoare cand alimentezi vezi cum te faci si tu cu un 1.8 TDI

Quote:
"masina americana, nu proasta si scumpa ca europenele si japonezele"
Voi banui ca te refereai la 3.0 CRD.Daca vrei un Diesel mic,iei o Toyota.Cand cumperi o masina americana,vrei un V8,si unul cat mai mare.

Interesant cum ai ajuns tu la concluzia ca un sedan de 5 metri e concurent pentru Mondeo.Daca tot ai deschis discutia,hai sa vedem.Avem un 300C SRT-8 de 425 CP.Un concurent pentru el ar fi un sedan de peste 5 metri cu motor de peste 400 CP.Surprinzator,nu sunt prea multe modele europene concurente.Luam aleator un BMW 760i,cu un magnific V12 de 445 CP,mandria ingineriei germane.Sa vezi si sa nu crezi,americana de 46.000 EURO e mai rapida (cu mult) decat varful de tehnologie germana de 103.000 EURO.Se pare ca ai nimerit-o cu "proasta si scumpa"

Referitor la pretul Ford-ului,avem asa (modelele cu 5 usi):
Mondeo V6 2,5 litri/170 CP Ghia - 19.815 EURO
Mondeo V6 3 litri/204 CP Ghia - 20.665 EURO
Mondeo V6 3 litri/226 CP ST - 29.280 EURO
Trecand peste preturile raportate la concurenta,nu e chiar nimic ciudat la preturile in interiorul gamei ?!

Quote:
sa nu uit si adevaratele domnisoare, care o ard cu 2.0 T
Genial !
Race is offline   Reply With Quote
Old 10-05-07, 19:52   #41
UNLORD

Stage 5
 
UNLORD's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,547
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Se tot vorbeste de topspeeduri fabuloase aici! De unde stiti voi care sunt topspeedurile adevarate? V-ati uitat pe bord si ati vazut "lejer" 280 km/h? Pai asta inseamna (in cazul opel) o viteza reala de vreo 250 km/h. Cu cat mergi mai tare cu atata o sa ai eroarea de kilometraj mai mare! iar o remapare nu prea poate sa iti dea un topspeed mult mai mare pentru ca rapoartele cutiei de viteze raman neschimbate! Doar prin faptul ca poti merge mai turat ca inainte (cu o remapare noua) si vei avea o alta curba de putere mai castigi niste kilometri in plus dar stati linistiti ca nu sunt asa multi cum va inchipuiti! Asa ca nu mai aruncati cu topspeeduri vazute pe bord ca nu au nicio relevantza!
Si sa revin la topic varful de gama pentru mazda este mazda 6 MPS care se bucura de 260 hp, tractiune integrala acceleratii mai bune decat restul si este si simtitor mai ieftina decat OPC! In plus castiga si testul comparativ cu OPC-ul din autobild:

http://www.autobild.de/test/neuwagen...rtikel_seite=0

Inca un test al MPS-ului cu Passat v6, OPC si 330i. E cea mai ieftina din test si are acceleratii si reprize in foarte bune!

http://www.autobild.de/test/neuwagen...rtikel_seite=0

So alegerea mea este MAZDA 6 MPS
UNLORD is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 17:45   #42
NIGHT~~RIDER

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

mi se pare mie sau aici vb despre 2 masini relativ "noi"iar mondeo are acea motorizare d 6 ani.............dup ce apare noul mondeo st care am auzit ca va avea 300 d calutzi atunci sa facetzi comparatziahttps://forum.4tuning.ro/images/smilies/icon_lol.gif
NIGHT~~RIDER is offline   Reply With Quote
Old 14-05-07, 20:30   #43
pharaon

Stage 4
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 182
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Mazda 6 MPS daca se permite!
pharaon is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 02:57   #44
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Quote:
acceleratii mai bune decat restul
Plecare de pe loc mai buna doar,datorita tractiunii integrale.La viteze ceva mai mari e departe de Vectra.Si aia din test e versiunea de 255 CP,nu de 280.

Quote:
este si simtitor mai ieftina decat OPC
Preturi CIP EURO:
Vectra OPC 5 usi cutie manuala - 23.958
Mazda 6 MPS - 28.500
Chiar ca e mult mai ieftina
Race is offline   Reply With Quote
Old 15-05-07, 07:53   #45
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: vectra opc vs mazda6 vs mondeo st220

Quote:
Originally Posted by UNLORD View Post
Se tot vorbeste de topspeeduri fabuloase aici! De unde stiti voi care sunt topspeedurile adevarate? V-ati uitat pe bord si ati vazut "lejer" 280 km/h? Pai asta inseamna (in cazul opel) o viteza reala de vreo 250 km/h. Cu cat mergi mai tare cu atata o sa ai eroarea de kilometraj mai mare! iar o remapare nu prea poate sa iti dea un topspeed mult mai mare pentru ca rapoartele cutiei de viteze raman neschimbate! Doar prin faptul ca poti merge mai turat ca inainte (cu o remapare noua) si vei avea o alta curba de putere mai castigi niste kilometri in plus dar stati linistiti ca nu sunt asa multi cum va inchipuiti! Asa ca nu mai aruncati cu topspeeduri vazute pe bord ca nu au nicio relevantza!
Si sa revin la topic varful de gama pentru mazda este mazda 6 MPS care se bucura de 260 hp, tractiune integrala acceleratii mai bune decat restul si este si simtitor mai ieftina decat OPC! In plus castiga si testul comparativ cu OPC-ul din autobild:

http://www.autobild.de/test/neuwagen...rtikel_seite=0

Inca un test al MPS-ului cu Passat v6, OPC si 330i. E cea mai ieftina din test si are acceleratii si reprize in foarte bune!

http://www.autobild.de/test/neuwagen...rtikel_seite=0

So alegerea mea este MAZDA 6 MPS
la opel exista un meniu unde poti afla viteza reala, iar diferenta este cam de 5-7 km fata de cea inscrisa pe bord!bineinteles k nu vei crede dar se poate demonstra ca masina fuge cu 270 atunci cand sta in paralel cu audi rs4 sau chiar cu o skoda rs 2 ! iar eds-ul ...chiar nu bate "campiile" mioritice sau nu!

mazda 3 mps, mai usoara, este V A R Z A !!!!la cateva ilegale si la ultima legala, resoftata isi ia bataie rau de la masini mai putin puternice si culmea FWD!!!intrebati proprietarul!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -